Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Modificari costuri RaiffeisenBank

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

View Postunbrutus, on 05 octombrie 2017 - 09:56, said:

Ciudat, Uniunea Europeana stiam ca obliga bancile sa ofere un cont curent GRATUIT.
Ce sa mai zic... prin alte tari esti platit sa ai cont la o banca, la noi dai comisioane de 5-6 feluri.
Am stat pe afara vreo 5 ani si aveam vreo 8 conturi la un moment dat, nu am platit vreodata un comision.
Din contra, acumulam lunar 10-15 lire de la ei (bancile) ca tineam contul la ei.
Cred ca visezi...  bancile dau cu o mana si iau cu 5. Cu Dobanda de referinta aproape de zero nicio banca nu mai da nimic la cont curent personal. Mie imi da Raiffeisen din Austria 0,05%, in bataie de joc, din care satul retine 25% impozit. Iar Comisioanele de administrare ma costa cca. 10 Euro pe luna, desi majoritatea banilor se trag automat de furnizori, iar la plata cu cardul mi se retin 29 centi la fiecare plata. Pina si SMS-ul de confirmare a ordinelor ma pun nemernicii sa-l platesc, si voi vorbiti de maruntisuri....

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ciudat. Eu am un card de credit la ei şi n-am primit nicio notificare.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postodo_robert, on 05 octombrie 2017 - 09:00, said:

Salut! Pentru cei interesati aveti atasat pdf-ul cu modificarile (5 decembrie 2017). Ne cam sug de toti banutii astia...

Eu am inteles ca se aplica la conturile curente chestiile alea... Nu la carduri cu cont curent atasat care sunt deja taxate atat lunar cat si anual.

View PostDamascus77, on 05 octombrie 2017 - 10:12, said:

Grupurile bancare straine au venit in Romania ca sa faca bani

De aceea ar trebui scoase in afara legii si fugarite afara din tara.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmihaicozac, on 05 octombrie 2017 - 10:32, said:

Cred ca visezi...  
deci daca tu personal nu cunosti ceva, cel care te informeaza viseaza...

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
C sa primesti 15 lire lunar din dobinzi trebuia sa ai zeci de mii in conturi...

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Mda, doar ce am vizitat Raiffesen ca sa stau de vorba cu cineva de acolo sa imi explice si mie si nu am plecat de acolo pana nu mi-a explicat pe limba mea.

Se pare ca desi sunt de ani foarte buni la ei, tot voi fi afectat de treaba asta deoarece eu am cont curent standard si ca sa nu fiu afectat de acele majorari postate in primul post, trebuie sa imi aleg Zero Tot sau Zero Simplu asa cum arata si aici cu mentiunea ca in fiecare luna sa am virament de minim 2000 lei in cont. In cazul in care suma virata in cont este mai mica de 2000 lei se vor aplica tarifele pentru planul Standard, asa cum il am acum. Important este sa ai intrare de 2000 de lei in cont in fiecare luna, nicidecum suma minima avuta in cont sa fie de 2000 de lei.
Iar asta se aplica tututor clientilor. Cam asta mi-a spus respectiva doamna cu care am discutat.

Deci oarecum iti baga sula-n-coaste sa faci cum vor ei si eventual sa rulezi mai multi bani prin intermediul lor. Aia care nu pot sa asigure astfel de viramente bancare vor fi maziliti prin tarife nesimtite. Adica daca esti sarac...te ajutam de devii si mai sarac.
Desi cucoana ma sfatuia sa ma trec la Zero Tot sau Simplu, i-am zis ca o sa ma mai gandesc si iau in calcul si varianta sa imi aleg alta banca.

Edited by tehnics, 05 October 2017 - 13:54.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttehnics, on 05 octombrie 2017 - 13:54, said:

Important este sa ai intrare de 2000 de lei in cont in fiecare luna, nicidecum suma minima avuta in cont sa fie de 2000 de lei.
Iar asta se aplica tututor clientilor. Cam asta mi-a spus respectiva doamna cu care am discutat.

Tuturor clientilor cu cont curent, dar nu alora care au card de credit cu cont curent atasat si care platesc deja 1.5 lei/luna pe contul curent si 40 lei/an taxa de administrare, adica in jur de 60 lei pe an, adica exact cat va fi taxa pe contul curent fara card, inmultit cu 12 luni... Macar cardul de credit iti mai permite sa mai faci una-alta... contul curent este fix egal cu zero daca nu te folosesti de el.  Pentru ce sa-l alimentezi cu 2000 lei? Ca sa platesti 3 facturi si sa-i scoti restul ???

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postrosix, on 05 octombrie 2017 - 14:04, said:


Tuturor clientilor cu cont curent, dar nu alora care au card de credit cu cont curent atasat si care platesc deja 1.5 lei/luna pe contul curent si 40 lei/an taxa de administrare, adica in jur de 60 lei pe an, adica exact cat va fi taxa pe contul curent fara card, inmultit cu 12 luni... Macar cardul de credit iti mai permite sa mai faci una-alta... contul curent este fix egal cu zero daca nu te folosesti de el.  Pentru ce sa-l alimentezi cu 2000 lei? Ca sa platesti 3 facturi si sa-i scoti restul ???
Neah. Aici oarecum se incearca sa te oblige sa iti muti salariul la ei doar ca intr-o alta maniera. Sau daca ai rude pe afara care iti trimit bani, atunci sa iti trimita mai mult ;)

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Eu iau in calcul sa ma mut la o banca online, sunt unele care au totul gratuit de la un sold mediu de 2000 Euro intr-o luna.
Astia de la Raiffeisen Perg sunt asa de seriosi ca nici macar un card VISA sau Mastercard nu sunt in stare sa-mi emita. Doar Maestro, care e un fel de hirtie igienica.

Edited by mihaicozac, 05 October 2017 - 14:19.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttehnics, on 05 octombrie 2017 - 14:13, said:

Neah. Aici oarecum se incearca sa te oblige sa iti muti salariul la ei doar ca intr-o alta maniera. Sau daca ai rude pe afara care iti trimit bani, atunci sa iti trimita mai mult Posted Image

Mai.. eu inteleg din toata povestea ca nu se aplica decat celor cu pachete de cont curent, nu tuturor conturilor curente atasate la carduri, care deja sunt comisionate intr-un fel sau altul.
Ce sa inteleg ca dispare pachetul de cont curent Standard si raman doar alea doua si trebuie sa treci musai la unul din ele?

View Posttehnics, on 05 octombrie 2017 - 13:54, said:

Se pare ca desi sunt de ani foarte buni la ei, tot voi fi afectat de treaba asta deoarece eu am cont curent standard si ca sa nu fiu afectat de acele majorari postate in primul post, trebuie sa imi aleg Zero Tot sau Zero Simplu asa cum arata si aici cu mentiunea ca in fiecare luna sa am virament de minim 2000 lei in cont. In cazul in care suma virata in cont este mai mica de 2000 lei se vor aplica tarifele pentru planul Standard, asa cum il am acum.

NIci vorba de asa ceva. Daca nu ai intrari de 2000 lei, taxa lunara va fi de 15 lei pe Zero Tot si 10 lei pe Zero Simplu.  
Iar acum cat platesti la planul Stadard?  5 lei/luna cardul + 4 lei/luna internet bankingul ??

#29
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Deci mai are pachetul pentru studenti zero costuri? In .pdf vad ca se va modifica in 25 lei taxa de administrare anuala.

#30
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Adică tu întrebi, tu răspunzi?

#31
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
In primul post scrie 'Pe scurt, daca ai un pachet custom (negociat), nu se schimba nimic!'

Banuiesc ca pachetul pt studenti nu e negociat.

Edited by sftpdt, 05 October 2017 - 18:49.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttehnics, on 05 octombrie 2017 - 13:54, said:

Important este sa ai intrare de 2000 de lei in cont in fiecare luna
Eu am cont eficient (lei+euro) si nu e nevoie de niciun virament pe luna. Nici cand aveam dinamic nu trebuia.

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
C'est la vie, ma mut la BT in ciuda cozilor de pensionari.

#34
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Hmm, adică și la Premium bagă ăștia comisioanele astea?

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmihaicozac, on 05 octombrie 2017 - 13:40, said:

C sa primesti 15 lire lunar din dobinzi trebuia sa ai zeci de mii in conturi...
nu din dobanzi! Am explicat deja, dar pari f hotarat sa ramai cu ideile tale, chiar daca contrazic realitatea.
Bancile platesc lunar o suma ca alegi sa lucrezi cu ele. Nu dobanzi. Deci dobanzi: nu!
Sper ca acum am fost clar

View Postrosix, on 05 octombrie 2017 - 14:27, said:

Daca nu ai intrari de 2000 lei, taxa lunara va fi de 15 lei pe Zero Tot si 10 lei pe Zero Simplu.  
De mentionat ca intrare inseamna orice transfer de 2000 ron aflat in cont chiar si o secunda.
Deci cautati un prieten/ruda/sotie cu acelasi tip de cont, tu ii transferi lui 2000, el tie..
Sau cineva iti transfera 2000 si apoi ii transferi inapoi in urmatoarele secunde.

#36
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Serios acum, cine sta sa primeasca lunar de la un prieten 2000 ron in cont, ca dup-aia sa ii transfere inapoi, doar pt costuri 0 la contul curent? Posted Image
Nu e mai simplu de platit aia 10 ron lunar? Sau de mutat la o banca unde nu ai costuri 10 ron lunar?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate