Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Scooter Electric: Vespa, Gogoro, Bolt altele?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
https://boltmobility...source=facebook

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View Postpetre69, on 11 octombrie 2017 - 09:38, said:


suna bine, 400range mi se pare extrem de mult, si deloc real in prezent. Tare imi este ca o sa fie un produs care nu o sa fie niciodata lansat pe piata.
In rest arata bine si promite lucruri interesante.

#21
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
In sfarsit le aduce cineva si in Romania. Se gasesc in Timisoara si le puteti gasi pe www.e-scutere.ro . Eu am incercat modelul M1 Pro si este excelent

#22
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Hidoase. Si chinezesti pe deasupra.

#23
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Hidoase?!? Ma rog, e o chestiune de gusturi. Mie imi place M1 mult de tot plus pretul mi se pare f ok, e mai ieftin decat o Vespa Primavera de 50cc.

#24
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
O fi mai ieftin, dar cu autonomia aia...
In plus, se incarca in 6 ore. Si merge 58km, daca-i face si pe aia. E rentabil daca il vrei strict pentru oras, ca n-ai unde te plimba cu autonomia aia.

PS
Viteza max 45km/h. Jmecher tare. Deci incarci 6h ca sa mergi o ora si un pic. Bun tare.

Edited by dan78rom, 01 June 2018 - 08:45.


#25
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Mie nu-mi trebuie mai mult de 20km pe zi, imi trebuie pana la birou si inapoi. Cum stau la casa nu ma intereseaza ca-l las la incarcat peste noapte chiar daca as face-o zilnic. Ideea e sa scap de masina/trafic si sa fiu cat mai ECO :)

#26
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Asa da, e cam singurul mod ok de utilizare.
Dar 2400 de euro pentru asa ceva, un no name, mi se pare multicel. Nu pentru ca nu-i face, ci pentru ca ma intreb cum e cu garantia in caz de ceva, si cu service-ul.
Macar la alea de marca mai ai service-uri de reprezentanta, si nici acolo prea multe.

#27
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Mie nu mi se pare mult. Sunt unii care dau 2000 de euro pe o bicicleta. Avand in vedere ca l-am vazut live, am vazut calitatea materialelor (plastic de calitate, lumini LED etc, motor Bosch!!) cred ca o sa ma risc. O sa revin dupa cu impresii daca e cazul

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Te asteptam cu impresii.
Chiar sint curios.

#29
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010
Am citit cu mare placere acest topic. Spre nemultumirea unora de aici, eu am un ZTECH 09 Premium si sunt multumit de el. Il am de aprox 2 luni, il folosesc 90% pentru a ma deplasa la munca care e la 5 km de acasa. Restul de 10% ma plimb prin oras pentru diverse. Autonomia bateriei este de 52-55 de km, cu toate luminile aprinse, eu am 80 de kg. Are baterie pe 48 volti si 20 Ah. Se incarca de la 0 la 100% in 7-8 ore, dar eu il incarc dupa fiecare drum zilnic, dupa ce ajung seara si atunci in 2-3 ore e full pentru a doua zi. Arata binisor si merge excelent. Viteza maxima e de 37 km/h, care este mai mult de ca de ajuns prin oras. Daca vreti si alte detalii va rog sa-mi spuneti.

#30
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Inca astept dupa talon si numere. Sper ca nu mai dureaza mult :|

#31
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010
A si am uitat sa zic. Nu necesita permis, nici inmatriculare.Posted Image

#32
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Pai ZTECHul ala e cu pedale si numita din start bicicleta electrica. Normal ar trebui sa fie limitata la 25km/h ca sa nu iti trebuiasca permis.

#33
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010

View PostBupitz, on 21 iunie 2018 - 09:58, said:

Pai ZTECHul ala e cu pedale si numita din start bicicleta electrica. Normal ar trebui sa fie limitata la 25km/h ca sa nu iti trebuiasca permis.
Asa este a venit cu pedale, dar le-am demontat intru-cat in curbe era periculos si se agata de asfalt, daca ma aplecam.
Si da e limitat din fabrica la 25km/h, insa eu personal am scos limitarea, lucru pe care nu o recomand nimanui si e pe riscul meu. 25km/h este prea putin in oras, insa asa cu 35-37 km/h este mai mult decat ok.
In plus am categoria B, deci poate sa ma opreasca politistul pentru control oricum. Legislatia spune asa: "cei care deţin deja un permis de conducere, indiferent de categorie, pot conduce şi scutere. Conform Art.24.1, litera d), „permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM“

Edited by notimportant, 22 June 2018 - 10:48.


#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
dar am si eu o intrebare, de ce nu cumparati direct un scuter in 50ccm decat un rahat, imi cer scuze pentru cuvant, care merge  cu 37km/h maxim (sau 25km/h) si trebuie incarcat ore intregi? Care este avantajul, sau sunt din motive de salvare a mediului?

In momentul de fata nu exista scuter electric sa parcurga 200-300km, pana atunci restul sunt rahaturi.

Edited by business11, 22 June 2018 - 11:21.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 22 iunie 2018 - 11:21, said:


In momentul de fata nu exista scuter electric sa parcurga 200-300km, pana atunci restul sunt rahaturi.

Nu-mi dau seama unde mergi atat pe zi. (CT-B = 224 km) Si daca mergi atat de mult, deja ar trebui sa-ti pui problema achizitionarii unei masini. Daca ai teama autonomiei, iti iei o bicicleta electrica, se termina acumulatorul, dai la pedale....si mergi cat vrei...sunt biciclisti care fac turul tarii.

#36
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008

View Postbusiness11, on 22 iunie 2018 - 11:21, said:

dar am si eu o intrebare, de ce nu cumparati direct un scuter in 50ccm decat un rahat, imi cer scuze pentru cuvant, care merge  cu 37km/h maxim (sau 25km/h) si trebuie incarcat ore intregi? Care este avantajul, sau sunt din motive de salvare a mediului?

In momentul de fata nu exista scuter electric sa parcurga 200-300km, pana atunci restul sunt rahaturi.

Din punctul meu de vedere un scuter de 50cc e un rahat pe langa scuterul ce mi l-am luat eu, orice scuter de 50cc.
Avantajele sunt o gramada:
- nu ai nevoie de intretinere
- nu alimentezi
- nu miroase a benzina
- nu faci revizii
- e foarte comod de incarcat
- pretul pe km e mult mai mic decat la scuterele pe benzina
- nu polueaza
- nu face zgomot
- are acceleratie mai buna
- are garantie 2 ani pe TOT
- motor BOSCH de 1600W

etc etc etc
Pentru mers in oras de la birou si inapoi acasa este ideal, daca iti trebuie 100km pe zi trebuie sa te orientezi catre altceva din start.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate