Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme administrator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
A mai fost o discutie asemanatoare acum citeva saptamani/luni.
Nu cred ca s-a ajuns la un consens sau concluzie unitara.
Deoarece aceste situatii sint absolut individuale iar parerile complet impartite.

Incearca sa-i explici imbecilului ca poti sa raportezi cit vrei tu, oricum apa se plateste individual (nu?!) si tu singur intri in rahat daca raportezi gresit.
Adica nu taie apa la tot blocul, daca vreodata (peste citi ani, totusi?!) apar neregului, taie doar la tine.
Explica-i si faptul ca nu ai cum sa raportezti diferente enorme de la o luna la alta.
Explica-i boului sa NU ia citirea de acum 2 luni, nu se face asa.
Trbeuia sa treaca DIFERENTA dintre o luna si cea anterioara, asa se calculeaza CONSUMUL.
Daca tot nu intelege, poti sa-l bagi in p**da ma-sii (printre dinti) sa faca ce vrea, mergi la compania de apa si lamuresti situatia acolo.

Pe de alta parte, au inceput chiar companiile sa NU mai permita accesul angajatilor in casele oamenilor.
La fosta locuinta, acum citeva luni, de abia imi dadea factura de apa mie (era contract pe numele lu' taica-meu).
Aici nu vrea sa intre in casa tanti care vine sa citeasca apometrele.

Spune-i prostului "da, intrati, dar pe riscul dvs., daca se intimpla ceva, eu nu sint responsabil, v-am avertizat".
Sau ii spui frumos "da, intrati, dar neaparat cu 2 martoti impartiali, am avut ceva probleme si nu mai vreau sa risc".
Daca mai dai din cap asa spasmodic de vreo 2-3 ori cind spui asta.... poate nu mai vrea sa intre :)

#20
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Administratorul ala e nebun si abuziv. Cred ca are fantezii cu tine in baie sau unde ai pus apometrul, altfel nu imi explic de ce e asa dornic sa patrunda la tine Posted Image
Fa niste plangeri pe unde apuci... si sa iti mai vand iun pont, verifica cate zeci de mii de euro are datorii la gunoi, ca de obicei asociatiile nu platesc gunoiul, chiar ani de zile si se bucura ei de banii aia.

View Postcspot, on 06 octombrie 2017 - 00:03, said:

   Trolezi aiurea.
15mc sunt 15 000 de litri.
Pentru o familie normala 4000 de litri de apa pe luna sunt mai mult decat suficienti.
120-130 de litri pe zi. Asta ar fi cam vreo 15 galeti de apa pe zi.
Cum sa consume omule o familie normal (4membri) 4000 de litri de apa pe luna sau 120 litri pe zi? Poate doar daca fura de rup apa sau nu locuiesc acolo.
Sau pur si simplu le place traiul in jeg, adica sunt aia pe care o sa ii ajute PROTV sa scoata camioanele de mizerie din casa, aia care trag statistica in jos la igiena... spalat pe dinti lipsa, dusat lipsa (doar de sarbatori), tras apa doar la sarbatoare., etc.
Sa iti calculez acum cata apa ar trebui sa consume minim o familie cu 4 membri pe zi.
  • 120 litri dusuri (4membri*30litri, am fost generos aici);
  • 48 litri tras apa (4membri*6litri*2trageri)
  • 40 litri spalat vase, alimente, dinti (am fost generos si aici si am pus doar 10litri per persoana)
  • 20 litri spalat maini + baut (4membri*5litri)
  • 10 litri masina spalat (2 ture de masina pe saptamana, adica minim 70litri)
Dupa cum vezi ajungem la minim 240 litri pe zi lejer, adica dublu decat spui tu ca e maximul pentru o familie. Adica minim 7,2 mc pe luna minim.

Edited by gamepad, 06 October 2017 - 09:33.


#21
Ara950410

Ara950410

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.11.2016
Nu stiu ce familie aveti de consumati 15 mc de apa pe luna(probabil cu tot cu catel si purcel). Noi mai mult de maxim 5 mc de apa nu consumam si nu traim in jeg. Pur si simplu atat consumam,luna de luna.

Are voie sa ma treaca o luna la pausal iar apoi sa vina sa citeasca contorul si tot asa?

#22
triki-triki

triki-triki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.09.2017
In general sifiliticii astia de administratori ,sant bosorogi pensionari din militie ,securitate sau armata si nu prea ai ce discuta cu ei.Eu am avut a face cu un astfel de specimen ,in cartierul in care am locuit pana anul trecut.Pur si simplu m-a luat la injuraturi ,intrucat beam cafeaua pe o canapea din fata barului de la care  am luat-o.A crezut jigodia ca fiind pensionar din militia populara si mare sef peste blocul lui ma poate injura si scuipa cum vrea muschii lui ,dar s-a inselat.I-am tras javrei o chelfaneala ,de o va tine minte cate zile o mai avea.Pur si simplu am facut praf o teava din ppr pe scafarlia lui.Nu sant de acord cu violenta ,dar astfel de gunoaie doar de ciomag inteleg.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttriki-triki, on 06 octombrie 2017 - 10:52, said:

I-am tras javrei o chelfaneala ,de o va tine minte cate zile o mai avea.Pur si simplu am facut praf o teava din ppr pe scafarlia lui.
Mai taie, că dacă făceai asta nu aveai net.

#24
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Dar netul nu vine pe teava PPR :D
Pe ai vine apa :D

#25
triki-triki

triki-triki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.09.2017

View Postalthea, on 06 octombrie 2017 - 10:56, said:

Mai taie, că dacă făceai asta nu aveai net.
ha,ha ...crezi ce vrei dar asa a fost si toti martorii au fost de partea mea.De ce ???Ptr ca toti il urasc pe acel individ libidinos.

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Termină, măi, cu prostiile astea.

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAra950410, on 06 octombrie 2017 - 09:57, said:

Nu stiu ce familie aveti de consumati 15 mc de apa pe luna(probabil cu tot cu catel si purcel). Noi mai mult de maxim 5 mc de apa nu consumam si nu traim in jeg. Pur si simplu atat consumam,luna de luna.

Are voie sa ma treaca o luna la pausal iar apoi sa vina sa citeasca contorul si tot asa?

cati membri are familia ta ? faceti fiecare zilnic minim un dus ? de cate ori spalati rufe pe saptamana ? vasele le spalati manual sau cu masina de spalat vase ? cat de des gatiti ? aveti plante in casa, care trebuie udate zilnic sau la cateva zile ? de cate ori faceti curatenie in casa intr-o luna ? cate camere are apartamentul, de cate ori spalati pe jos intr-o luna ?
5 mc de apa/luna consuma soacra mea, care locuieste singura.
noi suntem 2 adulti si un copil (10 ani) si consumam in medie 11-12 mc de apa rece lunar (dar au fost si luni cu 14-15 mc), avand centrala termica. si nu facem nici-un fel de economie. dar la fel de adevarat este faptul ca nu stam acasa in intervalul 9-18, copilul e la scoala , apoi la bunici, de unde il recuperam noi cand venim de la job. probabil daca am sta tot timpul acasa, toti 3, consumul ar fi mult mai mare.

la pausal,  "norma  de  consum  fara  contor  individual  pe  Bucuresti  de  10  m.c./persoana/luna  la  apa rece si de 7 m.c./persoana/luna la apa calda"
si "Un   apartament contorizat   de   regula   consuma:   3-4   m.c./persoana/luna   pentru   apa   rece   si   2-3 m.c./persoana/luna  pentru  apa  calda.  Sub  aceste  valori  rationale  proprietarul  inseamna  ca face economii severe si trebuie sa fiti atenti cu privire la acest aspect. Poate este mult spus, dar  la  un  proprietar  care  face  economii  severe  se  vede  acest  aspect  (nu  spala,  este neingrijit,  nu  da  senzatia  de  curatenie  fata  de  propriul  apartament  etc.).
sursa, aici : https://fapr.ro/wp-c...ce_si_calda.pdf

si mai poti citi si aici :
http://www.avocatura...atiile-de-.html

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAra950410, on 05 octombrie 2017 - 21:44, said:

Sunt obligat sa il primesc in fiecare luna sa verifice apometrul

Doar structurile din cadrul MAI, DIICOT, Politia, îți pot intra în casă cu forța. Nici pe ăia nu ești obligat să-i primești de bună voie.

Nu ai nici o obligație să primești administratorul sau orice alt individ, indiferent de motiv. Restul e la latitudinea ta. Dacă te deranjează așa rău, nu-l primi.

#29
Attic

Attic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.05.2007
Salut. Poti sa contesti listele de plata in termen in de 10zile de la momentul afisarii, iar presedintele asociatiei este obligat sa iti raspunda in termen de 7 zile conform art. 12 lit d. de la drepturi din HG 1588/2007.

De asemenea modul de citire a apometrelor/repartitoarelor resiese tot din HG 1588/2007

Quote

Art. 40. - (1) Dacă sunt întrunite condiţiile prevăzute în actele normative în vigoare cu privire la asigurarea gradului de montare a repartitoarelor de costuri pentru apă sau încălzire, atunci repartizarea acestor utilităţi se stabileşte prin decizie a comitetului executiv al asociaţiei de proprietari, printr-un regulament propriu care trebuie să cuprindă prevederi cu privire la modul de citire, de calcul şi de repartizare a contravalorii consumurilor respective.


#30
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
ce minte odihnita poti sa ai! cum sa te apuci sa te gandesti ce si cum sa faci pentru a nu-l lasa pe admin sa iti citeasca un amarat de contor? chestia dureaza 1 minut. scapi de toate problemele daca il lasi in casa pentru un rahat de contor.

#31
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postzile_san, on 12 octombrie 2017 - 08:49, said:

ce minte odihnita poti sa ai! cum sa te apuci sa te gandesti ce si cum sa faci pentru a nu-l lasa pe admin sa iti citeasca un amarat de contor? chestia dureaza 1 minut. scapi de toate problemele daca il lasi in casa pentru un rahat de contor.

Chiar daca ai by-pass ??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate