Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Ce inseamna ''gust foxat''?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Atentie - gustul foxat (fox grapes) nu este acelasi lucru cu aroma de fragi/capsuni pe care il au doar cativa dintre HPD (parca Isabella - zisa si Capsunica pe la noi sau Fragola)

Gustul foxat e de naftalină, de fenol, in nici un caz ceva placut.

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Păi nici n-are cum să fie plăcut.
Taman ca și mirositul unei vulpi.
Sub coadă, da.

#21
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

View PostOxigen1234, on 08 noiembrie 2017 - 10:34, said:

Atentie - gustul foxat (fox grapes) nu este acelasi lucru cu aroma de fragi/capsuni pe care il au doar cativa dintre HPD (parca Isabella - zisa si Capsunica pe la noi sau Fragola)

Gustul foxat e de naftalină, de fenol, in nici un caz ceva placut.


Sursa? Tot ce am gasit pe net zice contrariul, gustul foxat este cel de 'fraga'. Mai exact este dat de prezenta 'methyl anthranilate', folosit ca aromatizator.

#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Foxy - Musty, earthy flavor characteristics of native American wines.  This is usually a derogatory term when applied to a wine.
sursa

Foxy - The odor and taste of methyl anthranilate and/or ethyl anthranilate and in wine exclusively associated with wines made from grapes with a Vitis labrusca parentage or ancestry. The pleasant and unpleasant odors and tastes associated with other native grapes, without Vitis labrusca ancestry, should not be termed "foxy."
sursa

#23
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Realizati ca de fapt toata discutia asta despre ce inseamna aroma asta " foxata" spune un lucru simplu?

Din moment ce practic foarte multi nu stiu ce e aia si/sau nu identifica acea aroma(macar) cu atat mai putin ii si deranjeaza?

Care ar fi deci relevanta atata vreme cat, usor perceptibila fiind nu deranjeaza sau nici macar nu poate fi identificata de ala care bea?


Relevanta e ca niste destepti de la "ONU" au decretat ei ca aroma exista si extrateresti nu, ca aroma e naspa si extraterestri nu...exact aia , extraterestri aia care  nu exista sunt foarte naspa si mori.


Problema se pune ...cand nu e vorba de o chestie imperceptibila care te imbolnaveste, ce relevanta are parerea altora?
Trebuie sa imi placa muzica clasica pt ca asa trebuie? Trebuie sa ma imbrac in izmene cu turul la genunchi pt ca asa zice nu stiu ce popandau de trendsetter? Trebuie sa imi placa rucola si uleiul de masline pt ca asa au decretat unii?
Nu, asculti dan spataru, umbli in blugi sau itari si mananci slana cu ceapa daca asa iti place tie si atata vreme cat asta nu deranjeaza peste masura pe cei din jur.
Cam asa e si cu vinul.
Nici macar nu e obligatoriu sa consumi asa ceva, daca o faci e pt placerea ta, fiind placerea ta nu conteaza ce cred altii ca ar trebui sa iti placa.


#24
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Bunicul avea Ananas si Nova si dam cu basca in sus dupa vinul lui. Anul acesta am consumat ultima damigeana din productia din ultima vie din 2012 cand am ras pamantul.
Mai beau ocazional cand pica cate un vin de Nova. Comparandu-l cu vinul meu de Feteasca, il las pe al meu de-o parte si ma mut pe cel de Nova.
E mult folclor despre aspectele negative ale vinurilor din HPD. Nu ies vinuri de colectie din HPD dar cui ii place si-l produce corect e un vin de casa excelent. Am masurat la cineva si Capsunica/Ananas-ul avea 200g/l.

Ce soiuri de HPD sunt din generatia 3, 4 ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate