Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Banatul liber

* * - - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1276 replies to this topic

#37
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 benis, on 04 octombrie 2017 - 08:34, said:

Lunile ce au trecut au arătat că nu ne mai putea aștepta la nimic bun de la actuala conducere a RomĂąniei.  Satele din Banat au primit mai nimic de la guvern.  Timișoara, un oraș fruntaș la nivelul infrastructurii și tehnicii Ăźn trecut, primul cu tramvaie și iluminat electric din Europa, cu o infrastructură de invidiat la vremea respectivă a ajuns o ruină. Aproape tot ce se produce aici pleacă la București.
Doresc să ținem discuția Ăźn limite legale,  nu doresc divizarea statului. Doar o autonomie administrativă care s-a tot promis.  Regionalizarea actuală e o glumă.  O bătaie de joc.  Deasemenea,  aș dori pe cĂąt posibil să ținem discuția Ăźntre oamenii ce locuiesc aici.  Sigur,  alții pot deschide subiecte pe care să se exprime.

Cam toti banii Romaniei, inclusiv cei din taxele platite de cei din Teleorman sau Vaslui, s-au bagat in curul vostru.
Aveti autostrada, aia de la Iasi ce sa mai spuna ca sunt total taiati de la investitii ?

Cand toti banii se investesc in zona voastra, ar trebui sa va fie jena sa scrieti asa ceva.
Daca chiar vreti, puteti fi "liberi", dar dupa ce achitati toti banii bagati de Romania in curul vostru. Probabil stii ca sunteti cam singurii privilegiati din Romania ce au la dispozitie autostrada

Edited by Astute, 04 October 2017 - 09:44.


#38
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 radumiki, on 04 octombrie 2017 - 09:25, said:

Io vreau centura aia pe care o asteptam de 25 de ani.
Dimineata am facut 45 de min. pe Rebreanu vreo 3Km ducandu-mi copilul la gradinita. Traficul era blocat de tiruri, camioane si masini cu nr. de alte judete care ar fi ocolit orasul daca aveau pe unde.
Nu vreau ruperea de restul tarii, eu ma consider roman si iubesc Romania. Vreau mai mult respect ptr. cetateni si de la politicienii locali si de la maharii din Bucuresti.
Am dreptul sa solicit acest respect si ca mine majoritatea ptr. ca muncim si platim taxe la greu.

uita-te la judetul alba. aproximativ vecin cu voi, si la fel de distant de bucuresti.
eu zic ca arata foarte bine.
dar au liberlai la conducerea judeteana de vreo 15 ani.

eu ce sa va fac daca votati pesedisti...

edit: vreau sa zic ca se poate si in actualul cadru administrativ. nu e nevoie de regionalizari in momentul asta. mai important este sa va descotorositi de pesedisti. :D

Edited by Pollux, 04 October 2017 - 09:50.


#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 Bursul, on 04 octombrie 2017 - 08:41, said:

Doar niste precizari:
1. Banatul nu e numai Timisoara.
2. Nu stim cum sta treaba in celelalte orase Lugoj, Resita etc
3. E adevarat ca Timisoara e cam lasata deoparte de Bucuresti, dar nici edilii locali nu sunt mai rasariti.
Este necesar un model descentralizat cu judeţe mai mici, asta e clar.
Probleme sunt în toate orașele mici sau mari.  
Iar edilii locali sunt mână în mână cu hoţii de la București.

#40
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
Asta e ca aia cand a murit michael jackson, toti manelistii il ascultau. Acum cu referendumul catalanilor, toti ageamii se vad autonomi. Vai de curu' vostr'... :lol:

#41
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 radumiki, on 04 octombrie 2017 - 09:25, said:

Am dreptul sa solicit acest respect si ca mine majoritatea ptr. ca muncim si platim taxe la greu.
Individual, ai orice drept. Bantenii, actionand la comun, au realizat la alegeri urmatoarele:

Prezenta vot:
CARAŞ-SEVERIN 50.4000 %
HUNEDOARA 50.9700 %
MEHEDINŢI 54.0500 %
TIMIŞ 40.8700 %

Cei mai bogati au fost cei mai nepasatori.

#42
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 bladhaund, on 04 octombrie 2017 - 09:52, said:

Cei mai bogati au fost cei mai nepasatori.

si ne-au potcovit cu grindeanu sorinel cunoscut si sub numele de "ordonanta noaptea ca hotii".

#43
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,692
  • Înscris: 23.04.2007

 Astute, on 04 octombrie 2017 - 09:40, said:

Aveti autostrada,
sunteti cam singurii privilegiati din Romania ce au la dispozitie autostrada
La M5 si la M43 te referi ?

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 bladhaund, on 04 octombrie 2017 - 09:52, said:

MEHEDINŢI 54.0500 %
Du-te mah, cu Mehedinti-ul tau cu tot :lol: O asa jignire n-am mai vazut.

#45
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 benis, on 04 octombrie 2017 - 09:49, said:

Iar edilii locali sunt mână în mână cu hoţii de la București.
O varianta ar fi ca si banatenii, la fel ca restul tarii, sa nu mai voteze hoti. Poti sa o faci oricand, iata ca la alegeri pe cei din Timis i-a durut in dos.

 Bursul, on 04 octombrie 2017 - 09:55, said:

Du-te mah, cu Mehedinti-ul tau cu tot. O asa jignire n-am mai vazut.
Ghinion de nesansa. Cele de mai sus erau de la locale.

Edited by bladhaund, 04 October 2017 - 09:58.


#46
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Doar banii mai conteaza pt unii in ziua de azi - si-ar vinde-o pe mama pe bani, si-a da sufletul pe bani. O tara reprezinta mai mult decat  bani, mai mult decat interese financiare. Cine nu a priceput inca asta trebuie sa isi deschida sufletul mai mult, sa inteleaga ce reprezinta tara cu sufletul - Eminescu, Eliade, Brancusi, natura de aici, oamenii de aici, buni, rai cum o fi, o tara trebuie iubita.

Ce legatura e intre un om corupt, hot si un om care nu il mai intereseaza tara sa, care vrea sa faca secesiune pe interese financiare ? Oare exista? Da exista - banul si lacomia ii motiveaza pe amandoi. Tara noastra nu are doar corupti are si oameni inteligenti, muncitori dar si extrem de egoisti pt care doar banul conteaza. De aceea valorile s-au rasturnat cu susul in jos.

Daca omul nu e capabil sa isi iubeasca tara si sufletul sau alearga dupa bani atunci cel mai bine ar fi sa emigreze intr-o tara unde poate face afaceri infloritoare si poate sa ajunga capitalist de succes, recomand SUA.... Asa acest om si-ar implini visul, sau poate nu, dar macar nu ar mai produce rau in tara lui natala.


Catalunia - s-ar putea sa nu o sfarseasca bine.... sunt interese mari acolo, islamice si comuniste. In jur de 10% au populatie musulmana si vor sa primeasca mai multi! Teritoriul Cataluniei ar putea deveni o veritabila - punga vest europeana unde sa fie adunati emigranti musulmani si din alte tari vestice... O mare moschee, cea mai mare din vestul Europei va fi construita acolo. Ar fi mai multe de spus dar ma opresc aici. Cei ce vor sa copieze modelul Cataluniei sunt inconstienti...

Edited by tipareth, 04 October 2017 - 10:06.


#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 radumiki, on 04 octombrie 2017 - 09:25, said:

Io vreau centura aia pe care o asteptam de 25 de ani.
Dimineata am facut 45 de min. pe Rebreanu vreo 3Km ducandu-mi copilul la gradinita. Traficul era blocat de tiruri, camioane si masini cu nr. de alte judete care ar fi ocolit orasul daca aveau pe unde.
Nu vreau ruperea de restul tarii, eu ma consider roman si iubesc Romania. Vreau mai mult respect ptr. cetateni si de la politicienii locali si de la maharii din Bucuresti.
Am dreptul sa solicit acest respect si ca mine majoritatea ptr. ca muncim si platim taxe la greu.
Acum ca sa fim corecti si cei din CJ ar fi putut face un efort si sa modernizeze niste drumuri altfel incat tirurile sa ocoleasca Timisoara.

#48
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 tipareth, on 04 octombrie 2017 - 09:57, said:

Daca omul nu e capabil sa isi iubeasca tara si sufletul sau alearga dupa bani atunci cel mai bine ar fi sa emigreze intr-o tara unde poate face afaceri infloritoare si poate sa ajunga capitalist de succes, recomand SUA.... Asa acest om si-ar implini visul, sau poate nu, dar macar nu ar mai produce rau in tara lui natala.
Băgași si tu o stramba. Americanii sunt printre cei mai patrioti cetateni. Au si motive.

Ba chiar doua strambe: daca vrei sa ramai sarac, fii patriot in Romania. Uite ca eu vreau sa fiu un patriot bogat si in Romania. Pentru asta ar trebui ca macar banatenii sa ne ofere un exemplu de civism si la urmatoarele alegeri sa se prezinte 85-90% la vot si numai cu partide fara penali sa voteze.

Edited by bladhaund, 04 October 2017 - 10:02.


#49
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 bladhaund, on 04 octombrie 2017 - 10:00, said:

Băgași si tu o stramba. Americanii sunt printre cei mai patrioti cetateni. Au si motive.

de fapt e invers. au motive pentru ca sunt patrioti.
cand mureau zeci de mii de soldati americani prin europa ca sa o impiedice sa se sinucida (de 2 ori in 50 de ani) o faceau nu pentru ca aveau motive ci pentru ca erau patrioti. Posted Image iar motivele au venit dup-aia, ca consecinta a patriotismului.

Edited by Pollux, 04 October 2017 - 10:02.


#50
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 benis, on 04 octombrie 2017 - 08:34, said:

Lunile ce au trecut au arătat că nu ne mai putea aştepta la nimic bun de la actuala conducere a României.  Satele din Banat au primit mai nimic de la guvern.  Timişoara, un oraş fruntaş la nivelul infrastructurii și tehnicii în trecut, primul cu tramvaie şi iluminat electric din Europa, cu o infrastructură de invidiat la vremea respectivă a ajuns o ruină. Aproape tot ce se produce aici pleacă la Bucureşti.
Doresc să ţinem discuţia în limite legale,  nu doresc divizarea statului. Doar o autonomie administrativă care s-a tot promis.  Regionalizarea actuală e o glumă.  O bătaie de joc.  Deasemenea,  aș dori pe cât posibil să ținem discuția între oamenii ce locuiesc aici.  Sigur,  alții pot deschide subiecte pe care să se exprime.

Asa a inceput si in Catalunia aventura separarii, de un un mesaj mic si hai sa ne tinem departe de cioace

#51
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu nu inteleg de unde ideea asta ca Banatul contribuie cel mai mult la buget.

In Banat aveti judetele Mehedinti si Caras severin ce rivallizeaza cu Teleorman la bani primiti de la stat

#52
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 Astute, on 04 octombrie 2017 - 10:04, said:

Eu nu inteleg de unde ideea asta ca Banatul contribuie cel mai mult la buget.

In Banat aveti judetele Mehedinti si Caras severin ce rivallizeaza cu Teleorman la bani primiti de la stat

Bat si ei campii, cand jumatate din tara se invarte prim Bucuresti si imprejur sa sustii ca esti cel mai bogat judet mi se pare o aberatie.....

#53
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu nu vad ce treaba are Banatul cu Mehedintiul. Ahh ... doar ca e plin de masini de MH pe aici. Iar unii zic ca si TM inseamna Tot Mehedinti :)

#54
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 biscatrix, on 04 octombrie 2017 - 10:09, said:

Eu nu vad ce treaba are Banatul cu Mehedintiul. Ahh ... doar ca e plin de masini de MH pe aici. Iar unii zic ca si TM inseamna Tot Mehedinti :)

Pai ce judete fac parte din Banat ?:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate