Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Modificari costuri RaiffeisenBank

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salut! Pentru cei interesati aveti atasat pdf-ul cu modificarile (5 decembrie 2017). Ne cam sug de toti banutii astia...


=== ADM edit ===

E o comunicare execrabila! Cititi asta, pana se transforma intr-un "bank run".

Cred ca sub 1% din clientii bancii stiu daca au un pachet standard sau custom (despre detalii, nici nu mai vorbim) => ai enervat 99% din clientii bancii degeaba.

Pe scurt, daca ai un pachet custom (negociat), nu se schimba nimic!

Quote

Dorim sa subliniem faptul ca prezenta notificare nu modifica beneficiile de cost incluse în pachetul dumneavoastra de cont curent, în masura în care detineti un astfel de produs bancar, acestea ramânând la nivelul agreat conform conventiilor contractuale specifice.

Quote

În masura în care ai calitatea de titular al unui pachet de cont curent la Raiffeisen Bank, e important sa stii ca prezenta notificare nu modifica beneficiile de cost incluse în pachetul tau de cont curent, acestea ramânând la nivelul agreat, conform conventiilor contractuale specifice.

Attached Files


Edited by Adm, 05 October 2017 - 10:02.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Da, scumpesc optiunile standard sa treaca lumea pe oferte speciale Posted Image Noroc ca am trecut demult.
Si evident scad dobanzile la depozite pentru ca asa bine merge economia, cresc dobanzile la imprumuturi intre banci in ritm alert... tot sistemul bancar se va realinia ca sa-si reduca pierderile.

Edited by andreic, 05 October 2017 - 09:15.


#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Am primit si eu notificarea. O sa inchid conturile pe care le am deschise la ei.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Vezi ca in curand toti o sa faca asa, cel tarziu primavara o sa fie alt climat Posted Image

Evident multumirile le veti aduce politicilor guvermamentale...

Edited by andreic, 05 October 2017 - 09:16.


#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In medie tripleaza costurile serviciilor; credeam ca surpriza e doar pt smecherii de la FWR (premium banking), dar aparent lovesc la gramada.

Mi se pare o cretinatate/mizerie ce fac astia.
Pe de o parte spun ca stau pe un munte de bani (capitalizare), pe de alta parte se comporta ca hotii la drumul mare!

Cost administrare cont curent lei de la 1,5, 2,5 la 5 lei/luna
Cost Cont EUR/Valuta etc de la 1 EUR la 3 EUR/luna
Costul operatiunilor devine dureros.
Mobile banking de la 0 ajunge la 4 lei/luna!

WTF
E timpul sa primeasca niste feedback _|_

Intrebarea e ce alternative avem, pt ca in sistemul romanesc.. daca unul face un pas in sus, ceilalti sa fie idioti sa nu urmeze!

Attached Files


Edited by Ahasverus, 05 October 2017 - 09:20.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sunt urmarile introducerii pachetelor: zero tot si zero simplu, le-au scazut dramatic incasarile din operatiuni bancare...

Edited by arg, 05 October 2017 - 09:24.


#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Am "zero tot", in mod normal nu ar trebui sa ma afecteze.

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@arg - tu ii crezi tampiti?
Ideea e ca ei castiga mult mai mult cand tu dai cu cardul bancar si cumperi ceva, decat din cele 3 OP-uri pe care le face in medie/luna o PF.

#9
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
La inchiderea conturilor (inclusiv cele de pe firma), o sa le fac ca in reclama lor: "Ha! Comisioane nesimtite in 2017?!"

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAhasverus, on 05 octombrie 2017 - 09:25, said:

@arg - tu ii crezi tampiti?
Ideea e ca ei castiga mult mai mult cand tu dai cu cardul bancar si cumperi ceva, decat din cele 3 OP-uri pe care le face in medie/luna o PF.
nu-s tampiti, doar vor sa scape de aia care plimba "5lei" prin conturile lor...
practic fac o selectie mascata a clientilor, cine nu are peste 1000 sau 2000lei/luna plateste pentru orice.

Edited by arg, 05 October 2017 - 09:30.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Au scumpit preturile standard sau au modificat pachetele cu zero ?
Ideea e ca 99% din clienti opteaza pentru un pachet, cine sta pe costuri standard ?!

View Postarg, on 05 octombrie 2017 - 09:29, said:

nu-s tampiti, doar vor sa scape de aia care plimba "5lei" prin conturile lor...
practic fac o selectie mascata a clientilor, cine nu are peste 1000 sau 2000lei/luna plateste pentru orice.

Are sens.

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostAhasverus, on 05 octombrie 2017 - 09:18, said:

In medie tripleaza costurile serviciilor; credeam ca surpriza e doar pt smecherii de la FWR (premium banking), dar aparent lovesc la gramada.

Mi se pare o cretinatate/mizerie ce fac astia.
Pe de o parte spun ca stau pe un munte de bani (capitalizare), pe de alta parte se comporta ca hotii la drumul mare!

Cost administrare cont curent lei de la 1,5, 2,5 la 5 lei/luna
Cost Cont EUR/Valuta etc de la 1 EUR la 3 EUR/luna
Costul operatiunilor devine dureros.
Mobile banking de la 0 ajunge la 4 lei/luna!

WTF
E timpul sa primeasca niste feedback _|_

Intrebarea e ce alternative avem, pt ca in sistemul romanesc.. daca unul face un pas in sus, ceilalti sa fie idioti sa nu urmeze!
Pentru cont in valuta - BT: 0 cost anual pentru contul in valuta, 3 euro pentru cardul in euro.
Pentru plati OP prin internetbanking - ING: cost 0, daca primesti lunar 700+lei in cont si faci cel putin o plata cu cardul visa electron.
Pentru plati internationale - VisaElectron de la BT: se foloseste cursul VISA, fata de un curs foarte, foarte prost de la ING.

Eu astea le am.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
E o comunicare execrabila!
Cred ca sub 1% din clientii bancii stiu daca au un pachet standard sau custom => ai enervat 99% din clientii bancii degeaba.

Pe scurt, daca ai un pachet custom (negociat), nu se schimba nimic!

Quote

Dorim sa subliniem faptul ca prezenta notificare nu modifica beneficiile de cost incluse în pachetul dumneavoastra de cont curent, în masura în care detineti un astfel de produs bancar, acestea ramânând la nivelul agreat conform conventiilor contractuale specifice.

Quote

În masura în care ai calitatea de titular al unui pachet de cont curent la Raiffeisen Bank, e important sa stii ca prezenta notificare nu modifica beneficiile de cost incluse în pachetul tau de cont curent, acestea ramânând la nivelul agreat, conform conventiilor contractuale specifice.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 05 octombrie 2017 - 09:34, said:

ai enervat 99% din clientii bancii degeaba.
sau pur si simplu vor sa faca o fidelizare, sa impinga pe toata lumea la pachetele zero sau "custom"

"vai ce bine ca am pachetul zero, la la la, nu ca fraierii aia care platesc "5lei" la fiecare extragere de numerar...."

Edited by arg, 05 October 2017 - 09:50.


#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Ciudat, Uniunea Europeana stiam ca obliga bancile sa ofere un cont curent GRATUIT.
Ce sa mai zic... prin alte tari esti platit sa ai cont la o banca, la noi dai comisioane de 5-6 feluri.
Am stat pe afara vreo 5 ani si aveam vreo 8 conturi la un moment dat, nu am platit vreodata un comision.
Din contra, acumulam lunar 10-15 lire de la ei (bancile) ca tineam contul la ei.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAdm, on 05 octombrie 2017 - 09:34, said:

E o comunicare execrabila!
Cred ca sub 1% din clientii bancii stiu daca au un pachet standard sau custom => ai enervat 99% din clientii bancii degeaba.

Pe scurt, daca ai un pachet custom (negociat), nu se schimba nimic!
Vom vedea. In general una-i pe hartie si cam alta e cand iti extrag comisioane. Chiar o sa urmaresc evolutia in contextul in care am cont in euro, cont in lei si internet bankning la Raiffeisen de peste 8-9 ani.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Comunicarea e corecta factual si legal.
Dar e obligatoriu sa informezi toti clientii, pt ca oricine poate apela la servicii in afara pachetului.
Da, ar trebui ca in scrisoare sa scrie "dvs aveti pachetul.... si conditiile pentru dvs raman neschimbate; alte servicii din afara pachetului dvs vor avea preturi modificate de maine"

#18
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postunbrutus, on 05 octombrie 2017 - 09:56, said:

Ciudat, Uniunea Europeana stiam ca obliga bancile sa ofere un cont curent GRATUIT.
Ce sa mai zic... prin alte tari esti platit sa ai cont la o banca, la noi dai comisioane de 5-6 feluri.
Am stat pe afara vreo 5 ani si aveam vreo 8 conturi la un moment dat, nu am platit vreodata un comision.
Din contra, acumulam lunar 10-15 lire de la ei (bancile) ca tineam contul la ei.

Grupurile bancare straine au venit in Romania ca sa faca bani

Politicile filialelor locale sunt dictate de afara

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate