Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hornbach Timisoara, sau despre cum să fii tratat ca venit cu pluta. Pe banii și timpul tău, normal.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
D-l V ia acelaşi salariu dacă munceşte toată ziua sau dacă e într-o pauză continuă, aşa că e de înţeles de ce îl deranjează apariţia de clienţi noi...
La BauHaus în Linz e acelaşi praf şi mizerie pe plăcile comandate, singura diferenţă e că ţi le fac pe loc fără să comenteze.

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostDamascus77, on 06 octombrie 2017 - 14:23, said:

...Singurul respect il au fata de propriul profit...
Acel profit depinde de mine și de tine.
Ar trebui să fiu masochist pentru a mai intra în acel magazin.
Bănuiesc că au totuși oarece autonomie, nu le sunt angajații băgați pe gât de unde se dă ora exactă.

View PostDamascus77, on 06 octombrie 2017 - 14:31, said:

...Respecta angajatul si el se va implica pe masura.
Păi i-aș fi respectat și pauza, dacă știam de ea.
N-am știut.

View Postmihaicozac, on 06 octombrie 2017 - 14:32, said:

...La BauHaus în Linz e acelaşi praf şi mizerie pe plăcile comandate, singura diferenţă e că ţi le fac pe loc fără să comenteze.
Mda, mi-e tare greu de înțeles lucrul ăsta.
Nu mă refer la ce-mi spui (mulțumesc pentru informație Posted Image ) ci la practica în sine.
Adică chiar și acolo iau plăcile cu pulberea aia și o pun în portbagaj?!?
Întreb că-mi pare SF...

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postscaiba, on 06 octombrie 2017 - 14:19, said:

Mno, citindu-te, realizez că în fapt n-am nicio problemă...
Și voi chiar plătiți chestiile alea ciobite?!?

View Postech, on 06 octombrie 2017 - 14:25, said:

Am taiat si eu de vreo 2-3 ori niste placi la Hornbach Bucuresti, dar mi le-a taiat pe loc si nu aveau ciobituri.
De platit parca am platit suprafata rezultata plus ceva pentru fiecare taiere.

Poate ati nimerit cand aveau panza si incizorul neuzate, insa asta tine de intamplare.
Am taiat f. putin la ei cu niste ani in urma, si am vazut de fiecare data cand m-am uitat ca taie cu ciobituri, plus ca oricum si ei recunosteau ca asa taie. Ciobiturile erau chiar mult mai mari decat erau mai demult la Bricostore cand exista...
Preturile erau accesibile si oricum imi trebuia doar suprafata mica - de asta m-am si dus acolo pt ca nu avea rost sa iau o foaie in alta parte.
Le-am dat mai mari cu 2cm si lungime si latime, si le-am dus sa le tund si cantuiesc in alta parte unde se lucreza f. bine, dar nu aveau pe stoc culoarea de care aveam nevoie.
Avand in vedere ca asa puteam sa rezolv problema si inca de zeci de ori mai ieftin decat daca luam o foaie intreaga, a fost relativ OK, mai putin timpul pierdut cu drumul pana la Hornbach si apoi dusul si in alta parte pt tuns si cantuit, insa m-am legat si cu alte lucruri pe care le aveam de facut in ambele locuri, asa ca se amortizeaza si asta...
La bricostore am avut nevoie cu multi ani in urma de nisite straifuri de PAL pe culoare mahon, o suprafata foarte mica, 7cm latime si lungime totala de ~ 3m, si intamplator nu am gasit resturi pe stoc in alte parti, sau cel putin nu de lungimea de carea veam nevoie, si au fost taiate destul de bine, nu la calitate de mobilier, dar pt. ce aveam nevoie - nu era mobilier, au fost OK si le-am si dat cu un marker pe unde aveau microciobituri.
La Hornbach am taiat o placa pe o culoare mai deosebita de cires care sa se potriveasca cu ceva par elevtian la o completare, ceva de genul 60 x 70, nu mai retin exact dimensiunile, si iar nu gaseam resturi pe o culoare apropiata in alta parte.

Am mai luat si de la Adriano odata pe culoare gorun, nu mai taiasem pe gorun de 5 ani....si imi trebuiau 6 placute pt niste intere mici - o completare la o biblioteca care avea polite prea lungi, am avut noroc ca aveau niste resturi care acopereau necesarul. Acolo le si taie si cantuiesc f. bine.

Edited by loock, 06 October 2017 - 15:03.


#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postloock, on 06 octombrie 2017 - 14:46, said:

...oricum si ei recunosteau ca asa taie...
Din tot ce îmi spuneți voi, înseamnă că aveam gustul amar de la tabac, nicidecum de la prestația lui V de la Horbach...Posted Image

Și nu era nici de acolo dacă era în stare să comunice decent, să-mi spună verde-n față că mai poate avea vreo belitură da' sigur ies canturile perfecte că are discuri noi.
Să-mi iau și o cârpă de praf cu mine și ceva de pus sub/între plăci.
Că așa-i desenul, ei nu are și nu-s plătiți pentru asta.

Mda, clar am o problemă de comunicare cu Doreii, pe viitor voi păstra bancnotele mici, de zece lei.
Poate ajută la comunicare, zic...

#23
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Zi bre ca ati trimit io 3 scanduri si nu te mai enerva atat.

#24
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgready, on 06 octombrie 2017 - 15:06, said:

Daca deranjezi oamenii din pauzele lungi si dese Posted Image...
Clar, io-s capu' la toate răutățile...

Tre' să aflu când îi ziua de naștere a lui Dorel, să îmi spăl păcatul de a-l fi deranjat.

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postscaiba, on 06 octombrie 2017 - 14:41, said:

Mda, mi-e tare greu de înțeles lucrul ăsta.
Nu mă refer la ce-mi spui (mulțumesc pentru informație Posted Image ) ci la practica în sine.
Adică chiar și acolo iau plăcile cu pulberea aia și o pun în portbagaj?!?
Întreb că-mi pare SF...
Maşina de debitat este prevăzută cu aspirator de reziduuri şi tub de evacuare, dar tot mai rămâne mizerie pe plăci, plus praful depus din depozitare.
Să stea să le cureţe nici nu cred că le trece prin minte, la viteza la care lucrează şi coada de la comenzi. Oricum BauHaus nu e farmacie, şi nici n-am văzut pe nimeni să protesteze, iat la câtă mizerie e pe cărucioarele de transport s-ar murdări din nou până la maşină.

Edited by mihaicozac, 06 October 2017 - 15:20.


#26
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postirimiaciprian1, on 06 octombrie 2017 - 15:13, said:

Zi bre ca ati trimit io 3 scanduri si nu te mai enerva atat.
Cinci dom' Ciprian, cinci.
Da mici.
Nu-s nici măcar puțin supărat, darămite nervos.
Nedumerit, da, asta-mi asum.
Vezi și tu ce mi-au spus colegii de forum, realizez că am fost super norocos, se poate cu mult mai rău.

Poate-i de pus pe lista sporturilor extreme să fii client la tăiatul plăcilor de PAL...

View Postmihaicozac, on 06 octombrie 2017 - 15:19, said:

...la viteza la care lucrează și coada de la comenzi...
Om bun, nu era nici dracu' pe acolo, nici vineri când am dat comanda, nici ieri când am ridicat-o.
Nu am nici cea mai mică idee dacă lucrează noaptea și acoperă ziua ce fac în noaptea precedentă, ori cum de eram singurul client în ambele zile.
Probabil i-a rezolvat Dorel pe toți, habar n-am.
Da' pășeau galeș și cu timp cei de acolo, asta-i clar.

#27
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postgready, on 06 octombrie 2017 - 15:06, said:

Daca deranjezi oamenii din pauzele lungi si dese Posted Image
Eu am patit ceva asemanator la Praktiker, care am inteles ca a decedat si au cumparat cei de la Brico locurile lor de veci Posted Image
Pur si simplu multi din angajatii din magazine sunt incompetenti si lenesi, parca sunt angajati ca decor in magazin, nu sa interactioneze cu clientii si sa le vanda sau rezolve problemele.
Tu ai impresia ca iti merge cineva, meserias, pe 1000 de lei  sa lucreze acolo si sa si pupe picioarele clientilor, care multi au impresia ca daca au intrat in magazin toata lumea e sclavul lor? Pe 1000 de lei se duc pustani iesiti din liceu care nu gasesc altceva de lucru, pe cei care nu ii duce capul sau cineva care e ananghie si nu isi permite o luna fara loc de munca.

Am lucrat cateva luni la Praktiker dupa care am plecat intr-un loc mai bun, dar cat am lucrat acolo, mi-am facut treaba cat am putut de bine. Oricum, dupa ce ca luam un salariu de mizerie, imi treceau prin maini tone de mobilier intr- zi, si trebuia sa imi risc sanatatea cand ma cocotam la 4m dupa o saltea de 180/200, veneau vreo 2-3 clienti care se purtau  ca si cu un sclav....in situatii din astea iti cam piere tragerea de inima si pleci sau ramai acolo si nu te mai intereseaza de nimeni si nimic.
De asemenea, in magazinele de genul asta, multi clienti se poarta ca la alimentarele de pe vremuri: trebuie sa le pui in fata tot. Ei bine, de-aia sunt puse la vedere si la indemana, ca te servesti, nu sa chemi pe lucratorul comercial sa intrebi daca bucata cutare are 2 sau 3m lungime, cand scrie deja pe ea si pe eticheta. Eu as veni la locul de munca al catorva care comenteaza pe aici...sa vad ce reactie aveti cand va intoarce seful din usa, sa mai faceti ceva, inainte de a pleca acasa..sau cand mergi la masa sa iti mai dea ceva de lucru, sa nu poti merge, decat peste o ora..si cand sa mergi peste o ora, sa vezi ca are alt coleg pauza si trebuie sa o lasi balta, ca nu se poate sa aiba 2 colegi pauza deodata.

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cand mai ai probleme de mobilier, te sfatuiesc sa mergi la Depozitul de Pal din Calea Buziasului.Sunt mai inceti, e adevarat, dar lucreaza aproape ireprosabil.

Edited by myshyk, 06 October 2017 - 16:30.


#29
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
De scarba si dezinteresul angajatilor pentru jobul lor m-am lovit si eu cand am avut nevoie de debitare pal. Am fost doar la 2 ateliere locale in Ploiesti, nu la Horbach. Din ce citesc pe aici incep sa cred ca este ceva specific industriei.

Taxau ceva gen 10 lei pentru debitarea unei foi de pal de 2800x2070mm si 5 lei pt pfl. . .eu nu am avut asteptari prea mari de la ei, probabil d'aia nici nu m-am enervat suficient de tare incat sa le fac reclama negativa.

Vezi ca la dedeman, chiar daca nu au pus pe site, gasesti si bucati de pal taiate la dimensiuni diferite. . .gata cantuite. Pentru una de 1000X250mm am dat 15 lei parca.

Edited by AwkwardMe, 06 October 2017 - 16:47.


#30
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postrosix, on 06 octombrie 2017 - 13:26, said:

dar.. stupoare.. la Dedeman, livrarea in Bucuresti, pana in Dristor, costa diferentiat -  60 lei din mag Pallady si 100 de lei din Giurgiului...  pentru ca e drumul mai lung cu 7km... Asa ca am renuntat...

Ce va mai place totul moca....  

Cum vi se pare voua ? Masinile alea merg cu aer? Le-au castigat la loz in plic si-s conduse de Mos Craciun?

#31
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Mai scaiba sa vezi ce patesc eu in productie ..nui simplu deloc .

#32
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Ia mai scaiba sa te mai inveselesti ..
Nai ce le cere , atata stie atata face , [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171006/9c970101eb4ee9d4fdedb7cde7d10361.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postonlyviu, on 06 octombrie 2017 - 16:20, said:

Tu ai impresia ca iti merge cineva, meserias, pe 1000 de lei  sa lucreze acolo si sa si pupe picioarele clientilor, care multi au impresia ca daca au intrat in magazin toata lumea e sclavul lor?...
Chiar dacă nu m-ai citat pe mine, vreau să fie însă cât se poate de clar că nu am avut vreo impresie de genul celei pomenite.
Pur și simplu nu-mi pasă de acel individ, nu-mi pasă cât câștigă, câte amante are ori pe unde își petrece concediile.

Nu-i fac eu viața grea, da' nici lui nu-i permit să o facă grea pe a mea.
Este strict alegerea lui dacă vrea să fie vânzător.
La fel cum este și a mea să-i fiu ori nu client.
Numai că aici apare diferența de nuanță, eu am pășit cu încredere pragul magazinului Hornbach, nicidecum pragul tarlalei lui V.
Poate greșesc dar, în opinia mea, păcatele lui V le poartă magazinul.
Fiindcă acel V nu-i vânzător, doar lasă impresia că ar fi și ocupă un loc nemeritat pe statul de plată.

Pur și simplu nu poți acorda privilegiul de-a fi reprezentat și de a-ți purta tricoul firmei, unui tâmplar care are habar doar de tâmplărie.

Ai impresia că pentru acea derogare de a-mi lua marfa cu copia bonului au fost necesari câțiva ani buni de facultate?
Nu, acel director ori cine o fi fost pur și simplu și-a folosit common sense, acel ceva ce-i lipsea tâmplarului V.
Îl avea chiar și colegul mai tânăr al tâmplarului, cel care a încercat să dreagă busuiocul curățând cu mâneca praful.

Citindu-i pe colegi, realizez că până și acel plimbat al bonului are logica lui, numai că în cazul meu era din alt film.
De ce zic că-i logic?
Fiindcă nu își poate asuma magazinul riscul de-a se răzgândi clientul în timp ce discul de tăiere este în material.
De ce-i ilogic?
Fiindcă se poate aplica fără probleme atunci când debitarea se face pe loc, nu și atunci când lăsăm cinci zile între.
Unii pot vedea diferența, alții nu.

View Postonlyviu, on 06 octombrie 2017 - 16:20, said:

...De asemenea, in magazinele de genul asta, multi clienti se poarta ca la alimentarele de pe vremuri: trebuie sa le pui in fata tot...
Să îți povestesc o istorioară recentă, de câteva luni.
Îmi pică cu tronc un parchet din Dede.
Văzut, plăcut, nu puteam să-l iau acasă că îmi trebuiau puțin peste suta m2.
Revin a doua zi cu vehicul corespunzător, nu mai găsesc parchetul.
Normal, era acolo pentru a se vinde...
Întreb un angajat de acolo, verifică, mai avea numai vreo 20m2.
Întreb aiurea: și io' ce pisoi fac?
Se bagă în seamă omul care tocmai îmi spusese că nu mai au destul: stați puțin să verific și la Dede2.
Se pune să sune, între timp apare și un coleg de-al lui.
Îi explic în două vorbe, zice: haideți să verificăm și mai simplu.
Mergem la calculator, se conectează, află rapid că au bine peste suta de m2 la celălat magazin din oraș.
Vine și colegul lui cu telefonul, cu aceeași veste bună.
Își dădeau coate apoi, care a fost mai operativ.
Le mulțumesc amândurora, dau să plec, mă întreabă unul dintre ei dacă nu am nevoie de detalii despre montaj, dacă îl montez singur, dacă am materialul pentru pus dedesubt, alea-alea.
Să fac din vorba lungă una scurtă, plec și cu o sculă de vreo 70lei pentru bătut parchetul.
O simplă platbandă îndoită, pe care nu aș fi cumpărat-o dacă nu erau cei doi.
Oameni faini, ne salutăm zâmbind când ne mai intersectăm prin magazin.

View Postonlyviu, on 06 octombrie 2017 - 16:20, said:

...Eu as veni la locul de munca al catorva care comenteaza pe aici...
La mine n-ai vrea să vii, te asigur de asta Posted Image

@myshyk:
Nu voi face o pasiune din bricolat, da' mulțam fain pentru sfat, îmi voi aminti de el la nevoie.

View PostAwkwardMe, on 06 octombrie 2017 - 16:45, said:

...Vezi ca la dedeman, chiar daca nu au pus pe site, gasesti si bucati de pal taiate la dimensiuni diferite. . .gata cantuite. Pentru una de 1000X250mm am dat 15 lei parca.
Știu, acelea sunt impecabile, chiar dacă nu sunt individual împachetate, sunt transportate și expuse cu latura mică la bază.
Nu mai aveau pe stoc dimensiunea care îmi trebuia, așa am ajuns să mi le fac la comandă.
Mă rog, să încerc Posted Image

View Postirimiaciprian1, on 06 octombrie 2017 - 17:37, said:

Ia mai scaiba sa te mai inveselesti ..
Buei dom' Ciprian, ne iau softpediștii la împins vagoane că îmi vii cu flori Posted Image
N-ai observat trendul masculilor feroce?
Își oferă doar beutură, altceva-i sub demnitatea lor.

Mulțam fain, amu' mi-s și io în rând cu world smile day Posted Image

#34
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Dacă nu-i place lucru pe 10 milioane ,nu-i nic sa p,ce ca vine altul ..alții nu muncesc nici de 5 ...așa ca nu le mai țineți palma la putori.

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Citindu-i pe colegi, realizez că până și acel plimbat al bonului are logica lui, numai că în cazul meu era din alt film.
De ce zic că-i logic?
Fiindcă nu își poate asuma magazinul riscul de-a se răzgândi clientul în timp ce discul de tăiere este în material.
De ce-i ilogic?
Fiindcă se poate aplica fără probleme atunci când debitarea se face pe loc, nu și atunci când lăsăm cinci zile între.
Unii pot vedea diferența, alții nu.


Este o atidudine meschină din partea lor, după părerea mea, dar poate că s-o fi întâmplat relativ des, altfel nu făceau aşa. În Austria nu am văzut aşa ceva, însă aici ai dreptul să te răzgândeşti şi să aduci produsul înapoi la magazin timp de 14 zile şi îţi dau banii înapoi, fără discuţii, deci o astfel de măsură ar fi degeaba.

#36
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Chiar dacă acel produs este custom made?
Nu cunosc legislația de la voi, îmi pare totuși un risc mărișor al magazinului.
Risc care trebuie desigur acoperit de prețul plătit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate