Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Gingie cusuta dupa interventie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017
Salut,


Acum cateva zile mi s-a facut o extractie si de asemenea mi s-au scos niste resturi de dinte de la maseaua de langa cea extrasa (aceea fusese rupta, mai aveam doar niste resturi acolo). La final, d-na doctor mi-a cusut gingia in zona respectiva. Sunt programat peste vreo 10 zile sa imi scoata firele. Desi nu prea am teama de stomatolog (de mic sunt client fidel al acelui scaun) totusi trebuie sa va intreb, fiind ceva nou pt mine, cum este scoaterea firelor? E dureroasa, e nevoie de anestezie, pot sa mananc dupa aceea, etc?

Multumesc anticipat!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Scoaterea firelor va dura mai putin decat ti-a luat tie sa postezi.
Daca ai avut curaj pentru extractie vei rezista inca un minut in scaun.
Fara anestezie,fara complicatii.Poti face ce vrei dupa asta.
Dar te va indruma stomatologul.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
N-ai nici o treaba, cum a postat colegul si mai sus. Eu n-as minca pina in dimineata urmatoare dar eu sint mai ... diferit (in sensul ca nu am nevoie de n mese pe zi). Oricum incearca sa menajezi zona ca presupun ca nu-i vindecata absolut complet (vezi ca e recomandat si sa nu fumezi, asta probabil ti-a zis deja).

#4
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Să zici mersi că nu ți-a lipit-o. Nu e dureroasă deloc, vei simți niște simple gâdilături mai pronunțate.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Am avut si eu acum cateva luni cusuta gingia, ma rog, alta interventie in cazul meu, "elongatie".
Ideea e ca dupa cateva zile ma spalam in zona respectiva fara probleme cu periuta.
INSA DEPINDE DE FIECARE cat repede se REFACE o zona afectata.

Bun, legat strict de scoaterea atelor, crede-ma mai tare o sa ai dureri in zona acum, dupa interventie, cateva zile o sa ai o jena in zona respectiva, intr-o saptamana nu o sa mai simti decat resturile atelor, dar nu ai sa simti nici o durere.
Cand ti se vor scoate atele, peste 10 zile, nu ai sa simti nimic dureros, poate asa o jena, cand efectiv o sa treaca ata prin tesut, dar nu ai sa simti vreo durere.

#6
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Cateva zile nu insisti cu periuta pe zona cusuta. Periezi restul cu grija si la sfarsit folosesti apa de gura "Corsodyl".Este pentru asa ceva.
http://www.sfatulmed...dicala/corsodyl

#7
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017
Multumesc frumos tuturor pentru lamuriri. Da, asa cum spuneti si voi si la fel cum mi-a recomandat si d-na doctor, trebuie sa am grija cum fac periajul in zona respectiva.

Cand dau cu limba simt capetele suturilor facute.

A zis cineva mai sus ca sa zic mersi ca nu mi-a lipit gingia. Nu stiam ca exista si varianta asta.

Bine ca m-ati linistit legat de scoaterea firelor. Multumesc inca o data Posted Image

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostRobert_VS, on 04 octombrie 2017 - 14:28, said:

Salut,


Acum cateva zile mi s-a facut o extractie si de asemenea mi s-au scos niste resturi de dinte de la maseaua de langa cea extrasa (aceea fusese rupta, mai aveam doar niste resturi acolo). La final, d-na doctor mi-a cusut gingia in zona respectiva. Sunt programat peste vreo 10 zile sa imi scoata firele. Desi nu prea am teama de stomatolog (de mic sunt client fidel al acelui scaun) totusi trebuie sa va intreb, fiind ceva nou pt mine, cum este scoaterea firelor?


Se vede ca esti fidel scaunului de stomatolog, de ai ajuns la extractii de dinti...

#9
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

View Postf300, on 04 octombrie 2017 - 14:55, said:

N-ai nici o treaba, cum a postat colegul si mai sus. Eu n-as minca pina in dimineata urmatoare dar eu sint mai ... diferit (in sensul ca nu am nevoie de n mese pe zi). Oricum incearca sa menajezi zona ca presupun ca nu-i vindecata absolut complet (vezi ca e recomandat si sa nu fumezi, asta probabil ti-a zis deja).

Zona o menajez pt ca nu  vindecata inca dar cu fumatul... e mai greu. :(

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ca o recomandare, in perioada asta foloseste cat poti apa de gura cu "clorhexidina".
Din cate stiu sunt doua firme: Paradontax si o apa de gura de la Aslamed, eu o folosesc pe ultima, ca-i facuta de cei de la Farmec Cluj :D

Attached Files


Edited by Ciubex, 04 October 2017 - 16:21.


#11
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRobert_VS, on 04 octombrie 2017 - 16:07, said:

Multumesc frumos tuturor pentru lamuriri. Da, asa cum spuneti si voi si la fel cum mi-a recomandat si d-na doctor, trebuie sa am grija cum fac periajul in zona respectiva.

Cand dau cu limba simt capetele suturilor facute.

A zis cineva mai sus ca sa zic mersi ca nu mi-a lipit gingia. Nu stiam ca exista si varianta asta.

Bine ca m-ati linistit legat de scoaterea firelor. Multumesc inca o data Posted Image
Daca ai de gand sa-ti faci implant, fa-l acum. Mai tarziu e mai scump, mai complicat si mai putin durabil.

Edited by radu2014, 04 October 2017 - 17:57.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostCiubex, on 04 octombrie 2017 - 16:20, said:

Din cate stiu sunt doua firme

Doua sute poate.

#13
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

View Postradu2014, on 04 octombrie 2017 - 17:56, said:

Daca ai de gand sa-ti faci implant, fa-l acum. Mai tarziu e mai scump, mai complicat si mai putin durabil.

De ce e mai scump si mai putin durabil daca-l fac mai tarziu?

#14
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Se retrage osul si coboara sinusurile.

#15
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postradu2014, on 04 octombrie 2017 - 19:36, said:

Se retrage osul si coboara sinusurile.
Exact. Si ajungi la trepanatie si sinus-lift ca mine. Noroc ca am stomatologul prieten.

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
f300, nu contest, pot fi si alte solutii de apa de gura, dar nu am gasit la altele concentratia de "clorhexidina".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate