Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aparat foto cu film

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Buna, imi poate spune cineva va rog cam ce calitate a pozelor ar scotae acest aparat clasic cu film? Este un aparat Konica Autoreflex TC , poze cu el mai jos, multumesc.

https://postimg.org/image/2cc0ot4vij/

https://postimg.org/image/3pyjsuefiz/

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Calitatea-i o treaba subiectiva. Intrebi 100 de oameni, primesti 100 de raspunsuri.

Obiectivul va oferi probabil o separatie decenta dintre subiect si fundal, daca tragi la diafragma deschisa.

#3
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Imi puteti arata un exemplu de poze de pe internet cam apropriate ca si calitatea care le-ar scoate acest aparat? Sau conteaza si filmul? Eu nu ma pricep deloc, multumesc.

#4
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Conteaza si filmul. Totusi de ce vrei sa te intorci in trecut ? Ia-ti un aparat digital.

#5
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Am camera foto digitalć, doream sa stiu ce poze ca il am si ma īntrebam, nu doresc sa fac poze multe cu el ci doar un film dacć merg undeva.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Incearca sa-l folosesti...

Edited by dani.user, 06 October 2017 - 17:32.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 betrax, on 06 octombrie 2017 - 17:27, said:

Am camera foto digitală, doream sa stiu ce poze ca il am si ma întrebam, nu doresc sa fac poze multe cu el ci doar un film dacă merg undeva.
Ia un film, fa cateva poze, du-le la developat si ce scoti aia scoate. Nu avem cum sa-ti explicam ce calitate scoate ca termenul nu are o definitie standard obiectiva. Parerea mea e sa il lasi in vitrina, arata frumos de la departare, ca daca te pricepeai la subiect banui ca deja stiai raspunsul la intrebare. Dar daca esti o fire curioasa din fire atunci merita sa incerci :).

Edited by crokodilu, 06 October 2017 - 17:40.


#8
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Ok multumesc.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
poti scoate poze foarte bune, mie tot timpul mi s-a parut ca foto pe film sunt cumva diferite fata de digital, diferite in sensul bun.
nu am idee ce preturi mai sunt, dar cand socotesti filmul, developatul, scosul pe hartie, ca abia apoi sa vezi ce ai facut, daca ai poza geniala dorita, nu stiu cat de rentabil e economic.

#10
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017
Uite aici cate mostre de poze:
https://www.flickr.c...13399@N22/pool/
https://www.lomograp...eflex-tc/photos

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La un aparat foto (pe film sau digital) contează forate mult optica! Al tău cred că are o optică destul de bunicică. Nu cunosc prea mult aparatele de la marca aceea, aşa că nu-mi pot da cu părerea. Oricum, e interesant să înveţi să faci poze pe film sau cel puţin să umblii cu setările manuale.
Din păcate văd că are montură propietară   Posted Image
E mişto însă că are sincronizarea cu blitzul la 1/125 secunde, deci pot ieşi bine subiecte care se mişcă încet de tot. Eu am 1/60 (existau şi cu 1/30) şi atunci chiar trebuie să stai nemişcat (bine, am şi 1/500 la un aparat cu obturator central, dar ăla e rangefinder cu lentile fixe).
https://en.wikipedia...nica_Autoreflex

Edited by djl, 06 October 2017 - 20:01.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Fotografiile sunt facute de fotograf, camera e doar un instrument, o cutie cu mecanisme perimetrale si un obiectiv.

Ca sa faci fotografii bune constant, indiferent ca e camera digitala sau analogica, trebuie sa te pricepi atat la partea tehnica cat si al partea artistica.

Modelul respectiv de camera este proiectata sa utilizeze doua baterii care nu se mai produc de mult pt ca erau cu mercur care e toxic, si nu sunt compatibile cel putin in cazul acestui model de camera cu baterii contemporane, deoarece au 1,35V constant si utilizarea de baterii de 1,55-1,6V da erori mari si inconstante care variaza mult in f de lumina.
Se poate confectiona insa un adaptor cu o dioda aleasa special in f de mai multe caracteristici care sa produca o cadere de tensiune a.i tensiunea finala sa fie OK. Se gasesc si de cumparat adaptoare dar multe sunt proaste si scumpe, altele sunt si mai scumpe si nu prea se mai gasesc, etc.
Se pot utiliza baterii zinc aer de 1,4V dar au viata f scurta din momentul in care le scoti sigiliul si intra aer.
Se pot utiliza baterii SR44 cu oxid de argint care au tensiune constanta dar numai cu adaptor cu dioda care scade tensiunea.
Se poate face un adaptor pt ambele baterii.

Camera are un obturator Copal metalic destul de avansat pt 1976, dar este controlat doar manual si are doar 1/1000 s cel mai scurt timp de expunere, deci mai greu sa folosesti F1.7 la lumina mai ales cu un film de iso 200... Se poate utliza un filtru ND dar scade contrastul si creste riscul de flare, sau un filtru de polarizare care insa modifica si alte lucruri, sau film cu sensibilitate mica care e mai dificil de utilizat universal.

Camera are si modul AE, daca pui obiectivul in pozitia auto EA sau EE, electric Eye, oferind astfel si modul prioritate timp in care pui timpul si camera pune diafragma automat - pt asta adaptorul de baterii trebuie sa sustina temporar tensiunea ceruta la un amperaj mai mare, si unele adaptoare care sunt doar pt exponometru cu ac nu sunt bune. Trebuie sa tina cel putin 1 mili A, poate si mai mult, nu doar 200 microA.
E mai ciudat modul asta AE sau EE, e folosit mai mult pt sport si nici atunci obligatoriu.
In general fotografii prefera prioritate diafragma - care nu e dispoibila la acesta camera, in care ei pun diafragma si camera pune timpul, desigur supervizat, cu masurare a expunerii matrix, spot, ponderat central, etc.
Camera de aici are masura doar ponderat centrala, deci atentie la expunere, trebuie facuta corectie manuala +/- cand ai contralumina sau invers cand fundalul este mult mai intunecat. Masura nu este centrala ci ponderat centrala, deci tine cont si de restul cadrului si posibilitatea de autocompensare este limitata. Oricum, fara baterii cu tensiune constanta de 1,35V expune in balarii rau si inconstant.

Exista camere la fel de vechi sau si mai veci care au fost proiectate sa foloseasca SR44 sau echivalentele de pe vremea respectiva cu oxid de argint.
Si exista si camere care au electronica mai complexa care compenseaza variatia de tensiune si suporta chiar si LR44 alcaline, insa sunt doar unele putine capabile dea sa ceva.

Obiectivul Konica Hexanon AR 50 f 1.7 este considerat f. bun (daca nu a fost abuzat, stricat, uzat, facut fungus, etc.
AR-ul nu cred ca e cine stie ce, probabil ca trebuie sa eviti lumina puternica in obiectiv si e bun un parasolar mereu chiar si la SMC-uri Pentax.
Trebuie verificat daca mai functioneaza bine masurarea expunerii chiar si cu baterii cu adaptor ( nu asculta de vanzatori sau aiurea, camera respectiva nu e compatibila deloc cu baterii normale, si chiar si cu adaptor trebuie doar SR44 pt ca LR44 au cadere f. mare de tensiune pe masura ce se descarca, au 1,55+ proaspete si ajung si la 0.9V...

Trebuie verificat daca functioneaza bine si mecanica si electronica de inchidere a diafragmei, mai ales ca are si prioritate timp si inchide automat diafragma controlat electronic si mecanic.

Trebuie verificat si obturatorul daca mai face bine timpii, insa daca nu a fost abuzat Copalul e destul de tapan.

Eu am Seiko-Copal la un Penax K2 din 1975 cu prioritate de diafragma, si functioneaza excelent, si merge cu 2 x SR 44 si chiar si 2 X LR44, dar a fost o camera varf de gama.

Camera Konica TC are aproape sigur nevoie sa fie schimbate garniturile de etansare la lumina de la usa din spate, si probabil si cea pe care se opreste si amortizeaza oglinda in partea de sus cand expune.

Edited by loock, 06 October 2017 - 20:34.


#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"

Edited by underb, 06 October 2017 - 20:36.


#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ce le ştii! Deci dacă obturatorul este controlat mecanic, înseamnă că pentru funcţionarea aparatrului nu este necesară bateria.
Însă va fi necesară pentru exponometru, lucru foarte util în fotografie.
Eu am pus on Zinc-Aer şi mi-a curs. Să văd cum pot curăţa acolo. După ce am să developez filmul am să văd şi cât de bună a fost indicaţia exponometrului. Aparatul la care fac referinţă este un "Minolta" SRT. Însă e bine că e mecanic, că la o întrunire m-am dus şi cu X700-le care are declanşator electronic şi nu mai erau bune bateriile, aşa că <<SRT>>-ul m-a salvat.

#15
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Multumesc de rćspunsuri, cred ca nu voi face poze cu el, e complicat si cu developatul....

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Developatul se poate face şi la centre de developare.
Eu am reuşit să fac unele poze destul de reuşite cu aparatele mele pe film. Menţionez că primul meu aparat cu mai multe setări maniale a fost un "Zorki" 4 (îl mai am şi acuma).

Edited by djl, 06 October 2017 - 20:54.


#17
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Aici unde locuiesc eu nu cred ca mai sunt centre unde se developeaza toti nu mai developeaza filme, eram curios ce poze scoate in favoarea camerei digitale pe care o am.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Inca cateva lucruri, acest model de camera are niste particularitati legate de faptul ca levierul de armare este si zavor pt butonul de declansare si pt exponometru.
Camera se poate utiliza full manual si fara baterii, daca pui singur si timpul si diafragma si expui cu alt exponometru, insa daca nu tragi levierul sa stea peste police in pozitia de prearmare, nu poate declansa, este inzavorata, si poti rata cadre, deci atentie la pozitia levierului.
Alta particularitate este afisarea din vizor a diafragmei la care chiar expune in EE, si doar o indica numai in modul full manual. La camerele cu prioritate de diafragma sau care au doar full manual acolo se arata in mod normal timpul de expunere indicat cu acul setat auto tot cu acul si setat manual cu banda.
Se poate utiliza si full manual si cu baterii si fara baterii, cu ele masurand expunerea daca au tensiunea potrivita de 2 x 1,35V constant.
Evident are focalizare manuala, nu are AF, si in vizor probabil ai stigmometru cu rupere in mijloc si microprisme in jur, apoi fresnel.
La rupere trebuie sa potrivesti probabil verticalele daca e orizontal sigmometrul. Exisat si vertical si oblic...
La microprisme trebuie sa nu mai sclipeasca acolo unde focalizezi.
Sunt si vizoare reflex fara sisteme de genul asta, dar preferabil cu matuire mai performanta pt ca profesionistii sa vada cat mai direct compozitia si focalizarea.
Vizorul are marire chiar deosebit de mare de 0,91X, ( e tot miscorare..) care e un lux porcesc fata de vizoarele contemporane de la DSLR-uri, fie ele chiar full frame, si chiar si la cele de format mediu crop nu arata mai bine...
Nu am gasit info despre redare (cat taie din margini). Unele camere mai taiau din margini pe motiv ca in general se taie si la marire cu rama in cazul celor care nu sunt foarte pretentiosi si care folosesc aparate de format mediu si seteaza rama sa nu taie...Unele aveau redare 95% altele 90%, altele 98+%, si f putine redau 100%.
Probabil e OK si redarea, insa marirea e faina la 0,91X.
Eu am 0,88X la K2 black deci aproape.
La MZ-S am default 0,75X si am pus lupa de vizor 1,18X ca sa ajunga tot la 0,885 X insa scade mult eye point-ul si e dificil de vazut din margine in margine, mai ales cu ochelari care te tin la distanta...

 djl, on 06 octombrie 2017 - 20:32, said:

Ce le ştii! Deci dacă obturatorul este controlat mecanic, înseamnă că pentru funcţionarea aparatrului nu este necesară bateria.
Însă va fi necesară pentru exponometru, lucru foarte util în fotografie.
Eu am pus on Zinc-Aer şi mi-a curs. Să văd cum pot curăţa acolo. După ce am să developez filmul am să văd şi cât de bună a fost indicaţia exponometrului. Aparatul la care fac referinţă este un "Minolta" SRT. Însă e bine că e mecanic, că la o întrunire m-am dus şi cu X700-le care are declanşator electronic şi nu mai erau bune bateriile, aşa că <<SRT>>-ul m-a salvat.

K2-ul meu din '75 are atat prioritate de diafragma cat si full manual cu doua baterii SR44 care tin cam 20 K declansari in cativa ani, si merge bine si cu LR44 care daca sunt de calitate tin si 10 ani.
Fara baterii face 1/125 unde are si sincronizare cu blitzul si 1/1000 si desigur B...
Insa nu am avut nevoie niciodata sa trag fara baterii, nici macar pe full manual, tin foarte mult bateriile si am si de rezerva la mine, iat Varta, si camera are in spate un butonas cu un led rosu care e tester de baterii si il cam folosesc mereu.

Numarul mare de declansari la K2-ul meu e valabil la timpii normali de expunere.
Camera expune si minute, oficial 8 secunde, inclusiv pe full manual cu baterii, dar in practica am expus bine cu auto prioritate diafragma si 90 de secunde.
La timpi f. lungi apar efecte care distorsioneaza raspunsul filmului la lumina, si trebuie corectat in plus, insa pana la cat am avut eu nevoie a expus bine si fara corectie.
Oricum, daca se realizeaza expuneri lungi bateriile se consuma mult mai repede sau chiar abrupt.

Revenind la Konica TC are doar de la 1/8 s ( K2 are pana la 8 s ).
Si de asemenea exponometrul de la Konica TC este specificat ca expune bine ( si cu 2 x 1,35 V constant...) doar de la 4,5 EV la 18 EV, deci oricum nu poate sa masoare bine nici in lumina f slaba si nici in lumina puternica.

La K2 exponometrul e specificat de la 1 EV la 18 si e din SPD, la Konica TC de la 4,5 la 18 si e din CdS celula.
La K2 se poate seta ASA de al 8 la 6400 ( insa se suprapune peste corectia de expunere de +/- 2...)
La Konica TC se seteaza ASA de la 25 la 1600.
Si la Pentax K2 sunt unele dezavantaje:
- are un mod unic si ciudat de setare pt corectia de expunere si pt ASA, cu toate ca ideea a fost sa fie mai usor (se face cu un inel in jurul monturii, pe ideea ca nu iei mana din zona obiectivului, dar se suprapune cu setarea ASA tot acolo si e cam aiurea...) La Konica TC se seteaza ASA de la moleta de setare a timpilor, adica tot cam ingramadit...
- nu are masura spot si nici AE-L sau ML, insa nici Konica TC nu are nici una, nici alta.
ML(AE-L)  a aparut un an mai tarziu la K2 DMD in '76 (cand a aparut TC) si a rams mai multi ani o chestie rara.
- timpul cel mai scurt este tot 1/1000, cel putin oficial.

Edited by loock, 06 October 2017 - 21:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate