Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Problema videoproiector

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Mi-a adus un prieten de afara un videoproiector Excelvan CL720. Da stiu, nu este ceva profesional insa eu sunt multumit de cum se vede. Are o problema ciudata. Daca pun fisiere video pe card in format mp4 se vad perfect fara nici o problema. Daca pun avi si mkv se vad culorile ciudat, ca si cum ar fi in 256 culori. La fel daca il cuplez la pc prin hdmi. Ma gandesc ca daca ar fi defect fizic s-ar vedea la orice asa. Are cineva idee ce ar putea avea? In meniu se vede normal.

Edited by gerbil, 06 October 2017 - 11:42.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Problema de codec, cred. MKV inseamna mult de tot, practic, este un dosar in care poti pune multe formate video, impreuna cu subtitrarea.
Vezi in manualul proiectorului ce tipuri de fisiere video suporta. Poate ai si detalii, ca .avi inseamna iar mult.

Eu am inteles ca conectezi cardul sau suportul flash, direct la el, nu la PC. Este foarte important.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Vezi dacă există actualizări de frmware, e posibil să fie problemă de software.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Asta suporta conform manualului.

Multumesc o sa incerc sa caut.

Attached Files


Edited by gerbil, 06 October 2017 - 11:58.


#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este nici o problema pur si simplu asa reda acele materiale, este aceeasi treaba cu zecile, sutele de media-boxuri care redau orice numai ca nimeni nu iti spune cum redau, adica la ce nivel de calitate, este suficient ca redau, in rest nu conteaza.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Problema e ca se vede asa si pe pc. Pe youtube arata ca se vede ok pe orice sursa. O observatie, dupa ce deschid un film care se vede prost, cand ies din el se vede prost si meniul si pozele daca le deschid tot la fel. Isi revine doar dupa ce dau play la un film mp4. Ciudat cred ca totusi e de la soft ceva. Din pacate nu gasesc update.

Edited by gerbil, 06 October 2017 - 16:51.


#7
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Orice fisier "video" este un container. Demuxeaza un mkv care stii ca face urat si muxeaza inapoi in mp4. Vezi daca mai face la fel. La ce simptome dai, cred ca ai o buseala in firmware care, in fct de ... naiba stie de ce, isi schimba modul si setarile de afisare. Mai vezi daca ai pe undeva prin setari un fel de schimbare "dinamica" a lor, adica sa schimbe automat rezolutia, adancimea de culoare etc. in fct de sursa. Daca are o buseala si interpreteaza eronat la anumit extensii/codecuri e explicabil. Daca ai, schimba setarile si pune sa ramana fortat o anumita rezolutie etc. Vezi daca mai face la fel.

Edited by The_Cult, 07 October 2017 - 07:24.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Colegul are dreptate, am dat peste un mkv care merge bine. Nu inteleg ce codec imi merge bine si care nu. In media info nu vad diferente.

Attached Files



#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am gasit un forum rusesc unde se vorbeste despre acest videoproiector, dar din pacate nu ma pot inregistra (pune o intrebare de verificare in rusa) si probabil chiar daca as reusi ar trebui sa scriu in rusa. Daca este cineva pe aici care stie rusa si doreste sa ma ajute il rog sa lase un mesaj.

Edited by gerbil, 08 October 2017 - 14:10.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgerbil, on 07 octombrie 2017 - 18:09, said:

Colegul are dreptate, am dat peste un mkv care merge bine. Nu inteleg ce codec imi merge bine si care nu. In media info nu vad diferente.
Un format dintre ele are 5 ref frames.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Revin cu solutionarea problemei. Se pare ca de vina era cablul lat dintre matrix si placa. Cand il miscam se strica si mai rau imaginea. Am luat o bucata de hartie, am impaturit-o sa fie cat mai mica si am pus-o peste cablul lat astfel incat, cand am inchis carcasa, a apasat pe el in jos. Acum se vede perfect pe orice hdmi sau usb. Multumesc tuturor!

Edited by gerbil, 18 October 2017 - 20:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate