Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Achizitie masina provenita din Libia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Sunt interesat de achizitia unui autoturism second-hand (si pentru ca sunt roman, vreau km putini, verificabili si pret cat mai mic Posted Image )

Ideea e ca am vazut pe site-urile de vanzari auto din Europa (chiar si pe mobile.de) masini provenite din Libia, sau de prin Emiratele Arabe la preturi foarte bune. Chiar daca adaug TVA si taxe vamale, pretul total e mai bun decat ale celor "europene"
Stiti cumva de ce?

Banuiesc ca nici nu poate fi vorba de verificarea numarului real de kilometri la aceste masini...
Sau sa fie vorba de ceva asemanator "schemei SUA" prin care sunt aduse si reparate in Europa masini care in SUA sunt declarate dauna totala?

Edited by johnsmith07, 04 October 2017 - 09:43.


#2
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
o teapa.

#3
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Multumesc pentru informatia exacta pe care mi-ai oferit-o!

View Posttrabaho, on 04 octombrie 2017 - 09:38, said:

o teapa.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
E Dacia?

#5
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017
Sunt masini care au apartinut lui Gaddafi, a avut o flota imensa si au fost foarte putin folosite - mocangeala curata!

#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Nu, Dacia cautam pe olx!

Inca nu-s decis ce masina vreau exact, adica am cateva modele in minte...
Doar ca vad Passat cc sau BMW seria 3 cu numere de libia sau emirate si care au preturi foarte bune, plus ca sunt masini pe benzina (ma feresc de diesel)

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cand o sa intelegeti ca "prea bun ca sa fie adevarat" nu e doar o zicala din popoar? :)

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai doar passaturi cc se aduc de prin libia. Cumpara si tu unul Posted Image  Vezi ca norma de poluare la ele este 4 parca. Poate au fost inchiriate si aduse in tara. Nu exista ieftin si bun. De ce ar merge cineva la naiba dupa o masina ? Tu crezi ca prin Libia e lapte si miere si se vinde un Passat cc la 3-5000euro + samsarul plateste vama ca e din afara ue + transport si alte cheltuieli ca tie sa ti-o vanda cu vreo 6-7000euro ? Posted Image

#9
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
man, nu te arunca la mocangeli.
nu de alta, dar vad deja un thread in care ne intrebi cum sa iti recuperezi banii, ...

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
eu stiu ca Dubai spre exemplu avea o flota imensa de Toyota-uri care nu le cumpara nimeni, erau mii de masini care ramaneau parasite si nisipul se aseza pe ele. Dupa care au inceput sa vanda o parte din ele prin tariile apropiate la preturi de nimic.

Dar seria 3 sau Passat cc din Libia imi suna a mare vrajeala.

#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
voi știți cum arată parcul auto din libia? exceptând câteva bmw/mercedes cu covor montat în loc de mochetă toate mașinile sunt de fapt 2-3-4 sudate. de asta și foarte multe accidente pe drumurile lor pentru că se rup în timp ce rulează....

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Eu zic sa cumperi masina si ne povestesti dupa cum a mers treaba. :)

Vezi sa nu-ti trimita o camila.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Chiar daca ar fi pe bune tot ai o sansa mare sa iti iei teapa din mai multe motive. Multe masini din zonele alea sunt furaciuni furate de mai multe ori, o data de prin Occident apoi de prin Libia. Ai vazut ce haos si dezastru e acolo? Teroristii au luat masini abandonate pe drumuri si le vand fazanilor care cred ca au luat jackpotul.
Apoi arabii sunt recunoscuti ca fiind soferi fff prosti, conduc si intretin masinile dezastruos, drumurile sunt dezastru, etc.
Stai potolit si ia masina ce ti-o permiti. Si lasa mentalitatea asta romaneasca cu kilometri putini (dati inapoi), cumpara masina in sine.

Edited by Friskey, 04 October 2017 - 10:59.


#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostFriskey, on 04 octombrie 2017 - 10:57, said:

Apoi arabii sunt recunoscuti ca fiind soferi fff prosti, conduc si intretin masinile dezastruos, drumurile sunt dezastru, etc.
Right, nici la service nu merg Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CTIAisNnF6s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


ON: initiator: stai lin ca-ti iei o teapa cat tine de mare

Edited by Octavian_SK, 04 October 2017 - 11:11.


#15
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Sa nu fie cumva furate din Europa si sa te trezesti la inmatriculare fara masina.

#16
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
S-a ajuns să nu mai știi ce cumperi chiar din Germania, d-apoi din țările arabe...Nu m-aș încrede în seriozitate oamenilor de acolo.

#17
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

View PostKreutzerKonig, on 04 octombrie 2017 - 14:48, said:

S-a ajuns să nu mai știi ce cumperi chiar din Germania, d-apoi din țările arabe...Nu m-aș încrede în seriozitate oamenilor de acolo.
Din Germania, poate doar daca o cumperi de la reprezentanta (second de la buy-back) ai sanse sa-ti gasesti o masina cinstita; ca de la turci, polonezi.. si altii care au cate un mic autohaus in care vand 10 masini sigur nu vei lua o masina intretinuta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate