Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Pensie de întreținere minor de la tata cu domiciliul în UE

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Domle, viata e complexa . Vorba maestrului Visan . Dar  imi aduc aminte zambind o intamplare reala a unui coleg , de fapt un vecin din tineretea mea .La divort judecatoarea ii spune pe finalul dosarului, se divorta greu dupa revolutie, nu ca acum la notar sau primarie,  inde nu sunt prunci mici .Zice:
- Si cu astea fiind zise declar desfacuta casatoria si stabilesc un cuantum de 4000 de lei pensie alimentara  pentru minora , pana la implinirea varstei de 18 ani sau 26 cel mult in cazul continuarii studiilor intr-o  forma de invatamant la zi si in institutie de stat .
Asta,  vecinul, stupoare, ca era somer :
-Doamna presedinta si onorata instanta, mi-e imposibil cu suma stabilita, cuantumul ei adica, eu momentan sunt fara serviciu .Nu am de unde .Doamna raspunde imperturbabila :
-No, in cazul asta cresti o clotza ori doua,  sau trei,  cu pui de gaina, ii faci mari, ii vinzi,  si ai bani de pensie .Daca nu, avem penitenciare in care prestezi munca si din sumele obtinute se vireaza pruncului minor .La buna vedere ! Posted Image
Habar nu am daca doamna vaneaza bani sau nu , dar copilul trebuie sa beneficieze de dreptul banesc stabilit de instanta . Venit , nevenit , cresti o closca si faci bani,  cum zicea doamna judecatoare  !

Edited by MareleGenghisHan, 03 October 2017 - 17:48.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
mai nou s-a descoperit apa calda, s-a abolit sclavia si pensia alimentara e raportata la venitul celui ce trebuie sa o plateasca.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cel care e obligat la plată poate să ceară recalcularea în funcție de venituri sau de lipsa lor.

Edited by althea, 03 October 2017 - 19:06.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 14:20, said:

Vreti sa spuneti ca daca nu are niciun venit nu se stabileste o pensie minima pe care este obligat sa o plateasca?
Din cate stiu este obligat sa  plateasca un minim.

Trebuie sa apelezi la o instanta judecatoreasca. Uite aici un exemplu.

https://www.juridice...a-venituri.html

Edited by bumpocbum, 04 October 2017 - 07:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate