Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Conectare 2 routere in Bridge Mode

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Salut,
Practic am un aparat (copiator) care n-are optiunea de wireless doar conexiunea de retea prin cablu.
As vrea ca utilizatorii sa poate printa de pe laptop prin wireless.
M-am gandit sa configurez un al doilea ruter sa se lege wireless de principalul ruter (scap sa trag cablu prin pereti si tavan) si sa leg aparatul de acest al doilea ruter.
Ideea e ca trebuie sa vad aparatul in reteaua principala.
Problema e ca nu reusesc sa-l vad in retea si nu i se aloca un IP liber de catre ruterul principal.
Eu am un un edimax unde in documentatie conexiunea s-ar numi "AP Client Mode", otiunea prin meniu ar fi "Station
Infrastructure". Pe net am vazut ca se numeste "Bridge Mode".
Pe scurt spicuind din documentatie:
-In the field of “Mode”, select “Station Infrastructure” as the Mode
-The button “Select Site Survey” appeared (cu optiunea asta aleg reteaua principala)
-Go to Security Settings. If your wireless router has wireless encryption enabled, you need to use the same security password in Edimax devices
-Have the option of “DHCP Server” turn off
-Go to NAT settings. Go to the option of “Static Routing”. Put a check on the check box of “Enable Static Routing”

Mersi!

Attached File  ap client.jpg   8.36K   35 downloads

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
In mod bridge ehipamentele devin tranparente pana la nivelul interfetei ethernet. Asta inseamna ca AP-ul va vedea un singur MAC in spatele clientului (Station) . Nu stiu foarte sigur in cazul asta al cui MAC il va vedea , al Edimaxului sau al device-ului legat la ethernet-ul Edimax-ului . Probezi Asta e in functie de echipament .
Dar , daca routerul principal nu aloca IP imprimanei , acelasi lucru se va intampla si acum . Rezolva mai intai cu alocarea IP-ului la imprimanta separat , apoi faci bridgi-ul .
Vezi ca si AP-ul trebuie sa fie in mod bridge . Deci nu se va putea lega station bridge la un router configurat normal pentru PTMP .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate