Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Vreau un credit pentru o prima locuinta ...... sugestii?!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Deci dupa cum scrie si titlul vreau un credit pentru o locuinta . Mentionez ca este prima locuinta . Doresc sa stiu daca recomandati o banca/program de finantare anume. Sincer e prima data cand dorec sa imi fac un credit si prefer sa cr sfaturi inainte de a face vreo prostie. Acuma ce doresc de la un credit sau care ar fi criteriile de alegere...... : Daca se poate cu dobanda fixa, sa nu trebuiasca sa pun bani in jos sau doar o mica parte, evident dobanda cat mai mica, sa aflu de la inceput cat am de plata asa ca sa nu ma trezesc cu surprize. Deci exista ceea ce caut sau caut degeaba si daca nu care e cea mai apropiata solutie de ceea ce caut eu? Am nevoie de un credit de aproximativ 50000 euro.  Multumesc tuturor si imi cer iertaare daca am pus o intrebare depllasata.

#2
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Pentru astfel de sume, banca iti va cere minim x% din suma totala. Credit pentru prima locuinta este Prima Casa. Pretul fiind in euro, nu prea gasesti cu dobanda fixa.

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
creditul prima casa are avantajul ca necesita un avans foarte mic. in rest exista foarte multe solutii. du-te la kiwifinance sau alt broker de credite ca iti explica ei si se ocupa ei de toate pentru tine, comisionul este ( adica era pentru persoane fizice ) 0.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Cati bani ai disponibili acum?
Dupa cum ti s-a spus mai sus pentru creditul imobiliar trebuie sa platesti avans si nu neaparat mic.

#5
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
La BCR este acum o oferta ca timp de 5 ani ai o dobanda fixa (nu stiu care este valoarea), pentru ipotecar in RON. Avans 15%. Ia si tu la puricat site-urile bancilor. Acolo iti poti genera si grafice de rambursare si poti vedea absolut tot. Prima casa la anul mai prinzi (daca o mai fi programul).

Edited by SPX808, 06 October 2017 - 15:30.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Inainte sa gasesti cea mai buna oferta sa te gandesti si la variantele cele mai negre cu putinta de genul, ramai fara job o anumita perioada, creste rata cu 20-30%. Nu te arunca la o rata mai mare de 50% din veniturile familiei ca greu pe termen lung

#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
exact, de ce faci creditul?
tocmai mi-a crescut rata cu 65 de lei pe luna din cauza roborului, hotiei, etc. asa ca gandeste-te bine.

#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Se zvoneste ca s-ar renunta la programul 'Prima Casa' si ca s-ar putea pierde avansurile facute !
Mai bine intereseaza-te !

#9
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Da in general pentru un credit care e rata lunara minima pentru un imobil? Stie cineva pentru un imprumut de 50000$ cat ar putea fi rata lunara? Stiu ca nu exista un cost fix dar vreau sa am o idee. multumesc

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Sunt site-uri care calculeaza, rata e cu atat mai mica cu cat creditul se intinde pe mai multi ani. Dar creste riscul sa nu il poti plati si pierzi tot. E un moment total neprielnic pt credite mari.

#11
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Daca nu trebuie sa cumperi urgent, poate e mai bine sa mai astepti un pic. Preturile la apartamente sunt ridicate acum, creditele s-au scumpit (vezi robor), nu pare un moment propice unei asemenea investitii. Mai ales ca e pe termen foarte lung.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostFlorin94321, on 07 octombrie 2017 - 11:31, said:

Da in general pentru un credit care e rata lunara minima pentru un imobil? Stie cineva pentru un imprumut de 50000$ cat ar putea fi rata lunara? Stiu ca nu exista un cost fix dar vreau sa am o idee. multumesc

Depinde de avansul pe care il dai si perioada pe care faci creditul. Nu iti poate spune nimeni nici macar orientativ cat e costul fara informatiile astea.
Ai calculator de credite pe site-ul fiecarei banci si, daca mai tin minte, si pe conso.ro.

#13
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
BRD au credit cu dobanda fixa pe 30 ani, daca nu ma insel cred ca sunt singurii.

Undeva pe la 6,65%/an cu avans minim 15%

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate