Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Sfaturi achizitie Opel Astra H benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Sunt foarte interesat de achizitia unui Opel Astra H benzina, as dori sa stiu ce parere aveti de aceasta masina ?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
an, cod motor, etc?

#3
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
https://www.clubopel...der=asc&start=0

Nu sunt decat 154 pagini Posted Image

#4
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
2005+, cod motor Z16XEP

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Au prostul obicei sa manance ceva ulei...cele de 1.6.Mai bine iei 1.4/90gloabe...mult mai fiabil decat 1.6

#6
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Orientează-te către o marcă mai bună, gen Ford sau VW. Opel are motorizări nereușite din mai multe puncte de vedere.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
asa este, din genul celor care au tot mai putine interventii mecanice si care functioneaza fara mari probleme. astea sunt cele mai problematice, nu te fac sa simti ca ai masina.

am avut in familie, am condus si eu si mai am si alti cativa colegi de munca ce au astra g si h, mai nou stiu pe cineva care si-a luat si astra k, nimeni nu s-a plans de nimic pana acum. discutam de exploatari normale ale motorului, adica in parametri, nu fortate pe camp sau la tractat tractoare.

#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
detin un Opel astra H din 2007, motor 16XER (cred) de 115CP. incepusem si un jurnal de bord pe aici pe undeva, dar spre rusinea mea l-am abandonat.
pina acum masina a facut cca 85.000 km, condusi cam jumate-jumate in oras / afara, in principal de sotie. pina acum problemele majore au fost:
- acum vre-o doi ani s-a intepenit o roata pe dreapta spate (de fapt etrierii - roata se invartea, dar greu). descoperit roata incinsa pe A1 la km 50, intors la Radacini in Bucuresti, desfacut, curatat, schimbat placute - vre-o 2-300 lei;
- asta vara a picat din senin bobina de inductie, motorul mergea in 3 cilindri si nu mai tragea la turatii joase; bobina a costat vre-o 400 (nu de origine, dar luata prin Radacini) si montajul inca vre-o 100;
- la ultima revizie - acum doua saptamani - sotia a primit un check list care include discuri fata si spate, placute fata si ambele tobe (prima ar avea racordul flexibil rupt, iar a doua este exfoliata). deviz (Radacini) aproape 4.000 lei.

mai marunte (dar poate mai enervante, fiindca e clar ca-s probleme de proiectare):
- capacele care acopera suruburile pentru portbagazul de pe plafon au zburat unul cite unul la spalatorie. cost "de origine" - cca 100 lei/buc (sunt 4); alternativa - 100 lei toate 4, nu m-am invrednicit sa le schimb inca;
- oglinzile electrice la care mecanismul a inceput sa "agate" in timp si acum nu se mai pot regla doar pe o zona limitata;

problema principala la masina asta a fost insa consumul, care mie mi se pare mare - 12-13% in bucuresti, 7.5-8% afara. adica mai mult decit loganul 1.6 90 cp de la munca, din exact acelasi an - 2007.
ca fapt divers, o revizie uzuala (ulei si filtre de origine) la dealer este in jur de 400 lei, au diverse promotii pentru masini mai vechi de 4 ani.

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
O părere bună am. Şi eu caut, printre alte mărci. Îţi mai sugerez şi Ford Focus II şi Renault Megane II.

Vezi să fie un motor de 110 cai minim, că altfel o să fie puturoasă la greutatea ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate