Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Furt de curent electric, posibile consecințe

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010

View Postredbotos, on 03 octombrie 2017 - 12:04, said:

buna,
un vecin de al meu (un vecin mai de departe) are o improvizatie si fura curent electric , mai ales iarna.

Ce tensiune electrică ai?
La mine pe stradă, cu ceva ani în urmă, tensiunea scădea noaptea şi mai ales iarna la 170-180 V, nu mai funcţionau centralele termice şi alte aparate electrice. La mine maşina de spălat abia mai învârtea tamburul, becurile aveau seara lumina rosiatică. Nu m-a interesat ce fac unii vecini (pe la colţuri se mai auzeau povesti despre încălziri electrice ilegale), dar am luat semnătaură de la majoritatea oamenilor si am făcut sesizare la Electrica. Au venit şi au măsurat - 180 V seara. Au făcut nişte intervenţii de montare suplimentară a unor cabluri si al unui stâlp în mijlocul cartierului plus control la toate locuinţele incepând cu mine! Am primit răspuns scris de la ei, situaţia s-a rezolvat! Citind acest topic am măsurat de curiozitate tensiunea- 228 V.

#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postredbotos, on 03 octombrie 2017 - 12:47, said:

Pai daca se retrage acuma , scapa. Si zici ca a consumat aproape zece mii de euro?

Adica vreo 3000 in 4 ani.

Pai nu scapa,pentru ca brusc consumul lui va creste dupa ce se lasa de furat.Si de abia dupa asta va incepe show-ul.
In prima luna nu,dar in a doua deja va avea delegatia de la operatorul de retea pe capul lui.In normele ANRE se specifica foarte clar amenzile si pedepsele acordate pentru furt de curent.
redbotos
Eu in locul tau (asta daca-i reala povestea ta) nu m-as baga prea mult in afacerea asta.Este posibil sa te ia de complice la furt pana la urma.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu incepe nici un show.
cei de la "enel' au o statistica foarte buna in ceea ce inseamna consumul.
si in mod normal exista fluctuatii mari in consum....

Edited by arg, 03 October 2017 - 14:24.


#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
"UN VECIN"
Posted Image

Edited by exceswater, 03 October 2017 - 14:26.


#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Daca nu-l dovedeste, nu incepe nici un show. Nu mai aberati. Daca se opreste acum din furat, a scapat.

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postarg, on 03 octombrie 2017 - 14:22, said:

nu incepe nici un show..
Garantat va incepe.Nu-i nici primul,nici ultimul caz.
Vor veni,vor demonta contorul "pentru verificari" si intr-un timp naucitor de scurt va veni si citatia personalizata,insotita de concluziile tehnice,indeajuns de temeinice si legale incat sa nu existe nici o sansa in fata judecatorului.
Ti-o spun nu din experienta celui patit,ci din experienta celui care se invarte in aceasta bransa.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nene eu am sarit de la 150kwh luna la 10kwh si invers dupa cateva luni si nu a venit nimeni....
am sarit de la 150, la 300, pe urma la 50 si tot asa.... am avut luni in care consumul era zero, ca scosesem sigurantele si casa era goala....

Edited by arg, 03 October 2017 - 14:45.


#44
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
I-am arătat discutia de pe sp si cred ca acuma se uita si el. A cam început sa realizeze ceva . Eu i-am spus ca nu e bine. Ma cam bătea si pe mine mintea sa fac asa ceva. Dar nu prea merge, si se vede de la o posta.

#45
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postredbotos, on 03 octombrie 2017 - 14:49, said:

I-am arătat discutia de pe sp si cred ca acuma se uita si el
Baga-i un program pirat sa-i vedem si fata in timp ce  citeste..

Edited by daniMMM, 03 October 2017 - 14:57.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu existat cazuri in car se facea ceva cu ajutorul celor de la distribuie, schimbau faza cu nulul in contor si practic anumiti consumatori se legau la nulul pe care era faza si la impamantarea care e legata separat la nul dupa contor....
acu cativa ani cereau cca 1500-2000lei pe manevra asta, toate legaturile ilegale fiind sub sigiliul celor de la distributie....

Edited by arg, 03 October 2017 - 15:01.


#47
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postarg, on 03 octombrie 2017 - 14:59, said:

eu existat cazuri in car se facea ceva cu ajutorul celor de la distribuie, schimbau faza cu nulul in contor si practic anumiti consumatori se legau la nulul pe care era faza si la impamantarea care e legata separat la nul dupa contor....
acu cativa ani cereau cca 1500-2000lei pe manevra asta, toate legaturile ilegale fiind sub sigiliul celor de la distributie....

Asa, dai ideei.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
da, da, da tocmai saptamana trecuta era un aricol in ziar exact pe tema asta, numai ca aia legaseara asa niste hale de productie.... acolo banet...

#49
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postredbotos, on 03 octombrie 2017 - 12:24, said:

sunt prieten cu el , si da ma cam roade invidia ca el are in casa de mai bine de 4 ani un calorifer de 2 kw in bucatarie si eu ma chinui cu lemne toata iarna.
dar nu pot sa-l reclam .
pot doar sa-l sfatuiesc.
deci puscaria il mananca.

Tu de unde stii ca are de 4 ani un calorifer de 2 kw?

#50
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdygey, on 03 octombrie 2017 - 12:42, said:

daca i-au pus aia vreun contor-martor pe stalp si o sa vada diferente semnificative (> 2-5Kw)
cand or sa le compare, sa vezi circ si panarama...taiat curent instant, fara avertisment, contor
saltat (eventual in prezenta politiei/jandarmeriei), proces-verbal de constatare furt energie si
putere consumatori din prin casa,apoi tribunal. chestia asta vine la pachet si cu o recalculare
barosana a facturii, adica se insumeaza puterea consumatorilor, se aplica inmultit cu 24h si
numarul de zile perioada recalculare si da-i cu banu'. am vazut situatia cu 30.000 de euro, fara
chestii prea multe prin casa. deci...
In Rahova, chiar si pe strazile cu romani, cei care au case/vile strasnice...am 30 % dintre ei fura la curent, basca bypass-uri la gaze, nu mai vorbim de zigeunerii de pe Amurgului care fura toti la greu. Eu unul nu am vazut nici un echipaj nimic pe acolo, trebuie sa ai mandat ca sa intri in casa omului si sa verfici, majoritatea si-au pus acum sisteme CCTV si scot instant priza fericita daca sesizeaza vreun echipaj ceva.

#51
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postposeidon07, on 03 octombrie 2017 - 15:31, said:


Pai daca este al lui nu e normal sa stie de cand la cumparat ?
Daca nu ma crezi pe cuvânt , iti dau adresa mea si vi pana la mine sa vezi daca am ceva de gen.
Poti venii oricând.

View Postadisz, on 03 octombrie 2017 - 14:09, said:



Pai nu scapa,pentru ca brusc consumul lui va creste dupa ce se lasa de furat.Si de abia dupa asta va incepe show-ul.
In prima luna nu,dar in a doua deja va avea delegatia de la operatorul de retea pe capul lui.In normele ANRE se specifica foarte clar amenzile si pedepsele acordate pentru furt de curent.
redbotos
Eu in locul tau (asta daca-i reala povestea ta) nu m-as baga prea mult in afacerea asta.Este posibil sa te ia de complice la furt pana la urma.

Eu nu ma iplic in al ajuta la furat, ci să-l fac sa se lase. E un amarat. Nu ca eu sunt mai de doamne ajuta, dar plătesc consumul la doua familii. Cam 280 lei pe doua luni.

Edited by redbotos, 03 October 2017 - 17:14.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si?
sa moara capra vecinului?

#53
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalthea, on 03 octombrie 2017 - 12:32, said:

Dacă îl prind îi recalculează și consumul din urmă pe o perioadă de timp (nu știu cât, dar nu e vorba de o lună-două) în funcție de câți  consumatori are în casă, nu-i chiar așa de simplu cum spui tu - amendă și gata.
...si pina nu plateste tot , adio curent .
Apoi alt contract , garantie ...

Edited by 86-APP, 03 October 2017 - 17:28.


#54
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postredbotos, on 03 octombrie 2017 - 12:04, said:

buna,
un vecin de al meu (un vecin mai de departe) are o improvizatie si fura curent electric , mai ales iarna.
am explicat ca poate face puscarie , el a spus ca nu prea crede si ca scapa doar cu o amenda.
acum de doua saptamani , mi-a spus ca a venit cei de la eon cu o masina si a pus ceva in stalp care lumineaza putin.
poate sa fie ceva pus pe fir si sa monitorizeze consumul?
care este pedeapsa?
trebuie sa merg la el si sa-i explic cat de rau poate sa fie, cu argumente.
Eu nu inteleg ce te f...te grija de ce face vecinul? Daca vrei sa furi si tu sa stii ca se poate ajunge la puscarie.....in general se face dosar penal.....
In mod normal hotii se protejeaza de tot felul de legi ca sa fie siguri ca nu-I fura nimeni....Si inainte boierii puneau botnite oamenilor la cules de struguri ca nu cumva sa le manance recolta...

Edited by Clovis, 03 October 2017 - 17:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate