Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Parinti cicalitori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 dannyetlv, on 03 octombrie 2017 - 13:34, said:

Voi aveți mame cu caracter deseori enervant, sufocant, cicălitor? Care să vă sune să vă întrebe ce faceți, spre exemplu, dar într-un mod sufocant de-a dreptul. Întreb să văd cât de singur sau nu sunt în situația asta.
Spun 'cu caracter' ca să nu le etichetez.

Daca te comporti in viata reala in stilul in care te comporti in cea virtuala (acest forum,de exemplu) nu-i de mirare ca trebuie sa ti se zica mereu ce sa faci.Dar in cazul asta nu-i vorba de cicaleala,este doar ingrijorare,justificata de altfel.
Cum s-a mai mentionat mai sus,bataia la cap (cicaleala) iti va lipsi din plin in momentul cand nu va mai fi cine sa te cicaleasca.
Eu zic ca totusi parintii si-au castigat dreptul de a-si "agasa" copiii,chiar daca acestia traiesc in lumea lui fac ce vreau ,drepturile omului sau mai lasa-ma dracului in pace.Intr-o relatie normala,parintii vor fi intotdeauna de partea copiiilor din dragoste,nu datorita intereselor meschine.Dar este pacat ca aceste adevaruri ni se deschid in fata mult prea tarziu,de multe ori prea tarziu.
Eu personal de multe ori as dori sa-mi cer iertare pentru anumite lucruri facute in trecut,da' nu mai am cui.Si doare,sa stii.

#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 arg, on 03 octombrie 2017 - 14:16, said:

cana cu apa e una iar biberonul cu lapte alta

pe principiul asta ai batrani ar trebui sa aiba grija de nepoti astfel incat parintii sa poata alega dupa banii, mancare si ce mai trebuie prin casa.

@daniMMM
ia invita-i sa aiba grija de nepot/nepoti... sa vezi ce repede baga capu la cutie...
La mine nu-i problema asta,eu am locuit singur,nu doar plecat de acasa, de la 17 ani,am muncit sezonier la sapaturi arheologice la Tibiscum,in momentul de fata aia mica e la maica-mea si isi face temele,dar cunosc o gramada de netoti sufocati de parinti sau mămoși  la 40 de ani.

Edited by daniMMM, 03 October 2017 - 14:29.


#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 dannyetlv, on 03 octombrie 2017 - 13:34, said:

Voi aveți mame cu caracter deseori enervant, sufocant, cicălitor? Care să vă sune să vă întrebe ce faceți, spre exemplu, dar într-un mod sufocant de-a dreptul. Întreb să văd cât de singur sau nu sunt în situația asta.
Spun 'cu caracter' ca să nu le etichetez.

cu siguranta ai si tu o mare contributie la aceasta situatie.

#22
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 dannyetlv, on 03 octombrie 2017 - 13:34, said:

Voi aveți mame cu caracter deseori enervant, sufocant, cicălitor? Care să vă sune să vă întrebe ce faceți, spre exemplu, dar într-un mod sufocant de-a dreptul. Întreb să văd cât de singur sau nu sunt în situația asta.
Spun 'cu caracter' ca să nu le etichetez.
Vorbeste cu mama ta cat de des poti, poarta-te frumos. Intr-o zi o sa iti dai seama ca astea contau cel mai mult. Speram sa vina cat mai tarziu acea zi, insa niciodata nu se stie.

#23
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 arg, on 03 octombrie 2017 - 14:02, said:

@daniMMM
in cazul asta se rezolva simplu:
intre voi si copil aleg copilul....
datoria mea e sa ma "sacrific" pentru copil nu pentru parinti...
ordinea este: copil/copii, nevasta/sot, parinti, socri etc...

Pe primul loc trebuie sa fii tu si nimeni altcineva.
Pe locul doi as pune partenerul de viata (cat tine relatia: mai mult, mai putin, nu conteaza). E egalul tau psiho-social si cu ala o sa te ajuti / completezi, in nici un caz cu copilul si prea putin cu parintii / socrii.

De la 3 in sus, care cum vrea...

Edited by cattavencu, 03 October 2017 - 15:11.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca as fi pus "tu" pe primul loc as fi fost acuzat de egosim
daca pe locul 2 as fi pus sotia/sotul as fi fost acuzat ca negllijez copilul

instinctul de autoconservare il am asa ca involuntar ma voi protejata
sotia isi poate purta singura de grija, pe cand copilul e mic si trebuie protejat asa ca urca pe primul loc...

Edited by arg, 03 October 2017 - 15:21.


#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 cattavencu, on 03 octombrie 2017 - 15:08, said:

Pe primul loc trebuie sa fii tu si nimeni altcineva.


Pe primul loc este familia.
Fiecare individ insa hotareste ce inseamna familia sa.

#26
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 adisz, on 03 octombrie 2017 - 15:59, said:


Pe primul loc este familia.
Fiecare individ insa hotareste ce inseamna familia sa.

Aici iti dau dreptate. Dar si tu faci parte din familie.

Aici e util un exercitiu de imaginatie: daca sotia/sotul si unul dintre parintii tai (mama sau tata) ar fi in pericol sa se innece si ai putea salva doar pe unul dintre ei, pe cine ai salva? Amandoua cazuri sunt membrii ai familiei, dar si in cadrul unei familii exista grade de prioritizare. Eu recunosc ca mi-as salva sotia.

#27
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, parintii ramin cei mai statornici si apropiati prieteni ai tai care nu vor ezita sa-si puna chiar si viata la "bataie" pentru copii! Incearca sa fii mai putin "rece" fata de ei si totul o sa fie OK ! Mai tirziu o sa-ti doresti asta cu siguranta si nu ai sa mai poti.

#28
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
1. spune-i la prima ora a diminetii ca esti bine si ca o mai suni seara.

2. ar trebui sa o apreciezi mai mult pentru faptul ca maica-ta te iubeste.

3. avand in vedere ca altora le-ar lipsi astfel de cicaleli, esti putin egoist.

Edited by cllaudyu, 03 October 2017 - 16:34.


#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 dannyetlv, on 03 octombrie 2017 - 13:34, said:

Voi aveți mame cu caracter deseori enervant, sufocant, cicălitor? Care să vă sune să vă întrebe ce faceți, spre exemplu, dar într-un mod sufocant de-a dreptul. Întreb să văd cât de singur sau nu sunt în situația asta.
Spun 'cu caracter' ca să nu le etichetez.
Baga un sms automat de la mami cu textul "sunt bine".

Invariabil vei fi mereu bine pentru mami, tu stai linistit, ea sta linistita :)

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
waw ce de pareri
initiator varsta, ocupatie si dupa vb,asta daca nu esti pe caterinca

#31
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Baxon, on 03 octombrie 2017 - 13:36, said:

Ti-e greu sa nu raspunzi la telefon si sa setezi mesaj automat de raspuns ( sms = nu pot sa vb acuma , sunt in sedinta , ma cac  etc etc ... ) ?
Nu știu citi mesaje :))) Doar de aș stabili mesaj vocal.

 arg, on 03 octombrie 2017 - 13:42, said:

De ce îmi recomanzi asta? :-?

 daniMMM, on 03 octombrie 2017 - 13:58, said:

Cicalitori si enervanti mi se par aia care chiar te sufoca cu tot felul de cereri ampulea,de exemplu stiu ca ai rate si copil mic dar vrea tv nou de un metru sa-l vada pe Gadea mai bine,amintindu-ti permanent cat s-a sacrificat pentru tine ca ti-a pus un blid de mancare in fata si te-a tinut la scoala,de parca tu ai fi latrat din dimensiunea 30 sa vii pe lume obligatoriu prin terminalul ei.Sau sa se bage in viata ta si in casnicie cu tot felul de remarci aberante de cat de bun esti tu si cat de proasta-i nevasta-ta.Dar ca te suna de la distanta sa te intrebe ce faci?Chiar de trei ori pe zi...
Ăsta e printre cele mai rele cazuri posibile. Nu, nu am așa ceva.

 adisz, on 03 octombrie 2017 - 14:26, said:


Daca te comporti in viata reala in stilul in care te comporti in cea virtuala (acest forum,de exemplu) nu-i de mirare ca trebuie sa ti se zica mereu ce sa faci.Dar in cazul asta nu-i vorba de cicaleala,este doar ingrijorare,justificata de altfel.
Cum s-a mai mentionat mai sus,bataia la cap (cicaleala) iti va lipsi din plin in momentul cand nu va mai fi cine sa te cicaleasca.
Eu zic ca totusi parintii si-au castigat dreptul de a-si "agasa" copiii,chiar daca acestia traiesc in lumea lui fac ce vreau ,drepturile omului sau mai lasa-ma dracului in pace.Intr-o relatie normala,parintii vor fi intotdeauna de partea copiiilor din dragoste,nu datorita intereselor meschine.Dar este pacat ca aceste adevaruri ni se deschid in fata mult prea tarziu,de multe ori prea tarziu.
Eu personal de multe ori as dori sa-mi cer iertare pentru anumite lucruri facute in trecut,da' nu mai am cui.Si doare,sa stii.
Și cum ți se pare că mă comport pe acest forum? Că doar ai menționat, nu ai detaliat.
Motivul pentru care pot pune unele întrebări mai bizare este că unele lucruri le iau de la zero, fără teamă, vreau să lămuresc orice neclaritate.

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 14:32, said:


cu siguranta ai si tu o mare contributie la aceasta situatie.
Și care anume? Întreb ca să mă asigur că la ce te referi tu recunosc și în viața reală.

 iuliean50, on 03 octombrie 2017 - 16:23, said:

Initiator, parintii ramin cei mai statornici si apropiati prieteni ai tai care nu vor ezita sa-si puna chiar si viata la "bataie" pentru copii! Incearca sa fii mai putin "rece" fata de ei si totul o sa fie OK ! Mai tirziu o sa-ti doresti asta cu siguranta si nu ai sa mai poti.
Nu e vorba că sunt rece, însă de fiecare dată când am încercat să le explic problemele mele nu au înțeles, ba chiar au urlat, făcându-mă nebun. Financiar mă ajută și în rest cu ce pot.

 cllaudyu, on 03 octombrie 2017 - 16:30, said:

1. spune-i la prima ora a diminetii ca esti bine si ca o mai suni seara.

2. ar trebui sa o apreciezi mai mult pentru faptul ca maica-ta te iubeste.

3. avand in vedere ca altora le-ar lipsi astfel de cicaleli, esti putin egoist.
Când îți lipsesc altora cicălelile dar tu ai parte de ele ești egoist.
Mai bine să fii sufocat peste măsură de așa ceva? Crede-mă că am fost sufocat din copilărie iar în unele cazuri nici să vreau nu reușesc să am atâta răbdare în fiecare zi încât să-i răspund la tot ce mă întreabă.
Și altă chestie: mai bine nu lua pe om cu 'învață lecția x, lecția y' ci lasă-l odată să dea cu capul. E ceva mai valoros decât mii de lecții inutile, aiurea.

 ceanu1980, on 03 octombrie 2017 - 19:13, said:

waw ce de pareri
initiator varsta, ocupatie si dupa vb,asta daca nu esti pe caterinca
Nicio întrebare postată de mine pe forum nu e pusă la caterincă, în primul rând.
În al doilea rând: 22 de ani, student la masterat la Info în anul II.

#32
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
fa-i pe plac si raspunde-i cu ce se asteapta sa auda, chiar daca nu e asa. mai diminuezi din cicalelile primite. in fond, si astea au frumusetea lor, sunt ca primul imbold, un sut in dos parintesc sa te inversuneze sa ajungi cu bine in viata de unul singur. dupa o perioada, si astea vor deveni o amintire, atunci cine te va mai cicali? nevasta-ta?

#33
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 business11, on 03 octombrie 2017 - 13:40, said:

ai pana in 20 de ani, si esti intr-o perioada mai mult sau mai putin de pubertate?

Imi aduc aminte de perioada in care parintii mei in special mama se comporta la fel, la perioada respectiva eram destul de enervat normal, dar cu timpul o sa iti dai seama si o sa iti fie dor de apelurile respective.
Și asta este o chestie tipic românească în orice caz, să ne plângem și să avem regrete în orice situație : dacă sună mama, aia e problema, dacă nu mai sună mama, aia e problema.
Ce lacrimi și ce nostalgie, când ne amintim de acele momente incredibil de profunde când suna mama la telefon, cum de nu se mai întâmplă acest lucru și cum vom trăi mai departe fără apelurile mamei ??!! Posted Image  Posted Image  Posted Image


Nu este nimic sănătos într-o anxietate continuă din partea părinților către copil.
Când n-au existat telefoane mobile, oamenii stăteau liniștiți pentru că știau că nu pot închide copiii în cușcă pentru a-i proteja, nu pentru asta i-au făcut pe lume. Trebuie să-i lase afară și destinul va decide ce se va întâmpla cu ei, așa cum se întâmplă cu orice creatură de pe planetă.
Acum când există telefoane mobile nimic nu este schimbat, cu afara faptului că părinții acum trăiesc cu o iluzie că pot proteja copiii prin faptul că îi sună pe telefon, deși dacă acel copil este răpit și băgat în spatele unei dube, atunci fie că sună mobilul, fie că nu sună mobilul, tot nu mai contează.

Părinții vin cu texte de genul ”Lasă că nu știi până când nu ai copii”, dar n-ar recunoaște că doar pentru că cineva are copii, asta nu înseamnă că nu are ce învăța ca și părinte.
Părinții din România ar avea unde să evolueze și chiar mult.
Una dintre lecții ar fi creșterea unor copii care să ajungă maturi în adevăratul sens al cuvântului, să îi crească atât de responsabili și cu capul pe umeri încât să nu  fie nevoie să îi cicălească non-stop cu un telefon mobil, de parcă ar fi lesa unui câine.

Dar este foarte greu de acceptat pentru acești părinți că de fapt motivul pentru care nu pot scăpa de anxietatea aceasta este că n-au încredere în propriul copil și n-au încredere pentru că realizează că nu l-au crescut atât de serios și de bine cât ar fi vrut.

Chestia cu ”dar nouă ne este frică că acolo afară este o lumea rea!” nu ține, pentru că lumea mereu a fost plină de pericole și acele pericole nu vor fi intimidate de telefonul mobil, sabia micii odrasle  Posted Image  :lol:

Edited by AL_DRAGON, 04 October 2017 - 12:41.


#34
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Ai să râzi, dar comportamentul mamei tale e perfect normal și justificat. Posibil să ai aibă un așa comportament tocmai datorită faptului că-și cunoaște foarte bine fiul.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 dannyetlv, on 03 octombrie 2017 - 20:47, said:

De ce îmi recomanzi asta? :-?
simplu, ai sa intelegi situatia prin care trece mama/bunica ta....

#36
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
A mea e ok, nu e cicalitoare. Mai mult o sun eu decat ea, insa mereu are grija sa intrebe daca am mancat, daca sunt bine..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate