Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Negociere salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gelutu980, on 06 octombrie 2017 - 14:34, said:


Ce ar insemna ca un angajator sa revizuiasca salariile din 3 in 3 luni in functie de experienta dobandita de fiecare ? Tu te gandesti putin? Peste 6 luni ai cere salariul dublu , asa-i?
In conditiile in care mergi sa-ti ceri demisia si ca idee, ti se recomanda sa ramai part-time, de ce sa nu vorbesc si despre un alt contract?

#20
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 14:39, said:

In conditiile in care mergi sa-ti ceri demisia si ca idee, ti se recomanda sa ramai part-time, de ce sa nu vorbesc si despre un alt contract?

E dreptul tau. Dar gandeste-te , sunt zeci de student ca tine si care ti-ar vrea locul.. fara pretentii financiare deosebite.. Asta e tara , astia sunt angajatorii si angajatii , sunt dispusi sa lucreze pe nimic , sperand intr-o buna zi la un loc caldut si platit mai bine in aceeasi companie.

#21
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010
Nu stiu cat de mult acces ai la senior zilnic dar personal as sta de vorba cu seniorul si i-as explica cam care sunt asteptarile si nevoile mele financiare.
Nu sub forma de cerere oficiala ci ca de la om la om. Eventual il intrebi daca are idee cam cat se ofera la 4 ore si in functie de raspunsul lui ii spui cat ai avea tu nevoie sa faci fata facultatii si jobului.
Seniorul e cel care se duce la angajator si ii spune ca are nevoie de serviciile tale chiar si part time.Banuiesc ca s-a saturat omu sa tot arate studentilor ce au de facut.Daca prinzi repede ce ai de facut , nu ai facut greseli si omu e multumit de tine , e de preferat sa ai pe cineva 4 ore care deja ce face decat sa stai 8 ore cu ochii pe nou angajat.

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 14:20, said:

Dupa cum am zis, o fata avand 3 luni experienta, a primit 1550 de lei. La mine de ce nu ar conta, mai ales ca au vazut cu ochii lor cum ma descurc.

Ba, sincer sa fiu.. nu erai tu ala care nu stiai cum sa calculezi un salariu brut sau net? https://forum.softpe...calculare-brut/

Ce mare lucru crezi poti sa faci tu dupa 3 luni si altul nu? :)

#23
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gelutu980, on 06 octombrie 2017 - 14:36, said:


Esti la ASE , asa-i?
da, ce?:))

 Noua_pe_site, on 06 octombrie 2017 - 14:45, said:

Nu stiu cat de mult acces ai la senior zilnic dar personal as sta de vorba cu seniorul si i-as explica cam care sunt asteptarile si nevoile mele financiare.
Nu sub forma de cerere oficiala ci ca de la om la om. Eventual il intrebi daca are idee cam cat se ofera la 4 ore si in functie de raspunsul lui ii spui cat ai avea tu nevoie sa faci fata facultatii si jobului.
Seniorul e cel care se duce la angajator si ii spune ca are nevoie de serviciile tale chiar si part time.Banuiesc ca s-a saturat omu sa tot arate studentilor ce au de facut.Daca prinzi repede ce ai de facut , nu ai facut greseli si omu e multumit de tine , e de preferat sa ai pe cineva 4 ore care deja ce face decat sa stai 8 ore cu ochii pe nou angajat.
Bine punctat. Nu cred ca s-ar bucura foarte tare sa o ia de la capat.

#24
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 laffin, on 06 octombrie 2017 - 14:47, said:


Ba, sincer sa fiu.. nu erai tu ala care nu stiai cum sa calculezi un salariu brut sau net? https://forum.softpe...calculare-brut/

Ce mare lucru crezi poti sa faci tu dupa 3 luni si altul nu? Posted Image


Eduardika , las-o tata asa cum a picat... Mergi si lucreaza pe 600 ca-I ok..

#25
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010

 gready, on 06 octombrie 2017 - 14:52, said:


Eu spun ca ar trebui sa fie fericit ca il mai tine pe langa firma sa mute hartiile pe acolo Posted Image


Wow , ai uitat sa-i dai doua dupa ceafa si sa-l trimiti la colt pentru ca in loc sa-si intrebe seniorul cum se calculeaza salariul brut a venit si a intrebat aici !
Stii ce inseamna asta ? Ca nu isi freaca profesorul la cap cu intrebari la care poate gasi singur raspunsul. Nu e de ras , e de admirat.

Am avut o tipa care s-a angajat la noi DUPA ce a terminat ASE-ul si nu stia nici macar cum se scrie un cec si-s multi care ies de pe bancile facultatii si nu stiu ce e ala un cod iban.

#26
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gelutu980, on 06 octombrie 2017 - 14:53, said:

Eduardika , las-o tata asa cum a picat... Mergi si lucreaza pe 600 ca-I ok..
Posted Image) Si m-am gandit sa fac un cont nou sa nu va influenteze aberatiile, recunosc, scoase de mine inainte. Ma rog, nu stiti contextul, nu asta era important si v-ati cam deplasat de la subiect. Ideea e alta. o lasam asa, oricum.

 gready, on 06 octombrie 2017 - 14:52, said:

Si mai are si deficiente reale de exprimare.

Iti accept aroganta, dar astept si argumentele. Mie mi se pare ca scriu corect,zau.

 Noua_pe_site, on 06 octombrie 2017 - 15:02, said:

Wow , ai uitat sa-i dai doua dupa ceafa si sa-l trimiti la colt pentru ca in loc sa-si intrebe seniorul cum se calculeaza salariul brut a venit si a intrebat aici !
Stii ce inseamna asta ? Ca nu isi freaca profesorul la cap cu intrebari la care poate gasi singur raspunsul. Nu e de ras , e de admirat.

Am avut o tipa care s-a angajat la noi DUPA ce a terminat ASE-ul si nu stia nici macar cum se scrie un cec si-s multi care ies de pe bancile facultatii si nu stiu ce e ala un cod iban.
Va rog eu mult, cu zambetul pe buze chiar si mirat in acelasi timp ca ati stat (unii) sa cotrobaiti pe profilul meu pana la urma ca sa ce(?), sa demonstrati ca nu merit inca 150 de lei in plus?Posted Image)Hai sa ne axam strict pe aceasta intrebare, lasam bruturile,tva-urile chiar si pe ala split pe altadata, serios.

Edited by Eduardika28, 06 October 2017 - 15:10.


#27
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gready, on 06 octombrie 2017 - 15:12, said:

Se da textul:
Salutare! Sunt la inceput, si chiar daca este mai mult o treaba de matematica, spuneti-mi si mie o modalitate mai simpla de a afla brutul, atunci cand mi se da cota de tva/impozit si netul. Pana acum faceam cu regula de 3 simpla, exista ceva mai rapid? Pe un exemplu concret, multumesc anticipat.
PS: Sau cum sa aflu netul din brut si alte artificii de genul.


Imi spui si mie ce anume se doreste? Ca exprimarea e deficitara si o confirma mai multi oameni, care pur si simplu din acel text nu inteleg ce doreste.
Daca asta nu e deficienta de exprimare atunci nu stiu ce este.
Of, deci chiar te-a bulversat acel topic.Posted Image) Aveam o mica discutie cu cealalta junioara. Eram doar noi si ajunsesem la niste bonuri cu CUI in care ni se dadea TOTALUL si procentul de tva de 19%, iar programul in care le introduceam necesita atat totalul, cat si pretul fara tva si tva-ul. Evident ca nu era o chestie complicata sa afli baza, numai ca ea, o facea prea babeste, din 2-3 calcule, cand pur si simplu putea sa imparta totalul cu 1.19, de unde rezulta baza. In momentul ala, mi-a venit sa intreb aici, dar intre timp aflasem operatiile aritmetice care se aplicau. Si referitor la impozit, era pe un extras o incasare a unor dividende si nu stiam daca este ca in cazul facturilor cu baza si tva, dar acolo, de fapt, se retine si chiar nu stiam.
Acum sper ca te-am mai lamurit putin. Oricum era un fleac.

Edited by Eduardika28, 06 October 2017 - 15:25.


#28
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gready, on 06 octombrie 2017 - 15:26, said:

L-a expus cel de mai sus si cand am dat click si am citit pur si simplu nu am inteles nimic din text Posted Image
better?

#29
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Gready, tu cine mai esti, care alter ego, al cui ?  Posted Image

Negociere salariu
Rate Topic   - - - - -
Last Updated: Oct 06 2017 16:31, Started by Eduardika28, Today, 14:35

gready
Posts: 11
Înscris: Today, 14:44
ID membru: 998,092

Edited by Magicwisewolf, 06 October 2017 - 15:41.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 15:10, said:

Va rog eu mult, cu zambetul pe buze chiar si mirat in acelasi timp ca ati stat (unii) sa cotrobaiti pe profilul meu pana la urma ca sa ce(?), sa demonstrati ca nu merit inca 150 de lei in plus?Posted Image)Hai sa ne axam strict pe aceasta intrebare, lasam bruturile,tva-urile chiar si pe ala split pe altadata, serios.

Cu timpul (si sper ca si la facultate) o sa inveti ca valoarea unui bun/serviciu nu este intrinseca ci depinde de mai multi factori.
De exemplu daca sunt multi care au nevoie de un junior part time dar juniorii astia nu se gasesc decat foarte rar atunci valoarea lor este mare. Daca, din contra, juniorii astia se gasesc pe toate drumurile, valoarea lor este mica.
Vezi in care dintre situatiile astea te gasesti si o sa te lamuresti singur(a) daca poti sa obtii cei 150 de lei in plus. Daca ii meriti sau nu este o treaba total subiectiva si o discutie in directia asta e doar o pierdere de timp.

#31
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gready, on 06 octombrie 2017 - 15:37, said:

Nu fara un Snickers
Hai ca daca primesc 800, iti cumpar.

#32
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initator, contractul de munca doar se modifica din norma intreaga in contract cu timp partial de munca iar salariul o sa-l iei proportional cu timpul lucrat.Nivelul de salarizare il poti negocia o data pe an iar bonuri de masa poti primi numai pentru zilele cind esti prezent la servici mai mult de jumatate din cele 8 ore ale unei zile lucratoare(pentru zilele cind esti in delegatie nu primesti bonuri de masa). Aceste modificari se fac printr-o "Anexa la contractul de munca" de care tu o sa iei la cunostiinta prin semnatura. Asta daca vrei sa o faci legal sa poti beneficia de vechime in munca si alte drepturi pe care ti le confera statutul de angajat cu contract de munca. Daca nu te intereseaza o faci la mica intelegere(la negru) dar iti asumi toate riscurile daca si angajatorul isi asuma asemenea riscuri! Cit priveste nivelul salarizarii dorit de tine fii putin mai retinut pentru ca in cele 3 luni firma te-a instruit(gratis) si ti-a mai si platit salariu!

#33
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
angajatorul ala iti face un mare bine, ba chiar te intelege cu facultatea , ba chiar te-ar intelege si daca cumva ai avea nevoie sa lipsesti si mai mult de la munca (examene, etc) si tu dupa 3 luni deja ti se pare ca meriti mult mai mult si angajatorul te trage in teapa.

degeaba ai tu facultate, cum ai spus si tu nu stiai nimic la angajare. angajatorul a investit in tine si ti-a acordat o sansa. degeaba esti tu la ase ca el putea sa ia pe oricine sa ii dea salariul tau si care sa invete.

sunt ultimul om care sa am statutul de sclav in fata angajatorului, dar la tine situatia e alta, te apreciezi mai mult decat este cazul.

eu cred ca in momentul asta al dezvoltarii tale tu ai nevoie mai mare de acel angajator decat el de tine. tu nu gasesti maine pe altul sa te angajeze dar el maine gaseste 100 ca tine care nu au avut sansa asta a ta, ca cineva sa te ia de la 0.

#34
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7evWkcW-kag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 bossake, on 06 octombrie 2017 - 16:00, said:

eu cred ca in momentul asta al dezvoltarii tale tu ai nevoie mai mare de acel angajator decat el de tine.

Edited by crocko.dilul, 06 October 2017 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate