Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

De ce sa scoatem o masea de minte crescuta aiurea, daca nu face probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Caz exact: prietena mea, 26 ani

I-a crescut maseaua de minte foarte aiurea, aproape perpendicular pe maseaua de langa, aproape sa o atinga, fara sa-i strambe ceilalti dinti.


Insa, in afara de aceasta pozitie ciudata, nu prea are probleme.

Ocazionale dureri de-a lungul timpului, insa nu prea mari.

Pare data destul de mult, nu stiu insa daca mai are de crescut maseaua de minte sau nu (cum s-ar putea afla?)

Daca e crescuta in totalitate, inseamna ca, cu siguranta nu va stramba ceilalti dinti, si nici dureri n-ar avea de ce sa mai aiba (oricum n-a prea durut-o de-a lungul timpului)


De ce toti dentistii ii recomanda sa o scoata ? Doar o singura doamna stomatolog, dupa ce a vazut si radiografia, i-a spus ca n-ar avea chiar sens sa o scoata. Plus ca ar trebui sa-i taie si din mandibula ca sa i-o scoata (?!)  


Prin urmare: inteleg ca maseaua de minte nu ii e utila cu nimic, dar de ce sa faci o operatie chirurgicala pentru ceva ce nu deranjeaza si nu creaza probleme mari ?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pentru ca aceste masele de minte au prostul obicei de a se caria foarte rapid, de aceea tratamentul cariei sau o eventuala extractie devin foarte dificile.

#3
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Da, si la mine s-au oferit stomatologii sa mi le scoata fara ca macar sa ma plang de vreo durere. Chiar sunt curios daca e vorba de ceva mai mult decat dorinta lor de a incasa ceva.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
in pozitia aia, cand mai creste o sa-i sparga maseau de langa si o sa-i stambe toti dintii...

la mine au iesit normal si isi fac treaba foarte bine.

Edited by arg, 03 October 2017 - 10:46.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 10:44, said:

pentru ca aceste masele de minte au prostul obicei de a se caria foarte rapid, de aceea tratamentul cariei sau o eventuala extractie devin foarte dificile.

Nu-i adevarat! Carierea maselelor tine de zestrea genetica. Eu sunt trecut de 40 de ani si n-am avut in viata mea nicio carie.. am facut doar detartraj, odata la 2-3 ani.
Maselele de minte sunt la locul lor si nu am de gand sa le scot, decat daca voi avea probleme cu ele.  Nu recomand nimanui sa scoata maselele de minte, pe motiv ca "se cariaza ele la un moment dat"

Edited by rosix, 03 October 2017 - 10:47.


#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Zona aia nu poate fi periata bine. Stii ce se intampla cand iti ramane mancare intre dinti, doar ai fost la atatia stomatologi.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 10:44, said:

pentru ca aceste masele de minte au prostul obicei de a se caria foarte rapid, de aceea tratamentul cariei sau o eventuala extractie devin foarte dificile.
La mine is foarte bune si asta de vreo 20 de ani .
P.S. Unii stomatologi is niste cretini dpmdv . Astepta sa vezi daca se cariaza si apoi o repari daca esti capabil . Dar s-o scoti imediat este o tampenie ...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Măselele de minte pot avea două sau trei rădăcini, drepte sau curbate. Dacă rădăcinile sunt drepte, extracţia e mai simplă. Însă, oricum, se ocupă chirurgul.
Măselele de minte pot creşte diferit: fie complet, fie pe jumătate în gingie, fie pe 3/4 în gingie. Acest din urmă caz e cel în care apar cele mai mari dureri şi extracţia, de asemenea, este dificilă.
Măselele de minte au canale aberante (canale false), care la radiografie nu se văd clar şi pe care dentistul nu le poate trata.
Măselele de minte sunt cel mai dificil de spălat, periuţa ajungând mai greu acolo. De aceea au tendinţa de a se caria şi, odată cariate, din motivele expuse mai sus, trebuie extrase.

#9
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
...dar de ce se numeste masea de minte ?...si eu am avut,dar mi-a scos-o mai demult.

#10
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Iti pot spune doar in cazul meu: din cauza ca n-am scos o masea de minte la timp, a inceput sa-mi pocneasca maxilarul cand mestec. Am fost avertizat de stomatolog ca o sa se intimple asta, dar n-am crezut. Am scos-o pina la urma.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, stomatologii au vazut destule masele de minte cariate, mancate, la viata lor si stiu prea bine cat s-au chinuit sa trateze cariile si/sau scoata acele resturi.
mai bine previi decat sa tratezi.
de ce nu ar avea prietena ta incredere in opinia majoritatii medicilor consultati si prezinta mai mare incredere raspunsurile noastre ? poate acea stomatoloaga care nu a recomandat scoaterea maselei de minte n-a avut chef sa se apuce de asa ceva si i-a dat prietenei tale un raspuns diplomat, i-a spus de fapt ceea ce dorea sa auda.
mie mi-au fost scoase 3 din cele 4 masele de minte, erau oricum iesite incomplet din gingie (ingropate cam trei sferturi), s-au cariat rapid oricat de bine m-as fi spalat de dinti, s-a chinuit stomatologul sa le plombeze, dar in final tot la extractie am ajuns. n-a fost nevoie de nici-o taiere sau operatie la mandibula, dar e chin mare pe stomatolog sa scoata acele radacini si resturi cariate, devin foarte sfaramicioase/casante si nu pot fi apucate cu clestele de extractie, plus pozitia incomoda in care trebuie sa lucreze medicul si durerea de incheietura de maxilar cu care se alege pacientul, fiind nevoit sa caste gura foarte mult si sa stea asa minute bune in sir, pana la finalizarea extractiei.

#12
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 10:44, said:

pentru ca aceste masele de minte au prostul obicei de a se caria foarte rapid, de aceea tratamentul cariei sau o eventuala extractie devin foarte dificile.
De unde ai scos-o pe asta? maselele de minte apar ultimele si sunt cele mai putin uzate fiind in "fundu" gurii si fiind cele mai "stabile si trainice" masele. Stiu coleg de la munca a carui lucrare a fost facuta de stomatolog in totalitate pe maselele de minte, molari si canini....restul fiind cariati si pe care mare parte i-a scos

Edited by iulian160380, 03 October 2017 - 11:50.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 iulian160380, on 03 octombrie 2017 - 11:28, said:

De unde ai scos-o pe asta? maselele de minte apar ultimele si sunt cele mai putin uzate fiind in "fundu" gurii. Stiu coleg de la munca a carui lucrare a fost facuta de stomatolog in totalitate pe maselele de minte, molari si canini....restul fiind cariati si pe care mare parte i-a scos

din propria experienta, a celor din familia mea si cea a sotului, si parerile stomatologului la care merg. caria nu are neaparat legatura cu uzura sau varsta dintelui. aparitia este favorizata in primul rand de igiena orala, mostenirea genetica si obiceiurile alimentare.
repet, poate nu s-a inteles : la mine aceste masele erau pe trei sferturi ingropate in gingie, asa au iesit si asa au ramas, nu s-au mai dezvoltat; prima data s-a cariat zona aflata imediat sub nivelul gingiei, undeva inspre articulatia maxilarului, unde este imposibil sa ajungi cu periajul.
poate acel coleg al tau a fost mai norocos si lui i-au iesit aceste masele complet, s-au dezvoltat normal, fiind mai usor accesul pentru periaj. sau i s-a facut lucrarea la timp - depinde si la ce varsta i-au iesit maselele de minte - pana sa apuce sa i se deterioreze si acestea.

#14
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Igiena maselelor de minte este dificila, mai ales dimineata am senzatii de voma la periajul acelor masele - mai am doua.
Cu ata dentara ajungi greu acolo...
Din cauza unei masele de minte neextrase la sfatul stomatologului, mi s-a cariat (si spart) maseaua de langa.
S-a intamplat brusc, fara alte simptome sau dureri in prealabil - sunt printre "fericitii" ce nu au dureri de dinti, masele - doar cateodata la detartraj.
Acum, pe langa extractie, mai am cheltuiala in plus si cu inca o coroana...

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 corinadaniela, on 03 octombrie 2017 - 11:59, said:

caria nu are neaparat legatura cu uzura sau varsta dintelui. aparitia este favorizata in primul rand de igiena orala,
Sunt rromi care n-au auzit niciodata de spalatul pe dinti, si au dantura perfecta.

 Baxon, on 03 octombrie 2017 - 10:49, said:

La mine is foarte bune si asta de vreo 20 de ani .
Mie cele se sus, de pe maxilar. mi s-au cariat urat si au trebuit scoase, insa cele de jos, de pe mandibula, le am si acum (chiar daca plombate).

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Karhu, on 03 octombrie 2017 - 13:07, said:

Sunt rromi care n-au auzit niciodata de spalatul pe dinti, si au dantura perfecta.


Mie cele se sus, de pe maxilar. mi s-au cariat urat si au trebuit scoase, insa cele de jos, de pe mandibula, le am si acum (chiar daca plombate).

esti stomatolog si ai avut astfel de pacienti ? daca da, de ce au mai venit la dentist, daca au dantura perfecta ? nu fac misto, intreb la modul cel mai serios, nu am retinut exact cu ce te ocupi, daca am retinut/inteles eu corect, are tangenta cu medicina (ceea ce faci, adica). daca am inteles eu gresit, scuze.

daca nu, inseamna ca e o falsa impresie, de la distanta, ti se pare ca au dintii mai albi cand vorbesc sau rad, doar pentru ca e contrastul mai mare intre dinti si nuanta mai inchisa a tenului/buzelor/gingiilor, plus ca nu ai de unde sa stii daca si cat se spala pe dinti, daca au carii interdentare sau cat de sanatoase/intacte sunt maselele lor...

si mie mi se pare, de exemplu, urmarind doar reportaje tv sau documentare, ca locuitorii din sua au in general o dantura impecabila, in comparatie cu cei din marea britanie, care au niste dinti oribili, incalecati/strambi, ingalbeniti, lipsa. ma refer la oameni obisnuiti, de pe strada, intervievati in diverse ipostaze sau imprejurari. o posibila explicatie ar fi aceea ca in sua sistemul de sanatate/asigurari sta foarte bine la capitolul stomatologie, la preventie si educatie, poate in marea britanie e fix invers, am tot auzit relatari ca sistemul lor de sanatate e mai ciudatel, asa....
nu ca noi romanii am sta mai bine, departe de mine gandul asta.
vorbesc doar despre impresia pe care ti-o lasa la prima vedere dantura unei persoane total necunoscute, om obisnuit, de pe strada, pe care o/il vezi cateva secunde/minute si atat.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Karhu, on 03 octombrie 2017 - 13:07, said:

Sunt rromi care n-au auzit niciodata de spalatul pe dinti, si au dantura perfecta.
e un sat din valcea, toti au dinti extrem de tari si rezistenti, e din cauza mineralelor din apa si a regimului alimentar...
tot asa sunt zone in care copiii au dintii definitivi facuti praf inainte de 14 ani.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 arg, on 03 octombrie 2017 - 13:59, said:

e un sat din valcea, toti au dinti extrem de tari si rezistenti, e din cauza mineralelor din apa si a regimului alimentar...
tot asa sunt zone in care copiii au dintii definitivi facuti praf inainte de 14 ani.

da, si stomatologul meu mi-a pomenit de asta, a avut un pacient din zona respectiva, om simplu de la tara, trecut de prima tinerete, avea dantura uimitor de buna.
se pare ca in apa din panza freatica/izvoarele din zona aceea exista fluor in mod natural, intr-o concentratie mai mare decat in alte zone ale tarii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate