Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

acomodare ochelari noi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
poloist11

poloist11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2014
Salut! Mi am schimbat recent ochelarii si am o nelamurire : Vad clar doar daca privesc prin anumite unghiuri. Diferenta de dioptrii dintre ochelarii vechi si cei noi este de -0,5 ,  dar diferenta de axa a cilindrului este destul de semnificativa : ( OS vechi =5 ; OS nou = 25 )  (OD vechi = 20 ; OD nou  =60 ) .
Axa cilindrului se poate modifica asa de mult (  1 an si 8 luni intre controale )  sau e posibil sa fi avut o reteta proasta?
Exista posibilitatea sa am nevoie de mai mult timp sa ma acomodez cu ochelarii , sau este mai probabil sa ma fi acomodat deja , dar ochelarii sa nu fie buni , avand in vedere ca sunt unghiuri prin care vad foarte bine , si unghiuri prin care nu vad calr.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
posibil sa-ti fi gresit distanta interpupilara??????

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Greseala. La ochelari buni in cateva ore te obisnuiesti.

Cum adica privesti prin anumite unghiuri?

#4
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Inca din clasa 1 pana pe la 23 ani am purtat ochelari si de cate ori luam unii noi imi lua cam o zi sa ma acomodez cu ei. Dar faza ca vezi bine doar din anumite unghiuri, nu am patit-o....

#5
poloist11

poloist11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2014

View PostJm3k3ritza, on 04 octombrie 2017 - 22:16, said:

Inca din clasa 1 pana pe la 23 ani am purtat ochelari si de cate ori luam unii noi imi lua cam o zi sa ma acomodez cu ei. Dar faza ca vezi bine doar din anumite unghiuri, nu am patit-o....

cam asa sunt si eu , din clasa a doua pana la 20 ani...prima oara cand patesc. ceva nu e ok . o sa merg la ei (optiblu ) sa vad ce pot rezolva ,

#6
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Verifica reteta, dar si ochelarii.
Ochelarii ii poti verifica in alte centre de optica, reteta la alt medic oftalmolog.

Cu multi ani in urma mi-au pus alte lentile decat cele de pe reteta, le-au inlocuit pe banii lor.

#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu de-alungul vietii am schimbat cateva perechi de ochelari si cu o singura exceptie m-am obisnuit de fiecare data cu noii ochelari din prima secunda de folosire. Nici macar nu stiu ce inseamna acomodarea cu noii ochelari.

Singura data cand am avut probleme s-a intamplat dupa operatia de strabism. Doctorita care m-a operat din diverse motive (ce cred ca tin de operatie) a decis sa imi scoata sfera de -0,75 din lentila dreapta si m-a lasat doar cu cilindrul care era si el tot de -0,75. Asa a considerat ea ca e bine. Nu am reusit insa sa ma obisnuiesc nici sa ma tai asa ca m-am dus inapoi la ea, mi-a pus inapoi sfera si cu noii ochelari m-am obisnuit instant.

Daca nu te obisnuiesti intr-o saptamana eu zic sa te duci inapoi. Este posibil ca ochelarii sa nu fie facuti gresit ci doctorul sa fi considerat ca asa e bine. Nici pana acum nu stiu de ce, dar doctorii de multe ori nu dau exact dioptriile indicate de aparatul de masura.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
O saptamana? Nici vorba.
Daca sunt gresiti trebuie inlocuiti.
Stiu ce zic. De 45 ani port ochelari. ;( Cred ca sunt "expert" la cate perechi am inlocuit.

#9
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
e2k: Dupa operatia de strabism inca porti ochelari? Eu am facut operatie cu laser care a rezolvat vederea, dar si strabismul, desi cand sunt foarte obosita mai fuge ochiul. Am peste 6 ani de cand nu mai port ochelari. Aveam dioptriile -2 sau -2.5. Undeva pe aici...

#10
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@Jm3k3ritza: Da mai port ochelari. Am facut si eu operatie cu laser pentru reducerea dioptriilor (LASIK) dar doar la un ochi. De fapt pe mine nu m-a interesat niciodata sa scap de ochelari, problema la mine era ca ochiul stang avea -4,5 saui -4,25 (nu mai retin exact) iar cel drept -0,75. Oftalmologii ziceau ca diferenta era prea mare pentru a imi putea prescrie ochelari corecti si din cauza asta am facut operatie de reducerea dioptriilor la ochiul stang.

Ca sa scap de ochelari ar fi trebuit sa operez amandoi ochii dar mi-a fost frica, am zis daca merge prost operatia macar sa mai raman cu un ochi bun.

Dar inainte de operatia de reducere a dioptriilor tot nu aveam probleme de acomodare cu ochelarii noi. Cum ii puneam la nas vedeam bine cu ei din prima secunda. Posted Image

View Postdorin_2k, on 05 octombrie 2017 - 06:20, said:

O saptamana? Nici vorba.
Daca sunt gresiti trebuie inlocuiti.

Si mie mi se pare mult o saptamana insa am cunostinte care au avut nevoie de cateva zile pentru a se acomoda cu noii ochelari. Eu ma acomodez din prima secunda (daca ochelarii sunt corecti) ei insa au avunt nevoie de mai mult timp. Din aceasta cauza am zis o saptamana.

Edited by e2k, 05 October 2017 - 14:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate