Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Daca Facturarea se face numerar la livrare mai trebuie datele contului bancar ?E legal ca Factura sa se faca doar persoanelor juridice?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPololica, on 04 octombrie 2017 - 14:55, said:


App: sa stii ca TVA se pune pe factura/bon fiscal doar daca firma emitenta (vanzatorul) este "platitor" (adica retine la sursa si vireaza catre Stat) de taxa pe valoare adaugata

Si ce implicatii are aceasta poveste? Ce treaba are regimul de TVA al vanzatorului cu interesul cumparatorului de a cumpara si a plati un produs?
Nu e niciun fals.. Firma vanzatoare e acoperita.. .alea au fost datele pe care le-a primit. Iar cumparatorul nu va fi atat de idiot incat sa-si dea contul bancar, numele sau adresa reala.

#20
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrosix, on 04 octombrie 2017 - 15:02, said:

nu ma intereseaza garantia pentru un produs de 50ron.....
in conditiile astea deci pot sa dau CUI-ul de la o firma si IBAN-ul de la contul meu bancar ?
si cu plata la sosire achit , doar ca nu am garantie care oricum nu ma intereseaza garantia....

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPololica, on 04 octombrie 2017 - 14:55, said:

Ar fi bine sa nu mai sfaturile astea. In primul rand e fals si uz de fals. In al doilea rand, ANAF poate merge in control si sa verifice. Stii ce inseamna asta?
Nimic nu inseamna. Firma colecteaza TVA, are venituri si ANAF-ul e fericit. Daca era invers, la deducere, dar nu aici.

Edited by neagu_laurentiu, 04 October 2017 - 15:09.


#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postslai, on 04 octombrie 2017 - 15:04, said:

deci eu trebuie sa pun doar CUI-ul ?
sau trebuie sa mai pun si adresa care scrie pe certificat adica Adresa Sediului Firmei ?

si IBAN-ul il pot da de la cardul meu ?

Edited by July02, 04 October 2017 - 15:15.


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 15:06, said:

nu ma intereseaza garantia pentru un produs de 50ron.....
in conditiile astea deci pot sa dau CUI-ul de la o firma si IBAN-ul de la contul meu bancar ?
si cu plata la sosire achit , doar ca nu am garantie care oricum nu ma intereseaza garantia....

Nu. Nu amesteca date fictive cu date reale. Cauta-ti o firma valida, da si tu o bere si trece toate datele corect pe factura astfel incat livrarea sa se faca cum trebuie.
In astfel de situatii te duci personal, discuti cu cei de la firma... nu prin posta.

Edited by rosix, 04 October 2017 - 15:14.


#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 15:04, said:

dap , dar pot da IBAN-ul de la un card de-al meu care nu am firma ?
sau trebuie sa dau IBAN-ul de la firma care are CUI-ul
sau se poate da IBAN-ul de la o firma si CUI-ul de la alta firma ?
Da.
Doar daca acea cumparatura este efectuata de o firma.
Nu. In caz ca vin cei de la ANAF sa faca oarece controale, toata lumea poate avea neplaceri.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mai catolic decât papa vrea sa fie initiatorul! Cat timp ANAF-ul nu iese in pierdere, va pierdeti in detalii irelevante (are si legea prostia ei in alcatuire - dar spiritul nu e incalcat).

Edited by neagu_laurentiu, 04 October 2017 - 15:19.


#26
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 04 octombrie 2017 - 15:18, said:

Cat timp ANAF-ul nu iese in pierdere, va pierdeti in detalii irelevante (are si legea prostia ei in alcatuire - dar spiritul nu e incalcat).
dap deci concret

pun un CUI de la o firma, si mai trebuie sa trec si Adresa Sediului firmei ?
si cu IBAN-ul pot sa-l trec pe cel de la cardul meu bancar daca nu e de firma IBAN-ul ?

intreb ca nu stiu exact care sunt toate datele care trebuie sa le furnizez sa poata efectua livrarea pe adresa mea (si nu pe cea a firmei de la care dai CUI-ul )

Edited by July02, 04 October 2017 - 15:22.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pune si adresa, ca nu-i greu de aflat. IBAN-ul ar trebui sa fie si el pe toate gardurile firmei cu pricina. Sau pune la nimereala, tot aia e. Cat timp vanzatorul trece factura in contabilitate iar clientul nu, e fericit ANAF-u, tot sa aiba din astia.

Edited by neagu_laurentiu, 04 October 2017 - 15:24.


#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 04 octombrie 2017 - 15:23, said:

pe adresa de certificat apare CUI-ul si Adresa Sediului Firmei , nu stiu sa vad de unde pot gasi si contu bancar al firmei...
Oricum daca pun si Adresa Sediului acelei firme sper ca nu am surpriza sa livreze la adresa Firmei aceleia , sper ca livrarea o vor face la adresa data de mine care nu concide cu Adresa Firmei aceleia

Edited by July02, 04 October 2017 - 15:28.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ia si tu o firma cu un site, ce are publice datele astea.
Cand comanzi, ar trebui sa ai adresa firmei si adresa de livrare. Daca nu, pune livrare, doar vrei sa-ti ajunga coletul.

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 14:34, said:

cum sa procedez sa imi livreze si mie daca nu am firma ?

ii rogi frumos.

#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 04 octombrie 2017 - 15:31, said:

da pun doar adresa de livrare cel mai bine....
iar cand vine curierul eu prezint buletinul meu la curier ? sau mai bine cer livrare prin Posta romana ?

si garantia o face pe firma aceea probabil, dar nu ma afecteaza asta cu nimic cred...

Edited by July02, 04 October 2017 - 15:37.


#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Altceva nu ai. Daca ala-i artagos si vrea mai mult, inseamna ca nu vrea sa vanda. Ar trebui sa alerge cu limba scoasa de 1m dupa bani.

Edited by neagu_laurentiu, 04 October 2017 - 15:38.


#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 15:27, said:

pe adresa de certificat apare CUI-ul si Adresa Sediului Firmei , nu stiu sa vad de unde pot gasi si contu bancar al firmei...
Oricum daca pun si Adresa Sediului acelei firme sper ca nu am surpriza sa livreze la adresa Firmei aceleia , sper ca livrarea o vor face la adresa data de mine care nu concide cu Adresa Firmei aceleia

Speri cam multe... s-ar putea sa te complici.  Posta Romana, de pilda nu elibereaza coletul decat daca corespund toate datele: firma, adresa, persoana... Nu stiu cum e la curieri.

#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrosix, on 04 octombrie 2017 - 15:38, said:

Speri cam multe... s-ar putea sa te complici.  Posta Romana, de pilda nu elibereaza coletul decat daca corespund toate datele: firma, adresa, persoana... Nu stiu cum e la curieri.
deasta intrebam..., curierul o sa-mi ceara doar buletinul meu sau si buletinul celui care detine firma pe care e factura....?

Edited by July02, 04 October 2017 - 15:43.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai spus ce firma de curierat e?
Ca unele au pe langa datele de facturare si tot ce tine de livrare, inclusiv persoana ta.

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 04 octombrie 2017 - 15:48, said:

Ai spus ce firma de curierat e?
Ca unele au pe langa datele de facturare si tot ce tine de livrare, inclusiv persoana ta.
nu scrie acolo cu ce firma de curierat lucreaza ei,  
am sunat acuma da cred ca au terminat programul de lucru pe ziua de azi ca sa pot afla acuma

atata scire acolo : "Pentru livrarea produselor comandate puteți opta între livrarea prin curier rapid sau prin personalul propriu
Prin curier rapid de obicei primiti comanda a doua zi dupa ce avem confirmarea telefonică a comenzii dumneavoastră."

am intrebat pe cineva care aparea ca si client si zicea ca lucreaza majoritar cu un Curier Transilvania post...., eu fiind din Pitesti nici nu stiu sa aibe sediu pe aici....
dar vad ca astia au acoperire doar in Transilvania ... http://www.transilva.../acoperire.html

Edited by July02, 04 October 2017 - 16:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate