Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stereotipuri de conducători auto pe județe

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Cand vreau sa merg linistit pun pe numere AB - 150m in spate e liber
Salaj - dezastru , zici ca au plin cu morcovi in portbagaj
Sibiu - slab , cred ca sunt de neoprit dar merg cu frana de mana trasa
Bistrita- feriti-va de ai ca de linia de 27kv de la tren
Maramures- masini tari dar conduse de soferi de electrocar , nu stiu ce au sub fund , periculosi
Cluj - foarte multi nesimtiti (da , sunt de-ai mei) nu au semnalizare cred ca ai aparat de telepatie, vorbesc la telefon si efectiv nu vad , femeile cred ca au prioritate de femeie indiferent de semn sau culoarea semaforului, barbati idioti la volan care incurca marile intersectii pentru ca habar nu au pe ce banda sa se incadreze desi de 8 ani merg pe acelasi drum la servici . Multi nesimtiti care forteaza semaforul si blocheaza intersectiile mari pentru ca raman taman in mijlocul lor si culmea, tot ei sunt nervosi .
Alba - tratament anti stres , dupa 10km in spate la unu dinasta nu te mai poti enerva niciodata pe sefi. Astia zici ca au directia ca la combina , pe spate, la ei axul drumului trebuie sa fie pe mijlocul masinii, zici ca-i fierastrau pendular , daca schimba viteza minim 2 metri trag de volan si iar revin dar pe partea opusa de drum , ca salupa - pe cat puteti tineti distanta ca-s si netezi pe scoarta , nu ai cu cine te certa ca te bat din experienta indiferent cine-i vinovatul.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAL_DRAGON, on 05 octombrie 2017 - 18:05, said:


... peste tot unde merg fac niște gafe care doar ei nu realizează că sunt gafe, ...
Gramaticale? Posted Image

#21
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostPeter Blood, on 05 octombrie 2017 - 18:29, said:

....
Vai, vai, așa tare te-a durut ? Posted Image

Topicul este pentru critici obiective, nu pentru chestii personale și ca să își lingă fiecare rănile.
Așa că colegule, dacă ești slab de înger, stai pe SL, și evită topicurile mele Posted Image

Apropo, să nu zică nimeni că nu avem și critici pozitive : am constatat că șoferii din Brașov sunt unii dintre cei mai inteligenți și normali la volan. Posted Image

Edited by AL_DRAGON, 05 October 2017 - 19:19.


#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cam asa e! Exista si exceptii desigur si la Bv. Poate din cauza aia, cei de Covasna ni se par incepatori-ca sa zic ceva frumos.

Edited by arab, 05 October 2017 - 19:23.


#23
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostRobiacs, on 05 octombrie 2017 - 18:41, said:

Tu de unde esti si cum te-ai caracteriza? Sau la tine nu se pune?
De ce, te-am caracterizat pe tine sau pe oricine altcineva ? Posted Image

Mă amuză că vorbim despre stereotipii și totuși sunt persoane care o iau la modul personal.

Dacă știi că tu nu conduci ca boul, atunci nu te mai oftica, frate.

Și eu fac parte dintr-un județ care a fost descris pe acest topic, dar nu îmi fac probleme din asta, pentru că știu cum conduc și nu mă simt absolut deloc jenat să vorbesc despre modul în care conduc alții.
Dacă nu aveți stomac pentru critică, nu sunteți obligați să citiți topicul, niciunul dintre voi. Posted Image

Edited by AL_DRAGON, 05 October 2017 - 19:27.


#24
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017

View Postarab, on 05 octombrie 2017 - 19:22, said:

Cam asa e! Exista si exceptii desigur si la Bv. Poate din cauza aia, cei de Covasna ni se par incepatori-ca sa zic ceva frumos.

Aia sunt din tinut, normal ca circula ca incepatorii ca si-au luat permisul pe spaga, ca legile sunt in romana si ei nu stiu limba.
Si nu ajuta nici faptul ca semnele rutiere si strazile nu au traduceri si marcaje in limba lor.

#25
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Eu nu am observat nicio diferenta intre judete.

#26
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postvimann, on 05 octombrie 2017 - 18:38, said:

Mie imi place sa conduc prin Bucuresti (exceptand orele de varf). E un haos organizat. te lasa lumea sa te incadrezi daca schimbi banda, chestii care nu se intampla in orase mai mici.
Ce-i drept, este ceva adevăr în ce zici tu.

De multe ori când sunt în afara localităților sau în orașe cu trafic încărcat, mă bucur mai mult să văd un bucureștean în jurul meu decât mulți alții.
Cu excepția unor cretini cu diplomă, majoritatea bucureștenilor au reflexe bune și rapide, și se adaptează foarte rapid schimbărilor bruște din trafic.
Asta nu schimbă ceea ce am scris mai devreme, că nu prea se înțeleg cu regulile de circulație, dar măcar conduc într-un mod riscant calculat și au o anumită ”pricepere” în hazardurile pe care le fac.

Edited by AL_DRAGON, 05 October 2017 - 19:32.


#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@Owidiu: condu mai mult prin tara si fi atent cum o fac si ceilalti, din zona respectiva. Exista clar diferente, in majoritatea cazurilor. Exista si exceptii!

Edited by arab, 05 October 2017 - 19:35.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSerafim606, on 05 octombrie 2017 - 18:36, said:

Voi stiti ce e aia semnalizare in intersectie si in sensul giratoriu la intrare si iesire?

La intersectiile cu sens giratoriu se semnalizeaza doar iesirea.Intrarea-i una singura,intotdeauna,ce drac sa semnalizezi.

#29
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostKreutzerKonig, on 05 octombrie 2017 - 19:33, said:

Vorbește despre stereotipii de parcă ești maestru în studii auto/sociologice. Ai vreun studiu serios în privința asta? Vino cu rezultatele lui pe județe.

De fapt incurci borcanele. Nu e vorba de stereotipii, ci de prejudecățile tale la adresa unor zone istorice. Un topic atât de tâmpit n-am mai văzut de multă vreme pe SP.
Citesti de mult timp forumul asta!? Ca de postat, e clar...de cand o faci!

Exista si topicuri mai deosebite ca asta!

#30
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostAL_DRAGON, on 05 octombrie 2017 - 19:19, said:

...evită topicurile mele
Ai dreptate!
Autosuficienţele dâmboviţene ne îmbâcsesc pe toate căile...

#31
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postadisz, on 05 octombrie 2017 - 19:39, said:


La intersectiile cu sens giratoriu se semnalizeaza doar iesirea.Intrarea-i una singura,intotdeauna,ce drac sa semnalizezi.

Incotro o iei. Ca sa stie ceilalti daca se baga sau nu.

Faza e ca ar fi bine daca ar semnaliza pana si iesirea. Aparent, scoala din Bucuresti nu respecta aceleasi reguli ca in restul tarii cand vine vorba de giratorii :lol:.

#32
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

View PostSerafim606, on 05 octombrie 2017 - 19:47, said:


Incotro o iei. Ca sa stie ceilalti daca se baga sau nu.

Faza e ca ar fi bine daca ar semnaliza pana si iesirea. Aparent, scoala din Bucuresti nu respecta aceleasi reguli ca in restul tarii cand vine vorba de giratorii Posted Image.

Sa vezi vara circulatia in sensurile giratorii din Constanta, trei accidente in nici o luna cu masini din alte judete. Opresc in giratoriu sa dea prioritate, taie banda, se incadreaza aiurea. Sunt si simple sensurile giratorii.

In rest, aceiasi nesimtiti in trafic ca in orice oras.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postadisz, on 05 octombrie 2017 - 19:39, said:


La intersectiile cu sens giratoriu se semnalizeaza doar iesirea.Intrarea-i una singura,intotdeauna,ce drac sa semnalizezi.

de parca un singur sofer a intrat pana acum pe banda 2 in sens si a virat dreapta, pt ca nu stia pe ce lume se afla. macar vezi semnalul si realizezi ca ala e in pom si poate oricand sa-ti taie calea de fapt.

nesemnalizarea la iesire e alta problema majora. cati intra in sens pe b3 si vezi ca imediat taie calea aluia de pe b2.

#34
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
La cat de bine sunt delimitate benzile in giratorii cu greu iti dai seama cate benzi se presupune ca are.
De multe ori giratoriu nu are picatura de vopsea ca marcaj pe ea.

Si asta e una din probleele majore ale traficului... lipsa indicatoarelor clare si a marcajelor clare.

Edited by gamepad, 05 October 2017 - 20:14.


#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la mine in oras se refac tot timpul marcajele, nu se sta pana se spala si pietrele de sub vopsea.

#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Bizoni gasesti in orice oras insa in Bucuresti frecventa de bizoni depaseste cu mult orice alt oras.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate