Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Stereotipuri de conducători auto pe județe

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Acest topic are ca scop nu doar discuția despre modul în care oamenii conduc caracteristic zonei de unde provin, ci și un fel de wake up call pentru cei care au capacitatea necesară să se autoevalueze și să își schimbe cât de cât comportamentul în trafic, pentru că da : multe accidente provin din această sursă, lipsa autocriticii la volan.

București - nesimțire, incapacitate de semnalizare,  depășiri făcute fără cap și compulsiv, de fapt un complet stil de conducere fără cap, compulsiv și haotic. Nici nu are rost o descriere mai lungă, pentru că toată țara știe modul de conducere bucureștean.

Harghita - parcă au propria lor școală unde învață să șofeze și când ies din județul lor, peste tot unde merg fac niște gafe care doar ei nu realizează că sunt gafe, plus au și un stil de condus de parcă ar fi tăietori de lemne, nu țin cont de multe ori de ceilalți participanți la trafic și fac niște mișcări și virări bruște fără să se asigure și fără să se gândească la celelalte mașini care mai circulă în jurul lor.
Am văzut de nu știu câte ori potențiale accidente, care s-ar fi putut transforma în accidente foarte ușor, dacă ceilalți șoferi nu erau vigilenți. Și dacă îi claxonezi după o asemenea manevră, se mai și uită la tine într-un mod în care îți dai seama că ei nici nu realizează ce au făcut greșit.  

Olt, Slatina, Botoșani - Doamne ferește.

Alba - destui amețiți aici. În orașe din afara județului Alba sunt pierduți.

Mureș - Cam lenți,  se mișcă ardelenește. La semafor se mișcă extrem de greu, pot să fie doar 10-15 mașini în fața ta și tot să ieși doar la al 3-a schimbare de semafor, pentru că se mișcă incredibil de încet toți.

Continuați lista...Posted Image

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cocalari la volan sunt in orice judet. Nu are nici o relevanta topul tau. ;)

#3
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostTruculMagic, on 05 octombrie 2017 - 18:09, said:

Cocalari la volan sunt in orice judet. Nu are nici o relevanta topul tau. Posted Image
Poți să observi stereotipiile sau să fii mai orb , dar ele sunt acolo Posted Image

Edited by AL_DRAGON, 05 October 2017 - 18:12.


#4
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017

View PostAL_DRAGON, on 05 octombrie 2017 - 18:05, said:

Olt, Slatina, Botoșani - Doamne ferește.
Olt e localitate?

Fugi de aici cu topicurile de tip trolleală ieftină. Să i-o spui lu' mutu că tipul de condus al unui individ se oprește fix la granița județului.

Edited by KreutzerKonig, 05 October 2017 - 18:22.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In Bucuresti: o groaza de soferi (cam de peste tot) n-ar trebui sa fie pe strazi, ci in fata masinilor. N-au nicio treaba. Acum o luna m-a pupat una in (avea Logan mcv de Arges): i-a scapat pedala. Un dobitoc de Dambovita mi-a taiat calea fara lumini, fara nimic. Nu stiu de unde a aparut si nici minunea Dumnezeiasca de nu l-am tavalit (aveam cam 60 la ora si intuneric si nu cred ca fizic mai puteam opri).

Cei mai ok mi s-au parut ardelenii. Mi se par cei mai constiinciosi din trafic.

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pe mine ma scot din sarite semi-adormitii care merg fix pe centru, "legal" de trebuie sa-i depasesc si sa ies cu jumatate de masina pe contrasens ca sa vad ce am in fata. Nici o sansa ca astia sa se uite in oglinzi sa vada ca cineva se apropie si daca ii claxonezi sau le faci flashuri incep sa se umfle-n pene ca "Uite dom-le ce teribilisti nenorociti, sigur e ceva cu ei si nu conduc eu ca ultimul cartof".


Iar pe astia i-am intalnit prin toate judetele.

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View PostPololica, on 05 octombrie 2017 - 18:19, said:

Cei mai ok mi s-au parut ardelenii. Mi se par cei mai constiinciosi din trafic.

Ahahahahahahahahahaha.

Legat de Harghita, este tipic condusului din Ungaria.

Edited by Rhesus, 05 October 2017 - 18:23.


#8
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostKreutzerKonig, on 05 octombrie 2017 - 18:17, said:

Olt e localitate?

Fugi de aici cu topicurile de tip trolleală ieftină. Să i-o spui lu' mutu că tipul de condus al unui individ se oprește fix la granița județului.
Învață geografia prima dată, dragul meu, și apoi să încerci din nou să formulezi o afirmație  Posted Image

View PostPololica, on 05 octombrie 2017 - 18:19, said:

Cei mai ok mi s-au parut ardelenii. Mi se par cei mai constiinciosi din trafic.
Da, ardelenii sunt conștiincioși, la capitolul ăsta sunt de acord.
Am zis că sunt mai înceți și este adevărat, dar măcar își folosesc capul.

Edited by Dany_Darke, 05 October 2017 - 19:16.
limbajul


#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
In Braila e tzig@neala, 50 % din soferi nu stiu sa foloseasca semnalizarea, schimba banda fara sa se asigure si parcheaza in intersectie sau pe trecerea de pietoni.

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostAL_DRAGON, on 05 octombrie 2017 - 18:05, said:

Stereotipuri de conducători auto pe județe
Continuați lista...
Să-nţeleg că tu eşti din judeţ cu şumahăr şi n-ai nevoie de autocritică.
Al-Dracu' Al-Gragu-le află că şi tu eşti şofer şcolit tot aici, în România aşa că, şi tu, tre să-şi faci autocritica. Da' pentru asta, scoate bârna din ochi, nu de alta da poate te răneşti... la condus...

#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Stiu ca nu se incadreaza aici, dar am avut ocazia sa fiu, la o ruda in Budapesta. Femeie. Si a trebuit sa merg cu ea, de la Budapesta la Balaton.

Mai, stiti ca am crezut ca nu ies viu din masina? Stiti cum e sa schimbi viteza la fiecare 3 secunde, dintr-a 2-a intr-a 4-a, apoi intr-a 3-a care i-a "iesit" a 1-a, apoi inapoi intr-a 3-a ?
Avea o masina tipica din serialele cu Mr. Bean (sa nu mint, cred ca era Lada - un alt semn ca esti in Ungaria).

Injuraturile unguresti de mama, tata, sfinti erau la ordinea zilei, semnalizarea inexistenta.

Dar daca scriu pe Softpedia, inseamna ca am iesit teafar...
Posted Image Posted Image Posted Image

Apropo, eram .... 6 in masina. In Lada. + 2 caini, care te lingeau

Edited by Rhesus, 05 October 2017 - 18:32.


#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Buzau - parca s-au nascut toti in roaba :lol:

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAL_DRAGON, on 05 octombrie 2017 - 18:05, said:

Continuați lista...Posted Image
De aia din Dolj Craiova, nimic? Posted Image

Edited by _R_A_D_U, 05 October 2017 - 18:37.


#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Galati

Se baga in depasire cand nu te astepti, si sunt imprevizibili.
Daca esti pieton si esti la trecere, sa te fereasca sfantu sa dai de galatean in tranzit. Sunt certati cu opritul la trecere. Te vede de la 100 de metri, dar parca tot s-ar urca pe tine.

Vrancea
Nu fa slalom de Bucuresti cu ei si nici nu te baga sa le iei fata ca te trezesti cu ei in portbagaj. Eventual ai grija si la franele bruste.

Bucuresteni

Voi stiti ce e aia semnalizare in intersectie si in sensul giratoriu la intrare si iesire?

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Mie imi place sa conduc prin Bucuresti (exceptand orele de varf). E un haos organizat. te lasa lumea sa te incadrezi daca schimbi banda, chestii care nu se intampla in orase mai mici.

#16
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Tu de unde esti si cum te-ai caracteriza? Sau la tine nu se pune? Cacaturile astea de stereotipuri de soferi in functie de zone ale tarii sunt facute mai mereu fix de pielea p*lii la volan.

Edited by Robiacs, 05 October 2017 - 18:42.


#17
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
BN bezmetici la volan.

#18
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Olt, Botosani si Ialomita care se vad prin tara de obicei sunt masini ale localnicilor la mana a 14-a care circula pe numerele primului proprietar care era un samsar tepar Posted Image
Adica sunt alternativa romaneasca a inmatricularii in Bulgaria.

Edited by gamepad, 05 October 2017 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate