Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Tensiuni in grupul Volkswagen din cauza succesului Skoda - Se cer masuri care sa faca marca Skoda inferioara marcii VW

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#325
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Jetta e modelul vechi, normal ca e sub Octavia 3 din cam toate punctele de vedere si ca de aia e si semnificativ mai ieftina. Aia nu inseamna ca e o optiune proasta ... raportat la pret, e o optiune buna. Am avut in vedere si Jetta, dar am preferat sa mai pun niste bani si sa iau o masina cu motor mai avansat (performante superioare/consum mai mic), platforma mai noua, dotari mai moderne, spatiu mai mare.

#326
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Vezi ca iese Jetta 2018 pe noua platforma MBQ care dupa mine e un pas inapoi, fiind reducere de costuri. Defapt publicatiile auto cam aclama plarforma si noul motor 1.0 (care inca este la inceput si poate ascunde probleme mari, vezi 1.2), dar daca compari o 1.4 vs 1.4 o sa vezi ca diferenta e foarte mica intre ele, iar faptul ca Jetta are multi link spate e un mare plus. Inca nu prea auzi sa se planga multi de interior la Jetta (mai ales la turci unde sunt multe), insa de Octavia 3 s-au cam plans unii...

Edited by fotbal5, 04 December 2017 - 22:28.


#327
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Jetta e modelul normal/standard care e superior Octaviei care e modelul low cost al grupului. Ambele sunt in aceeasi clasa.
Jetta de acum are platforma dinainte de criza din 2008 cu suspensie independenta pe spate in timp ce la Octavia s-au facut reduceri de costuri si la motoarele mai slabe ca putere si cele mai vandute e suspensie cu punte.
Jetta e incomparabil mai buna fata de Octavia.

Edited by Kroghy, 04 December 2017 - 22:35.


#328
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Sa nu uitam ca daca nu ar avea acel porbagaj, Octavia nu ar mai fii asa de interesanta pentru multi.
Sa nu uitam ca VW si Skoda isi impart piata, in Eu Skoda O in America VW Jetta.
Chiar daca la inceput MBQ parea o idee buna pe zii ce trece am impresia ca aceasta platforma va face si multe probleme (defapt este o reducere a costurilor de productie, care nu se reflecta in buzunarul consumatorului, dar care aduce cu sie un trend de genul: reducem tot ce se poate !, mai putin pretul final).

#329
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 fotbal5, on 04 decembrie 2017 - 22:27, said:

Vezi ca iese Jetta 2018 pe noua platforma MBQ care dupa mine e un pas inapoi, fiind reducere de costuri. Defapt publicatiile auto cam aclama plarforma si noul motor 1.0 (care inca este la inceput si poate ascunde probleme mari, vezi 1.2), dar daca compari o 1.4 vs 1.4 o sa vezi ca diferenta e foarte mica intre ele, iar faptul ca Jetta are multi link spate e un mare plus. Inca nu prea auzi sa se planga multi de interior la Jetta (mai ales la turci unde sunt multe), insa de Octavia 3 s-au cam plans unii...

Un link ca se continua cu modelul Jetta, desi au anuntat ca nu.l mai fabrica?

#330
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Jetta 2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p_qYmakvyWo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 05 December 2017 - 09:14.


#331
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Mda. Totusi spuneau ca nu se mai fabrica. Dar e f.bine ca o sa continue. E foarte frumos noul model.

Edited by Torquemada-666, 05 December 2017 - 09:21.


#332
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 Kroghy, on 04 decembrie 2017 - 22:34, said:

Jetta e incomparabil mai buna fata de Octavia.
Si totusi lumea prefera sa cumpere Octavia 3, desi e mai scumpa decat Jetta ... bizar, nu? Sau poate ca iti scapa tie ceva.

#333
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 utopium, on 05 decembrie 2017 - 10:30, said:


Si totusi lumea prefera sa cumpere Octavia 3, desi e mai scumpa decat Jetta ... bizar, nu? Sau poate ca iti scapa tie ceva.

Octavia este mai spatioasa.

Edited by Torquemada-666, 05 December 2017 - 10:51.


#334
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 fotbal5, on 04 decembrie 2017 - 22:27, said:

Vezi ca iese Jetta 2018 pe noua platforma MBQ care dupa mine e un pas inapoi, fiind reducere de costuri. Defapt publicatiile auto cam aclama plarforma si noul motor 1.0 (care inca este la inceput si poate ascunde probleme mari, vezi 1.2), dar daca compari o 1.4 vs 1.4 o sa vezi ca diferenta e foarte mica intre ele, iar faptul ca Jetta are multi link spate e un mare plus.
Adica tu vrei sa zici ca faptul ca au facut o platforma noua care poate fi adaptata la mai multe masini e un pas inapoi fata de o platforma de acum 10 ani? Si la Octavia 3 poti avea multilink daca vrei neaparat (iei motor de 1.8/2). Iar Octavia 3 1.4 de 150 CP/250 Nm e semnificativ peste Jetta 1.4 122 CP/200 Nm nu doar ca performante (8.1 secunde 0-100 vs 9.8 secunde 0-100), dar are si consum mixt cu vreo 8% mai mic (5.2 mediu vs 5.6 mediu). La fel cum Octavia 3 1.0 de 116 CP/200 Nm e semnificativ peste Jetta 1.2 105 CP/175 Nm (9.9 secunde 0-100 vs 10.7 secunde 0-100 si 4.8 consum mixt vs 5.1). Octavia e mai sprintena cu 10-20% si mai economica cu 5-10% fata de versiunile echivalente de pe Jetta, are mai multe facilitati moderne, spatiu interior/portbagaj mai mare, etc. Sigur, noua Jetta va elimina inconvenientele celei vechi, dar momentan nu avem nimic concret care sa se poata bate cu succes cu Octavia 3.

 Torquemada-666, on 05 decembrie 2017 - 10:51, said:

Octavia este mai spatioasa.
Mai spatioasa, mai rapida, mai economica, cu dotari mai moderne (daca ma intrebi pe mine si mai aratoasa) ... au fost suficienti factori care sa faca diferenta. Daca tii minte, si eu am vrut sa iau Jetta initial ca avea super pret ... dar am preferat sa pun bani extra si sa iau o masina superioara din foarte multe puncte de vedere, chiar daca diferentele erau de 10-20% in favoarea Octaviei. Asta pe langa celelalte dezavantaje care veneau la pachet cu Jetta (scosesera foarte multe culori din configurator desi initial existau, era fabricata in Mexic si dura mai mult livrarea, etc).

Edited by utopium, 05 December 2017 - 11:02.


#335
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
@Utopium, nu uita ca Octavia se fabrica la cel putin doua uzine Skoda (China si Slovacia) si se vinde in mai multe tari (se gaseste la dealeri din mai multe tari). Jetta doar in Mexic, si in mai putine trai este comercializata (vezi un exemplu clar Romania, unde a disparut de pe configurator).
Tot legat de motorizari vezi ca Jetta nu are doar 1.4 TSI de 122 Cp (asta e doar pe aceasta piata), daca e sa fii corect compara cu 1.4 de 150 CP sau 1.8 de 170 CP sau 2.0 de 210 CP, toate motoare care se afla pe Jetta. Link aici: http://www.vw.com/mo...on/performance/
Da o sa zici ca ale sunt pentru America dar tot pe Jetta este. Politica VW a de a scoate Jetta de pe iata din EU a dus la aceasta situatie.
Eu cred ca Jetta a pierdut in Europa mult datorita porbagajului si mai ales a motorizarii cu care vine echipata. La motorizari lipsesc 4x4, 2.0 TDI de 150 CP (Jetta doar 2.0 de 110 CP), 1.6 TDI care a disparut si acesta de la Jetta (dupa 2015). Se stie ca 2.0 la noi e inca zeu pentru multi.

Legat de comparatia de motorizari facuta de tine, nu uita ca in 2018 Jetta va avea motoare mai bune si tot asa in industria auto (1 an una are motoare mai noi, alt an alta masina are motoare mai noi)...

PS
Legat de stirea ca nu se mai fabrica, am mai spus a fost o stire in care VW a anuntat ca Jetta is discontinued in UK si multi asa zisi ziaristi virtuali au tradus sau preluat grsit si au scris ca nu se mai fabrica.

Edited by fotbal5, 05 December 2017 - 15:56.


#336
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016

 Torquemada-666, on 05 decembrie 2017 - 09:01, said:

Un link ca se continua cu modelul Jetta, desi au anuntat ca nu.l mai fabrica?
Jetta dispare doar din Europa. Noua generatie se va fabrica in Mexic pentru piata din SUA.

Sursa: https://www.profit.r...ombrie-17401273

#337
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 fotbal5, on 05 decembrie 2017 - 15:50, said:

Legat de comparatia de motorizari facuta de tine, nu uita ca in 2018 Jetta va avea motoare mai bune si tot asa in industria auto (1 an una are motoare mai noi, alt an alta masina are motoare mai noi)...
Crezi ca pana la anul VW scoate alte motoare noi? Plus ca daca apare in 2018 deja ar trebui sa fie in teste ... va avea tot 1.0 TSI de 110/115 CP si 1.4 sau 1.5 TSI-urile actuale. Oricum eu am avut de cumparat masina in 2016, n-am putut sa astept inca 2 ani pana se trezesc cei de la VW sa actualizeze Jetta care era deja super veche ca generatie. Daca vin cu o hibrida la pret decent, au sanse sa ma atraga ca si client data viitoare ... desi eu mi-am spus parerea, Skoda e in general masina mai practica dintre cele doua, in momentul asta sunt tentat ca pe viitor sa merg tot pe o Octavia sau Superb dar hibrida daca VW va ramane tot cu berlinele actuale (cu deschidere clasica a portbagajului). Am mai zis ca nu am vreun brand auto preferat, pur si simplu fac alegeri pragmatice in functie de ce imi ofera masina respectiva, iar in momentul asta la ce vreau eu nu prea sunt concurenti pentru Octavia. Skoda e un brand la fel de ok pentru mine ca si orice brand nemtesc.

Edited by utopium, 05 December 2017 - 23:16.


#338
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 Kroghy, on 12 noiembrie 2017 - 07:33, said:

Asta de unde ai scos-o?
Octavia e cel mai slab produs VW din aceasta clasa.
Octavia < Leon < Golf/Jetta < A3.
Jetta versiunea sedan a modelului Golf si la nivel tehnic si calitativ egala cu Golf. Octavia e versiunea ieftina construita pe aceeasi platfroma. E mai ieftina din cauza materialelor mai slabe calitativ.
M-am urcat si in Jetta si nu m-a convins deloc, defapt am urcat doar din curiozitate, nefiind vreodata "geta" pe lista  de prioritati. Daca te uiti pe strazi, sa compari numarul de jetta cu nr de octavia din trafic.  Sigur, lumea e proasta, si nu stie.  




 Kroghy, on 11 noiembrie 2017 - 20:58, said:

De ce sa iei Octavia care e versiunea low cost cu materiale mai slabe si cu o imagine de marca mai slaba cand poti sa iei versiunea standard la calitate mai buna si cu marca mai buna la pret mai mic?
.
Cine da doi bani pe "imaginea de marca"?  Cine vrea sa-si dea aere cu fieru' din parcare, isi cumpara masini englezesti, chiar daca sunt "proaste", ajuta la imaginea de proprietar de masina cu bani,  un Jaguar, un Range Rover


#339
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Octavia era ieftina, de aia s-a vandut binisor. Cand am dat eu 20 mii pe Jetta, Octavia cu motor si dotari egale era 18 mii. Am preferat sa dau ceva mai mult ca sa ma bucur de calitatea VW si nu de low-cost-ul grupului. Dupa Jetta am trecut la o marca superioara a grupului, Audi, si o clasa superioara, clasa medie, A4.

Edited by Kroghy, 06 December 2017 - 19:01.


#340
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Motorul de 1.2 Tsi a fost si pe Octavia, dar cel actual are bubele copilariei reparate.
In schimb noul 1.0 TSI este un copil inca, iar dupa problemele din copilarie ale 1.2, de ce as fii un cobai?
Cat despre Jetta sau Octavia sa fie premium, asta sigur nu, nici macar Passatul sau Superbul nu sunt.
Dar in clasa lor eu zic ca Jetta e peste Octavia.
Legat de hibride, Jetta a avut si motor hibrid, dar in 2017 sa decis la renuntarea acestui tip de motor (deh VW si hibridele...).

#341
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 Kroghy, on 06 decembrie 2017 - 18:58, said:

Dupa Jetta am trecut la o marca superioara a grupului, Audi, si o clasa superioara, clasa medie, A4.
Doar ca acea clasa superioara ar trebui sa insemne si spatiu mai mult, iar in cazul A4 vs Octavia nu inseamna, chiar dimpotriva. In rest, ca peste 15 ani vor arata mai bine materialele din interior in A4, e foarte probabil ... pana atunci insa mai schimb 2 masini. Relevant e daca masina e apropiata de ceea ce ai tu nevoie, nu brandul/clasa. Iar in cazul meu Octavia serveste mai bine nevoilor mele decat un A4 si o face si la costuri semnificativ mai mici.

#342
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 Kroghy, on 06 decembrie 2017 - 18:58, said:

Octavia era ieftina, de aia s-a vandut binisor. Cand am dat eu 20 mii pe Jetta, Octavia cu motor si dotari egale era 18 mii. Am preferat sa dau ceva mai mult ca sa ma bucur de calitatea VW si nu de low-cost-ul grupului. Dupa Jetta am trecut la o marca superioara a grupului, Audi, si o clasa superioara, clasa medie, A4.
Ai dat bani "ca sa te bucuri".. omfg. Tu sigur ai peste 14 ani? Cum poti zice asa ceva , te mai si mandresti.
Eu cumparam masina mea si daca era facuta de tata motors.  Defapt am si zis ca pentru skoda faptul ca e detinuta de vw reprezinta mai degraba un handicap.  Preferam sa fie detinuta de Ford, psa, Opel, Renault decat vw.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate