Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Voi ați mai continua în locul meu?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#145
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Daian95, on 06 octombrie 2017 - 20:45, said:

Voi să fiți în situația mea ați mai continua sau mai bine ați face orice altceva?
Daca vrei cariera didactica, trebuie sa incepi de undeva si sa-ti faci o experienta. Nu toti profesorii pot incepe direct la cel mai de elita liceu din resedinta de judet.
Daca vrei sa te reprofilezi, e alta treaba, dar ca profesor cam asa merge treaba.
Sigur, in alte domenii se castiga mult mai bine, de ex. in zona Golfului, sudorii de la oleoducte si gazoducte pot ajunge pe la 100 000 dolari/ an. Te-ai baga?

Edited by Karhu, 07 October 2017 - 18:15.


#146
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Daian95, on 07 octombrie 2017 - 06:48, said:

Stiu ce zici, de aia sper sa mai pot face cale intoarsa.
Daian, parca voiai sa te faci politist?Posted Image

*De ce ai ales sa ajungi la final doar profesor de Istorie?

Edited by xmanyacs77, 07 October 2017 - 18:33.


#147
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,798
  • Înscris: 20.10.2015

 Mr_Who, on 07 octombrie 2017 - 18:15, said:


Poate ca vrea sa se faca arheolog, sau muzeograf, sau ghid turistic, cine zice ca a facut facultatea de istorie si acum masterul ca sa "insufle dragostea de istorie" lucrand intr-o scoala?
Oricum, e de cacao sa-l acuzi ca "a abuzat sistemul" ca a facut gratis studii si ar avea obligatia sa predea, ca asa crezi tu. Cum ar fi sa-ti zica si tie careva ca "ai abuzat sistemul" si ai facut scoala pe banii statului, dupa care te-ai dus in US, si nu ti-ai adus contributia la propasirea tarisoarei care te-a educat "gratis"? Cam imbecil, nu? Posted Image

De ce imbecil?
Nu e realitatea?

Am motive sa explic de ce am facut-o, dar realitatea ramane.
Mi-am mai spalat din pacate cu taxele pe care le-am platit Romaniei 5 ani, am ajutat-o si o mai ajut pe domeniul meu cand se iveste ocazia, dar realitatea ramane.
Nu din patriotism o fac ci, ca sa-mi mai spal pacatele. Oricum in 5 ani am ajutat-o mai mult decat toata viata daca nu plecam, :)

Am fost invatat de Romania gratis si eu fac altora profit. Cel putin nu ma plang, el se plange.
Ca vrea sa se faca arheolog, nu am citit nicaieri, el se plange de salariu dupa ce a semnat.


 Mr_Who, on 07 octombrie 2017 - 18:15, said:

Ai acoperit niste gauri si ai generat altele. Nu zice nimeni ca nu puteai sa incluzi in orele tale de tehnologie notiuni matematice de baza, remedial, sa ramana elevii aia cu ceva, dar tu zici ca n-ai facut cu ei decat matematica, deci cu totul altceva decat trebuia sa faci, si, culmea, vezi in chestia asta un merit personal. :lol: Ca si fatuca aia care se zborsea pe feisbuc ca ea, desi e incadrata ca profesoara de literatura romana, nu va face cu elevii Eminescu sau Creanga, ca-s naspa, si ei ii place Shakespeare, asa ca mai bine face Shakespeare. :lol:

Nu, nu se aseamana.
Eu, fara matematica nu puteam sa-mi tin ora. Ei nu stiau la clasa a 10-a sa faca o scadere. Profa lor de matematica preda exponenti si ecuatii, "isi facea treaba" si lua salariul, adica FURA SISTEMUL, eu, i-am invatat ceva care trebuia s-o faca altcineva de timpuriu, dar, au avut profesori care se plangeau de salariu si care au distrus copiii altora, c-asa e-n tenis la Romania si nimeni nu se strofoaca, "ce sa faca domne la salariul ala?"
Sa nu se mai duca
Sa-si dea demisia
Sa ceara poaman de la stat, dar, de, banii furati sunt mai multi decat banii pomana.
Si indivizii astia pregatesc armate de lemne care voteaza "sa li se dea" vine biserica si ii invata sa pupe moaste si Romania merge inainte

#148
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 Tsunnnami, on 07 octombrie 2017 - 16:21, said:

MAN, A SEMNAT, nu mai e in discutie SALARIUL, gata, s-a terminat. Perioada pe care a semnat e inchisa.
Acum e cazul sa faca cat poate mai mult pentru a ridica copiii aia cumva.
Nu mai discutati de salariu.

Te-ai dus vreodata la restaurant, ai mancat tot si ai refuzat sa platesti pentru ca nu ti-a placut mancarea?
Te-ai asezat, ai mancat-o aia e.
E contract, stii sigur ca statul iti va da banii aia, nu te-a inselat cu nimic, tu, ce de ma inseli pe mine si ma minti ca imi educi copilul DUPA ce ti-ai luat angajamentul ca o s-o faci?
Unde e responsabilitatea?

Separati plata DE CARE STIA de sarcina pe care o are

Loser e ala care renunta cand da de greu, ala care vrea sa i se dea, un ratat, ala e luzar, nu e o jignire, e o clasificare a celui care cand se intalneste cu ursu, in loc sa-si vanda pielea scump se apuca sa se roage sa-l salveze altul

am zis eu ceva de inselat?chiar consider ca primeste o suma destul de buna, in raport cu nivelul de trai al cetateanului de rand:)..600 de lei pentru 36 de ore..e foarte bine:)

am si zis ca un profesor bun se vede la o clasa slaba..

Dar, daca are elevi precum cel din clipul urmator..a mentionat si o problema a igienei. (aici cred ca greseste, poate are elevi care au animale si ei se ocupa cu ele - mulsul vacii, caprei etc., nu e vina copilului, la tara se face baie mai rar-nu faci focul zilnic, animalele miros, oricat te-ai spala, tot nu poti scapa de parfumul ala:)))
Poti lucra cu analfabetii, dar nu poti face nimic cu mucosi de genul asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/otXJG-heeB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimmyboy9111, 07 October 2017 - 18:37.


#149
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Daiana, ești tânăr.

Dă-ti demisia.

Găsește un job oriunde pe norma întreaga și la anul inscrie-te la o facultate care sa îți ofere șansa să lucrezi pe bani decenți.

Dacă îți place, fa dreptul .

#150
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 Argent, on 06 octombrie 2017 - 21:10, said:

Mi-ar placea ca intr-o zi sa am puterea financiara sa pot scrie deschis despre multe lucruri din sistemul educational din Romania, pana atunci o sa va citesc mesajele.
Nu-i nevoie, se  observa si din afara.E plin de imbecili si asistati sociali.Iar sefii lor sunt capuse care isi aduc neamurile si se folosesc de elevi pt a-si justifica banii pe care nu-i merita
din start

 Daian95, on 06 octombrie 2017 - 20:45, said:

Salutare, dragi colegi. Mă confrunt cu o cumpănâ și am nevoie de sfaturi, de preferat fără ironii.
Lasa-i pe toti repetenti si da-ti demsia si cautati un job omenesc.

#151
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Baxon, on 07 octombrie 2017 - 16:49, said:

Tsunami are dreptate cand afirma ca : a semnat contractul pe suma respectiva deci a fost de acord . Insa domnul Daian poate oricand sa-si prezinte demisia , nimeni nu-l poate opri !!

Culmea e ca inca nu am semnat nimic. Saptamana viitoare imi vine contractul, abia acum mi-am dat seama.


A fost o mica problema cu doamna secretara, dar oricum incadrat si trecut in grila de salarizare am fost introdus de ceva timp.

Edited by Daian95, 07 October 2017 - 19:12.


#152
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asa cum am spus in continuare , nimeni nu te poate obliga sa continui . Nu vrei, zi-le pa si gata .

#153
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Damascus77, on 07 octombrie 2017 - 18:37, said:

Daiana, ești tânăr.

Dă-ti demisia.

Găsește un job oriunde pe norma întreaga și la anul inscrie-te la o facultate care sa îți ofere șansa să lucrezi pe bani decenți.

Dacă îți place, fa dreptul .

M-am gandit serios si voi ramane acest semestru. Chiar vreau sa fac niste proiecte cu copiii, care sper sa le fie de folos.

Cu domnul director chiar cred ca o pot scoate la capat. Om trai si om vedea, oricum am noroc ca am 3 zile libere, in care ma pot ocupa de facultate.

Plus ca am sanse sa prind bursa de merit, deci 700 de lei in fiecare luna in plus in acest semestru m-ar salva.

#154
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Daian95, on 07 octombrie 2017 - 19:12, said:

Culmea e ca inca nu am semnat nimic. Saptamana viitoare imi vine contractul, abia acum mi-am dat seama.


A fost o mica problema cu doamna secretara, dar oricum incadrat si trecut in grila de salarizare am fost introdus de ceva timp.
Deci vei deveni un politist incoruptibil.......sau profesor de Istorie? Posted Image

#155
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 xmanyacs77, on 07 octombrie 2017 - 19:17, said:

Deci vei deveni un politist incoruptibil.......sau profesor de Istorie? Posted Image

Nu stiu. Dumnezeu sa imi dea gandul cel bun, cum de fapt sa il dea tuturor!


Oricum eu invat IT de ceva vreme, iar anul acesta sigur imi voi imbogati cunostintele. Anul acesta am contract cu scoala.

Sunt prea slab pentru IT acum, dar anul viitor sigur voi putea face fata. Daca mai am noroc si de bursa chiar ma pot considera bogat.

#156
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La inceput la toti " ni " greu dar cu timpul treburile se aseaza cum trebuie ( daca esti perseverent ) .

Edited by Baxon, 07 October 2017 - 19:22.


#157
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Baxon, on 07 octombrie 2017 - 19:22, said:

La inceput la toti " ni " greu dar cu timpul treburile se aseaza cum trebuie ( daca esti perseverent ) .


Iti dau perfecta dreptate. Trebuie sa muncesc, sa tin capul sus, sa imi vad lungul nasului si sa nu fac rau la nimeni.

#158
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
La rugamintea initiatorului, care si-a lamurit dilema, se inchide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate