Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ford Focus 2 / Renault Laguna 2

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011
M-am cam saturat de "confortul" actualei Ford Fiesta si ma gandesc sa trec la o clasa superioara
Nu vreau sa imi vand un rinichi si nici sa fac credite in banca de aceea ma gandesc sa aloc undeva la 4500 E maxim pentru o masina SH din clasa compacta
Nu ma intereseaza de nici o culoare masina diesel deci exclus VW TDI etc Posted Image  ... imi plac 2 modele care se incadreaza la suma aia sa zicem...

Ford Focus 2 facelift si Renault Laguna 2

De Laguna imi e un pic frica de unele relatari ale unora cum ca ar avea probleme ba electrice ba ca nu recunoaste cartela etc...iar la Focus nu prea pot suporta plasticul ala oribil din interior...insa datorita trenului de rulare f bun as putea accepta compromisul


ceva sugestii care merita care sunt plusurile si minusurile acestor modele ? care ar fii problemele acestor modele si la ce sa ma uit dupa eventuale "bube" ?

#2
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Eu am Focus 2 facelift, printre primele loturi (2008) si am avut probleme cu injectoarele, deja am schimbat un set, la 50.000km, probabil o fi si din cauza ca nu prea am mers cu masina, in rest e super masina.

#3
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

 vince085, on 05 octombrie 2017 - 19:27, said:

Eu am Focus 2 facelift, printre primele loturi (2008) si am avut probleme cu injectoarele, deja am schimbat un set, la 50.000km, probabil o fi si din cauza ca nu prea am mers cu masina, in rest e super masina.
Boss, nu-l intereseaza diesel :D

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Laguna nu e din clasa compacta. Daca vrei concurent direct cu Focus atunci uita-te la Megane.
Strict intre cele doua marci recomand Ford Focus. Daca largesti putin orizontul atunci Golf.

Edited by Kroghy, 05 October 2017 - 19:35.


#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Mazda 3 e tot un Focus apropo.

#6
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011
stiu ca Laguna nu e clasa compacta dar o gasesc la un pret mai mic ... e Renault Posted Image  devalorizare mare

totusi am inteles ca Laguna are unele dotari premium fiind in competitie cu Pasat/Mondeo

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 monolite, on 05 octombrie 2017 - 20:59, said:


totusi am inteles ca Laguna are unele dotari premium fiind in competitie cu Pasat/Mondeo
Nici Passat si nici Mondeo nu sunt in gama premium.

Initiator, daca esti montat pe astea doua modele, atunci iti recomand Laguna, Focus e in gama cu Megane. Dar in banii tai poti gasi o Mazda 6 care e peste astea doua.
Alegerea e a ta.
Bafta!

#8
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Motoarele pe benzina facute de Renault sunt peste cele de Ford in general, si aici ma refer la fiabilitate si rafinament.Detin motorul de Renault 1.6 16v si la 190.000 km nu prea am ce sa ii reprosez, trage bine si consuma in limitele acceptate pentru cilindrea lui.Sunt motoare care nu te lasa la greu, multi au trecut de 4-500.000 de km cu aceste motoare.Am prieteni cu Ford care deja la 200.000 de km au schimbat motoarele....deci iti dai seama.
Si doar cautand informatii pe forumuri poti sa faci diferenta.Votul meu merge spre Laguna 2, daca vrei confort este clar optiunea mai buna la banii astia, are multe atuu-uri asa incat o sa poti trece usor peste micile defecte care sunt la orice masina, si mi se pare ca si designul e unul mai atemporal, desi poate sunt putin subiectiv.

#9
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011

 ericmario, on 05 octombrie 2017 - 21:33, said:

Nici Passat si nici Mondeo nu sunt in gama premium.

Initiator, daca esti montat pe astea doua modele, atunci iti recomand Laguna, Focus e in gama cu Megane. Dar in banii tai poti gasi o Mazda 6 care e peste astea doua.
Alegerea e a ta.
Bafta!
Mazda 6 la banii aia gasesc doar cazane cu >3 proprietari
uite un exemplu https://www.olx.ro/o...html#579f6eba1e



doar sa mai urc pana la 5500 euro

 lacoste, on 05 octombrie 2017 - 21:35, said:

Motoarele pe benzina facute de Renault sunt peste cele de Ford in general, si aici ma refer la fiabilitate si rafinament.Detin motorul de Renault 1.6 16v si la 190.000 km nu prea am ce sa ii reprosez, trage bine si consuma in limitele acceptate pentru cilindrea lui.Sunt motoare care nu te lasa la greu, multi au trecut de 4-500.000 de km cu aceste motoare.Am prieteni cu Ford care deja la 200.000 de km au schimbat motoarele....deci iti dai seama.
Si doar cautand informatii pe forumuri poti sa faci diferenta.Votul meu merge spre Laguna 2, daca vrei confort este clar optiunea mai buna la banii astia, are multe atuu-uri asa incat o sa poti trece usor peste micile defecte care sunt la orice masina, si mi se pare ca si designul e unul mai atemporal, desi poate sunt putin subiectiv.
inclin mai mult si eu spre Laguna
poate mai pun ceva banii sa iau o Laguna 3

Edited by monolite, 05 October 2017 - 21:45.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vince085, on 05 octombrie 2017 - 19:27, said:

Eu am Focus 2 facelift, printre primele loturi (2008) si am avut probleme cu injectoarele, deja am schimbat un set, la 50.000km, probabil o fi si din cauza ca nu prea am mers cu masina, in rest e super masina.
diesel presupun? De ce presupui tu ca toate focus 2 sint diesel insa...

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Alea pe benzină de pe Ford n-au nici pe dracul. Au fost mai mereu mai fiabile decât catastrofele alea de la VAG. Sunt fiabile și rezistă.

Nu cunosc însă cele pe diesel că nu sunt interesat.

Edited by LeopardSurd, 06 October 2017 - 01:09.


#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Renault Laguna 2 si Mazda 6 la 4500 de euro??  Cine da atatia bani pe antichitatile alea??

Ma rog...as alege Laguna. E peste Mazda 6 mult la dotari.

#13
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Laguna 2 gasesti foarte ok pe la ~3500euro De restul o pui la punct la orice capitol si te mai si plimbi.

#14
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011

 Drag0n_X, on 06 octombrie 2017 - 11:48, said:

Laguna 2 gasesti foarte ok pe la ~3500euro De restul o pui la punct la orice capitol si te mai si plimbi.


la asta ma gandisem de prima oara...decat sa caut un cazan cu valente "premium" mai bine cumpar o Laguna 2 pe care sa o aranjez bine cu 4500 euro
acuma o sa ma uit si dupa Laguna 3 insa nu cred ca as gasii una OK la 5500 E

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
In general umbla vorba in targ ca Laguna odata de incepe sa aiba probleme electrice nu mai ai ce face din ea. Inlocuirea completa a instalatiei electrice e prea scumpa pt. ca trebuie demontat tot, bord, scaune, tapiterie, etc.
Masinile premium sunt facute cu materiale mai bune si in timp incepe sa se vada si mai bine diferenta.

Edited by Kroghy, 06 October 2017 - 20:21.


#16
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Attached File  renault-laguna-ren_lag_06_5t_7.jpg   68.45K   31 downloads
Attached File  renault-laguna-ii-1.9-dci-02.jpg   26.85K   34 downloads
Attached File  821119677_3_1080x720_laguna-2-model-privilege-20-turbo-benzina-2006-full-option-autoturisme.jpg   154.12K   32 downloads

Partea buna e ca la banii astia se poate gasi o versiune de echipare de top Privilege sau Initiale Paris.Partea mai putin buna e ca versiunile de echipari de top sunt de regula cu motoare mai mari si cu consumul aferent.
Am auzit si eu placa cu probleme electrice, dar sunt cazuri destul de izolate si in mare parte au fost remediate la versiunile facelift.

Edited by lacoste, 06 October 2017 - 23:36.


#17
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Gasesti destule lagune3 pana in 5500euro. exemplu dar trebuie verificate foarte atent, sunt aduse de afara, de obicei luate la licitatii. Oricum sunt sigur ca sunt si masini bune printre ele.

Edited by Drag0n_X, 07 October 2017 - 14:51.


#18
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008

 Drag0n_X, on 07 octombrie 2017 - 14:50, said:

Gasesti destule lagune3 pana in 5500euro. exemplu dar trebuie verificate foarte atent, sunt aduse de afara, de obicei luate la licitatii. Oricum sunt sigur ca sunt si masini bune printre ele.

Motorul 2.0 dci consuma cam mult fata de alte motoare de acest fel si la 300.000 de km nu cred ca e de luat in calcul.Nu stiu exact ce doreste initiatorul topicului, putere sau consum redus sau o varianta de compromis, dar poate ne dezvaluie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate