Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

De ce sa scoatem o masea de minte crescuta aiurea, daca nu face probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 13:55, said:

esti stomatolog si ai avut astfel de pacienti ? daca da, de ce au mai venit la dentist, daca au dantura perfecta ? nu fac misto, intreb la modul cel mai serios,
Medicina de familie, deci au venit cu diverse alte probleme :)

#20
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 11:21, said:

initiator, stomatologii au vazut destule masele de minte cariate, mancate, la viata lor si stiu prea bine cat s-au chinuit sa trateze cariile si/sau scoata acele resturi.

mai bine previi decat sa tratezi.

Pai asta e preventie, sa faci operatie sa scoti cu totul si gata?

Pe acelasi principiu daca faci o infectie la unghia unui deget de la mana stanga, e bine sa se taie din prima tot degetul.. ca na, sa nu faci septicemie, si oricum e la mana stanga, esti dreptaci, mai ai destule degete Posted Image)

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 11:21, said:

de ce nu ar avea prietena ta incredere in opinia majoritatii medicilor consultati si prezinta mai mare incredere raspunsurile noastre ?

E mai mult pentru mine topicul, nu inteleg de ce majoritatea dentistilor recomanda fara ezitare operatia chirugicala de extragere si gata.

Edited by allah2, 03 October 2017 - 15:01.


#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 Karhu, on 03 octombrie 2017 - 14:54, said:

Medicina de familie, deci au venit cu diverse alte probleme Posted Image

am inteles, multumesc.

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 allah2, on 03 octombrie 2017 - 14:59, said:

Pai asta e preventie, sa faci operatie sa scoti cu totul si gata?

Pe acelasi principiu daca faci o infectie la unghia unui deget de la mana stanga, e bine sa se taie din prima tot degetul.. ca na, sa nu faci septicemie, si oricum e la mana stanga, esti dreptaci, mai ai destule degete Posted Image)



E mai mult pentru mine topicul, nu inteleg de ce majoritatea dentistilor recomanda fara ezitare operatia chirugicala de extragere si gata.

pentru ca in principiu, e mai simplu sa extragi o masea sanatoasa (intreaga, solida), crescuta stramb, care iti este total inutila, dar care iti poate face mari probleme in timp, cu potential mare de a se caria, de a genera dureri sau de a afecta maseaua invecinata, decat sa te chinui - ca stomatolog - sa prinzi niste resturi sfaramicioase/cariate, sa fii nevoit sa tai gingia pana la os, sa tai chiar si din osul maxilarului/mandibulei pentru a putea scoate resturile de radacini, samd. e mai complicata o astfel de interventie decat o simpla extractie. si pot sa apara complicatii nedorite.
plus ca unii stomatologi fie nu se baga, fie nu au instrumentarul necesar, fie nu au competenta profesionala/specializare in chirurgie, de a efectua operatia respectiva.
am trecut prin asa ceva, cu un premolar, stomatologul a chemat doi medici colaboratori din bucuresti, specializati si autorizati sa faca asta. ba chiar am semnat niste documente inainte de interventie, din pacate nu mai retin ce scria acolo, eram atat de speriata de operatie, incat am cam "sters cu buretele", din memorie, cam tot ce s-a intamplat in ziua respectiva, sa nu ma bantuie si sa nu prind teama si mai mare de mers la stomatolog.

este vorba asadar de procedura de extractie in sine, mai usor de efectuat si de suportat (si de ce nu, si mai ieftina, si cu mai putine complicatii ulterioare), de catre ambele parti - medic si pacient, atunci cand maseaua de minte inca este intreaga, neafectata de carii.
probabil ca un medic stomatolog ti-ar putea explica mai clar si mai corect decat am facut-o eu.

#23
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

Quote

probabil ca un medic stomatolog ti-ar putea explica mai clar si mai corect




Probabil ar putea, dar ar fi inutil. Tot vecinul de scara stie mai bine cum e cu maselele de minte. Medicii vor doar sa te faca de bani. :)

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007
medicii stomatologi spun ca maseaua de minte nu are nici un rol in masticatie, deglutitie, etc, prin urmare e inutile si trebuie scoasa .
de fapt, ea tine dintii fixati. dupa ce mi-am scos una dintii s-au rarit, intra mancare intre ei, probleme la periaj, bag ata dentara curge sange, naspa rau de tot.
nu cred ca e o solutie buna scoaterea maselei de minte.

#25
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017

 rosix, on 03 octombrie 2017 - 10:46, said:

Nu-i adevarat! Carierea maselelor tine de zestrea genetica. Eu sunt trecut de 40 de ani si n-am avut in viata mea nicio carie.. am facut doar detartraj, odata la 2-3 ani.
Maselele de minte sunt la locul lor si nu am de gand sa le scot, decat daca voi avea probleme cu ele.  Nu recomand nimanui sa scoata maselele de minte, pe motiv ca "se cariaza ele la un moment dat"

trebuie sa te apuci sa scrii si carti de specialitate acum, raportate la dintii tai desigur

 strongsss, on 03 octombrie 2017 - 19:41, said:

medicii stomatologi spun ..... nu are nici un rol in masticatie, deglutitie, etc,
.....
nu cred ca e o solutie buna scoaterea maselei de minte.
alt stomatolog care trage concluzii
avem si extraterestrii care fac deglutitia prin molari

bai dar eu va sfatuiesc pe toti sa le lasati asa! cand veniti cu abcesul la ele, parca da cu lubrifiant elevatorul din el
stati acolo acasa pana crapati daca nu doare ca trece tot, ereditar


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate