Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Miopia se vindeca cu trecerea timpului?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Salut! Sunt purtator de ochelari de 4 ani si ceva...Atunci aveam -0,5 si -0,5. Acum am ajuns la -0,75 si -1, desi am purtat ochelarii mai tot timpul...cum a zis doctorul...
Tot ma intreb, cu trecerea timpului este posibil ca miopia sa scada? La batranete voi avea nevoie si de + si - la ochelari? ( ca eu nu prea inteleg cum se poate asa ceva)
Inafara de mai putin lucru de aproape (PC,citit,telefon,etc) ce as mai putea face sa mi asigur o dioptrie cat mai mica?

PS: Am aproape 19 ani acum

Edited by robytupa, 06 October 2017 - 13:52.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007
Da, miopia scade, te duci in partea cealalta pe masura ce imbatranesti, adica spre +.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
in teorie pe la 20-21 ani se opreste cresterea si la batranete o ia la vale (o sa ai o perioada in care vei vedea bine, apoi vei avea nevoie de lentile cu + )

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
Nu scade.
Dupa 40 ani ai nevoie de ochelari cu - pt miopie si cu + citit.

Port de 45 ani ochelari si stiu ce zic.
Cei ce zic ca scade miopia, abereaza.

Edited by dorin_2k, 06 October 2017 - 14:04.


#5
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Eu zic ca se face o confuzie . Ochelarii cu - sunt pentru miopie, adica  pacientul nu vede  la distanta . Ochelarii cu + sunt pentru hipermetropie, adica pacientul nu vede de aproape .
Nu e nici o legatura si nu e adevarat ca cei cu - vor ajunge sa poarte vreodata cu + . Sunt afectiuni diferite .

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postrobytupa, on 06 octombrie 2017 - 13:52, said:

Salut! Sunt purtator de ochelari de 4 ani si ceva...Atunci aveam -0,5 si -0,5. Acum am ajuns la -0,75 si -1, desi am purtat ochelarii mai tot timpul...cum a zis doctorul...
Tot ma intreb, cu trecerea timpului este posibil ca miopia sa scada? La batranete voi avea nevoie si de + si - la ochelari? ( ca eu nu prea inteleg cum se poate asa ceva)
Inafara de mai putin lucru de aproape (PC,citit,telefon,etc) ce as mai putea face sa mi asigur o dioptrie cat mai mica?

PS: Am aproape 19 ani acum

exista ochelari cu lentile progresive, care iti permit sa vezi bine la orice distanta.
nu inteleg de ce intrebi de scaderea miopiei, cand tie ti-a crescut in acesti 4 ani de cand porti ochelari.

http://www.novaoptic...e-perfecta.html

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
@MareleHan
Crezi ca eu sunt caz special?
De 45 ani am cu -, dar acum imi trebuie si cu +.

#8
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Bre,  eu vad bine de aproape si bag ata in ac Hanitei , vad microbul mergand pe om . Dar la distanta  e baiul si port ochelari cu - de mult timp  -2 la un ochi si - 2,5 la celalalt
nu zic ca esti caz special,  doamne fere .Poate sunt eu caz special insa .

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcorinadaniela, on 06 octombrie 2017 - 14:09, said:


exista ochelari cu lentile progresive, care iti permit sa vezi bine la orice distanta.
...

Teoretic da. Practic... e dificil cu ei.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Bunica-mea dupa 65 ani a renuntat la ochelari cand croseta, spunea ca nu mai are nevoie de ei. Stiu ca inainte purta ochelari (avea miopie). Deci chestia cu compensarea miopiei prin prezbitismul caracteristic varstei inaintate nu stiu daca are vreo explicatie stiintifica dar s-a vazut la bunica-mea.

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Pe masura ce ochiul imbatraneste apare o afectiune numita prezbitism. Practic capacitatea ochiului de a acomoda se reduce pe masura ce ochiul imbataneste. Prezbitismul se corecteaza cu lentile cu + ce sunt purtate doar la aproape ( de exemplu la citit).

Prezbitismul si hipermetropia sunt insa probleme cu totul diferite chiar daca se corecteaza cu acelasi tip de lentile (cu +). De aici apare si confuzia si unii oameni cred ca miopia (care se corecteaza cu -) la batranete se transforma in hipermetropie (care se corecteaza cu +).

Persoanele care nu au nici miopie si nici hipermetropie vor purta numai ochelari de aproape (cu +). Cei mai multi oameni care sufera de miopie sau de hipermetropie vor purta doua perechi de ochelari, una pentru aproape si una pentru departare.

Unii miopi insa daca isi dau jos ochelarii de distanta pot vedea de aproape bine si nu mai trebuie sa poarte si ochelari de aproape. Unii hipermetropi (care nu au dioptrii foarte mari) nu au nevoie de ochelari de distanta asa ca si ei vor purta numai ochelarii de aproape.

View Postaltuser09, on 06 octombrie 2017 - 14:59, said:

Bunica-mea dupa 65 ani a renuntat la ochelari cand croseta, spunea ca nu mai are nevoie de ei. Stiu ca inainte purta ochelari (avea miopie). Deci chestia cu compensarea miopiei prin prezbitismul caracteristic varstei inaintate nu stiu daca are vreo explicatie stiintifica dar s-a vazut la bunica-mea.

Miopia nu s-a compensat in cazul bunicii tale. Explicatia stiintifica pentru ce i s-a intamplat bunicii tale exista si este simpla.

Cei care sufera de miopie nu vad bine la distanta insa vad bine de aproape. Cu cat dioptria este mai mare cu atat cei care sufera de miopie vad bine mai aproape si mai prost mai departe.

La o anumita dioptrie de miopie cei care sufera de ea vad bine fara ochelari exact la distanta obisnuita pentru citit.

Bunica ta cel mai probabil a inceput sa sufere si de prezbitism. Asta inseamna ca folosind ochelarii de distanta ea nu mai poate vedea bine de aproape. Daca isi da insa jos ochelarii miopia o ajuta sa vada de paroape. Miopia nu s-a compensat la bunica ta ci ea exista si o ajuta sa vada de aproape fara ochelari. Daca bunica ta nu ar fi avut miopie atunci nu ar fi avut nevoie de ochelari la distanta dar ar fi avut nevoie de ochelari la aproape.

#12
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Exact asa e la mine . Nu vad ca lumea de aproape cu ai mei si uneori ii ridic pe cap .Deci asta este ?

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Miopia nu se vindeca. Se stabilizeaza dupa ce se  termina cresterea . Se poate corecta prin operatie cu laser sau prin purtarea de ochelari .
Daca veti cauta pe internet un desen care explica ce inseamna miopia,veti intelege ca nu se poate vindeca de la sine . Este un viciu de refractie, globul ocular se dezvolta mai bombat decat ar trebui pentru a focaliza intr-un anume loc.

#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostMareleGenghisHan, on 06 octombrie 2017 - 15:22, said:

Exact asa e la mine . Nu vad ca lumea de aproape cu ai mei si uneori ii ridic pe cap .Deci asta este ?

Daca ai peste 40 de ani cel mai probabil ai inceput sa suferi si de prezbitism. Daca ai si miopie ea te ajuta insa sa vezi fara ochelari mai bine de aproape. Daca vezi perfect fara ochelari de aproape atunci esti norocos. Daca nu atunci o sa ai nevoie de doua perechi de ochelari, una de distanta, una de aproape.

Cunosc cativa oameni trecuti de 50 de ani care sunt in situatia asta. Folosesc ochelari de distanta insa la calculator ii dau jos pentru ca vad mai bine fara ei.

Edited by e2k, 06 October 2017 - 15:32.


#15
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Cam am peste 40 da . Fac 49 in februarie . Multam fain atunci . Bine de stiut deci ca urmeaza inca o pereche de ochelari,  curand .Posted Image

#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@MareleGenghisHan. Multi inainte! dar nu e sigur ca va fi nevoie si de a doua pereche de ochelari. Daca vezi bine la aproape fara ochelarii de distanta atunci nu e nevoie de inca o preche. Doar daca simti ca ai probleme cu vederea de aprope trebuie sa te duci la oftalmolog si el o sa iti prescrie si ochelari de aproape. Succes!.

#17
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Multam fain . Respect .Posted Image

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
la valorile alea te consideri miop?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate