Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme administrator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Ara950410

Ara950410

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.11.2016
Buna ziua. De la un timp am o problema cu administratorul blocului unde stau in chirie. De cateva luni incoace ba ii duceam eu apa rece consumata ba venea el sa o citeasca pana luna aceasta cand nu am vrut sa il primesc in casa. Am facut poza apometrului si i-am aratat poza. El a spus ca vrea sa vada cu ochii lui ceasul si a zis ca daca nu il las ma trece la pausal ceea ce a si facut. Intrebarea mea este: Sunt obligat sa il primesc in fiecare luna sa verifice apometrul daca nu afiseaza o foaie de instiintare cu un preaviz de 5 zile? Eu stiu ca o data la 6 luni-1 an se face regularizarea cand esti obligat sa il primesti nu in fiecare luna ca asa ii place lui sa intre la oameni in casa cand ii pot duce eu consumul de apa.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ai optiunea sa tragi 2/4 tevi la usa apartamentului si sa-i citesca apometrele de acolo.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Depinde cum au hotărât în ședință.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e un rapuns conform ariei, dar berbecii nu ar lasa un administrator sa intre in casa lor, fara ca sa ii ceara sa se descalte la intrare.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sedinta cui?

#6
Ara950410

Ara950410

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.11.2016
Dupa ce m-abagat la pausal mi-a picat un consum de 10 mc de apa pe care daca ii voi plati nu mi-i va recunoaste pe contor. A dpus ca data viitoare cand va citi contorul se va lua dupa ultima citire care a foat acum 2 luni. Deci ar urma sa platesc inca 10 mc de apa adica 20 mc apa cand eu am conaumat in tot acest timp doar 10. E normal sa faca asa ceva?

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Clar e o aberatie.
Mergi la un avocat.

#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca nu se increde in poza , si tu nu vrei sa-l lasi in casa , demontezi apometrul si il arati la usa sau la el acasa .

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 gladiatore, on 05 octombrie 2017 - 22:17, said:

Daca nu se increde in poza , si tu nu vrei sa-l lasi in casa , demontezi apometrul si il arati la usa sau la el acasa .
    

     Daca tot i-l desface poate sa-l monteze in sens invers vreo 10 zile.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ericmario, on 05 octombrie 2017 - 21:54, said:

Ai optiunea sa tragi 2/4 tevi la usa apartamentului si sa-i citesca apometrele de acolo.
mda... trolling much? Nu e mai ieftin simplu elegant etc sa monteze apometre cu citire prin radio?
sau la tine inca nu a ajuns tehnologia asta? https://www.google.r...=apometre radio

 Ara950410, on 05 octombrie 2017 - 22:03, said:

Dupa ce m-abagat la pausal mi-a picat un consum de 10 mc de apa pe care daca ii voi plati nu mi-i va recunoaste pe contor. A dpus ca data viitoare cand va citi contorul se va lua dupa ultima citire care a foat acum 2 luni. Deci ar urma sa platesc inca 10 mc de apa adica 20 mc apa cand eu am conaumat in tot acest timp doar 10. E normal sa faca asa ceva?
incearca o amenintare cu dat in judecata si mai ales cu expertiza contabila asupra tuturor problemelor banesti din asociatie.
Asta de obicei ii intimideaza putin.

#11
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Nu esti obligat sa primesti pe nimeni in casa ta.
Eu personal niciodata dupa prima luna nu am primit cu citirea pe cineva in apartament. In rest le scriam pe hartie si cand venea le dictam la usa.
Adevarul e ca mereu am fost un mare consumator de apa, sau mai bine spus singurul cinstit din bloc si declaram cinstit, niciodata sub 10 mc... in timp ce familii ce aveau peste 4 membrii + bunici care locuiau practic acolo jumatate din viata declarau 4 mc... adica furau cel putin 66% din timp. Iar pierderi mereu aveam bagati mc intregi.
10 mc? e putin, eu rareori scad sub 15 mc Posted Image
Sa spui ca ai familie si consumi sub 10mc e furt pe fata, la 4mc deja e megafurt, atat e numai consumul la apa trasa la WC, ce naiba.

Edited by gamepad, 05 October 2017 - 23:01.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 gamepad, on 05 octombrie 2017 - 23:00, said:

Nu esti obligat sa primesti pe nimeni in casa ta.
Eu personal niciodata dupa prima luna nu am primit cu citirea pe cineva in apartament. In rest le scriam pe hartie si cand venea le dictam la usa.
Adevarul e ca mereu am fost un mare consumator de apa, sau mai bine spus singurul cinstit din bloc si declaram cinstit, niciodata sub 10 mc... in timp ce familii ce aveau peste 4 membrii + bunici care locuiau practic acolo jumatate din viata declarau 4 mc... adica furau cel putin 66% din timp. Iar pierderi mereu aveam bagati mc intregi.
10 mc? e putin, eu rareori scad sub 15 mc Posted Image
Sa spui ca ai familie si consumi sub 10mc e furt pe fata, la 4mc deja e megafurt, atat e numai consumul la apa trasa la WC, ce naiba.

       Trolezi aiurea.
        15mc sunt 15 000 de litri.
         Pentru o familie normala 4000 de litri de apa pe luna sunt mai mult decat suficienti.
        120-130 de litri pe zi. Asta ar fi cam vreo 15 galeti de apa pe zi.
          Daca te-as pune sa cari pana la etaju 4, 15 000 de litri cat ai zis tu ca consumi lunar, ai spune ca te speli la lighean si ca o galeata pe Luna iti ajunge.

#13
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 21.10.2013

 cspot, on 06 octombrie 2017 - 00:03, said:

   Trolezi aiurea.
15mc sunt 15 000 de litri.
Pentru o familie normala 4000 de litri de apa pe luna sunt mai mult decat suficienti.
120-130 de litri pe zi. Asta ar fi cam vreo 15 galeti de apa pe zi.
  Daca te-as pune sa cari pana la etaju 4, 15 000 de litri cat ai zis tu ca consumi lunar, ai spune ca te speli la lighean si ca o galeata pe Luna iti ajunge.
4000 de litri poate ajunge pentru familia traditionala ce se spala doar sambata si atunci doar superficial, chilotii si sosetele le spala in lighean la final de saptamana, ca in restul saptamanii e pacat. In rest o familie normala, formata din 2 adulti si 1-2 copii consuma in jur de 12-15 mc/luna.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 sas1975, on 06 octombrie 2017 - 06:42, said:

...ce se spala doar sambata si atunci doar superficial, chilotii si sosetele le spala in lighean la final de saptamana, ca in restul saptamanii e pacat...
Ai uitat sa adaugi si faptul ca trag apa la toaleta doar o data pe zi, si atunci numai daca s-au c*cat macar 2 unul dupa celalalt.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am consum cam 14-15 mc pe luna. 2 adulti si 2 copii.  Dar sunt familii care se spala doar la sarbatori nationale. Si strang apa in lighean cu picatura !!!!!

S-au montat contoare cu citire prin radio.

Edited by bumpocbum, 06 October 2017 - 07:35.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ara950410, on 05 octombrie 2017 - 21:44, said:

Intrebarea mea este: Sunt obligat sa il primesc in fiecare luna sa verifice apometrul daca nu afiseaza o foaie de instiintare cu un preaviz de 5 zile? Eu stiu ca o data la 6 luni-1 an se face regularizarea cand esti obligat sa il primesti nu in fiecare luna ca asa ii place lui sa intre la oameni in casa cand ii pot duce eu consumul de apa.

Da, esti obligat. Faptul ca vine in fiecare luna inseamna ca apar diferente si ca incearca sa le dea de urma.  Asa ca mai lasa-le drk de poze cu telefonul (nu intereseaza pe nimeni) si lasa-i pe oamenii aia sa vada apometrele.

#17
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
E normal sa fie 14-15 metri. Eu am o cunostinta care sta singura si consuma 4-5 metri. Daca faci baie o data pe saptamana (doar sambata -  ca e ziua de laut) si doar ultimul trage apa la veceu, e normal. Stiu unii care faceau baie pe rand, in aceiasi apa...

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
discuta civilizat cu administratorul, explica-i ca nu furi apa si nici nu declari consum mai mic decat cel real, intreaba-l daca s-a facut vreo sedinta de locatari in care s-a luat hotararea sa se citeasca lunar pe teren toate apometrele.
daca nu are incredere in poza facuta cu telefonul tau, atunci roaga-l sa-ti dea 2 minute telefonul lui, faci poze la apometre si gata, n-are ce sa mai comenteze, ca nu poti face poze "in trecut".
cat despre faptul ca ti-a trecut consum pausal, nu prea este corect, omeneste vorbind. pentru ca i-ai deschis usa, ai incercat sa-i dai citirea intr-un mod oarecum neconventional, dar daca era de buna-credinta, poza apometrelor era suficienta.
eu cred ca vrea sa te sicaneze, nu cumva, chirias fiind, ii deranjezi pe unii vecini cu ceva anume, si acestia te-au "reclamat" la administrator ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate