Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Auto nou-buget 11-12k Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmirel3003, on 05 octombrie 2017 - 08:29, said:

12.066 prin programul rabla
http://rabla.volkswagen.ro/

Si eu studiez de 1 luna ofertele de pe piata auto in intervalul 12.000-14.000 Euro
Deci Golf mai ieftin decat Skoda sau decat Focus? Nu cred
Insa acelea sint preturile pt varianta non-Break oricum

Ti-am pus niste imagini cuu preturi la Astra (are f multe dotari, motor de 140cp!!) si Focus ca sa vezi cam ce poti obtine ca discounturi.
Sper sa te ajute

#20
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Chiar sunt curios ce masina non-Dacia se poate lua noua in aceasta suma !
La Suzuki te-ai uitat ? De obicei au preturi foarte bune .

#21
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Ar mai fi Peugeot 301/citroen c-elysee dar cu mentiunea ca o data cumparata pretul care poti sa iei pe ea sh e de nimic in schimb sunt masinute foarte fiabile si relativ ieftine de intretinut.

#22
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
In bugetul asta doar Focus sau Astra la compacte, Sandero Stepway sau Rapid la subcompacte. La Focus ai motorizarea de 1.0 ecoboost de 125 de CP care trage foarte bine, o tinuta de drum impecabila, scaune foarte confortabile chiar si cele fara suport lombar. Vezi insa daca iti convine spatiul din spate care e mai mic decat la altele din clasa compacta. Motorizarea de 1.0 de 100 CP are o cutie in 5 viteze si mi se pare mai slaba pentru drum lung.
Daca vrei spatiu si portbagaj mare ai Skoda Rapid in acest buget. Pierzi insa la tinuta de drum si joci la loteria VW in privinta motorizarii desi la 1.0 TSI nu am auzit de probleme deosebite.
Problema la ele este ca dupa pretul de lista la ambele te vei incadra doar la 1.0 cu putere mai mica si 5 trepte in acest buget. Totusi mergi pe la dealeri si vezi ce reduceri au. In general la Ford au discounturi mari tot timpul iar la Skoda nu prea. Totusi poti incerca fiindca nu se stie. Pretul adevarat il poti vedea doar prin negocieri cu dealerul si nu de pe internet.

#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postunbrutus, on 05 octombrie 2017 - 09:42, said:

Ti-am pus niste imagini cuu preturi la Astra (are f multe dotari, motor de 140cp!!) si Focus ca sa vezi cam ce poti obtine ca discounturi.
Sper sa te ajute
La ce pret obtii aceste discounturi? La cel deja redus? Sau e discount a la supermarket: masina costa real 12000 de euro, dar dealerul zice ca "face 17000, insa noi v-o dam cu 12000"...

#24
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Cine stabileste cat "costa real"?
Pana la urma nici VW Passat bine echipat nu face 12000, dar pretul afisat e de peste 36.000 euro :D

#25
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View Postgamepad, on 05 octombrie 2017 - 10:05, said:

Cine stabileste cat "costa real"?
Piata. Cererea si oferta.

#26
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Corect, numai ca m-am exprimat gresit, nu pretul ci valoarea reala.

Edited by ursamajor, 05 October 2017 - 10:17.


#27
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View PostC63AMG, on 05 octombrie 2017 - 09:00, said:

De ce nu te uiti si la un Renault Megane 1.6Tce 130cp(https://www.renault....n-business.html).Sau cauta pe la dealeri un Sh de vreun an vechime luata la buyback sau una care a fost de test-drive.
Nu exista asa ceva! Poate 1.2Tce si 130cp.
Iar reno-ul cu echipare cu clima automata pleaca de pe la 15-16 mii...

Poate un toledo in buget dar nu cred ca in echipare de top!

#28
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Renault Clio Estate 10.800 E, tva inclus, 8.700E prin programul rabla...ti-l configurezi cum vrei si poate iesi la 12.000 cu un motor mai puternic si ceva dotari.
https://www.renault....lio-estate.html

Edited by instabilu, 05 October 2017 - 12:03.


#29
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017

View PostKroghy, on 05 octombrie 2017 - 10:09, said:

Piata. Cererea si oferta.
Mai bine spus cat e dispus fraierul sa piarda din bani pentru a asigura o profitabilitate mai mare vanzatorului.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postursamajor, on 05 octombrie 2017 - 09:59, said:

masina costa real 12000 de euro, dar dealerul zice ca "face 17000, insa noi v-o dam cu 12000"...
Vezi si postul fix de deasupra, cum zic si altii, cam asa se intampla, asta e marketingul, capitalismul etc.
Important e sa nu platesti niciodata 17000, ci 12000, nu?

View Postursamajor, on 05 octombrie 2017 - 10:11, said:

Corect, numai ca m-am exprimat gresit, nu pretul ci valoarea reala.
nimeni nu prea poate stabili asta. Sint organizatii care calculeaza pretul real al unui iphone si de ani de zile e de 4-5 ori mai mic ca pretul de vanzare.
Nu ai ce face, e alta discutie, offtopic. Hai sa revenim cu sfaturi pt masini in bugetul omului, adica ontopic

#31
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Eu am luat in iunie un Sandero Stepway Prestige 0,9 TCe cu Easy R  cu 5 ani garantie si 5 ani revizii gratuite.
Uita-te si pe site la Dacia, configureaza unul cu motor Diesel si vezi cat iti iese. Spun Diesel pentru ca zici ca o sa faci foarte multe drumuri extraurbane. Aici Dieselul este imbatabil.
Ca dotari standard ai vopseaua metalizata, navigatie la care poti adauga si o camera de mers inapoi, senzori de parcare spate, clima, Cruise Control, volan multifunctional in musamaua careia i se spune piele artificiala. In plus ai spatiu interior destul de generos (doi adulti stau bine in spate, al treilea e vai de capul lui). Daca nu cari bagaje prea multe ar trebui sa fie deajuns portbagajul.
Daca nu-ti place Dacia si vrei un Ford, uita-te la noul Fiesta care arata exceptional, cel putin dupa parerea mea. Nici noul Polo n-ar fi de lepadat. Totusi, in 12.000 euro nu cred ca o sa gasesti un Diesel de la nicio alta marca. Benzinare s-ar putea sa gasesti dar cred ca doar aspirate. Tu stii cel mai bine pentru ce-ti trebuie masina asa ca nu pot decat sa-ti doresc succes in alegere!

#32
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Ținând cont ca acum conduc o Dacia 1.4  aspirat de 75 cai, nu sunt atât de pretențios la cati cai are noua masina.... Oricum sub 75 sigur nu se mai găsesc. Eu cred ca 1.0 de 95 sau 110 îmi e suficient.... Nu sunt Schumacher pe  circuit. De 1 luna am la lucru o skoda Fabia motor 1.2 aspirat de 60 cai și îmi fac bine treaba cu ea.  Înainte aveam o skoda Rapid 1.5 Tdi, adevărul era ca altfel ma simțeam în ea dar pana la urma la fel îmi fac treaba cu ambele.

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgabrieln2016, on 05 octombrie 2017 - 13:16, said:

@initiator
Eu am luat in iunie un Sandero Stepway Prestige 0,9 TCe cu Easy R  cu 5 ani garantie si 5 ani revizii gratuite.
Uita-te si pe site la Dacia, configureaza unul cu motor Diesel si vezi cat iti iese. Spun Diesel pentru ca zici ca o sa faci foarte multe drumuri extraurbane. Aici Dieselul este imbatabil.
Ca dotari standard ai vopseaua metalizata, navigatie la care poti adauga si o camera de mers inapoi, senzori de parcare spate, clima, Cruise Control, volan multifunctional in musamaua careia i se spune piele artificiala. In plus ai spatiu interior destul de generos (doi adulti stau bine in spate, al treilea e vai de capul lui). Daca nu cari bagaje prea multe ar trebui sa fie deajuns portbagajul.
Daca nu-ti place Dacia si vrei un Ford, uita-te la noul Fiesta care arata exceptional, cel putin dupa parerea mea. Nici noul Polo n-ar fi de lepadat. Totusi, in 12.000 euro nu cred ca o sa gasesti un Diesel de la nicio alta marca. Benzinare s-ar putea sa gasesti dar cred ca doar aspirate. Tu stii cel mai bine pentru ce-ti trebuie masina asa ca nu pot decat sa-ti doresc succes in alegere!
dar nu are nevoie de diesel, a zis ca face 15000 km/luna, in general diesel se justifica de pe la 20.000

#34
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016
Eu doar mi-am spus parerea. Initiatorul stie mai bine de ce are nevoie. Nici eu nu merg cu masina personala prea multi km, dar daca mai aveam o mie si ceva de euro imi luam Stepway-ul cu motorul de 1,5 DCi si cu Easy-R in 6 trepte. Cu un plin te plimbi de te plictisesti. De curand am mers cu masina de la munca, Logan 1,5 Dci (ala de acum 10 ani cu cai putini)  la drumuri lungi si consumul a fost undeva cu putin peste 4 litri la suta. Am vazut ca vrea sa tina masina mai multa vreme. Cred ca isi va scoate cu varf si indesat banii dati in plus pe Diesel. Stiu ca o sa spuneti de intretinere, ca-i mai scumpa. Nu va contrazic, dar Dieselul de la munca are peste 130.000 km si in afara reviziilor normale a vazut extrem de rar service-ul si numai pentru reparatii comune. Si tineti cont ca a mers in niste conditii in care un om sanatos la cap nu-si va baga masina personala decat in circumstante deosebite.
Inca o data, sunt banii munciti de el si o sa-si aleaga ce-i place lui si nu ce conducem si recomandam noi!

Si o completare:
Dieselul de la munca, cu exceptia a catorva drumuri mai lungi pe an, merge doar in oras si pe distante scurte si n-a avut nici pe dracu' pana acum cu motorul, turbina sau alte "acareturi" din astea despre care se spune ca sunt extrem de pretentioase.

Edited by gabrieln2016, 05 October 2017 - 13:51.


#35
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Si eu recomand diesel daca vrea sa tina masina mai mult timp. Dupa 2-3 ani iese pe plus la bani. Insa in bugetul de mai sus nu se incadreaza o masina diesel care e mai scumpa.
Intre clasa mica diesel si compacta pe benzina prefer compacta pt. confort si siguranta.

Edited by Kroghy, 05 October 2017 - 14:19.


#36
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Motorul pe benzina expira mai repede sau cum? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate