Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Minciuna timbrului de mediu si invechirea parcului auto !

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Se tot spune ca de cand s-a scos taxa auto ne-am umplut de rable si ca am invechit parcul autor.
Este o mare minciuna.
Daca nu se scotea taxa auto toti romanii cu venituri mici ar fi tras de rable din 1995 - 2002.
In realitate scoaterea taxei auto i-a ajutat pe romanii saraci, sa schimbe Golf 3urile, Cielourile, Matizurile, Astrele F, si Polourile din anii '90 cu masini euro 4 dupa 2002.
E adevarat ca nu am innoit parcul auto cu masini 2017, si asta pentru ca suntem saraci.
Asa romanului de rand i-a convenit sa dea Golf 3ul din 1996 pe 500 euro, sau Cielo din 1996 pe 600 euro, (cunosc multi care le-au dat pe 300 euro la dezmembrari, deci rablele nici nu mai sunt pe strada), si sa-si cumpere Golf 4 din 2003 cu 2000 euro.
La fel si cei cu Golf 4 sau Focus 1, au trecut la Golf 5 sau Focus 2.
In REALITATE am innoit parcul auto, dar cu putin ca medie de varsta, nu cred ca cine avea Golf 3 sau Mondeo 1995 daca mai statea vechea taxa isi cumparau masina noua in 2017, in fapt ar fi tras de rable pana la epuizare, si ar fi condus pe procura la infinit, sau mergeau pe BULGARIA cu alta rabla...., un mare dezavantaj pentru noi cu cele pe RO in cazul unui RCA pe BG.
Dar asta arata nivelul financiar al majoritatii romanilor.
Deci hai sa nu ne mai lasam manipulati si mintiti de cei din mediul de vanzari al masinilor noi si al politicienilor care vor mai ulti bani de furat, iar noi ca magarusii sa muncim pentru ingrasarea conturilor, lor.

Edited by notrust, 04 October 2017 - 11:42.


#2
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Asa si? Strazile au ajuns blocate fiindca tot romanul nu se simte roman destul daca n-are un jaf in fata blocului. Uite-asa s-au umplut orasele de cazane ce sunt miscate din an in pasti dar ocupa de-amboulea spatiul.

Sunt de acord ca taxa de mediu este o aberatie. Masinile vechi nu trebuie taxate, ci eliminate. In locul taxei de mediu trebuie introdusa o taxa locala de parcare, incepand cu 200 Lei lunar. Sa vezi ce trafic liber ar fi dupa aia Posted Image

Edited by faracreier, 04 October 2017 - 11:46.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cand se inmatriculeaza o gramada de masini vechi si cele existente imbatranesc si ele, rezultatul e imbatranirea parcului auto!

Edited by arab, 04 October 2017 - 11:48.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 faracreier, on 04 octombrie 2017 - 11:46, said:

In locul taxei de mediu trebuie introdusa o taxa locala de parcare, incepand cu 200 Lei lunar. Sa vezi ce trafic liber ar fi dupa aia Posted Image

Cei care au curte  sau garaj vor fi cei mai fericiti :lol:. Taxa nu-i va afecta.

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 arab, on 04 octombrie 2017 - 11:48, said:

Cand se inmatriculeaza o gramada de masini vechi si cele existente imbatranesc si ele, rezultatul e imbatranirea parcului auto!
Cele vechi anii 1990 - 2002 dispar pentru ca ajung la dezmembrari, sau se defecteaza incat merita sa cumperi una dupa 2002...
Nu mai dati apa la moara jigodiilor din politica.
Defapt cred ca unora le place sa plateasca taxe degeaba....

#6
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

 faracreier, on 04 octombrie 2017 - 11:46, said:

Asa si? Strazile au ajuns blocate fiindca tot romanul nu se simte roman destul daca n-are un jaf in fata blocului. Uite-asa s-au umplut orasele de cazane ce sunt miscate din an in pasti dar ocupa de-amboulea spatiul.

Sunt de acord ca taxa de mediu este o aberatie. Masinile vechi nu trebuie taxate, ci eliminate. In locul taxei de mediu trebuie introdusa o taxa locala de parcare, incepand cu 200 Lei lunar. Sa vezi ce trafic liber ar fi dupa aia Posted Image
Este ca dumneata n-ai masina si nici permis auto?Posted Image

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Incalzirea globala e reala si se datoreaza in mare parte activitatii omului, dar intr-o infima parte masinilor EUR3-6.
2. Tot scandalul asta cu normele si trucajele precum emisii de CO2 mai mici decat motocositoarea + consumuri de gravitatie lunara sunt un joc politic.
3. Scopul este doar unul: bani pt bugetul de stat, iar restul sunt doar prezentarea pana la absurd a argumentelor ECO, ignorand realitatea macro.


Asadar, e doar o modificare a formei de impozitare a masinii, in sensul cresterii ei pentru ~ 75% din parcul auto, care oricum plateste jignitor dpdv valoric.
Partea de sus, 3l - 3l+ care e aberanta, va ramane si va creste si ea, dar chiaburii vor suporta sau vor vinde. Ei nu conteaza la vot.

Suntem o tara condusa de idioti.

Nu stiti inca reteta?
1. Vor aparea stiri panicarde despre noua impozitare (a se vedea deja discutiile de pe forum si media)
2. Va aparea scandal, inflamatie locala la obrajorii inferiori.
3. Va aparea forma legii, care va fi naspa, dar nu asa de naspa precum se discuta la pct 1
4. Banii din impozite se vor duce ca pana acum la bugetul local, iar probabil se va baga si o componenta pt bugetul ministerului Mediului (minister sublim de inexistent ca efect).
5. Ca sa fie totul perfect, platile se vor face separat, pana la 30 martie al anului curent, indiferent de Km parcursi.
6. Romanii saraci nu vor plati impozitul, iar statul le va executa masina poluatoare.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 Serafim606, on 04 octombrie 2017 - 11:49, said:


Cei care au curte  sau garaj vor fi cei mai fericiti Posted Image. Taxa nu-i va afecta.

Cunosc multi care au curte,dar n-au loc sa-si tina masina acolo,fiind nevoiti sa si-o parcheze sub geam.Sunt curtile alea "comuniste"Posted Image

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Courage, on 04 octombrie 2017 - 11:51, said:

Suntem o tara condusa de idioti.
Idea e ca aceasta taxa se bazeaza pe o minciuna.
Noi nu avem bani de mai mult.
Si daca bagi o taxa auto fortezi majoritatea sa traga de rable.
A se vedea anii 2012 - 2017, unde tara era plina de masini din 1990 - 2002, in 2017 majoritatea au trecut de anul 2000.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 adisz, on 04 octombrie 2017 - 11:52, said:


Cunosc multi care au curte,dar n-au loc sa-si tina masina acolo,fiind nevoiti sa si-o parcheze sub geam.Sunt curtile alea "comuniste"Posted Image

Stiu ce zici. Prin Orasele mari se practica treaba cu statul la curte si tinutul masinii in fata portii.

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sunt constient de sufletul meu mic, dar m-am simtit si eu izbavit vazand fata functionarei de la Taxele locale, cand am radiat doua masini: de 5l si una de 4.4l (fiecare are placerile sale meschine).

Le-am trecut pe Bulgaria (rezidenta) si am inmatriculat in Romania un BMW i3!

"- Vai domnule, va dati seama ce lovitura ati dat bugetului local?
- Oh, asteptam de mult timp acest moment! Prea mult timp v-ati batut joc de mine! Acum simt ca imi recuperez si eu o parte din banii furati de voi pe impozitul auto!
- Asa sunt legile, aveti masini puternice!
- Acum am impozit 0 si am primit 10 000 euro de la stat pt i3!"

Doamne, ce bine m-am simtit!
Si acum ma bucur, pt ca de la semafor, cu i3 fug primul!
Studiez Tesla.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 notrust, on 04 octombrie 2017 - 11:40, said:

Se tot spune ca de cand s-a scos taxa auto ne-am umplut de rable si ca am invechit parcul autor.
Este o mare minciuna.
Dar asta arata nivelul financiar al majoritatii romanilor.
Deci hai sa nu ne mai lasam manipulati si mintiti de cei din mediul de vanzari al masinilor noi si al politicienilor care vor mai ulti bani de furat, iar noi ca magarusii sa muncim pentru ingrasarea conturilor, lor.

S-a prins toata lumea ca e prosteala pe fata, stai linitit...

Politica fiscala si de taxare in Romania se bazeaza pe ani de zile pe prostela pe fatza, pe alba-neagra cu taxele.  De aceea nimeni nu mai e dispus sa plateasca si toata lumea cauta zi si noapte metode sa fenteze statul.

Edited by rosix, 04 October 2017 - 12:06.


#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Sau a cumpărat cu aceeaşi bani 2 cazane, pe una a vândut-o şi cealaltă i-a ieşit foarte ieftin, i-au rămas bani şi de mătănii de atârnat la parbriz.

#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 mihaicozac, on 04 octombrie 2017 - 12:07, said:

Sau a cumpărat cu aceeaşi bani 2 cazane, pe una a vândut-o şi cealaltă i-a ieşit foarte ieftin, i-au rămas bani şi de mătănii de atârnat la parbriz.
Iti spun eu ca majoritatea au fost casate.
Ieri am facut 800km si chiar ma miram ca nu am vazut un Cielo, Matiz, Golf, 3 etc..
Si mi-am adus aminte ca la mine in spatele blocului, erau niste masini care s-au schimbat in 2017.
- solenza - Logan 2005
- solenza - Logan 2009
- fiat punto 1998 - Golf 4
- Golf 3 - Octavia 2
- Cielo - Golf 5
- Dacia Pickup 1999 - Logan MCV
- Golf 4 - Duster (prima generatie).
- Cielo - Astra G 2002

Daca nu se scotea taxa auto astea inca circulau si asta e valabil pentru toata Romania.
Stiu sigur ca Cielo, Golfurile 3 , Punto si Pickupul au ajuns la dezmebrari, a venit un colorat si le-a dat intre 1000 si 1200 lei/buc.

Edited by notrust, 04 October 2017 - 12:26.


#15
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 faracreier, on 04 octombrie 2017 - 11:46, said:

Asa si? Strazile au ajuns blocate fiindca tot romanul nu se simte roman destul daca n-are un jaf in fata blocului. Uite-asa s-au umplut orasele de cazane ce sunt miscate din an in pasti dar ocupa de-amboulea spatiul.

Sunt de acord ca taxa de mediu este o aberatie. Masinile vechi nu trebuie taxate, ci eliminate. In locul taxei de mediu trebuie introdusa o taxa locala de parcare, incepand cu 200 Lei lunar. Sa vezi ce trafic liber ar fi dupa aia Posted Image
Ai probleme daca eu merg cu o corsa C din 2004? O sa merg de-al dracu ea, indiferent cat fac astia taxa.

Edited by Barboso, 04 October 2017 - 12:36.
Fara atacuri !


#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 rosix, on 04 octombrie 2017 - 12:04, said:

S-a prins toata lumea ca e prosteala pe fata, stai linitit...
Dar nimeni nu a indraznit sa intrebe unde si cum au fost folositi banii colectati prin taxa de mediu. Posted Image

 rosix, on 04 octombrie 2017 - 12:04, said:

Politica fiscala si de taxare in Romania se bazeaza pe ani de zile pe prostela pe fatza, pe alba-neagra cu taxele.  De aceea nimeni nu mai e dispus sa plateasca si toata lumea cauta zi si noapte metode sa fenteze statul.
Si daca impozitele si taxele ar fi foarte mici romanii si nu numai ei ar face acelasi lucru = "Ar cauta metode pe cat posibil legale sa evite impozitele si taxele Statului". Posted Image

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004

 adisz, on 04 octombrie 2017 - 11:52, said:

Cunosc multi care au curte,dar n-au loc sa-si tina masina acolo,fiind nevoiti sa si-o parcheze sub geam.Sunt curtile alea "comuniste"Posted Image

Cunosc multi care au curte si pana in 89 si-au tinut masinile in ea.
Acum parcheaza doar in strada, ca de, de ce sa-si ocupe curtea...

Edited by eiffel, 04 October 2017 - 12:19.


#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 notrust, on 04 octombrie 2017 - 11:40, said:

Se tot spune ca de cand s-a scos taxa auto ne-am umplut de rable si ca am invechit parcul autor.
Este o mare minciuna.
Daca nu se scotea taxa auto toti romanii cu venituri mici ar fi tras de rable din 1995 - 2002.
In realitate scoaterea taxei auto i-a ajutat pe romanii saraci, sa schimbe Golf 3urile, Cielourile, Matizurile, Astrele F, si Polourile din anii '90 cu masini euro 4 dupa 2002.
E adevarat ca nu am innoit parcul auto cu masini 2017, si asta pentru ca suntem saraci.
Asa romanului de rand i-a convenit sa dea Golf 3ul din 1996 pe 500 euro, sau Cielo din 1996 pe 600 euro, (cunosc multi care le-au dat pe 300 euro la dezmembrari, deci rablele nici nu mai sunt pe strada), si sa-si cumpere Golf 4 din 2003 cu 2000 euro.
La fel si cei cu Golf 4 sau Focus 1, au trecut la Golf 5 sau Focus 2.

Unde zici ca au plecat masinile alea din 90? Nu cumva la altii, tot romani? Ca doar nu s-au scurs la canal! O mare parte circula inca, si-au schimbat proprietarul doar.

Adica...polueaza, ca discutam de asta!

Edited by arab, 04 October 2017 - 12:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate