Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Daca Facturarea se face numerar la livrare mai trebuie datele contului bancar ?E legal ca Factura sa se faca doar persoanelor juridice?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
salutare

Mi-au scris de la o firma asa:

"Conditii de plata : OP numerar la livrare
In cazul unei comenzi va rugam sa reveniti cu datele de facturare inclusiv cont bancar, factura se face doar persoanelor juridice."...

Daca Facturarea se face: - numerar la livrare mai trebuie datele contului bancar ?
E legal ca Factura sa se faca doar persoanelor juridice?
Nu vad care ar fi ilegalitatea daca ar trimite factura persoanelor fizice ? atata timp cat imi pune pe factura TVA-ul separat de plata....
Sau ar putea emite doar un bon fiscal pentru persoane fizice care nu sunt firma ?


Multumesc

Edited by July02, 04 October 2017 - 14:07.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 14:06, said:

Nu vad care ar fi ilegalitatea daca ar trimite factura persoanelor fizice ? atata timp cat imi pune pe factura TVA-ul separat de plata....
Sau ar putea emite doar un bon fiscal pentru persoane fizice care nu sunt firma ?
Multumesc

Firmele nu sunt obligate sa emita facturi persoanelor fizice, o pot face sau nu. Atunci cand nu o fac sunt obligate sa elibereze bonul fiscal si garantie in baza bonului fiscal.

#3
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Cum adica op numerar? Pai ori e op(si asta numai la banca e locul lui)   ori e cec ori chitanta/bon fiscal ptr numerar. Da, toate rubricile facturii trebuie completate, inclusiv iban, adresa, ora, delegat , etc. Toate, altfel e rost de amenda.  Factura se poate elibera oricui, ptr pf se trece numele si adresa. Bon fiscal se elibereaza de firmele de comert/servciucii cu amanuntul la toata lumea pana in limita de 5000 lei iar daca e sub 100 euro la cursul zilei se poate trece pe el codul fiscal al cumparatorului daca solicita, asa zisa factura simplificata, la benzinarii in special e foarte populara.

Edited by cristian_sen, 04 October 2017 - 14:23.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 25.01.2007
(6) Persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, în următoarele situaţii:
a) pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii efectuate;
B) pentru fiecare vânzare la distanţă pe care a efectuat-o, în condiţiile prevăzute la art. 275 alin. (2) şi (3);
c) pentru livrările intracomunitare de bunuri efectuate în condiţiile prevăzute la art. 294 alin. (2) lit. a)-c);
d) pentru orice avans încasat în legătură cu una dintre operaţiunile menţionate la lit. a) şi B).
(7) Prin excepţie de la alin. (6) lit. a) şi d), persoana impozabilă nu are obligaţia emiterii de facturi pentru operaţiunile scutite fără drept de deducere a taxei conform art. 292 alin. (1) şi (2).

(10) Prin excepţie de la prevederile alin. (6) lit. a), persoana impozabilă este scutită de obligaţia emiterii facturii pentru următoarele operaţiuni, cu excepţia cazului în care beneficiarul solicită factura:
a) livrările de bunuri prin magazinele de comerţ cu amănuntul şi prestările de servicii către populaţie, pentru care este obligatorie emiterea de bonuri fiscale, conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
B) livrările de bunuri şi prestările de servicii, altele decât cele menţionate la lit. a), furnizate către beneficiari persoane neimpozabile, altele decât persoanele juridice neimpozabile, pentru care este obligatorie emiterea de documente legal aprobate, fără nominalizarea cumpărătorului, cum ar fi: transportul persoanelor pe baza biletelor de călătorie sau abonamentelor, accesul pe bază de bilet la: spectacole, muzee, cinematografe, evenimente sportive, târguri, expoziţii;
c) livrările de bunuri şi prestările de servicii, altele decât cele menţionate la lit. a) şi B), furnizate către beneficiari, persoane neimpozabile, altele decât persoanele juridice neimpozabile, care prin natura lor nu permit furnizorului/prestatorului identificarea beneficiarului, cum sunt: livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, servicii de reîncărcare electronică a cartelelor telefonice preplătite. Prin normele metodologice se vor stabili documentele pe care furnizorii/prestatorii trebuie să le întocmească în vederea determinării corecte a bazei de impozitare şi a taxei colectate pentru astfel de operaţiuni.

deci in principiu, la solicitare, factura e obligatorie. evident, mai are optiunea de a nu vinde deloc.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Facturile se emit la cerere sau la orice valoare peste 100 lei. Catre persoane fizice se poate emite doar bon fiscal (nu mai stiu sigur, dar parca pana in 10.000 lei). La fel de bine, firma poate emite factura (unde sa treaca datele fiscale ale clientului, adica CNP si cod bancar) si obligatia de a emite bon fiscal/chitanta la momentul incasarii contravalorii facturii.

Deci, pe scurt, da, e legal ce fac. Si pe bonul fiscal o sa vezi TVA, doar ca, spre diferenta de factura, o sa ai Total... lei, si mai jos TVA X%.... lei.

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrosix, on 04 octombrie 2017 - 14:15, said:

Firmele nu sunt obligate sa emita facturi persoanelor fizice, o pot face sau nu. Atunci cand nu o fac sunt obligate sa elibereze bonul fiscal si garantie in baza bonului fiscal.
adica pot comanda de la o firma dinaceasta  , deci se poate sa vanda legal si persoanelor fizice prin emitere de bon fiscal ?
deci legal imi pot livra piesele mie ca persoana fizica ?

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Daca emiti factura trebuie contul bancar trecut, altfel isi ia firma amenda. Indiferent de plata cash sau nu.

#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postcristian_sen, on 04 octombrie 2017 - 14:19, said:

Cum adica op numerar? Pai ori e op(si asta numai la banca e locul lui)   ori e cec ori chitanta/bon fiscal ptr numerar. Da, toate rubricile facturii trebuie completate, inclusiv iban, adresa, ora, delegat , etc. Toate, altfel e rost de amenda.  Factura se poate elibera oricui, ptr pf se trece numele si adresa. Bon fiscal se elibereaza de firmele de comert/servciucii cu amanuntul la toata lumea pana in limita de 5000 lei iar daca e sub 100 euro la cursul zilei se poate trece pe el codul fiscal al cumparatorului daca solicita, asa zisa factura simplificata, la benzinarii in special e foarte populara.
deci mie imi pot livra legal niste piese ca perosana fizica daca nu am firma ? daca platesc la livrare mai e nevoie de contul banca sa il dau lor ?
cum sa procedez sa imi livreze si mie daca nu am firma ?

View Postslai, on 04 octombrie 2017 - 14:21, said:

deci in principiu, la solicitare, factura e obligatorie. evident, mai are optiunea de a nu vinde deloc.

deci legal mie imi pot trimite niste piese daca nu am firma ?
ca as vrea sa comand niste piese da nu am firma vreau sa le primesc la adresa mea si sa le platesc cand ajung piesele

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 14:30, said:

adica pot comanda de la o firma dinaceasta  , deci se poate sa vanda legal si persoanelor fizice prin emitere de bon fiscal ?
deci legal imi pot livra piesele mie ca persoana fizica ?

Sunt unele firme care nu vand decat la persoane juridice. Acelea emit numai facturi la PJ... Daca firma vinde si catre persoane fizice, normal ca ti le poate livra cu bon fiscal.

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostPololica, on 04 octombrie 2017 - 14:24, said:

Facturile se emit la cerere sau la orice valoare peste 100 lei. Catre persoane fizice se poate emite doar bon fiscal (nu mai stiu sigur, dar parca pana in 10.000 lei). La fel de bine, firma poate emite factura (unde sa treaca datele fiscale ale clientului, adica CNP si cod bancar) si obligatia de a emite bon fiscal/chitanta la momentul incasarii contravalorii facturii.

Deci, pe scurt, da, e legal ce fac. Si pe bonul fiscal o sa vezi TVA, doar ca, spre diferenta de factura, o sa ai Total... lei, si mai jos TVA X%.... lei.

valoarea pieselor pe care vreau sa le comand e cam 50ron deci e sub 100lei
mai are rost sa-mi ceara contul bancar , atata timp cat platesc la primirea curierului ?
legal imi pot trimite mie daca nu am firma ? cum sa procedez sa le pot reeptiona sa fie legal sa m-i le poata trimite ?

View Postrosix, on 04 octombrie 2017 - 14:34, said:


Sunt unele firme care nu vand decat la persoane juridice. Acelea emit numai facturi la PJ... Daca firma vinde si catre persoane fizice, normal ca ti le poate livra cu bon fiscal.
pai si firmele care nu vand decat persoanelor juridice, nu pot vinde si persoanelor care nu au firma legal ?
ar fi ceva ilegal daca ar trimite si unei persoane care nu are firma niste piese atata timp cat persoana le plateste ? cum sa procedez lega sa imi trimita piesele ?

View Postoverseas, on 04 octombrie 2017 - 14:31, said:

Daca emiti factura trebuie contul bancar trecut, altfel isi ia firma amenda. Indiferent de plata cash sau nu.
ok le dau si contul bancar , dar imi pot trimite legal  mie piesele daca eu nu am firma ?
cum sa procedez sa imi trimita piesele legal daca nu am firma? iar ei sa nu ia amenda ? cum sa fac ?

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 14:38, said:

pai si firmele care nu vand decat persoanelor juridice, nu pot vinde si persoanelor care nu au firma legal ?
ar fi ceva ilegal daca ar trimite si unei persoane care nu are firma niste piese atata timp cat persoana le plateste ? cum sa procedez lega sa imi trimita piesele ?

Ei au declarat la ANAF ca nu vand decat la PJ ca sa nu le oblige ANAF sa detina casa de marcat. Asa ca.. mergi la tine cu niste date pe care sa le treaca pe factura (o firma culeasa de pe net si un cont bancar fictiv) si s-ar putea sa te intelegi cu ei sa-ti faca factura pe firma aia si platesti pe loc.. Nu verifica nici drk.

#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrosix, on 04 octombrie 2017 - 14:43, said:

Ei au declarat la ANAF ca nu vand decat la PJ ca sa nu le oblige ANAF sa detina casa de marcat. Asa ca.. mergi la tine cu niste date pe care sa le treaca pe factura (o firma culeasa de pe net si un cont bancar fictiv) si s-ar putea sa te intelegi cu ei sa-ti faca factura pe firma aia si platesti pe loc.. Nu verifica nici drk.
ce date trebuie trecute CUI-ul firmei? ca asta il gasesc pe net , iar cont bancar pot da contul bancar de a un card de-al meu sau trebuie neaparat cont bancar de firma ?
mai trebuie si alte date ?
iar la adresa de facutrare bag adresa mea...., sper ca nu trimit pe adresa firmei la care dau CUI-ul
e departe firma e din cluj iar eu sunt din pitesti, nu pot sa ma duc personal acolo....

daca ar fi avut casa de marcat imi puteau emite doar bon fiscat si era rezolvata treaba nu ?

Edited by July02, 04 October 2017 - 14:53.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postrosix, on 04 octombrie 2017 - 14:43, said:

Ei au declarat la ANAF ca nu vand decat la PJ ca sa nu le oblige ANAF sa detina casa de marcat. Asa ca.. mergi la tine cu niste date pe care sa le treaca pe factura (o firma culeasa de pe net si un cont bancar fictiv) si s-ar putea sa te intelegi cu ei sa-ti faca factura pe firma aia si platesti pe loc.. Nu verifica nici drk.


Ar fi bine sa nu mai sfaturile astea. In primul rand e fals si uz de fals. In al doilea rand, ANAF poate merge in control si sa verifice. Stii ce inseamna asta?

App: sa stii ca TVA se pune pe factura/bon fiscal doar daca firma emitenta (vanzatorul) este "platitor" (adica retine la sursa si vireaza catre Stat) de taxa pe valoare adaugata.

In alta ordine de idei, poti intreba la tine la serviciu sa te ajute cu datele firmei (vor baga factura ca nevoi firma) si nu te mai legi la cap.

Dar sunt curios: i-ai intrebat daca vand catre PF? Din ce ai scris tu acolo, ei zic doar de facturare catre PJ si nu mentioneaza livrari catre persoane fizice.

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostPololica, on 04 octombrie 2017 - 14:55, said:

ce date trebuie CUI-ul de la o firma si contul meu bancar ar fi suficiente ?

da asa mi-au zis ca vand doar persoanelor juridice si ca daca am pe cineva cu firma....
ei mi-au trimis asa: "In cazul unei comenzi va rugam sa reveniti cu datele de facturare inclusiv cont bancar, factura se face doar persoanelor juridice"

nu cred ca e nici un uz de fals pentru 50ron caci ai platesti nu ai pui ca datoriii
asa se procedeaza si la Metro... , iti da cineva datele firmei ca sa poti lua si tu... situ ca am vazut eu mai demult si nu e nici un uz de fals... caci ai achiti inclusiv TVA tot

daca aveau casa de marcat , cred ca puteau emite bon catre perosanele care nu aveau firma fara nici o problema si se putea rezolva mult mai simplu nu ?

Edited by July02, 04 October 2017 - 15:02.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
IBANul pentru persoanele fizice este CNPul.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJuly02, on 04 octombrie 2017 - 14:46, said:

iar la adresa de facutrare bag adresa mea...., sper ca nu trimit pe adresa firmei la care dau CUI-ul
e departe firma e din cluj iar eu sunt din pitesti, nu pot sa ma duc personal acolo....

daca ar fi avut casa de marcat imi puteau emite doar bon fiscat si era rezolvata treaba nu ?

Exact. Daca aveau casa de marcat vindeau si la persoane fizice. Treaba asta cu firma si CUI-ul imprumutate de pe net se fac daca poti sa te duci singur la magazin sa iei ce ai nevoie.. nu prin posta, ca daca se incurca ceva sau ai nevoie de garantie, nu esti acoperit de nimic. Asa ca.. sfatul meu.. las-o balta.  Dar, daca ai o firma in orasul tau care are nevoie de datele firmei ..stii si singur ce ai de facut.. fii baiat destept ca tara e plina de prosti....

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postsfantu.dracu, on 04 octombrie 2017 - 15:02, said:

IBANul pentru persoanele fizice este CNPul.
dap , dar pot da IBAN-ul de la un card de-al meu care nu am firma ? sau trebuie sa dau IBAN-ul de la firma care are CUI-ul
sau se poate da IBAN-ul de la o firma si CUI-ul de la alta firma ?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 25.01.2007
la metro vand si pe persoana fizica, daca ai card la ei. cardul il primesti pe firma, dar cumparaturile si pe firma, si pe persoana fizica.

daca iti trebuie datele unei firme, scrii pe gogu cui firma, sortezi numai fotografii si iti aduce o gramada de certificate de inregistrare scanate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate