Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Voi ați mai continua în locul meu?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#37
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Mi-ar placea ca intr-o zi sa am puterea financiara sa pot scrie deschis despre multe lucruri din sistemul educational din Romania, pana atunci o sa va citesc mesajele.

Edited by Argent, 06 October 2017 - 21:11.


#38
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postvanitty, on 06 octombrie 2017 - 21:10, said:

deci iti deconteaza sau nu transportul? Cat despre zile, daca stau si ma gandesc 9 ore nu ai cum sa le faci intr-o zi, ca nu cred ca ai clase dupa-masa..

Naveta pe ruta Huedin-serviciu e gratis, pe ruta Cluj-Huedin nu.

Nu există ore după-masa, merg două zile.

#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca te ajuta cu ceva, sa stii ca in timp o sa fie mai bine. in orice meserie e greu la inceput.

#40
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostDaian95, on 06 octombrie 2017 - 21:11, said:


Naveta pe ruta Huedin-serviciu e gratis, pe ruta Cluj-Huedin nu.

Nu există ore după-masa, merg două zile.
Pai daca ai domiciliu pe Hodin normal ca nu iti deconteaza Cluj-Napoca serviciu

#41
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostGigiZmeu, on 06 octombrie 2017 - 21:07, said:

La tara asa se obisnuieste, acolo invatamantul este cu mult in urma, daca ii tratezi pe tarani ca pe oraseni o sa ramai dezamagit, cititi pe Creanga sa vedeti cata bataie mancau elevii ca sa le bage in cap invatatura si sa fie cuminti.
Iar peschesurile fac parte din legea pamantului, fii de taran veneau pe vremuri cu plocoane la invatator.
Aha, de aia am întrebat în ce vremuri ești tu, dacă trebuie sa vedem cum era cu Creanga e clara treaba.

#42
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostTsunnnami, on 06 octombrie 2017 - 21:10, said:





Eu dupa ce-am terminat am muncit in an professor cu norma intreaga la un liceu bunicel din Bucuresti
Fizica, Motoare, a XII-a si Tehnologie a X-a.
La a X-a erau asa de slabi incat am inchis cartea de tehnilogie si am reluat matematica dupa ce am creat un baseline.
Am avut mari problem, au chemat si de la inspectorat ca nu-mi respect programa...
Intr-un final au cedat. Da, mi-a placut da, le-a placut si elevilor.
Se poate.

Daca ai facut istoria pentru bani, iti trebuie consultanta serioasa

Scuză-mă că îți zic, dar nu ai înțeles ideea. Eu mă lupt cu analfabetismul, cu câțiva elevi fac literele, ce pretenții să mai ai? Toată ziua se înjură și se bat, două zile pe săptămâna fac serviciu pe școală singur (teoretic mai am un coleg, dar mereu nu e interesat, deci fac eu afară-înăuntru).

Ce să schimb programa? Nu merge cu nimic, nici cu imagini, nici cu povești, ei vor doar să meargă acasa și atât. Copiii buni din comună au plecat spre oraș, în școală au rămas doar cei slabi. Tu ai predat la un liceu bunicel, deci deja e o punte mare între situații.

Eu vreau să ajut copiii, dar simt că sunt depășit de sistem.

#43
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017

View PostDaian95, on 06 octombrie 2017 - 21:10, said:

Nu mă interesează așa ceva, dacă mă preocupau astfel de chestii mă apucam să fac afaceri în cartier cu baieții smecheri. Am ales o cale grea, pe care mi-o asum. Și așa oamenii sunt săraci, nu aș putea dormi noaptea să știu că le-am luat de la gură.
Oricum, puținul meu e enorm pe lângă puținul lor.
Trezeste-te, traim in Romania, aici trebuie sa faci orice ca sa supravietuiesti, lasa afacerile cu baieti smecheri ca nu sunt de tine, daca ai talent ca profesor incearca sa faci bani din asta - ori luat cadouri de la elevii slabi, ori facut meditatii platite ca sa le luminezi mintea, important e sa te alegi si tu cu ceva, doar de asta te-ai facut profesor, nu?

#44
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu se face școala acolo, engleză nu, română nu, matematică nu (o mănâncă pe săraca profesoară, care chiar ar încerca). Au fost zile că am avut simulat cu 3 clase, profesorii și-au făcut orarul după cum au vrut, pe mine nu m-au întrebat dacă am măcar o preferință.

#45
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Eu zic sa iti gasesti ceva din care sa poti trai. Nu avem mai multe vieti si multi uiita sa traiasca singura viata pe care o au.

#46
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View PostDaian95, on 06 octombrie 2017 - 21:16, said:

Scuză-mă că îți zic, dar nu ai înțeles ideea. Eu mă lupt cu analfabetismul, cu câțiva elevi fac literele, ce pretenții să mai ai? Toată ziua se înjură și se bat, două zile pe săptămâna fac serviciu pe școală singur (teoretic mai am un coleg, dar mereu nu e interesat, deci fac eu afară-înăuntru).

Ce să schimb programa? Nu merge cu nimic, nici cu imagini, nici cu povești, ei vor doar să meargă acasa și atât. Copiii buni din comună au plecat spre oraș, în școală au rămas doar cei slabi. Tu ai predat la un liceu bunicel, deci deja e o punte mare între situații.

Eu vreau să ajut copiii, dar simt că sunt depășit de sistem.


esti depasit de sistemul bolnav
sistem bolnav care ii tine in casa pe telefoane tablete si league of legends ,cati dintre elevii tai fac sport ?

#47
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu, tu vrei sa o arzi regulamentar unde nu este cazul de asa ceva.
Teoretic tu ai putea sa nu te duci tot timpul pe la ore, cred ca intelegi bine ce zic.

Si fara pile nu prea ai ce cauta pe acolo, cred ca ai inteles treaba asta.

Si nu te minuna ca aia sunt analfabeti, eu cica sunt om educat cu diplome end shit si tot nu stiu sa pun virgula bine si alte dume amuzante de la limba romana.
Asa ca ia de o arde indiferent, termina masterul si valea.

Si nu te minuna la aia de pe la tara... sa te minunezi cum se trec examenele la medicina end shit cu microcasca de are toata clasa si apoi te intalnesti cu aia in spital si te apuca groaza.

#48
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Să fim înțeleși, eu nu mă simt depășit de materie sau de metodele moderne de predare, dimpotrivă, chiar îmi plac. Dar mă lovesc de sistem, copiii sunt doar produsul unei școli care îi trece clasa, doar ca să nu se desființeze.

Ce să fac istorie cu? Mai mult de jumătate au probleme grave de citit și înțeles un text simplu (eu la asta lucrez acum, nicidecum la materie).

View Postvio1971, on 06 octombrie 2017 - 21:20, said:

esti depasit de sistemul bolnav
sistem bolnav care ii tine in casa pe telefoane tablete si league of legends ,cati dintre elevii tai fac sport ?

Aici nu e asta problema, dimpotrivă. Nu au tehnologie, dar sunt împinși de părinți la muncile casei sau ale câmpului, la care să adaugă lipsa cronică de educație. Degeabă trag de ei câteva ore la școală, dacă acasă văd alcoolism.

Am foarte mulți elevi din familii monoparentale, cu mame chiar prostituate sau total dezinteresate.

Efectiv nu le place școala, chiar pot să zic că o urăsc, deja la 12-14 ani nu prea mai poți schimba omul care e închis într-un mediu ermetic, iar asta se vede la vot! Eu cu asta mă lupt, să nu vină din acel sat o generație de asistați social buni de mers la vot doar. Chiar discut mult cu ei și îi încurajez să își urmeze talentele practice.

Edited by Daian95, 06 October 2017 - 21:25.


#49
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Tu ai ajuns intr-o scoala uitata de lume in zona Calatele, Rachitele?
In zona mai sunt doar copii celor ramasi acasa din cauza analfabetismului.
Probabil ai si un director cae habar nu are si nici nu e interesat de managementul educational.

#50
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostDaian95, on 06 octombrie 2017 - 21:21, said:

copiii sunt doar produsul unei școli  
nu sunt produsul nici unei scoli, ci a unor betivi retardati asistati etc etc.
daca vrei sa faci pe asistentul social cu toti retardatii pe 600 de lei e treaba ta

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
@ Initiator, poate gresesc eu si norma e alta la profesori dar, daca nu, tu lucrezi (nici) un sfert de norma, care-i de 40 h/saptamana.  Deci salariul tau ar fi unul mediu, vreo 2.500 lei.  Sau mai mare, ca am senzatia ca spui de salariul pe septembrie, luna (cred) incompleta pt un profesor.

#52
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostArgent, on 06 octombrie 2017 - 21:20, said:

end shit si alte dume amuzante de la limba romana.

Tradu end shit.

Edited by Steetch, 06 October 2017 - 21:26.


#53
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
sincer mi se pare SF  sa ai numai copii cu probleme de igiena ,cu mame prostituate , cu copii munciti non stop la muncile campului.
nici aia de la tara nu mai muncesc pamanturi si au minim S6 pe ei

#54
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017

View Postddaannii, on 06 octombrie 2017 - 21:15, said:

Aha, de aia am întrebat în ce vremuri ești tu, dacă trebuie sa vedem cum era cu Creanga e clara treaba.
Pai la tara lucrurile inca functioneaza ca acum sute de ani, asa ca e normal sa procedezi cum se facea inainte si sa aplici corectii fizice elevilor ca sa se invete minte.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ABxGUF-xkJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate