Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Păreri interfață grafică – Privilegii Forum

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Buna

Ca parte a interfetei pentru Backend rapid pt forumuri am creat un prototip ce prezinta drepturi de acces la un topic.

Attached File  Untitled.png   49.9K   105 downloads

As fi curios, la prima vedere, ce reactii starneste/cat de bine se intelege ce prezint in imagine.

Multumesc pentru feedback.

Folosirea [ spoiler ] ar fi indicata pentru a nu influenta pe altii ce vor sa raspunda.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu prea inteleg exact ce implica, dar iti pot spune ca a da prea multe privilegii userilor chiar si pe topurile create de ei creaza probleme la care nici nu te poti gandi.

In interiorul nostru e un "mic D-zeu" razbunator, care abia asteapta sa prinda putere.

#3
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Eu din ce am inteles ai un sistem gen 100 inseamna niste privilegii, 1000 inseamna niste privilegii mai mari. In caz ca am inteles corect, as fi mers mai degraba pe un sistem clasic gen fiecare actiune are un rol, apoi defineai niste profile in care sa pui ce roluri vrei sa aiba fiecare profil si pe urma fiecarui user ii asociezi un profil. asa poti sa schimbi usor fiecare profil de drepturi are.

#4
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
strict ca interfata grafica arata ok, eu puteam sa o fac mult mai urata :)

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
UI e curat, poate daca pui un separator mai gros intre diferitele operatii in cadrul aceluiasi tabel, atunci scaneaza ochiul mai usor. De exemplu intre "reset vote" si "add comment" (vote si comment ar fi in "sectiuni" diferite).

Dar in afara de asta, eu as lasa treaba cu acele puncte undeva mai la discretie, "subject to change".

Poate administratorul forumului nu vrea puncte ca valoare absoluta, ci o notiune mai abstracta de "karma".

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Multumesc pentru feedback

View PostAdm, on 03 octombrie 2017 - 08:54, said:

Eu nu prea inteleg exact ce implica, dar iti pot spune ca a da prea multe privilegii userilor chiar si pe topurile create de ei creaza probleme la care nici nu te poti gandi.

In interiorul nostru e un "mic D-zeu" razbunator, care abia asteapta sa prinda putere.

Bun de stiut.

View Postromio79, on 03 octombrie 2017 - 09:16, said:

Eu din ce am inteles ai un sistem gen 100 inseamna niste privilegii, 1000 inseamna niste privilegii mai mari. In caz ca am inteles corect, as fi mers mai degraba pe un sistem clasic gen fiecare actiune are un rol, apoi defineai niste profile in care sa pui ce roluri vrei sa aiba fiecare profil si pe urma fiecarui user ii asociezi un profil. asa poti sa schimbi usor fiecare profil de drepturi are.

Am vrut ceva mai diferit de sistemul clasic si, sper, mai flexibil. 100, 1000 n-au o semnificatie anume, practic daca ai nivel 1000 si vrei sa efectuezi actiunea X, programul se uita in acel tabel cu required privileges si vede daca 1000 e suficient pentru acea actiune in acel loc.

Am mai facut si o ierarhizare. Se observa de exemplu in imagine ca pentru a sterge un topic e necesar nivel 1000 in mod default (coloana forum wide), dar unul din tagurile din care face parte topicul zice ca vrea un nivel mai ridicat, 2000.

Fata de nivelul clasic cu profile, asa pot defini usor drepturi de genul: tu esti spammer, n-ai voie sa scrii on zona asta; tu vrei sa faci curat, hai ca te las sa editezi mesajele astea. Sau topicurile de sub tagul CriticaPoze permit downvote, pe cand restul nu.

View PostOriginalCopy, on 03 octombrie 2017 - 15:53, said:

UI e curat, poate daca pui un separator mai gros intre diferitele operatii in cadrul aceluiasi tabel, atunci scaneaza ochiul mai usor. De exemplu intre "reset vote" si "add comment" (vote si comment ar fi in "sectiuni" diferite).

Notat.

View PostOriginalCopy, on 03 octombrie 2017 - 15:53, said:

Dar in afara de asta, eu as lasa treaba cu acele puncte undeva mai la discretie, "subject to change".

Poate administratorul forumului nu vrea puncte ca valoare absoluta, ci o notiune mai abstracta de "karma".

Punctele sunt configurabile intre un minim si un maxim. Practic administratorul X decide ca nu vrea ca nimeni sa poata vota (pune un nivel absurd de mare), pe cand Y in a sa instalare alege cu totul alte valori. Am zis ca-i mai flexibil decat modelul clasic. Observ insa ca nu e chiar usor de digerat, la inceput.

Userii au si titluri, de exemplu poate scrie sub Z ca e "Ingrijitor al ariei de pescuit". Asta are insa rol pur informativ, drepturile ii sunt conferit prin punctele primite pe arie/taguri.

Diferentiere dupa numarul de postari sau numarul de voturi primite n-am pus. Daca A e simpatic si contribuie des, nu primeste in mod automat drepturi suplimentare, doar daca primeste, manual, puncte.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdani.user, on 03 octombrie 2017 - 18:12, said:

Am vrut ceva mai diferit de sistemul clasic si, sper, mai flexibil. 100, 1000 n-au o semnificatie anume, practic daca ai nivel 1000 si vrei sa efectuezi actiunea X, programul se uita in acel tabel cu required privileges si vede daca 1000 e suficient pentru acea actiune in acel loc.

Am mai facut si o ierarhizare. Se observa de exemplu in imagine ca pentru a sterge un topic e necesar nivel 1000 in mod default (coloana forum wide), dar unul din tagurile din care face parte topicul zice ca vrea un nivel mai ridicat, 2000.

Fata de nivelul clasic cu profile, asa pot defini usor drepturi de genul: tu esti spammer, n-ai voie sa scrii on zona asta; tu vrei sa faci curat, hai ca te las sa editezi mesajele astea. Sau topicurile de sub tagul CriticaPoze permit downvote, pe cand restul nu.

Utilizatorii care se supun acestor puncte pot vedea ce puncte au si unde?

Si chiar daca nu, a face un astfel de sistem usor de inteles necesita o groaza de iteratii mentale, brainstorming, etc, si e foarte complicat de impachetat in UI.

Niste simboluri ar mai putea ajuta, si numirea acestor unitati, nu doar un numar oarecare ("level") ar putea crea o gamification placuta si a ii da o personalitate forumului.

Ce sa zic, e mult de lucru la asa ceva, si nu codul e neaparat partea grea.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Da, oricine poate vedea ce puncte are oricine sau cine ce drepturi are pe un topic/tag/arie (mai putin la topicuri daca sunt ascunse – daca nu poti vedea topicul nu poti vedea nici cine ce drept are pe el).

Utilizatorul mai vede butoane de actiuni: ai drept sa stergi un mesaj/topic/tag, vezi in UI cosuletul. https://github.com/d...Forum.WebClient contine prototipu pentru UI (screenshotul e cam invechit).

Implementarea pe backend n-a fost prea complicata, dar poate m-am grabit alegand o varianta relativ usor de implementat in cod VS in UI.

Edited by dani.user, 03 October 2017 - 20:20.


#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Îmi place foarte mult tematica.

Dacă ai putea face şi o temă pe negru (sau gri) care să poata fi activată automat noaptea (în functie de fusul orar), ar fi minunat! N-am văzut chestia asta nicăieri.
Presupun ca vei adăuga suport şi pentru tematici custom.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-s prea bun artist. Ramane de vazut.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Deviem de la subiect putin, dar poate avea implicatii in UI: e posibil ca anumite drepturi sa aiba conflicte, de exemplu un anumit nivel iti confera un drept, si automat un alt drept, dar pentru alt drept ai nevoie de mai multe puncte, sau situatii de genul? Sau astfel de situatii sunt depistate la setarea nivelurilor de catre admin?

Sau de exemplu, conflicte intre drepturi datorita nivelelor pentru combinatii de taguri?

Nu am incercat program, deci nu stiu despre ce vorbesc, doar pun o situatie in discutie.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Fiecare drept din tabel e independent. Fiecare actiune intreprinsa de user verifica maxim 1 drept (pot mai multe sa verifice acelasi drept, de exemplu View e verificat si cand cer continutul si cand cer privilegiile). Vreau sa sterg ceva, verific Delete. S-ar putea ca adminu sa ceara pentru Delete mai putine drepturi decat pentru View, ceea ce ar fi cam absurd.

In ierarhie am pus sa verifice asa:
  • Nivelul required e cel mai apropiat (E pus pe thread? => nu se uita mai sus). Daca e pe tag si sunt n > 1 taguri asociate unui thread, ia nivelu maxim (sa nu ajunga vreun thread secret vizibil doar fiindca are si alt tag)
  • Nivelul assigned e maximum dintre nivele. Ai 100 pe un thread, dar 1000 la nivel global, calculez cu 1000. Daca e si negativ (restrictie/ban), iau separat cea mai mica valoare negativa si o scad din cea mai mare pozitiva, folosesc ce ramane.

Edited by dani.user, 03 October 2017 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate