Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Probleme Pc

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
aleee1985

aleee1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2017
Salut,

Recent mi-am cumparat un pc hp omen. Am gasit o configuratie ok pentru bugetul in care ma incadram. i5 6600k, 8gb ram, gtx 1070 bla bla bla. Apoi, pana m-am decis ce monitor sa-mi cumpar, am folosit unul de-al unui prieten. Toate bune si frumoase pana cand incep sa joc jocuri sau sa rulez filme pe youtube. Am sa atasez cateva poze cu problema mea, dar si ce pasi am incercat pana acum pentru a-mi rezolva buba. Am schimbat cablul HDMI, am cumparat cablu DislayPort. Calculatorul cand mi-a ajuns, avea totul instalat, era nevoie doar de mouse si tastatura... am dezinstalat win 10 cel care-l avea deja pe el, am bagat win 8 si culmea, aceaiasi problema. Azi mi-a ajuns monitorul comandat, Samsung U28E590 4k, si nimic, aceiasi problema. Regret si nu ating niciun joc nou aparut tocmai din aceasta cauza, nu reusesc sa-mi pun la punct pc-ul si cer sprijinul vostru. Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by aleee1985, 03 October 2017 - 21:11.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postaleee1985, on 03 octombrie 2017 - 21:09, said:

cand incep sa joc jocuri sau sa rulez filme pe youtube. Am sa atasez cateva poze cu problema mea,
Pana la urma, care este problema ?
Ca din poze nu se vede/intelege nimic !

#3
aleee1985

aleee1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2017
uita-te la pozele care le-am atasat, imaginea nu e ok, culorile se schimba brusc si se comporta ca si cum as avea un monitor antic

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
realizezi ca te uiti la un video la care culorile si tonurile se schimb brusc si aleator?

sau poate nu vedem noi ce vrei sa ne indici, fii mai clar. arata concret ce si cum.

#5
CoL00SaL

CoL00SaL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 23.12.2013
Te referi la scris'ul ala care se vede in ceata?
Pun si eu o poza, ca sa faci o comparatie cu ce ai pus tu...

Attached Files



#6
aleee1985

aleee1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2017

View PostDany_Darke, on 03 octombrie 2017 - 21:27, said:

realizezi ca te uiti la un video la care culorile si tonurile se schimb brusc si aleator?

sau poate nu vedem noi ce vrei sa ne indici, fii mai clar. arata concret ce si cum.
da, se schimba brusc si nu gasesc nicio rezolvare.am dezinstalat placa video si am reinstalat-o si nimic.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@aleee1985, tu vorbesti serios cand spui ca te deranjeaza ca culorile si tonurile se schimb brusc si aleator ?
Asa sunt filmate clipurile, nu ai ce face decat sa te "obisnuesti".
Sau poate sa iti reevaluezi dieta zilnica deoarece are un impact asupra organismului tau caci creaza o biochimie ce afecteaza negativ perceptia culorilor.

Cu alte cuvinte:
placa video GTX 1070si driverele aferenta nu au nimic ! asa trebuie sa se vada.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Attached File  video.JPG   50.93K   30 downloads

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Mai poti incerca sa modifici setari de luminozitate, profile monitor, etc.Am patit si eu sa schimb monitorul si sa nu fiu multumit de setarile standard.

#10
aleee1985

aleee1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2017
Oameni buni, eu nu sunt nebun și nici primul pc nu e. Faptul ca nu m am exprimat poate corect nu înseamnă ca totul e Ok și la toți se vede la fel. Eu cer ajutor, nu spun o părere cu riscul de a primi replici care transforma intr o gluma acest thread. O sa mai pun cu telefonul o poza doua. Mulțumesc.

Attached File  IMG_3315.JPG   194.86K   25 downloadsAttached File  IMG_3314.JPG   179.02K   25 downloads

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Tu nu intelegi ca din poze/screenshot nu se intelege ce problema ai?
Daca vrei sa te putem ajuta, trebuie sa filmezi cu telefonul cand redai un clip si apoi sa-l atasezi pe forum.

Edited by Hider141, 04 October 2017 - 08:49.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si sa indici exact ce anume ti se pare aiurea. tot zici de culori, dar nimic concret, se schimba culorile, si noi cu ce te putem ajuta?

daca te referi la culorile care se intercaleaza din cauza unghiului de vizualizare, cam orice monitor le are. oricat de bun este, tot are o tenta de schimbare a culorilor pe unghi. iar acest lucru se datoreaza panelului, ca e 720 sau 4k, tehnologia de panel e aceeasi.

iar la tn-ul tau, nici nu ma mira. poate fi si 100k, tn-ul se comporta la fel.

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
F I L M A R E

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Placa video dusa/arsa sau drivere proaste.
Ia ultimele drivere de la producator. Daca problema persista retur.

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postaleee1985, on 04 octombrie 2017 - 06:50, said:

Oameni buni, eu nu sunt nebun și nici primul pc nu e. Faptul ca nu m am exprimat poate corect nu înseamnă ca totul e Ok și la toți se vede la fel. Eu cer ajutor, nu spun o părere cu riscul de a primi replici care transforma intr o gluma acest thread. O sa mai pun cu telefonul o poza doua. Mulțumesc.

Attachment IMG_3315.JPGAttachment IMG_3314.JPG
Acum am vazut specificatiile monitorului tau, SAMSUNG U28E590D Black 28" 4K.
E un monitor cu panel TN cu Refresh rate de 60Hz, deci asa se vede la minitoarele cu acel tip de panel.
Daca vrei o imagine cat de cat mai buna tre' sa umbli la setarile de imagine din meniul monitorului; ceva de genu:
Satandard,
Filme,
Jocuri,
Foto
etc.

Aternativa e sa cumperi alt monitor cu panel TN cu 120-140 Hz  ! desi au o imagine mai slaba fata de panelurile VA si IPS, TN la 120-140 Hz au imaginea mai buna fata de TN cu 60 Hz.

#16
aleee1985

aleee1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2017
Am atasat un mic filmuleț la cerere, sper sa ajute.

Attached Files


Edited by aleee1985, 04 October 2017 - 18:00.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pune telefonul ala pe ceva si filmeaza, adica elimina aberatiile cromatice ale telefonului din miscarea lui in toate directiile. cred ca nu face monitorul probleme la cate i le induci tu din cauza filmarii defectuoase.

#18
aleee1985

aleee1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2017
In filmare nu exista niciun efect, la sfârșitul filmării apare și mâna mea pentru a dovedi calitatea filmului. Este filmat cu i7 plus, și n am adăugat niciun efect. Problema de care ma plâng se vede foarte bine atunci când sunt culori închise pe ecran. Iar alta problema care se poate vedea doar dacă te apropi de monitor sunt parca niște purici cum erau odată la televizoarele vechi, lucru care afectează din ce văd

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate