Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

world of warcraft pe Linux nu functioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016
Inebunesc ,de ceva vreme ma chinui sa fac jocul sa mearga pe linux[folosesc LinuxMint 18.2 kde],am intrebat pe aria mmorpg si nu mi-a raspuns nimeni,postez aici deoarece stiu ca sunt oameni doritori sa ajute

Am incercart asa:
1:Sistemul meu cu Linux Mint 18.2 kde folosind playonlinux
[ https://i.imgur.com/guNiqs9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2.pe sistemul meu folosit numai wine:
initial asa
[ https://i.imgur.com/jV08SLF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


3.Apoi dupa ce l-am mai frecat eu  asa:
[ https://i.imgur.com/EB2Uzz2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
4.Am incercat si cu placa nvidia tot asa
5.Al doilea  sistem cu placa video incorporata cu linux mint 18.1 kde proaspat instalat folosind play on linux
[ https://i.imgur.com/Up3pZB0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al doilea siste cu Ubuntu 17.1 instalat tot cu play on linux
[ https://i.imgur.com/dxcpAnW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In afara de asta am mai incercat pris setarile la playonlinux cu alte versiuni de wine,daca cineva are vreo idee de ce as putea incerca sau un utilizator de linux care se joca wow sa-mi spuna ce foloseste,sunt dispus sa reinstalez alta versiune de linux numai sa mearga,am de ceva ani linux si nu vreau in ruptul capului sa revin la windows.

Edited by Anonymous1986, 02 October 2017 - 22:42.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce sistem ai?Ma refer la hardware.

#3
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016

View Postxeleron, on 02 octombrie 2017 - 22:47, said:

Ce sistem ai?Ma refer la hardware.
Am athlon2 x3 cores 3,5 GHZ,8 gb ram ddr3,ati radeon HD 4670 gdr3,am jucat pana acum cateva luni si i-mi mergea bine la calitatea 3 cu vreo 30 -40 fps

Edited by Anonymous1986, 02 October 2017 - 22:52.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tot pe linux?

#5
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016

View Postxeleron, on 02 octombrie 2017 - 23:14, said:

Tot pe linux?
Da,acelasi kardware si acelasi linux,am crezut ca  e de la update-urile pe care le-am facut asa ca am instalat mint 18.1 fara update,problema este la playonlinux,wine sau la aplicatia celor de la blizard
Ps;Am incercat si cu alta placa video si cu un alt sistem.

Edited by Anonymous1986, 02 October 2017 - 23:24.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAnonymous1986, on 02 octombrie 2017 - 22:41, said:

am de ceva ani linux si nu vreau in ruptul capului sa revin la windows.
Nu ai de ales. Eu m-am chinuit cu EveOnline, nu vroia si pace. Fa un dual boot daca vrei sa scapi usor. Wine-ul functioneaza cand are el chef, cand se schimba versiunea nu mai merge nimic.

#7
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Pe VirtualBox cum merg jocurile?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Posttzopinel, on 03 octombrie 2017 - 08:58, said:

Pe VirtualBox cum merg jocurile?
Rau.Bine,daca ai optiunea de VT-D/IOMMU atunci poti mapa o placa video dedicata ca fiind exclusiva pentru masina virtuala (si ai 95% performanta).

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@Anonymous1986

Testeaza mai multe versiuni de Wine in PlayOnlinux.

PS. Si alt utilizator de WoW sigur nu se joaca pe linux.

PS2. Imi poti da TeamViewer sa testez si eu.

Edited by xxvirusxx, 03 October 2017 - 09:12.


#10
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Salut,
Joc WOW legion pe un serv. privat (de oficial am fost nevoit sa ma las....pentru ca de la un anumit ilvl. ai nevoie de o g foarte buna....iar asta e mai greu de gasit)si mai discut cu diversi playeri in g sau privat despre sisteme si play-on.....multi dintre ei au incercat si cu linux pe sistemele lor si pina la urma au ajuns la concluzia ca tot pe win trebuie sa revina.
unii dintre ei,care au sisteme destul de performante prefera chiar sa aiba instalat win xp pentru wow/legion asta si pentru ca,jocul in sine, cere niste resurse destul de mari....iar game-ul se misca diferit in win xp comparativ cu win 7/8, chiar in detrimentul graficii.
In linux, te poti trezi peste noapte ca nu mai merge nimic de la o zi la alta.....iar cind ai programate event-uri, raiduri ori anumite fest-uri care se tin doar intr-o anumita perioada dintr-un an.....numai de instalat//reinstalat win nu mai arde la nimeni....

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@Anonymous1986

Poate te ajuta

http://www.webupd8.o...arcraft-in.html

#12
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Recomandare:

- update full la linuxul tau
- Linux Mint 18 64 bits
- PlayOnLinux 4.2.12  (ia-l direct de pe site, din repositorii poate fi cam vechi)
- sa ai pregatit acel exe stub (acel downloader care instaleaza si aplicatia battlenet)
- wine--2.1.8 staging
- drivere grafice pt placa ta  (cele suportate de linux!  exista si drivere grafice pt linux!)
- fonturile speciale Microsoft  (dap, stiu ca suna ilogic...dar asta e)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ruleaza playonlinux si selecteaza "install non listed program".
in timpul instalarii, s-ar putea sa iti dea erori:
- eroarea cu mono (da pe OK si lasa-l sa isi descarce si sa isi instaleze ce vrea)
- eroarea cu wine (da pe OK si lasa-l sa isi descarce si sa isi instaleze ce vrea)

nu fi surprins daca installerul de bnet va vrea sa isi instaleaze propria sa versiune de wine! - la mine, si-a luat singur wine 2.1.8)

sa ai spatiu suficient pt HDD, caci indiferent ce joc vei selecta, va descarca **FULL** ! si sa te inarmezi cu rabdare! sunt ceva giga de luat, fie si numai pt sc2!

imi merge inclusiv sa updatez jocurile

la mine:
- i7
- 16 ddr4
- placa: RX460 Raden  (am avut mari dificultati cu driverele grafice, au aparut tarziu pe linux)

insa nu mai am reinnoit contul pe wow Posted Image

PRECIZARE IMPORTANTA:  la setarile grafice, pentru titlurile Blizzard, alege "Windowed Full Screen 1920x1080" caci daca alegi doar full screen, vei avea erori
o alta recomandare - daca poti, foloseste un sistem pe ddr4 si un procesor macar i3

practic vorbind, ca tehnologie, saltul de la ddr3 la ddr4 e masiv

personal, as accepta cu bucurie sa am doar 6 GB ddr4, decat sa am 16 ddr3

Attached Files


Edited by pinguinul666, 17 October 2017 - 19:52.


#13
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016
O sa încerc, mulțumesc de răspuns

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate