Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tensiuni in grupul Volkswagen din cauza succesului Skoda - Se cer masuri care sa faca marca Skoda inferioara marcii VW

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_Dadi_, on 04 octombrie 2017 - 17:45, said:

Nici nu visati cite Duster, Sandero, MCV....pleca de la noi...
Merge-ti pe autostrada pina la Wienna.....

Stai linistit ca nu viseaza...vw e masina suprema pentru anumite catogorii de oameni...cu bani ( sau care viseaza la ei) !!!

Edited by bumpocbum, 04 October 2017 - 17:48.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunbrutus, on 04 octombrie 2017 - 17:40, said:

1. Chiar crezi ca tu de aici stii mai bine decat cei din grup cu cifrele zi de zi in fata?
Pare ca tot mai des avem tendinta sa inlocuim realitatile cu propriile feelinguri, impresii

2. Cine prefera Skoda in dauna VW? Cine nu are bani de VW
Cu Seat poate, e vorba strict de design, in rest, nu sint diferente. Seat merge pe un alt design, lucru normal, de vreme ce fac parte din acelasi grup, incearca sa acopere toate gusturile.


3. pai unul din motive ar fi ca aici nu sint vazute bine companiile straine, stim ca tariceanu si dragnea vor "capital autohton"
Alt motiv ar fi coruptia
Alt motiv ar fi ca tocmai azi seful Renault a spus ca Romania are nevoie de drumuri mai bune. Inca mai spera la autostrada aia care le-a fost promisa acum multi multi multi ani
1. E forum, ne dam cu parerea la aceasta "stire".
2. Aia de nu au bani de VW au cumparat muuulte masini de la astia. Vezi statistica!
3. Coruptie, necoruptie, n-au venit la alde pulifricii astia de ne conduc sa intrebe daca vor de-o ciorba.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbumpocbum, on 04 octombrie 2017 - 17:45, said:

Te iei de mana cu kroghy cu asemenea afirmatii...

Adevarul e cu totul altul !

Apropo si eu propun sa o lasi balta cu "Cine nu are bani de VW" ...
Inca un post in care nu exprimi nimic decat impresia ta... fara nici o valoare data de vreun argument.
Stiu ca sint si unii care spun ca un Logan e mai bun ca un Renault, dar nu, de fapt e tot situatia in care cine nu are bani de Renault isi ia Dacia.
Nu are cum sa fie Dacia peste Renault nici skoda peste VW pt ca... nu au cum... stii si tu de ce. Companiile mama le dau toate componentele, tehnologia, know-how-ul etc

View Postbumpocbum, on 04 octombrie 2017 - 17:47, said:

Stai linistit ca nu viseaza...vw e masina suprema pentru anumite catogorii de oameni...cu bani ( sau care viseaza la ei) !!!
Si cei care isi iau Skoda viseaza tot la VW

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbumpocbum, on 04 octombrie 2017 - 17:45, said:

Te iei de mana cu kroghy cu asemenea afirmatii...

Adevarul e cu totul altul !

Apropo si eu propun sa o lasi balta cu "Cine nu are bani de VW" ...
La mine asa a fost. VW-urile erau oleaca mai scumpe. Asa am luat Skoda. Din diferenta de bani imi iau popcorn pe care-l mananc citind topicurile VW vs restul lumii :lol:

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunbrutus, on 04 octombrie 2017 - 17:49, said:

...
Si cei care isi iau Skoda viseaza tot la VW
Vise, tata, vise!
Eu, cind am luat Fabia, aveam acelasi pret ca la polo iar ibiza mai ieftina. Am luat fabia ca avea cel mai mare portbagaj din gama lor. Cred ca pricepi... nu era vorba de niciun pret mai mic sau mare care sa justifice achizitia. Asa e si la Octavia...

Edited by _R_A_D_U, 04 October 2017 - 17:54.


#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_R_A_D_U, on 04 octombrie 2017 - 17:47, said:

1. E forum, ne dam cu parerea la aceasta "stire".
e prin regulament ca "dezinformarea cu buna stiinta e impotriva regulamentului"
Mai ales la modul la care te-ai exprimat tu, ca si cum ar fi un adevar cunoscut...

Daca e doar pe baza de pareri fara argumente, eventual putem folosi sintagma "in opinia mea" sau ceva de genul

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,571
  • Înscris: 14.08.2007

View Postunbrutus, on 04 octombrie 2017 - 17:40, said:

Cine prefera Skoda in dauna VW? Cine nu are bani de VW
In cazul meu VW (Jetta) era mai ieftin decat Skoda (Octavia), a trebuit sa scot bani extra pentru Skoda Posted Image De ce am facut asta? Pentru ca Jetta era versiunea veche, iar Octavia era clar superioara ca motorizare (noul 1.0 TSI 115 CP vs vechiul 1.2 TSI 105 CP), interior, dotari, spatiu portbagaj, accesibilitate spatiu. Avantajul Jettei era ca avea suspensie multilink si pe motorizarile mici, spre deosebire de Octavia care are doar pe motorizarile mai mari.

Edited by utopium, 04 October 2017 - 17:55.


#26
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postunbrutus, on 04 octombrie 2017 - 17:49, said:

Si cei care isi iau Skoda viseaza tot la VW
Corect.Pana la urma Skoda este VAG, in marea ei majoritate, inclusiv la motorizari.Toata tehnologia folosita la fabricarea Skoda sau Seat, care sunt identice din punct de vedere calitativ si diferite doar ca design, este cea folosita la fabricarea VW-ului.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunbrutus, on 04 octombrie 2017 - 17:49, said:

Inca un post in care nu exprimi nimic decat impresia ta... fara nici o valoare data de vreun argument.
Stiu ca sint si unii care spun ca un Logan e mai bun ca un Renault, dar nu, de fapt e tot situatia in care cine nu are bani de Renault isi ia Dacia.
Nu are cum sa fie Dacia peste Renault nici skoda peste VW pt ca... nu au cum... stii si tu de ce. Companiile mama le dau toate componentele, tehnologia, know-how-ul etc
Si cei care isi iau Skoda viseaza tot la VW

Skoda este in aceasi oala cu Dacia. De fapt fiecare apartine propriului grup.
Sunt skode mult mai fiabile decat passat-uri precum si dustere mult mai fiabile decat alte masini din gama renault (aici nu am date concrete).

Ref la bani, cat e un Kadjar si cat e un Duster ?  Cat e o Skoda Octavia 2 sau 22 vs ..voi stiti mai bine ?

PS: eu zic sa renunti la incercarile astea cu cine are bani alege vw si cine are mai putini skoda. Stiu o gramada cu bani care au ales skoda sau alte masini !!!

Edited by bumpocbum, 04 October 2017 - 17:57.


#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBursul, on 04 octombrie 2017 - 17:51, said:

La mine asa a fost. VW-urile erau oleaca mai scumpe. Asa am luat Skoda. Din diferenta de bani imi iau popcorn pe care-l mananc citind topicurile VW vs restul lumii Posted Image
Pragmatism.

#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postutopium, on 04 octombrie 2017 - 17:53, said:

In cazul meu VW (Jetta) era mai ieftin decat Skoda (Octavia), a trebuit sa scot bani extra pentru Skoda Posted Image De ce am facut asta? Pentru ca Jetta era versiunea veche, iar Octavia era clar superioara ca motorizare (noul 1.0 TSI 115 CP vs vechiul 1.2 TSI 105 CP), interior, dotari, spatiu portbagaj, accesibilitate spatiu. Avantajul Jettei era ca avea suspensie multilink si pe motorizarile mici, spre deosebire de Octavia care are doar pe motorizarile mai mari.
Pt ca ai ales sa compari cu Jetta model vechi.
Daca alegeai sa compari cu Golf, cu care imparte platforma, si se poate compara ca spatiu si dimensiuni, matematica era alta
Corect?

View Postbumpocbum, on 04 octombrie 2017 - 17:55, said:

Skoda este in aceasi oala cu Dacia. De fapt fiecare apartine propriului grup.
:) "de fapt fiecare apartine propriului grup"... corect. Adica ai spus ce stiam toti :)

Quote

Sunt skode mult mai fiabile decat passat-uri precum si dustere mult mai fiabile decat alte masini din gama Renault (aici nu am date concrete).
Nu. Nu are nici cum, logic.. de vreme ce skoda e construita fix pe aceeasi platforma cu golf etc.
Doar materialele interioare la Golf sint mai de calitate, in rest, motoare, transmisie sint IDENTICE.

Am zis insa deja ca asa isi imagineaza si cei ce isi iau Dacia (neavand bani de Renault), ca e mai buna ca Renault :)

Quote

Ref la bani, cat e un Kadjar si cat e un Duster ?  Cat e o Skoda Octavia 2 sau 22 vs ..voi stiti mai bine ?
Pai asta am zis si eu, cine nu are bani de masina originala de la firma mama, isi ia una de la firma pui.

View Postbumpocbum, on 04 octombrie 2017 - 17:55, said:

PS: eu zic sa renunti la incercarile astea cu cine are bani alege vw si cine are mai putini skoda. Stiu o gramada cu bani care au ales skoda sau alte masini !!!
Pai tocmai tu ai zis mai sus ca asa e... :) Nu ai intrebat "cat e un kadjar si cat e un duster?"

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmax_01, on 04 octombrie 2017 - 17:55, said:


Pragmatism.
De fapt eram obsedat de un portbagaj cat mai mare. Cand am plecat in concediu asta vara tot nu era indeajuns.
Decat cu portbagaj mai mic si mai scump, mai bine invers. Singura diferenta era calitatea materialelor din interior.
Oricum ma zgarii pe ochi ca-mi calareste kinderul bancheta.

#31
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBursul, on 04 octombrie 2017 - 18:11, said:

De fapt eram obsedat de un portbagaj cat mai mare. Cand am plecat in concediu asta vara tot nu era indeajuns.
Decat cu portbagaj mai mic si mai scump, mai bine invers. Singura diferenta era calitatea materialelor din interior.
Oricum ma zgarii pe ochi ca-mi calareste kinderul bancheta.
Octavia?Superb?Combi?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunbrutus, on 04 octombrie 2017 - 18:05, said:

"de fapt fiecare apartine propriului grup"... corect. Adica ai spus ce stiam toti
Nu. Nu are nici cum, logic.. de vreme ce skoda e construita fix pe aceeasi platforma cu golf etc.
Doar materialele interioare la Golf sint mai de calitate, in rest, motoare, transmisie sint IDENTICE.
Am zis insa deja ca asa isi imagineaza si cei ce isi iau Dacia (neavand bani de Renault), ca e mai buna ca Renault

Pai asta am zis si eu, cine nu are bani de masina originala de la firma mama, isi ia una de la firma pui.
Avand in vedere ca Kadjar e cam la acelas pret cu Dusterul ......

Referitor la fiabilitate  si calitate ...eu unul nu am vazit portiera exfoliata la dacia...dar am am vazut la Passat !!!!!

Mai e o treaba, oamenii cu bani care au muncit din greu pentru ei apreciaza si 1 euro. Doar cei care au venituri mai mult sau mai putin legale arunca cu ei. Eu stiu ca strugurii sunt acrii....asa ca viseaza...

Edited by bumpocbum, 04 October 2017 - 18:14.


#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmax_01, on 04 octombrie 2017 - 17:38, said:

Dacia nu mai canibalizeaza marca Renault deoarece este echipata cu cele mai vechi motoare si tehnologii ale Renault.Vedeti ce motorizari sunt disponibile la Renault si la Dacia.Daca Dacia ar avea echiparea celor de la Renault, s-ar vinde mai bine ca Renault.

1.5dci de 90cp, 110cp, 0.9tce , 1.2tce, cutia EDC,etc nu par cele mai vechi tehnologii. Daca ar pune 1.6dci, pretul ar creste mult si deja nu ar mai fi rentabila o astfel de achizitie, ar ajunge la pret apropiat de fratii de la Renault. Iar un 1.6tce nu e potrivit pe caroseriile dacia.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se pastreaza o anumita bariera intre Dacia si Renault.

Dar asa cum dacia cam "bate" anumite renault-uri si skoda "bate" anumite wv..

Edited by bumpocbum, 04 October 2017 - 18:15.


#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbumpocbum, on 04 octombrie 2017 - 18:12, said:

Referitor la fiabilitate  si calitate ...eu unul nu am vazit portiera exfoliata la Dacia...dar am am vazut la Passat !!!!!
De unde rezulta ca dacia e mai buna ca passat deci? :)

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmax_01, on 04 octombrie 2017 - 18:12, said:


Octavia?Superb?Combi?
Octavia 3 Combi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate