Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am sanse sa dau de permis?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Salut. Stiu ca voi fi luat peste picior si la misto, e normal, nu multi sunt un situatia asta si nu au de unde sa inteleaga. Luna viitoare merg la control, doresc sa dau de permis si nu am de gand sa dau nici un ban pe pile. Nu vreau pile. Nu pentru ca ar fi viata mea in joc, dar e si viata celor din jurul meu in joc si nu am de gand sa las pe cineva la pat sau sa-l omor si sa-l am pe cinstiinta pentru ca am dat bani in stanga si in dreapta ca sa fac rost de un lucru care nu e pentru mine. Asta e, mai sunt oameni fara permis si nu au murit. Dar as dori sa incerc, ca orice alt om. Asadar va cer doar o parere, mai ales la persoanele specializate sau persoanele care au probleme de vedere.
Am fost nascut prematur si inca de mic am avut probleme. Eram mai mereu racit avand polipi si streptococ, am stat mai mult prin spitale si asta a fost si un noroc, mi-a fost depistat cand eram micut un usor strabism diverge t, dar, nu mi sa recomandat purtatea ochelarilor, au spus ca nu e nevoie. Au spus ca strabismul va trece de la sine, probabil pe atunci stiinta nu era asa dezvoltat ca in ziua de astazi. Au trecut ani si strabismul nu se cunostea tare, aproape deloc, insa cand eram nervos sau nu dormeam multe nopti si eram obosit ochiul stang imi devia... nu pot sa zic ca ma afecta tare cu privirea, in general eram mereu in miscare, fotbal, role, bicicleta toata ziua, si invatat doar dimineata la scoala si foarte putin seara.
Pana in clasa a 12-a fost totul ok, la sfarsitul clasei a 12-a dupa terminarea liceului strabismul parca a inceput sa evolueze. Nu tare, dar era sesizabil estetic. Chiar fata cu care eram atunci mi-a atras atentia dupa 1 an de relatie ca un ochi nu e la ,,locul lui,, ca nu e privesc drept. Cand ne despartisem nu imi spusese asta, dar dupa un an ne-am impacat si la a doua intalnire de la impacare mi-a spus ca a observat ceva de data asta di sa ma uit drept la ea. Am mai stat cu ea 2 ani apoi ne-am despartit, insa in acei doi ani a fost un stres imens si parca cu cat eram mai stresat cu atat mai rau erau ochii mei. Inca de atunci vroiam sa dau de permis. Am preferat sa nu bag in seama strabismul, iar acum 3 zile un amic a fost la control, a primit apt de conducere cu ochelari, ochiul drept functioneaza 75% iar cel stang 35%, el cu ochelari, eu fara ochelari l-am batut la distanta unui tabel. Eu fiind ceva mai departe ca el am deosebit mai multe cifre decat el.
Oricum, tot el mi-a spus cum sa fac, sa verific cu fiecare ochi in parte. Si aici apare problema, cu ochiul drept vad bine, perfect. Cu ochiul stang vad culorile putin mai inchise, foarte putin iar scrisul il vad greu de la distanta. Vad forma literei dar parca nu reusesc sa o disting sigur, o vad ,,blurata,,. De aproape o vad, la calculator vad daca privesc doar cu stangul, pot tasta, ma descurc. Nu vad ca atunci cand privesc cu dreptul dar vad.
Ce am observat, de la strabism am in partea stanga o vedere ceva mai larga decat in dreapta. Gen, parca vad in spate, stiu pare ciudat ce zic. Cu ambii ochi vad bine. Singura problema e atunci cand pun mana la drept si privesc doar cu stangul. Tin minte ca nai astupam si cand eram copil ochii pe rand dat vedeam ok cu amandoi. Nu vedeam diferit. Iar cu amandoi deschisi nu realizez ceva schimbat, insa imi dau seama ca uneori mai focalizez cu ochiul stang. Am momente cand focalizez cu ochiul stang, gen daca ma uit in dreapta focalizez cu ochiul stang si viceversa. Dar nu mereu. Daca vreau sa citesc ceva de la distanta de exemplu nu am probleme, mereu pot citi focalizarea facanduse pe ochiul drept in cazul cand vreau sa vad ceva. Dar daca ma uit ,,pierdut,, am impresia ca vad diferit. Nu neaparat dubla imagine, dar parca as focaliza doua obiecte in acelasi timp, dar asta se intampla cand sunt super obosit, cum e acum, ora 04:30 cu o noapte nedormita plus asta din noaptea asta si un meci de 2 ore de fotbal jucat cu niste baieti. Am dormit doar 2 ore astazi ziua, de la 09:00 la 11:00... dupa pe afara.
Deci, as avea o sansa sa trec fara pile examentul medical? Vad bine cand am ambii ochi deschisi chiar si atunci cand focalizez cu stangul, doar la citit scrisul mic. Gen, afisele sau semnele de circulatie le vad, vad fetele persoanelor, vad obiectele, culoarea chiar daca uneori e inchisa, vad aproape ca cu dreptul, dar, la citit... aici imi da probleme. Nu pot citi. Din ce am vazut pe net e posibil sa am ambliopie  la ochiul stang, daca e asa, pot da de permis?
Ca sa fiu mai exact, cu ochiul stang vad ca atunci cand te trezesti dimineata si te freci la ochi.  El e folosit de catre creier dar nu e folosit la capacitate maxima. Am 24 de ani. La 18 - 19 ani am terminat clasa a 12-a.
Nu vreau sa imi aranjez fisa medicala, tin la viata celor din jur...
Inca ceva, amicul care a dat de permis si a trecut vizita medicala are aprecierea distantei, la orele de parcare nu a fost a apreciat bine distnta si mereu parca gresit. In oglinda se juca prefacanduse ca se lupta si a spart oglinda :)) Cu ochelarii pe ochi. Fara ochelari nu se pune problema.
Eu am pus ochelarii pe ochi si era sa ametesc. Vedeam cladirea situata la 19 metrii in fata mea. Am crezut ca e binoclu nu ochelari. Parca si acuma simt durerea in cap cand iam pus pe ochi.
Imi cer scuze pentru greselile de scriere, ortografie, exprimare, dar sunt foarte obosit.
Vreau doar sa stiu daca am ambliopie, pot da de permis? Nu am probleme cu aprecierea distantei atat cu dreptul cat si cu stangul. Nu am probleme cu aprecierea distantei sau cu orientarea in spatiu... joc jocuri des pe calculator, shootere, joc fotbal in viata reala, merg pe role, bicicleta, pot viziona filme 3d, pot urmari o linie cu ochiul stang care am probleme. Aseara chiar am facut o proba si am folosit foar stangul timp de 3 - 4 ore. La finalul celor 3 - 4 ore am avut impresia ca vad ceva mai bine decat inainte, insa parca nu mai vedeam cu dreptul si cateva minute pana si-a revenit am vazut ciudat. Acum vad din nou bine. Cred ca 2  - 3 minute am vazut ciudat.
Avia astept sa merg la examenul auto, am emotii. Daca va intrebati de ce nu merg chiar maine, primesc cate 500 euro pe luna. Si asa am impartit. Sa dau tot banii o data. Am vorbit cu o persoana din italia si mi-a spus ca la ei e destul de des intalnita ambliopia si ca au voie sa dea de permis, legea nu le interizice acest lucru.
Dar in Romania nu stiu cum sta lucrurile. Cat despre mine, cred ca ma descurc am stat in fata de multe ori si pot cuprinde toata strada, pot observa semnele de circulatie.
Pana aflu rezultatul, va rog mult, zicetimi si mie ce parere aveti? Sunt sanse sa dau de permis sau nu voi putea?
Si cand zic asta, repet, fara pile. Daca nu primesc acceptul medical sa dau de permis fara pile inseamna ca nu sunt apt. Si asta e. Raman la simulatoare auto. ��
Nu vreau permis ca sa ma dau mare sau ss conduc cu viteza, adevarul e ca nu ma pasioneaza viteza, mereu mi-a placut sa merg cu cineva cate conduce ceva mai lin, nu agresiv.
Acum, nustiu ce sa zic. Va las pe voi. In mod normal putean sa explic mai pe scurt, dar am detaliat mult si prost cu siguranta.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,504
  • Înscris: 20.10.2015
Eu am inceput sa am probleme cuochii citindu-ti nuvela.
E foarte lunga...

Mergi la un oftalmolog bun si-i spui ca ai de gand sa-ti "aranjezi" ochii.
Daca n-ai iti dau eu unu bun. E in Bucuresti.
El o sa te consulte si sa-ti spuna care sunt optiunile.
Nu discuti despre permisul de conducere. La sfarsitul consultatiei il intrebi daca ceea ce ai tu ti-ar putea cauza examenul

#3
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 Tsunnnami, on 06 octombrie 2017 - 03:59, said:

Eu am inceput sa am probleme cuochii citindu-ti nuvela.
E foarte lunga...

Mergi la un oftalmolog bun si-i spui ca ai de gand sa-ti "aranjezi" ochii.
Daca n-ai iti dau eu unu bun. E in Bucuresti.
El o sa te consulte si sa-ti spuna care sunt optiunile.
Nu discuti despre permisul de conducere. La sfarsitul consultatiei il intrebi daca ceea ce ai tu ti-ar putea cauza examenul
Momentan merga unul din locitatea mea.
Cert este ca eu nu pot privi cu amandoi ochi in acelasi punct, am strabism, e imposibil, insa, deseori zic ca am o privire ceva mai larga decat restul, aici na refer in partea stanga, adica in lateral. Gen parca as avea doua camere, insa nu se suprapun peste si nu e deranjant. Pot aprecia distanta, daca vreau sa dau bata cand sutez, dau bara, am jucat mijlocas la echipa locala.
Totusi, imi fac griji. Daca amicului ia dat drept de condus avand probleme cu orientarea in spatiu si cu aprecierea distantei, ar trebuie sa fie ok si la mine.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,504
  • Înscris: 20.10.2015

 danidica, on 06 octombrie 2017 - 04:04, said:

Momentan merga unul din locitatea mea.
Cert este ca eu nu pot privi cu amandoi ochi in acelasi punct, am strabism, e imposibil, insa, deseori zic ca am o privire ceva mai larga decat restul, aici na refer in partea stanga, adica in lateral. Gen parca as avea doua camere, insa nu se suprapun peste si nu e deranjant. Pot aprecia distanta, daca vreau sa dau bata cand sutez, dau bara, am jucat mijlocas la echipa locala.
Totusi, imi fac griji. Daca amicului ia dat drept de condus avand probleme cu orientarea in spatiu si cu aprecierea distantei, ar trebuie sa fie ok si la mine.

iti poti face milioane de grijanii, pana nu mergi la oftalmolog nu o sa aflii niciodata

#5
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

 Tsunnnami, on 06 octombrie 2017 - 04:11, said:


iti poti face milioane de grijanii, pana nu mergi la oftalmolog nu o sa aflii niciodata
Merg luna viitoare pe 1. Pana atunci ma pregatesc sufleteste si imi continui rutina zilnica :)
Intrebasem doar orientativ. Sper ca maine sa intre o persoana cu ambliopie  si sa imi zica cum vede el...

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pentru strabism, daca vezi bine cu ambii ochi, treci examenul medical.Sint in aceasi situatie, am luat permisul fara probleme si fara pile, in plus la locul de munca se face examen oftalmologic amanuntit anual si nu am probleme, motiv pentru care nu am recurs la operatie.Ce povestesti tu, e psihic, daca te deranjeaza tare, te operezi, e o operatie simpla si fara riscuri prea mari, eu insa m-am obisnuit si avand in vedere ca vad bine, am mers pe principiul ca ce nu e stricat nu trebuie reparat...

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am avut un coleg cu aceeasi problema si a tot amanat.A ajuns sa nu mai vada f bine cu ochiul afectat.In final a ajuns la operatie,si acum este un om normal.A durat ceva pana cand ochiul afectat si-a revenit.
Nu da zi dupa zi ,ca ...vei face curand o vizita la medic;operatia,nu te imobilizeaza in spital.In fond ,este vorba de unul din cele mai importante simturi si nu cred ca vrei sa fie in stare nu prea buna...

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Asa cum ti-a spus si Tsunnnami - prima data mergi la un oftalmolog bun pentru consultatie si variante de corectie (ochelari, operatie...etc).
In functie de diagnosticul medicului intrebi daca e posibil sa treci examenul medical pentru permis.

Ca sa poti conduce nu e suficient sa vezi niste litere de la distanta. Ai nevoie de vedere periferica corecta, aprecierea distante&vitezei, adaptare rapida a ochilor la schimbari de luminozitate si adaptare normala la diferente de distanta.
Chiar daca nu se testeaza toate astea - cam cum te vei simti daca dupa ce te uiti in oglinda laterala iti ia 2 sec sa vezi din nou clar catre inainte? Mai ales daca esti pe inserate si esti intr-un sat plin de carute pline cu fan +betivi pe drum?

#9
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Ce sa zic, daca vrei sa intri cu masina in pom ca n-ai vazut ca.... acel copac era acolo ... incearca sa dai de permis

Edited by iulian160380, 06 October 2017 - 07:02.


#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Lasa grija de permis deoparte, nu e o problema, dar repara-ti ochii neaparat.
Exista oameni cu vedere slaba sau fara picioare care conduc masina, si nu dau in copaci, ca sunt mult mai constienti de limitele lor si merg mai cu grija decat toti jmekerii, aia fac cele mai multe si mai grave accidente.

In ziua de azi se fac implanturi de cristalin si lentile aditionale, si tu te lungesti atata pentru scurtarea tendonului unui muschi?
Isi revin sportivi de performanta dupa rupturi de muschi si de tendoane la muschii mari, tu ai un muschi infim de scurtat

Gandeste-te doar ca daca nu repari din timp, incet-incet vei pierde ochiul afectat, creierul va respinge informatia acestuia

Pentru comentatori: poti sa iei absolut legal permisul si daca ramai cu un singur ochi cu conditia sa vezi cu ochelari primele randuri pe tabla (acuitate >0.5)

Conform Ordinului MS nr. 1162/2010
Persoanele care solicită un permis de conducere sau reînnoirea acestui permis şi care au pierdut în totalitate vederea la un ochi .... trebuie să aibă o acuitate vizuală de cel puţin 0,5 cu lentile de corecţie, dacă este necesar.

Edited by Oxigen1234, 06 October 2017 - 07:47.


#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Voi chiar ați stat să citiți LOL

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Uite, si eu am o problema la ochi. Ceva gen, trebuia cand eram mic sa imi puna in ochi atropina la un ochi, ca sa il forteze pe celalt. Si eu m-am gandit ca nu ar merge de permis. Si ce-am facut? M-am dus la un oftalmolog si mi-am facut teste si cica ar fi OK. Important e sa ma simt eu sigur pe mine si sa am bani de masina si de benzina. In rest, totul merge pe cutia ucraineana. Vrei permis, faci curat la mansarda, nu vrei, nu iei permisul. Eu inca nu sunt hotarat.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator, nu inteleg care e rostul la compunerea de mai sus si cine crezi tu ca are rabdare sa citeasca asemenea aberatii.
Mergi la control si la examen "pe bune".. Daca treci de controlul medical inseamna ca esti apt, daca nu treci, inseamna ca nu esti... Este foarte simplu - afli mai multe despre tine. Idem la condusul prin oras, cu care va trebui sa te familiarizezi.  Nu scrie nicaieri ca toti oamenii pe lumea asta trebuie musai sa aiba permis, la fel cum nu ajung in viata toti doctori, ingineri spatiali, pictori si altele.
Mai lasa-le drk de compuneri, treci la fapte.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doar un doctor poate sa evalueze daca esti sau nu apt pentru condus. Unul cinstit si fara prejudecati........!!!!!!!

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 iulian160380, on 06 octombrie 2017 - 06:47, said:

Ce sa zic, daca vrei sa intri cu masina in pom ca n-ai vazut ca.... acel copac era acolo ... incearca sa dai de permis


Azi un pom , maine un om ....  :)

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Rezuma si tu in 2-3 randuri ce ai vrut sa zici ca sa mor daca sta cineva sa citeasc carnatul ala :)

#17
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Dupa cum ti-au spus si altii, puteai rezuma foarte simplu toata povestea (pe care am citit-o pe diagonala) in:

"As avea nevoie de un sfat / raspuns, asta e problema mea, sufar de strabism de la 5 ani, s-a accentuat in clasa a 12-a, vad cu ochiul stang asa si cu ochiul drept altfel", eventual ceva alte detalii minore - la obiect, si atat.

Crede-ma ca (foarte probabil) nu intereseaza pe nimeni ca te-ai despartit tu sau nu de prietena in clasa a 12-a si te-ai impacat cu ea dupa aia, si dupa 2 ani iar v-ati despartit, ca joci fotbal si dormi 2 ore, sau alte dude de genul asta.

Edited by dasvik, 06 October 2017 - 10:48.


#18
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 dasvik, on 06 octombrie 2017 - 10:46, said:

Dupa cum ti-au spus si altii, puteai rezuma foarte simplu toata povestea (pe care am citit-o pe diagonala) in:

"As avea nevoie de un sfat / raspuns, asta e problema mea, sufar de strabism de la 5 ani, s-a accentuat in clasa a 12-a, vad cu ochiul stang asa si cu ochiul drept altfel", eventual ceva alte detalii minore - la obiect, si atat.

Crede-ma ca (foarte probabil) nu intereseaza pe nimeni ca te-ai despartit tu sau nu de prietena in clasa a 12-a si te-ai impacat cu ea dupa aia, si dupa 2 ani iar v-ati despartit, ca joci fotbal si dormi 2 ore, sau alte dude de genul asta.
Hai ma ca s-a descarcat omul !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate