Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Problema Racire Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Reward

Reward

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.10.2017
Salut SOFTPEDIA!

Salut, acum vreo 3 ani am achizitionat un laptop (click aici pentru model) caruia i-am atasat un monitor Full HD (click pentru monitor);
- Primul monitor (cel incorporat) l-am dezactivat, deoarece doresc o performanta cat mai buna in jocuri si nu am nevoie de 2 monituare.

De cand am cumparat monitorul, fiind mai nab, jucam pe grafica aproape maxima (CSGO, SA:MP), 1920x1080, chit ca aveam 40 FPS, dar voiam o calitate superioara. Din cand in cand, cand eram in jocuri, laptop-ul avea tendinta sa se inchida, insa am vazut ca nu este o problema de la hardware pentru ca se inchidea intr-un fel, frumos (cu un fade pe ecran + ca isi dadea shutdown bine, nu imi aparea ca s-a oprit fortat) asa ca am cautat pe net problema si am vazut ca este de la faptul ca se supra-incalzeste. - Am lasat aproape pe low graficile, dar rezolutia tot 1920x1080 si vad ca nu se mai inchide, insa cooler-ul lucreaza foarte puternic [se poate auzi 'vajaind' puternic];
- Am descarcat un program pentru a examina statusul calculatorului (gradele, etc.) si am observat ca procesorul atingea si 65 grade celsius in joc, in cazurile in care filmam (imi trebuiau niste dovezi), pe o rezolutie mica. Acum, in momentul in care scriu (si nu fac nimic alt ceva) am aceste statistici click (redirect imgur.com).

Alte specificatii: PC-ul are 1 ventilator (nu este de gaming), are racire pe dedesupt (si este pe birou, adica ceva neted care permite caldurii sa treaca);
- Am inceput sa fiu mai grijului cu problema 'incalzirii' deoarece m-am documentat si am observat ca face foarte rau laptop-ului daca a ajuns in stadiul in care sa se inchida fortat din cauza temperaturii;

Concluzie: Este normal sa am aceste specificatii ? Iar atunci cand joc un joc pe o calitate video destul de slaba (pentru ca nu vreau sa chinui pc-ul, am dat rezolutia la 1280x720 si pe aproape low) sa am 70+ grade celsius ?
Rog seriozitate si accept chiar si pareri si sfaturi. Multumesc frumos!

Edited by Reward, 06 October 2017 - 17:30.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Da. E normal sa ai +70 in full load la un joc.

#3
Reward

Reward

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.10.2017

View Postdorin_2k, on 06 octombrie 2017 - 17:48, said:

Da. E normal sa ai +70 in full load la un joc.
Daca tu zici... Dar nu ii face rau laptop-ului?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai la o curatare de praf cand il duci? dupa 3 ani cred ca ai ceva scame pe acolo, daca nu chiar pasla

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
La o curatare de praf il va duce cand se va strica de tot, evident.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E si de la praf, dar e calculator slabutz sa joci jocuri pe el... E facut sa joci doar Office pe el..

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Temperaturile se masoara in full load.
Adica in joc sau baga in el ceva gen FurMark, benchmark video.....
65-75 e OK.
Da, ii cauzeaza, dar ceva mai incet si pe termen lung.
Dar daca in full load ajunge la 80-90 sau peste.... acolo e nasol.
Ventilatorul extern este cam frectie la picior de lemn.
Toata caldura si mizeria sin in interiorul laptopului.
E ca si cind ti-ai monta caloriferul pe exteriorul zidului, in afara camerei.
Si ai vrea sa te incalzesti inauntru.

#8
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostReward, on 06 octombrie 2017 - 17:29, said:

Salut, acum vreo 3 ani am achizitionat un laptop (click aici pentru model) caruia i-am atasat un monitor Full HD (click pentru monitor);
S-ar putea ca acel monitor extern sa-ti consume mult mai multi wati decat consuma monitorul incorporat si sa-ti duca sistemul sa fie instabil dpdv electric.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
incurci marfa cu ambalajul. monitorul extern are propria alimentare, el doar primeste semnal de la laptop. iar acela este mult mai slab.

daca tu conectezi un tv la un laptop, crezi ca il poti scoate din priza si sa se alimenteze de la laptop?

#10
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostDany_Darke, on 07 octombrie 2017 - 20:05, said:

incurci marfa cu ambalajul. monitorul extern are propria alimentare, el doar primeste semnal de la laptop. iar acela este mult mai slab.

daca tu conectezi un tv la un laptop, crezi ca il poti scoate din priza si sa se alimenteze de la laptop?
Nu chiar domnisoara, mai invata , ia o carte de electrotehnica, de proiectare a circuitelor.Mai invata, mai invata

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mai bine te limitezi la programare decat sa jignesti aiurea vorbind prostii ...

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View PostjavaEEDevOps, on 07 octombrie 2017 - 19:36, said:


S-ar putea ca acel monitor extern sa-ti consume mult mai multi wati decat consuma monitorul incorporat si sa-ti duca sistemul sa fie instabil dpdv electric.
Ce face?
Semnalul video e una, alimentarea display-ului e alta.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostjavaEEDevOps, on 07 octombrie 2017 - 20:26, said:

Nu chiar domnisoara, mai invata , ia o carte de electrotehnica, de proiectare a circuitelor.Mai invata, mai invata
'Ai de cpul' meu !!!!!!
Poti sa pui un video de pe youtube, cu un aparat din ala de masura instant al consumului (nu stiu exact cum se numeste), care sa ne arate cum consuma un laptop mai mult curent SEMNIFICATIV (care sa duca la o incalzire exagerata) in momentul in care ii conectezi un monitor extern ???
Hai sa presupun ca POATE consuma mai mult placa video, care trebuie sa scoata semnal pe 2 monitoare.
Dar acest consum este insignifiant, procesarea grafica 2D se face o singura data, doar trimis semnalul la 2 mufe.....

#14
Reward

Reward

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.10.2017

View Postmodoran, on 06 octombrie 2017 - 19:04, said:

La o curatare de praf il va duce cand se va strica de tot, evident.
Frate, l-am dus acum 3 luni. Il duc mereu. SCuze, am uitat sa precizez.

View PostjavaEEDevOps, on 07 octombrie 2017 - 19:36, said:

S-ar putea ca acel monitor extern sa-ti consume mult mai multi wati decat consuma monitorul incorporat si sa-ti duca sistemul sa fie instabil dpdv electric.
Il bag in priza separat. Are stecher separat.

View Postbuyonevideo, on 08 octombrie 2017 - 09:08, said:

'Ai de cpul' meu !!!!!!
Poti sa pui un video de pe youtube, cu un aparat din ala de masura instant al consumului (nu stiu exact cum se numeste), care sa ne arate cum consuma un laptop mai mult curent SEMNIFICATIV (care sa duca la o incalzire exagerata) in momentul in care ii conectezi un monitor extern ???
Hai sa presupun ca POATE consuma mai mult placa video, care trebuie sa scoata semnal pe 2 monitoare.
Dar acest consum este insignifiant, procesarea grafica 2D se face o singura data, doar trimis semnalul la 2 mufe.....
Nu trebuie sa scoata semnal pe 2 monitoare pentru ca am bagat second screen only.

View PostDany_Darke, on 06 octombrie 2017 - 17:59, said:

pai la o curatare de praf cand il duci? dupa 3 ani cred ca ai ceva scame pe acolo, daca nu chiar pasla
Frate, l-am dus acum 3 luni. Nu cred ca aia este problema. Il duc destul de des.

#15
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostReward, on 08 octombrie 2017 - 15:57, said:

Il bag in priza separat. Are stecher separat.
Doar incerca sa joci acelasi jocuri cu monitorul laptopului si apoi cu cel exten si vezi daca face la fel.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
@java ... lasa-te de dat sfaturi, te rog ... limiteaza-te la ceea ce STII.


Vai de steaua lui de laptop ... mi-am dedicat un pic de timp ca sa ma uit la cum e construit ....jaleee ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x56SO1sJJn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@Reward ... singurul mod prin care sa reusesti sa joci ceva pe laptopul ala fara sa se inchida este sa ii schimbi pasta termica (dupa 3 ani sigur e praf ce au pus asus in ieftinatura asta) si sa ii iei un stand racitor care sa sufle aer.

Poti incerca sa tii laptopul dechis cand joci, chiar daca monitorul lui e dezactivat. In felul asta nu se mai acumuleaza caldura intre suprafata laptopului si ecran (nu e cine stie ce efect dar ajuta cand esti la llimita cu toate).

Constructia laptopului e deficitara prin faptul ca are un singur cooler (si ala mic) care sa raceasca atat placa video cat si procesorul.
Cel mai bine, daca vrei sa te joci, este sa iti iei un computer special construit pentru asa ceva.

Edited by ro_explorer, 09 October 2017 - 10:21.


#17
Reward

Reward

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.10.2017

View Postro_explorer, on 09 octombrie 2017 - 10:19, said:

@java ... lasa-te de dat sfaturi, te rog ... limiteaza-te la ceea ce STII.


Vai de steaua lui de laptop ... mi-am dedicat un pic de timp ca sa ma uit la cum e construit ....jaleee ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x56SO1sJJn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@Reward ... singurul mod prin care sa reusesti sa joci ceva pe laptopul ala fara sa se inchida este sa ii schimbi pasta termica (dupa 3 ani sigur e praf ce au pus asus in ieftinatura asta) si sa ii iei un stand racitor care sa sufle aer.

Poti incerca sa tii laptopul dechis cand joci, chiar daca monitorul lui e dezactivat. In felul asta nu se mai acumuleaza caldura intre suprafata laptopului si ecran (nu e cine stie ce efect dar ajuta cand esti la llimita cu toate).

Constructia laptopului e deficitara prin faptul ca are un singur cooler (si ala mic) care sa raceasca atat placa video cat si procesorul.
Cel mai bine, daca vrei sa te joci, este sa iti iei un computer special construit pentru asa ceva.
Este ridicata.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Numai tu știi la ce te referi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate