Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Negociere salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Am o situatie care sta in felul urmator: am terminat primul an de facultate la Contabilitate, ASE si am decis ca pe vara (cel putin 3 luni) sa lucrez la o firma de contabilitate pentru experienta.
Am gasit destul de repede (asa cum imi doream) o firma specializata pe conta unde m-am angajat cu contract pe o perioada nedeterminata ca si contabil, fiind coordonat de un senior, deci junior. Ca si salariu, evident,nu am avut pretentii neavand experienta si terminand doar primul an de facultate. Din fericire, am primit un salariu oarecum ok, zic eu, dupa ce am intrebat in stanga si in dreapta cam cat castiga un junior intr-o firma de contabilitate (care NU este multinationala). Salariul consta in 1300 lei net si bonuri de masa in valoare de 250 de lei, deci undeva pe la 1550.
Problema sta in felul urmator, a inceput facultatea si sunt nevoit sa merg si pe acolo. Am discutat si cu angajatorul acest aspect si mi-a spus ca pot continua la firma si part-time, 4 sau 6 ore, in functie de cum pot. Analizand orarul, mi-am dat seama ca pot merge in continuare pe 4 ore, pe acelasi post de junior. Consider ca este definitorie experienta intr-un domeniu ca acesta si as lucra si part-time pe un salariu mai mic.
Intrebarea mea este referitoare la salariu. Fiind nevoit sa negociez un alt contract cu angajatorul, sunt in dilema cat sa cer la noul contract AVAND IN VEDERE faptul ca in aceste 3 luni am ajuns sa cunosc ceva lucruri in domeniu (cel putin cam ceea ce tine de un junior).Mi-e mult mai usor sa fac treaba pe care o am de facut, mult mai usor decat la inceput, practic pot ajuta firma intr-un mod mai eficient. Ceea ce vreau sa scot in evidenta este faptul ca pot negocia un salariu ceva mai mare avand o oarecare experienta. Spre exemplu, cand m-am angajat eu, s-a mai anagajat tot ca junior o fata de la aceasi facultate, care terminase anul 2 si care avusese o practica de 3 luni la o firma, ea primind un salariu de 1550 lei, fata de cei 1300 ai mei. In mod normal, daca as trece de la 8 ore la 4, logic, s-ar injumatati si beneficiile salariale, dar daca punem problema experientei, credeti ca pot cere undeva pe la 800 de lei la 4 ore in loc de 650 lei cum ar fi normal?
Nu e o asa mare diferenta, dar pentru un student niste bani in plus conteaza, credeti-ma. Ce parere aveti ? Astept parerile voastre. Multumesc anticipat.

Edited by Eduardika28, 06 October 2017 - 13:37.


#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
degeaba ceri tu ,pune-ti problema daca tu poti accepta cat iti ofera ei !

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,358
  • Înscris: 01.12.2001
Poti sa ceri oricat. Important e cat ofera.

#4
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Sincer, as accepta 800-1000 lei net + aceleasi bonuri. Undeva sub, nu prea. Nici nu merita bataia de cap.

Edited by Eduardika28, 06 October 2017 - 13:52.


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Depinde de cine are nevoie mai multă de celălalt: tu de firmă sau firma de tine. Dacă firma are nevoie de tine, probabil că ai putea negocia un salariu mai bun. Dacă e invers, și mai ai nevoie să capeți experiență, eu zic că un dialog deschis cu angajatorul poate duce la rezultate mulțumitoare.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 13:35, said:

In mod normal, daca as trece de la 8 ore la 4, logic, s-ar injumatati si beneficiile salariale, dar daca punem problema experientei, credeti ca pot cere undeva pe la 800 de lei la 4 ore in loc de 650 lei cum ar fi normal?
Nu e o asa mare diferenta, dar pentru un student niste bani in plus conteaza, credeti-ma. Ce parere aveti ? Astept parerile voastre. Multumesc anticipat.

Tu poti sa ceri, dar nu cred ca ii vei convinge. Zi mersi ca ti-au acceptat sa lucrezi pe 4 ore.  Puteau sa-ti spuna: "noua ne trebuie un om care sa munceasca 12 ore pe cat iti dam tie.."
Poti incerca o discutie, dar mi-e ca te impotmolesti... In RO angajatul tre sa fie cat mai ieftin ca sa reziste mult intr-un loc.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 13:49, said:

Sincer, as accepta 800-1000 lei net + aceleasi bonuri. Undeva sub, nu prea. Nici nu merita bataia de cap.

Prin prisma experientei, merita bataia de cap mai mult ca sigur.
Eduardika28, cati ani ai? Nu intreb la misto, chiar sunt curioasa cati ani de vreme ce privesti lucrurile strict din perspectiva financiara, care nu e chiar vitala in acest moment decat daca omul moare de foame fara acel job.

Edited by AlexEn, 06 October 2017 - 14:00.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"nu merita bataia de cap"
Nu-i spune cumva in halul acesta angajatorului ca pierzi din start.
Fa un plan , scurt si concis, prezinta de unde ai plecat, cum ai progresat si foarte important cum ajuti firma , cateva exemple nu strica .
Expui stapan pe situatie , voce hotarata fara tremurici, fara sa ridici tonul , daca intervine cu intrebari nu-l intrerupe , expui situatia in asa fel incat daca sta sprijinind capul cu mana sa-i pice capul pe birou . Nu uita de tinuta , tip militar : calcat, currat, cusut, ras , pieptanat , pantoful curat sa se vada mustata care nu a mijit - pantofii sunt foarte importanti - chestia asta sa nu o uiti ! si fetele se uita si te clasifica si dupa pantof(ma refer la curatenie).

#9
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 rosix, on 06 octombrie 2017 - 13:58, said:

Tu poti sa ceri, dar nu cred ca ii vei convinge. Zi mersi ca ti-au acceptat sa lucrezi pe 4 ore.  Puteau sa-ti spuna: "noua ne trebuie un om care sa munceasca 12 ore pe cat iti dam tie.."
Poti incerca o discutie, dar mi-e ca te impotmolesti... In RO angajatul tre sa fie cat mai ieftin ca sa reziste mult intr-un loc.
Ideea e ca seniorul are mare nevoie de mine, ar putea conta treaba asta, insa discutia finala este cu angajatorul. Repet, eu initial voiam demisia, angajatorul mi-a recomandat ca as putea ramane part-time, astfel am tras concluzia ca ar avea nevoie de mine.

 AlexEn, on 06 octombrie 2017 - 14:00, said:

Prin prisma experientei, merita bataia de cap mai mult ca sigur.
Eduardika28, cati ani ai? Nu intreb la misto, chiar sunt curioasa cati ani de vreme ce privesti lucrurile strict din perspectiva financiara, care nu e chiar vitala in acest moment decat daca omul moare de foame fara acel job.
Nu ar merita la 600 lei/luna. Si clar, contabilitatea nu e cel mai atractiv job. Repet, sunt student si conteaza. Tin la experienta, dar si la un salariu care sa-mi permita sa ma intretin cat de cat.

Edited by Eduardika28, 06 October 2017 - 14:02.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 14:02, said:

Ideea e ca seniorul are mare nevoie de mine, ar putea conta treaba asta, insa discutia finala este cu angajatorul.

Eu inteleg ca vrea seniorul, ca faci 3/4 din treaba, dar trebuie sa fie de acord angajatorul... In 80% din cazuri seniorul se spala pe maini de o astfel de discutie.
Iti repet, in Romania e batie pe salarii mici.  Esti dispus sa lucrezi pe salarii mici, ai o sansa, nu esti dispus... nu te cauta nimeni.

Dar, e in interesul tau sa ai o discutie macar cu seniorul... pana la urma e dreptul tau.  Tine cont - 80% din firme se kk pe ele si la 50 de lei in plus la salariu... nu mai vorbesc de alte sume.

#11
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Da, poti cere 800.

Oricum e o suma mica, esti in Bucuresti, angajat la o firma pe contabilitate, nu pui pe raft la Mega Image in Zarnesti.

#12
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 gready, on 06 octombrie 2017 - 14:11, said:

Sa nu te astepti sa iti ofere la 4 ore mai mult de jumatate din cat iti ofera acum cu 8 ore.
Daca acum cu 8 ore iti ofera 1300 net (1800 brut), cu 4 ore iti vor oferi maxim 700 lei (900 brut), asta daca ai noroc si te plac sefii.
Asa se intampla cand nu citesti tot cu atentie. Cand m-am angajat pe acei 1300, aveam 0 experienta, nu stiam mai nimic. Acum stiu bine 3 programe de conta, pe ceea ce fac.
Dupa cum am zis, o fata avand 3 luni experienta, a primit 1550 de lei. La mine de ce nu ar conta, mai ales ca au vazut cu ochii lor cum ma descurc.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 13:49, said:

Sincer, as accepta 800-1000 lei net + aceleasi bonuri. Undeva sub, nu prea. Nici nu merita bataia de cap.
Poate din punctul tau de vedere nu merita. Pentru el este destul de important sa isi continue facultatea si sa ia si un ban muncind part time, acumuland si experienta.

On toppic: eu zic ca e ok sa vorbesti deschis cu angajatorul (daca ai cu cine) si sa ajungeti la o intelegere. Da, 750-800 lei mi se par corecti + in jur de 120-130 in bonuri. Pana la urma, e un loc caldut de munca, birou, nu dai cu sapa la -15 grade / +40 grade sau iti rupi carca carand diverse...e important si asta, sa stii.

Re : acum am vazut ca tu ai raspuns ca nu merita, lol Posted Image In cazul asta, tu stii mai bine...

Edited by Magicwisewolf, 06 October 2017 - 14:34.


#14
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 Magicwisewolf, on 06 octombrie 2017 - 14:29, said:

Poate din punctul tau de vedere nu merita. Pentru el este destul de important sa isi continue facultatea si sa ia si un ban muncind part time, casrromd si experienta.

On toppic: eu zic ca e ok sa vorbesti deschis cu angajatorul (daca ai cu cine) si sa ajungeti la o intelegere. Da, 750-800 lei mi se par corecti + in jur de 120-130 in bonuri. Pana la urma, e un loc caldut de munca, birou, nu dai cu sapa la -15 grade / +40 grade sau iti rupi carca carand diverse...e important si asta, sa stii.

Re : acum am vazut ca tu ai raspuns ca nu merita, lol Posted Image In cazul asta, tu stii mai bine...
Tcomai de asta as ramane, ca-mi place si mediul, atmosfera din birou. Nu-i tristete asa de mare. Altfel n-as fi incercat sa negociez pentru part-time. Pot foarte usor si sa plec, dar sigur lor, nu ca le va fi greu sa caute un inlocuitor, dar mai mult ca sigur nu le va prii.

#15
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu cred ca iti poate da bonuri de masa pentru jumatate de norma.

#16
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 14:20, said:

Asa se intampla cand nu citesti tot cu atentie. Cand m-am angajat pe acei 1300, aveam 0 experienta, nu stiam mai nimic. Acum stiu bine 3 programe de conta, pe ceea ce fac.
Dupa cum am zis, o fata avand 3 luni experienta, a primit 1550 de lei. La mine de ce nu ar conta, mai ales ca au vazut cu ochii lor cum ma descurc.

Ce ar insemna ca un angajator sa revizuiasca salariile din 3 in 3 luni in functie de experienta dobandita de fiecare ? Tu te gandesti putin? Peste 6 luni ai cere salariul dublu , asa-i?

#17
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 Eduardika28, on 06 octombrie 2017 - 14:02, said:

Ideea e ca seniorul are mare nevoie de mine, ar putea conta treaba asta, insa discutia finala este cu angajatorul. Repet, eu initial voiam demisia, angajatorul mi-a recomandat ca as putea ramane part-time, astfel am tras concluzia ca ar avea nevoie de mine.


Nu ar merita la 600 lei/luna. Si clar, contabilitatea nu e cel mai atractiv job. Repet, sunt student si conteaza. Tin la experienta, dar si la un salariu care sa-mi permita sa ma intretin cat de cat.

Esti la ASE , asa-i?

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 Damascus77, on 06 octombrie 2017 - 14:33, said:

Nu cred ca iti poate da bonuri de masa pentru jumatate de norma.
Din cate stiu, se poate, raportand la numarul de ore lucrate si impartind la norma de 8 ore. Teoretic, se vor injumatati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate