Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

2 Litri de apa pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 Argent, on 03 octombrie 2017 - 18:48, said:

Cati litri de apa trebuie sa bea un om pe zi?
Am baut vreo 700ml de apa de ieri si pana astazi, asa ca m-am gandit sa fac un subiect sa vad daca este vreo problema ca nu beau apa multa sau cei 2 litri care trebuie bauti zilnic.
da, minim 2 litri de apa pe zi...
dar cu cat esti mai 'voluminos' trebuie sa bei mai multa apa.
:>

#38
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Pentru fiecare 20 kg masa corporala este necesar 1 l de lichide pentru functionarea optima a organismului. Sub aceasta cantitate anumite procese din organism se vor desfasura mult mai lent. Putem compara apa cu mijloacele de transport în comun iar noi vom fi nutrientii sau toxinele din organism. Daca reducem din numarul autobuzelor vom astepta mai mult in stație sau vom călători inghesuiti.
In alta ordine de idei, transpirația unui om nehidratat e mai "urat mirositoare" datorita toxinelor acumulate decat transpirația unuia care se hidratează corect și elimina toxinele prin urina.

Experiment:
Bea foarte putina apa si seara fa un efort fizic pana in punctul in care uzi tricoul de transpiratie. Baga tricoul într-o punga inchisa ermetic.
A doua zi te hidratezi corespunzător si seara faci acelasi efort. Bagi tricoul in alta punga inchisa ermetic.
A treia zi deschizi pungile si le mirosi. Mai departe tu decizi ce trebuie să faci.

Edited by Mariusvlad2, 04 October 2017 - 11:14.


#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Intre 3 si 10 litri pe zi, depinde de anotimp... vara din start peste 4 litri, daca stau si mult pe-afara si mai am si ceva activitate se duce lejer in 10.

 TruculMagic, on 03 octombrie 2017 - 18:59, said:

Daca stai toata ziua si nu faci nimic + ca acuma e o perioada in care e frig, e normal sa nu prea bei multa apa.

Daca stau si nu fac nimic beau mai multa.

Edited by eiffel, 04 October 2017 - 12:23.


#40
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Berea deshidratează și scoate vitaminele și mineralele din organism.
Eu personal beau cam 4 L de apa pe zi ca așa m-am obișnuit. De o luna de zile am început sa lucrez și nu mai pot sa beau atâta apa ca trebuie sa merg la toaleta tot la 20 min și e cam departe. Mi se face greață când fac setea pe la lucru. Văd ca pielea mi s-a uscat foarte tare, arată aiurea.
Pt cine nu e obișnuit sa bea apa multă, recomand consumul de castraveți :) Au un conținut crescut de apa cu ph 9

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Tywin, on 03 octombrie 2017 - 20:08, said:

Ai grija, daca o tii asa cativa ani, ajungi cu ficatul praf. Mai taie din ele.
1.500 ml de bautura alcoolica cu concentratie alcool 14% = 210 ml de alcool pur. Unui barbat adult nu ii este recomandat sa depaseasca 50-60 ml de alcool pur pe zi. Si e recomandat sa nu bei chiar in fiecare zi, sa-i dai pauza de refacere ficatului.

Alea sunt valabile doar pentru cei care le citesc.
Cei care nu le citesc,vor trai bine mersi multi ani si vor recunoaste,cand vor fi intrebati la implinirea varstei de 80 de ani care este secretul longevitatii lor,ca beau regulat cel putin cate un pahar,doua de vin pe zi.

Apropo de cei doi litri de lichide.
Ma uit langa birou,unde am apa si vad ca mai am doua sticel de 2,5 litri pline si una pe jumatate,cu apa minerala.Baxul de 6 l-am cumparat pe 24 iulie.
Am baut putina apa de atunci?Ca mie nu mi-a fost prea sete,chiar daca au fost si 38 de grade afara iar AC nu exista.
Luni-joi cred ca beau cam 200-400 ml de apa zilnic.
In week-end bineinteles ca depasesc cantitatea.Parafrazand,In Ursus Veritas.

Edited by adisz, 04 October 2017 - 13:34.


#42
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Cât mai multă apă, cu atât mai bine. Încearcă să bei minimum un pahar cu apă la fiecare oră.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Acu vad ca mai exista un topic...
https://forum.softpe...a-apa-dauneaza/

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 vrajitoruldinoz, on 04 octombrie 2017 - 08:39, said:

Bai deci astia cu o sticla de vin, chiar 3-4 beri in fiecare seara stiti ca ala e alcoolism da?
Nu negati, priviti adevarul in fata si nu va scufundati mai tare.
Scheissegal, noi sa fim sanatosi. Posted Image

#45
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 adisz, on 04 octombrie 2017 - 13:41, said:

Alea sunt valabile doar pentru cei care le citesc.
Cei care nu le citesc,vor trai bine mersi multi ani si vor recunoaste,cand vor fi intrebati la implinirea varstei de 80 de ani care este secretul longevitatii lor,ca beau regulat cel putin cate un pahar,doua de vin pe zi.

Un pahar(el) sau doua, nu o sticla sau doua!
In privinta afirmatiei "e valabil doar pentru cei care le citesc" sa stii ca am dus la groapa doua persoane care gandeau asa si pe care le durea in cot de recomandari. Nu au prins nici 50 de ani. Ciroza.

#46
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 04 octombrie 2017 - 17:54, said:

Scheissegal, noi sa fim sanatosi. Posted Image
Corect. In plus, recomandarea e minim 2 litri de lichide, nu de apa.
Oamenii sanatosi beau bere in halbe de 1 litru si se mentin sanatosi.
[ http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/09/21/article-0-1822CEBE00000578-145_964x641.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://i.dailymail.c...145_964x641.jpg
[ http://bilder.bild.de/fotos-skaliert/im-ersten-quartal-des-jahres-konnten-niedersaechsische-brauereien-den-bierabsatz-um-kraeftige-12-6-pro-200326774-51510576/2,w=993,q=high,c=0.bild.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://cdn3.spiegel.de/images/image-551242-galleryV9-gzcb-551242.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.wn.de/var/storage/images/wn/startseite/muensterland/kreis-warendorf/telgte/2784455-karten-gibt-es-ab-anfang-juni-erneut-oktoberfest-in-telgte/83067001-1-ger-DE/Karten-gibt-es-ab-Anfang-Juni-Erneut-Oktoberfest-in-Telgte_image_630f_420f_wn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01485/okt460_1485062c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Dar nu 2 halbe in fiecare zi, permanent.

#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
2 halbe pe zi e trecut la capitolul bauturi racoritoare in Germania.
Romanii au o fobie legata de bere pt. ca sunt multi betivi de tarie. Berea e o bautura foarte slab alcoolizata si foarte sanatoasa.
De la apa simpla faci pietre la rinichi, de la bere nu faci pietre la rinichi pt. ca toate sedimentele sunt decantate. La fel si la vin insa vinul e deja bautura alcoolica.

Edited by Kroghy, 04 October 2017 - 18:54.


#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 milovme, on 04 octombrie 2017 - 12:38, said:

Au un conținut crescut de apa cu ph 9
Mda, cum sa nu ! Poti sa folosesti castravetii ca sa prepari sapun Posted Image

 milovme, on 04 octombrie 2017 - 12:38, said:

trebuie sa merg la toaleta tot la 20 min
Mergi si la un control urologic.

Edited by pasilla, 04 October 2017 - 19:01.


#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
E irelevant cit de alcolizata e berea, 2 litri de bere au atit alcool cit o sticla de vin sau 250ml de vodca.
O sticla de vin sau 2 litri de bere ZILNIC este trecut de limita consumului normal. Incet incet se duce ficatul, si pentru multi incet incet se instaleaza dependenta.
Poti sa-ti dai seam si singur, daca tebuie sa faci un efort ca sa sari o zi de baut, atunci dependenta deja e acolo.

#51
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 vrajitoruldinoz, on 04 octombrie 2017 - 19:01, said:

Poti sa-ti dai seam si singur, daca tebuie sa faci un efort ca sa sari o zi de baut, atunci dependenta deja e acolo.
Dar tu poti sa sari o zi fara sa bei apa?
Ficatul se repara usor cu cartofi prajiti, mici, fripturi prajite si Coca Cola. Asta e reteta mea de succes.

Edited by Kroghy, 04 October 2017 - 19:15.


#52
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 pasilla, on 04 octombrie 2017 - 19:01, said:


Mda, cum sa nu ! Poti sa folosesti castravetii ca sa prepari sapun Posted Image


Mergi si la un control urologic.
PH-ul săpunului trebuie sa fie de 7.7, adică neutru pt a păstra balanța bacteriilor de pe piele :))


#53
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

 Kroghy, on 04 octombrie 2017 - 18:52, said:

2 halbe pe zi e trecut la capitolul bauturi racoritoare in Germania.
Romanii au o fobie legata de bere pt. ca sunt multi betivi de tarie. Berea e o bautura foarte slab alcoolizata si foarte sanatoasa.
De la apa simpla faci pietre la rinichi, de la bere nu faci pietre la rinichi pt. ca toate sedimentele sunt decantate. La fel si la vin insa vinul e deja bautura alcoolica.
Mda, tocmai mi-ai amintit de interviul luat de un ziarist unui batran alcoolic:
- Spuneti-ne cat alcool consumati zilnic?
- Poi, dimineata un litru de vin, la pranz unul de votca si seara unul de coniac.
- Oho, te tii bine tataie, da' cati ani ani?
- 35 de ani.

#54
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pai vezi exagerarile vegetarienilor care beau apa plata cu lamaie?
Eu beau numai seara, dupa 7. Pana la ora 7 seara nu beau nimic, refuz categoric.
Am trecut de mult de 35 de ani si nu ma simt tataie.
Recomand minim 2 litri de lichide pe zi, dar nu apa. Apa face piatre la rinichi si daca o combini cu vin, sau alte bauturi te doare capul.
Asa ca recomand minim 2 litri de sucuri si/sau bere.

Edited by Kroghy, 04 October 2017 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate