Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sfat achizitie boxe pc

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
Salut,

Doresc sa achizitionez boxe pt pc, voi utiliza placa audio incorporata de pe motherboard. Ca si content, filme si muzica, nimic special.
Buget :300-400 lei

Eu m-am oprit la astea
https://m.emag.ro/bo...t/pd/DWSCV2BBM/

Va rog sa ma ajutati cu o perere/recomandari.

Multumsc!

Edited by constantin28, 03 October 2017 - 13:53.


#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Acel edifier a fost la 289 lei, deci va mai fi la acel pret... Eu de un an ma tot uit la el....

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si eu il pandesc, e genial de-a dreptul. am avut unul in teste vreo doua saptamani,
dar am amanat achizitia lui in favoarea unui sistem audio.

vezi ca si asta https://m.emag.ro/bo...b/pd/DQPNFKBBM/ e beton, are in plus fata de
al tau si intrare optica, plus coaxial, dar sa-l gasesti vandut de emag, ca la altii e mai
scump.

Edited by dygey, 03 October 2017 - 14:21.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Acolo in specificatii scrie "sunet HD". E foarte OK ,chiar doar pentru ca nu exista asa ceva. Exista doar sunet high resolution sau prescurtat hires. Sau hirez pe la noi. Si oricum pe un astfel de echipament nu se simte diferenta fata de wav ,flac 16/44,1("calitate CD" cum mai zic unii) sau chiar mp3-uri la 320kbps sau AAC-uri de pe iTunes.
Ca boxe de pc insa cred ca sunt relativ OK.

Edited by edigee, 03 October 2017 - 14:37.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 easy90rider, on 03 octombrie 2017 - 13:58, said:

Acel edifier a fost la 289 lei, deci va mai fi la acel pret... Eu de un an ma tot uit la el....

Cu cat te uiti mai des cu atata scade probabilitatea sa-i mai reduca pretul. Cei de la Emag stiu numarul de accesari pe fiecare pagina de produs in parte.... Cu cat mai multe, cu atata pretul creste, nu scade.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Prin pricy.ro il urmaresc...

#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

 rosix, on 03 octombrie 2017 - 14:53, said:


Cu cat te uiti mai des cu atata scade probabilitatea sa-i mai reduca pretul. Cei de la Emag stiu numarul de accesari pe fiecare pagina de produs in parte.... Cu cat mai multe, cu atata pretul creste, nu scade.
nu e chiar asa, am urmarit eu personal un produs pe emag, si urma sa ma mai gandesc ce sa aleg intre respectivul produs si altul. dupa o perioada au redus pretul la produsul initial de care eram interesat si l-am luat chiar la un pret bun.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 edigee, on 03 octombrie 2017 - 14:36, said:

Acolo in specificatii scrie "sunet HD". E foarte OK ,chiar doar pentru ca nu exista asa ceva. Exista doar sunet high resolution sau prescurtat hires. Sau hirez pe la noi. Si oricum pe un astfel de echipament nu se simte diferenta fata de wav ,flac 16/44,1("calitate CD" cum mai zic unii) sau chiar mp3-uri la 320kbps sau AAC-uri de pe iTunes.
Ca boxe de pc insa cred ca sunt relativ OK.

Daca-mi permiti sa fiu carcotas, nici sunetul hi-res nu prea ar trebui sa existe. Sunetul e sunet, adica unde mecanice, aer miscat de membrana unui difuzor.

#9
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

 Ion_de_la_Raion, on 03 octombrie 2017 - 16:56, said:


Daca-mi permiti sa fiu carcotas, nici sunetul hi-res nu prea ar trebui sa existe. Sunetul e sunet, adica unde mecanice, aer miscat de membrana unui difuzor.

Hi-res vine de la High Resolution, ceea ce inseamna un sunet mai putin compresat, cu mai putini biti (informatie) lipsa, insa acea lipsa nu o simti la niste boxe de calculator. Deci, exista sunet compresat si sunet necompresat. Sunet HD sau ce ziceau aia acolo, e o chestie de marketing. Puteau sa sa scrie Hi-Fi, daca erau corecti.

#10
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008

 dygey, on 03 octombrie 2017 - 14:19, said:

vezi ca si asta https://m.emag.ro/bo...b/pd/DQPNFKBBM/ e beton, are in plus fata de
al tau si intrare optica, plus coaxial, dar sa-l gasesti vandut de emag, ca la altii e mai
scump.
Multumesc dygey, dar acel model depaseste bugetul.


#11
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Astea! https://www.pcgarage...ier/r1800t-iii/

Sunt mai bune ca R1280.

Edited by GUP, 03 October 2017 - 22:18.


#12
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Edifier R1280DB sunt mai ieftine la pcgarage https://www.pcgarage...280db-20-black/

 GUP, on 03 octombrie 2017 - 22:13, said:

Astea! https://www.pcgarage...ier/r1800t-iii/
Sunt mai bune ca R1280.

Mai bune sau mai puternice? :)

#13
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Mai bune. Amplificator intern clasa D, difuzoare mai bune, tweetere ca la Dali Zensor, cutii construite mai bine etc.

Edited by GUP, 03 October 2017 - 23:16.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Clasa D la amplificare nu inseamna in niciun caz mai bun. Dimpotriva. Singurul avantaj e greutatea mai mica si consumul redus. Asta asa ca idee generale. Asta nu inseamna ca boxele alea nu sunt OK la pretentiile respective.

 Rockyy, on 03 octombrie 2017 - 17:14, said:

Hi-res vine de la High Resolution, ceea ce inseamna un sunet mai putin compresat, cu mai putini biti (informatie) lipsa, insa acea lipsa nu o simti la niste boxe de calculator. Deci, exista sunet compresat si sunet necompresat. Sunet HD sau ce ziceau aia acolo, e o chestie de marketing. Puteau sa sa scrie Hi-Fi, daca erau corecti.
Nu e vorba de nicio compresie cand vorbim de fisiere wav. Doar de mai putina sau mai multa informatie continuta in acel fisier ,informatie cu atat mai detaliata si precisa cu cat sample rate si bit depth sunt mai mari. Compresie e cand iei un fisier wav si il faci mp3 ,AAC ,AC3 ,adica il convertesti in formate lossy(compresate/comprimate).

 Ion_de_la_Raion, on 03 octombrie 2017 - 16:56, said:

Daca-mi permiti sa fiu carcotas, nici sunetul hi-res nu prea ar trebui sa existe. Sunetul e sunet, adica unde mecanice, aer miscat de membrana unui difuzor.
Corect. E vorba doar de fisiere ce contin audio in parametrii high resolution. Ce pleaca de la difuzoare ,undele mecanice ce ajung ca sunet la urechile noastre, e doar rezultatul rularii diverselor calitati de fisiere prin sistemul audio respectiv.

Edited by edigee, 04 October 2017 - 00:11.


#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Hi-Res este un o certificare care o primesc produsele care se conformeaza unui nou standard iar ca recunoastere primesc sigla de mai jos.
Este ceva asemanator cu THX, adica nu se aplica la chestii de doi bani si existenta acelei sigle garanteaza un minim de performanta in domeniu.

Attached Files



#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 constantin28, on 03 octombrie 2017 - 13:51, said:

Buget :300-400 lei

Fa un efort si mareste bugetul pana pe la 500 lei, mai asteapta daca e cazul, dupa care cumperi Microlab Solo 6. Din categoria boxelor de PC ieftine sunt cam singurele de pe piata romaneasca ce se apropie de sunetul hi-fi entry level. Pe langa constructia destul de buna le ajuta si dimensiunea wooferului sa reproduca sunetul calumea (woofer de 6.5 inch).

Edited by razor01, 04 October 2017 - 10:41.


#17
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
De Black Friday am luat Edifier R1280T la 230 lei.
Boxe 2.0 Edifier R1280T, 42W, Brown https://m.emag.ro/bo...t/pd/DWSCV2BBM/

Se aud foarte bine. Pentru cerintele mele si ca pret sunt foarte bune.

Multumesc de ajutor tuturor!
O zi frumoasa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate