Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cazan(centrala) de incalzire cu combustibil solid

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Combustibil : Lemn si Carbune
Sunt putin nelamurit si astept pareri , ma intereseaza un cazan pentru a incalzi aproximativ 375 m3 . Am vazut tot felul de variante la Dedeman gen : Viadrus si in speta Ferolli astea fiind undeva la 35-40 de Kw. Am inteles ca ambele sunt ok, tinand cont ca vreau sa folosesc ca si combustibil lemn si carbune.
Dupa am consultat Romstal , ei au ceva diferit , Cazan sime (firma Italiana) , ei o lauda (firma) ca fiind ceva premium pe piata peste Viadrus si Ferolli . Link catre Sime de la Romstal.


Astept pareri sau alte idei cu alte firme sau modele.

#2
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 sir_emylian, on 02 octombrie 2017 - 23:41, said:

Combustibil : Lemn si Carbune
Sunt putin nelamurit si astept pareri , ma intereseaza un cazan pentru a incalzi aproximativ 375 m3 . Am vazut tot felul de variante la Dedeman gen : Viadrus si in speta Ferolli astea fiind undeva la 35-40 de Kw. Am inteles ca ambele sunt ok, tinand cont ca vreau sa folosesc ca si combustibil lemn si carbune.
Dupa am consultat Romstal , ei au ceva diferit , Cazan sime (firma Italiana) , ei o lauda (firma) ca fiind ceva premium pe piata peste Viadrus si Ferolli . Link catre Sime de la Romstal.


Astept pareri sau alte idei cu alte firme sau modele.
Ce este optim la Viadrus este focarul! Este din fonta, ceea ce reprezinta un mare avantaj rezista la ruginire de la condens!

#3
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Am avut un Atmos cu gazeificare, tabla 3 mm in focar, m-a tinut 10 ani (ce-i drept nu am utilizat-o corespunzator). Nu recomand. De 2 ani am un Viadrus, sint multumit de el.Atentie la dimensionarea exacta a cazanului pt. a face fata la 375m cubi. La centralele cu gazeificare erau niste conditii pe care eu nu le-am putut indeplini, retur 60 grade, umiditatea lemnului maxim 12%....

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Lemnul se recomanda sa aiba o umiditate de 20%  nu de 12.   Si oricum in focar are tabla de 5-8 mm in functie de varianta .  Daca ai alimentat  cazanul cu gazeificare ATMOS  cu lemn umed  si l-ai umplut de gudron ( returul de aia se recomanda la 60 grd) ma si mir ca a tinut 10 ani ! Inseamna ca e bine facut !

#5
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Asa cum a spus un coleg,alege cu elementi de fonta !
Nu te orienta spre gazeificare ! Una normala necesita conditii mai putine pt calitatea combustibilului,practic arzi orice.Daca bugetul iti permite,ia in considerare instalarea unui puffer intre centrala si instalatie  !

#6
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
Studiaza si varianta Stropuva. Am auzit numai lucruri bune despre ele.
https://www.stropuva-romania.ro/

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Viadrus am si eu de 8 ani, fonta solida sau am avut eu noroc. Astept sa se strice ca sa`mi iau pe peleti, da` nu vrea :)))

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 ggelu, on 03 octombrie 2017 - 06:37, said:

Lemnul se recomanda sa aiba o umiditate de 20%  nu de 12.   Si oricum in focar are tabla de 5-8 mm in functie de varianta .  Daca ai alimentat  cazanul cu gazeificare ATMOS  cu lemn umed  si l-ai umplut de gudron ( returul de aia se recomanda la 60 grd) ma si mir ca a tinut 10 ani ! Inseamna ca e bine facut !
Atmos 25 (cred ca era S) lemnul eu retin ca trebuia sa fie cu umiditate 12, dar nu polemizez, recunosc ca nu sint suficient de riguroasa sa mai masor si umiditatea lemnului. MIE MI SE POTRIVESTE MAI BINE UNA CU ELEMENTI DE FONTA mai putin pretentioasa, Am un cunoscut ce are un Viadrus de aprox.20 de ani, inca functional. Un inconvenient la cele cu elementi de fonta: cenusa trebuie scoasa zilnic.

#9
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 DANPOP, on 03 octombrie 2017 - 09:05, said:

Studiaza si varianta Stropuva. Am auzit numai lucruri bune despre ele.
https://www.stropuva-romania.ro/
Ai auzit bine , am asa ceva bate tot , e o singura problema daca pot spune asa.
Incarcarea e migaloasa ( se face de jos in sus ) si primele randuri trebuie aranjate mai atent dar dupa aceea e usor , dar  o incarcare te tine  1 zi

#10
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 sir_emylian, on 02 octombrie 2017 - 23:41, said:

Combustibil : Lemn si Carbune
Sunt putin nelamurit si astept pareri , ma intereseaza un cazan pentru a incalzi aproximativ 375 m3 . Am vazut tot felul de variante la Dedeman gen : Viadrus si in speta Ferolli astea fiind undeva la 35-40 de Kw. Am inteles ca ambele sunt ok, tinand cont ca vreau sa folosesc ca si combustibil lemn si carbune.
Dupa am consultat Romstal , ei au ceva diferit , Cazan sime (firma Italiana) , ei o lauda (firma) ca fiind ceva premium pe piata peste Viadrus si Ferolli . Link catre Sime de la Romstal.


Astept pareri sau alte idei cu alte firme sau modele.
Spune-mi câți bani ai, ca să îți spun cât te pot ajuta.
Dacă ai buget, ia centrala cu gazeificare, cu turație variabila a ventilatorului și termostat de ambient.
Dacă nu ai buget, ia o centrala atmosferică si se mai pot face modificări la ea (nu înțelege că la cea cu gazeificare nu e loc de mai bine).

Dacă mergi pe premiza că lemnul ud tine focul mai mult sau aberații de genul asta, poți să iei si reactor nuclear.

 softaipan, on 03 octombrie 2017 - 07:40, said:

,practic arzi orice.
Fara sa intram in polemici, îmi poți spune ce anume te retine să arzi, să ,zicem tizic în centralele cu gazeificare? Sau orice altceva ce ai arde în centrala clasica?

 conexiuni2007, on 03 octombrie 2017 - 19:42, said:


Ai auzit bine , am asa ceva bate tot ,
Si ar mai fi problema ca în această ardere prelungită, mai exista problema arderii mocnite ce ridica concentrația CO la peste 2000 ppm în timp ce în centralele cu gazeificare nu depășește 500 ppm în perioadele de "stagnare" , referindu-ma la cele fără puffer ...

Edited by cheluakame, 04 October 2017 - 00:11.


#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu inteleg faza aia cu 375 mc...ce relevanta are cati mc ai?
O dugheana de 62 mc, sa zicem un container de tabla, poate sa " consume" de 2-3 ori cat o casa de 375 mc.
O casa de 365 mc poate sa consume jumate fata de o casa de 200 mc.

Volumul conteaza doar pt " analfabeti".

Casa e un bidon.
Il incalzesti la x grade, adica umpli bidonul cu apa.
Doar in acest moment conteaza " volumul".

Bidonul are o gaura prin care pierde apa...caldura.
Cu cat e mai frig afara, gaura se mareste....cu cat diferenta intre afara si inauntru e mai mare, cu atat pierde mai multa caldura.

Necesarul termic e fix cantitatea asta pierduta pe unitatea de timp, pierderea de caldura, ceea ce tu, cu ajutoeul sursei care in cazul asta e centrala, trebuie sa bagi inapoi, sa completezi, ca sa mentii temperatura aia de x grade.

Cu alte cuvinte " consumul" casei depinde nu de cat de mare e volumul ei ci de cat pierde, atat ai de pus la loc....

Evident ca o casa mare pierde mai mult decat una mica dar pierderile si implicit consumul, sau necesarul, depind de  cat de bine e izolata casa si nu de marimea ei pt ca o casa mare dar izolata foarte bine poate pierde mai putin decat o casa mica dar izolata prost.

E o chestie elementara si super simpla....nu e nicio legatura intre volum si necesar, necesarul inseamna cat ai de pus la loc, adica inseamna cat pierde iar pierderile depind de izolatie ...



#12
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 cheluakame, on 04 octombrie 2017 - 00:14, said:

Spune-mi câți bani ai, ca să îți spun cât te pot ajuta.
Dacă ai buget, ia centrala cu gazeificare, cu turație variabila a ventilatorului și termostat de ambient.
Dacă nu ai buget, ia o centrala atmosferică si se mai pot face modificări la ea (nu înțelege că la cea cu gazeificare nu e loc de mai bine).

Dacă mergi pe premiza că lemnul ud tine focul mai mult sau aberații de genul asta, poți să iei si reactor nuclear.


Fara sa intram in polemici, îmi poți spune ce anume te retine să arzi, să ,zicem tizic în centralele cu gazeificare? Sau orice altceva ce ai arde în centrala clasica?


Si ar mai fi problema ca în această ardere prelungită, mai exista problema arderii mocnite ce ridica concentrația CO la peste 2000 ppm în timp ce în centralele cu gazeificare nu depășește 500 ppm în perioadele de "stagnare" , referindu-ma la cele fără puffer ...
Daca ne referim doar la calitatea,lemnului pt varianta cu gazeificare ,si vedem ca nu poti arde orice !
  Se considera,ca un lemn taiat,crepat si depozitat in conditii optime in vara-toamna aceasta ar fi perfect pt o centrala cu gazeificare in iarna 2018-2019 . Ori ,cati ar avea aceasta posibilitate ? Mai stiu pe cineva care aduce regulat haine SH si face focul iarna la greu,in centrala clasica.Ar fi posibil sa arda asa ceva in cea cu gazeificare ? Eu zic ca nu !
Si referitor la carbune,daca este lignit arde intr-un fel,daca este huila arde cu totul altfel( bine ca sin in cadrul fiecarei grupe sunt calitati diferite care dau arderi,emisii,etc diferite)
Si in final,prea multa electronica,uneori mai mult strica decat ajuta...!

#13
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Am o centrala pe lemne viadrus. De o luna de zile am pus-o in functiune. Merge bine, doar ca este plina de gudron. Asa mult incat usa de sus ramane lipita si cand trag sa o deschid se smulge si snurul pentru etansare. Pun o poza cu montajul....poate e ceva gresit acolo. Multumesc!

Attached Files



#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
1 - Ceva mai putin grav: Pe retur ai o clapeta de sens gravitotionala pusa in plus, doar ca sa fie la numar, plus ca este pusa gresit, ca-i pe aspiratia pompei si nu pe refularea pompei.
2 - Ceva mai grav : Unde este pompa de bypass, sau vana termostatica VTC ? (la magazin :D)

#15
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Nu am instalat-o eu. Unde trebuie pusa vana sau pompa de bypass? Din cauza asta este plina de gudron?

Attached Files



#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 irinel20, on 15 noiembrie 2018 - 17:14, said:

.. Din cauza asta este plina de gudron?
1. Ce umiditate au lemnele de foc? Poti sa verifici?
2. De unde se ia aerul pentru combustie ? Tii usa deschisa sau vre-o fereastra de la camera tehnica cat arde focul in cazan?
Posted Image

#17
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
In magazia de lemne am si de 2 ani si de 1 an....bag amestecate. Nu tin nici usa si nici geamul deschis dar undeva in partea de sus sub tabla de la acoperisi este un gol de 2 m lungime si 10 cm latime.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate