Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pensie de întreținere minor de la tata cu domiciliul în UE

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
emmaflory

emmaflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
In urma divortului, s-a stabilit prin sentinta ca minorul sa aiba domicilul stabil alaturi de mama in Romania, tatal fiind obligat la o pensie alimentara lunara in suma de 300 de euro. In urma cu un an, fara a exista o alta hotarare judecatoreasca sau o dovada a micsorarii veniturilor, tatal a inceput sa plateasca doar 180 de euro/ luna.
Tatal minorului este cetatean roman, stabilit in Spania si in momentul de fata sustine ca este in somaj.
Intrebarea mea este ce este de facut in aceasta situatie, cui ma pot adresa pentru o situatie a veniturilor realizate si cum pot recupera sumele neachitate?
Cum se stabileste/recalculeaza pensia alimentara in cazul in care tatal lucreaza fara forme legale in Spania?

Va multumesc!

#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 13:30, said:

Cum se stabileste/recalculeaza pensia alimentara in cazul in care tatal lucreaza fara forme legale in Spania?
Va multumesc!

Simplu, nu se poate stabili.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 13:30, said:

........cui ma pot adresa pentru o situatie a veniturilor realizate si cum pot recupera sumele neachitate?
Cum se stabileste/recalculeaza pensia alimentara in cazul in care tatal lucreaza fara forme legale in Spania?

te adresezi instantei. problema e ca in spania ajutorul de somaj e ~400 euro, iar procentul maxim pentru pensia alimentara e de 25%, asa ca te poti trezi cu si mai putini bani decat primesti acum.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 13:30, said:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
In urma divortului, s-a stabilit prin sentinta ca minorul sa aiba domicilul stabil alaturi de mama in Romania, tatal fiind obligat la o pensie alimentara lunara in suma de 300 de euro. In urma cu un an, fara a exista o alta hotarare judecatoreasca sau o dovada a micsorarii veniturilor, tatal a inceput sa plateasca doar 180 de euro/ luna.
Tatal minorului este cetatean roman, stabilit in Spania si in momentul de fata sustine ca este in somaj.
Intrebarea mea este ce este de facut in aceasta situatie, cui ma pot adresa pentru o situatie a veniturilor realizate si cum pot recupera sumele neachitate?
Cum se stabileste/recalculeaza pensia alimentara in cazul in care tatal lucreaza fara forme legale in Spania?

Va multumesc!

Somajul este o forma legala. Lucrul la negru este e forma ilegala pe care nici macar fiscul nu o poate impozita. Cu atat mai putin se poate calcula un venit care de fapt nu exista...legal.

#5
emmaflory

emmaflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017

View Postbumpocbum, on 03 octombrie 2017 - 13:54, said:


Somajul este o forma legala. Lucrul la negru este e forma ilegala pe care nici macar fiscul nu o poate impozita. Cu atat mai putin se poate calcula un venit care de fapt nu exista...legal.

Vreti sa spuneti ca daca nu are niciun venit nu se stabileste o pensie minima pe care este obligat sa o plateasca?
Din cate stiu este obligat sa  plateasca un minim.

View Post_Smiley_, on 03 octombrie 2017 - 13:52, said:


te adresezi instantei. problema e ca in spania ajutorul de somaj e ~400 euro, iar procentul maxim pentru pensia alimentara e de 25%, asa ca te poti trezi cu si mai putini bani decat primesti acum.
Mai putin sigur nu primesc pentru ca somajul se stabileste in functie de salariul pe care l-ai avut iar la un salariu ca al lui sigur are un somaj peste 700. Avand prieteni acolo si mai ales ca am si lucrat acolo stiu cat de cat cam care sunt veniturile din somaj.

#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 14:20, said:


Vreti sa spuneti ca daca nu are niciun venit nu se stabileste o pensie minima pe care este obligat sa o plateasca?
Din cate stiu este obligat sa  plateasca un minim.


pai daca nu are venit de unde sa iti dea pensie? tipareste banii acasa?

#7
emmaflory

emmaflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017

View Postusrnm, on 03 octombrie 2017 - 14:23, said:


pai daca nu are venit de unde sa iti dea pensie? tipareste banii acasa?
Daca nu are venit ce mananca?
Pentru el are bani sa traiasca dar pentru copil, nu?

#8
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 14:27, said:

Daca nu are venit ce mananca?
Pentru el are bani sa traiasca dar pentru copil, nu?
Gandire tipic femeiasca. Toate femeile divortate pe care le cunosc si-ar vinde un rinichi sa-l faca pe prost de bani. Poate nu are bani de ajuns si pentru pensie alimentara. Cand vor intelege, in special femeile, ca facerea unui copil este strict legat de egoism, iar daca il faci iti asumi si ca il poti creste singur/a. Daca vine si un ajutor din partea fostului/fostei bine, daca nu, pace. Atata va tarati prin tribunale si rahaturi pentru 3 lei...

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postusrnm, on 03 octombrie 2017 - 14:30, said:

Gandire tipic femeiasca. Toate femeile divortate pe care le cunosc si-ar vinde un rinichi sa-l faca pe prost de bani.  
Dacă aș zice gândire tipic masculină aș jigni bărbați care își asumă rolul de tată.
Și dacă nu are niciun venit tot e obligat să plătească un procent din venitul minim net pe economie.

emmaflory, există o procedură care se derulează, cred, prin Ministerul de Justiție pentru părinți în situația ta (domiciliul sau rezidența celuilalt părinte în UE) dar n-am timp acum să caut - încerc de-acasă. Poți obține un titlu executoriu european pentru pensia de întreținere. Ar fi grozav să îi știi adresa sau măcar localitatea unde stă.
E de durată dar se rezolvă.

Edited by althea, 03 October 2017 - 14:48.


#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Eu vb de barbatii care isi asuma rolul de tata, nu de aia betivi care au plecat in lume. Pe toti divortatii pe care ii stiu, unul nu a fugit de responsabilitate, dar toate femeile erau doar dupa bani, sa-l lase pe fraer in curu gol, sa-i ia si ultimu ban. Si eu am fost in situatia asta. Ai mei divortati, maicamea il dadea in judecata sa-i dea bani si i-a dat.. de s-a saturat. Dar tacamiu imi dadea si pe cur si pe nas, doar ca nu voia sa-i dea ei bani cacalau. Si asa sunt toti cunoscutii mei care se afla in situatia asta. Nu le lipsesc nimic copiilor din partea tatilor, doar mamelor le lipsesc banii.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Generalizezi, și nu-i corect.
Plus că e cam nepoliticos să scrii de-astea pe topicul ei. Las-o baltă, mulțumesc.

Edited by althea, 03 October 2017 - 14:55.


#12
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Intreb si eu - cand faci un copil te gandesti ca celalalt poate, doamne fereste, si sa moara???

Si atunci cu ce te ajuta? Copilul e al tau, il faci/cresti pentru ca il iubesti, nu pentru banii altuia...

Nu cred ca daca tatal nu are nici un venit se poate pretinde vreo suma.

Edited by Oxigen1234, 03 October 2017 - 14:59.


#13
emmaflory

emmaflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017

View Postalthea, on 03 octombrie 2017 - 14:43, said:

Dacă aș zice gândire tipic masculină aș jigni bărbați care își asumă rolul de tată.
Și dacă nu are niciun venit tot e obligat să plătească un procent din venitul minim net pe economie.

emmaflory, există o procedură care se derulează, cred, prin Ministerul de Justiție pentru părinți în situația ta (domiciliul sau rezidența celuilalt părinte în UE) dar n-am timp acum să caut - încerc de-acasă. Poți obține un titlu executoriu european pentru pensia de întreținere. Ar fi grozav să îi știi adresa sau măcar localitatea unde stă.
E de durată dar se rezolvă.

Multumesc pentru raspuns.

#14
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Si eu sunt divortat, si eu platesc de 12 ani pensie alimentara fostei zgripturoaice, dar nici un tribunal din ce colt de lume vreti voi, nu va obliga tatal sa plateasca vreun ban , daca el nu inregistreaza venit. In baza a ce il calculeaza? Un minim din ce? Venitul minim pe economie? Pentru asta trebuie sa fie macar maturator pe strazi. Vorba unul antevorbitor "tipareste banii acasa"?

In cazul meu dobitoacei i-a sunat ceasul (biologic) si a vrut un copil, nici macar nu eram casatoriti. Dupa ce am luat-o de nevasta a zis ca sunt prea sarac si a inceput scandalul. Dupa ce am parasit-o si m-am pus pe picioare si castigam 8500 de ron pe luna, ma vrut inapoi. Copilul meu, chiar daca initial nu l-am vrut ca nu eram pregatit, acum este lumina ochilor mei si nu are nici o vina. Eu ii dau ma-sii 25% din ce castig si tot eu ii cumpar: telefoane, tablete, biciclete, role, haine, bijuterii...etc.

Edited by costin001, 03 October 2017 - 15:27.


#15
emmaflory

emmaflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017

View Postusrnm, on 03 octombrie 2017 - 14:30, said:

Gandire tipic femeiasca. Toate femeile divortate pe care le cunosc si-ar vinde un rinichi sa-l faca pe prost de bani. Poate nu are bani de ajuns si pentru pensie alimentara. Cand vor intelege, in special femeile, ca facerea unui copil este strict legat de egoism, iar daca il faci iti asumi si ca il poti creste singur/a. Daca vine si un ajutor din partea fostului/fostei bine, daca nu, pace. Atata va tarati prin tribunale si rahaturi pentru 3 lei...

Copilul l-am facut singura? Daca nu are din ce sa traiasca cum de face alt copil? Adica nu ai bani sa cresti unul dar ai bani sa cresti doi?
Nu cunoasteti situatia asa ca ar fi fost mai dragut sa va abtineti din a va da cu parerea. Are bani sa bea si sa se distreze dar pentru copilul lui, nu.
Stati linistit nu sunt o intretinuta, muncesc, copilul a mers la o gradinita privata, acum merge la after school, face cursuri de engleza, cursuri de dans, deci nu puteti spune ca acest copil  creste doar cu banii lui asta daca aveti ideea ce costuri implica cresterea unui copil.
Sa nu intelegeti ca ma justific dar  cum are bani pentru el asa ar trebui sa se gandeasca si la copilul lui. Mi-a spus sa ma descurc singura daca vreau sa-i ofer mai multe. Este un raspuns de parinte responsabil? Nu a venit sa o vada de un an si 3 luni. Considerati normal? Cand esti parinte renunti la lucruri in favoarea copilului.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postusrnm, on 03 octombrie 2017 - 14:30, said:

Gandire tipic femeiasca. Toate femeile divortate pe care le cunosc si-ar vinde un rinichi sa-l faca pe prost de bani. Poate nu are bani de ajuns si pentru pensie alimentara. Cand vor intelege, in special femeile, ca facerea unui copil este strict legat de egoism, iar daca il faci iti asumi si ca il poti creste singur/a. Daca vine si un ajutor din partea fostului/fostei bine, daca nu, pace. Atata va tarati prin tribunale si rahaturi pentru 3 lei...
As vrea sa te pot contrazice. Totusi sunt si cazuri normale unde ambii fosti se inteleg. Dar cel mai des aud "nu imi ajunge atat pentru copil, eu cheltui mai mult cu el" . Ultima data am intrebat persoana respectiva. Cat iti da? Atat. Cat cheltui cu copilul? Cheltui dublu? Dar strict cu copilul. Nu. Atunci iti da destul, e al vostru nu al lui. Adica participati 50-50 la cresterea lui, nu 100% el iar ea doar cu prezenta.
Din pacate 80% din femeile divortate considera ca partea materiala pentru cresterea copilului trebuie sa cada exclusiv in sarcina tatalui de parca l-a facut singur si ea doar il creste.

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 15:22, said:

Copilul l-am facut singura?
Ai mai mult de 360 de euro/luna cheltuieli strict cu copilul? Aici intra scoala, haine, mancare (pentru copil nu pentru amandoi). Chirie si intretinere platesti chiar daca esti si fara copil, deci nu o lua in calcul Posted Image
Fa calculul. Daca e sub 360 de euro inseamna ca vrei ca el sa participe mai mult ca tine la cresterea copilului Posted Image

Sincer mi-e greu sa cred ca ai cheltuieli mai mari de 1500 de lei lunare strict legate de copil. Ca tie nu iti ajung banii ca ai rate, chirie etc..... e alta treaba
Ca tot intrebi daca l-ai facut singura, te intreb si eu. El l-a facut singur?

Edited by PoeOvidiu, 03 October 2017 - 15:34.


#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postemmaflory, on 03 octombrie 2017 - 14:20, said:

Mai putin sigur nu primesc pentru ca somajul se stabileste in functie de salariul pe care l-ai avut iar la un salariu ca al lui sigur are un somaj peste 700. Avand prieteni acolo si mai ales ca am si lucrat acolo stiu cat de cat cam care sunt veniturile din somaj.

tine seama si de faptul ca 25% e maximul pe care-l poti primi (si cred ca minimul e 10%). daca el aduce dovezi cum ca e somer si tinand seama si de cat de scumpa e viata in spania, eu cred ca sunt sanse mari sa primesti mai putin decat ai acum.
dar asta e o discutie mai mult teoretica, pentru ca si el poate cere recalcularea pensiei, daca vrea (si are de ce). deci n-are rost sa-ti bati capul cu cat poti primi.

#18
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Oricum dac vrei sa afli platesti un avocat si te lamuresti.Pe forum o sa afli doar parerea fiecarui user.
Consultantele se platesc."Moca" a murit si a fost ingropat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate