Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Edge Titanium ... Burgundy Velvet

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
485 replies to this topic

#37
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Pe scurt:

- da, daca maine am dauna totala, primesc ceva mai mult de 13.000 EUR fata de cat am dat pe masina. Asa este contractul. Ma rog, minus epava, etc. NU imi doresc insa. Explicatia este simpla, si discutata de cateva ori cu Generali: eu trebuie sa pot sa-mi cumpar o masina identica din despagubire, si este foarte posibil sa nu beneficiez de oferta de acum. Downside: cota de prima este mai mare decat pentru asigurarea la valoarea de factura. Cu 25% probabil.

- Detectoarele nu sunt ilegale in RO de prin 2008, daca tin bine minte. Nu inca, cel putin.

- Statia o folosesc la info trafic si comunicatii in grup. Este eficienta in masura in care primesti informatii. Corecte si relevante.

- Nu am beneficiat de acea oferta, am avut una mai buna se pare :peacefingers: Am facut o configuratie mai neobisnuita. Da, rotile sunt pe 20 - vezi primul post (cred) al topicului.

#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Tyby, on 04 octombrie 2017 - 20:30, said:

- Nu am beneficiat de acea oferta, am avut una mai buna se pare Posted Image
Eu zic ca e oarecum oferta standard la Ford, si la Opel, se obtin in general discounturi de 20%-25% fata de pretul de lista destul de usor.
Ce procent ai obtinut?

japonezii si nemtii sint mult mai zgarciti cu discounturile

#39
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
unbrutus, citeste si tu posturile din spate. Cred ca am spus cel putin o data: undeva la 25%. Plus / minus ceva maruntis. Discounturile sunt calculate diferit la pretul modelului vs pretul optionalelor vs pretul pachetelor. La mine a fost un pic mai ... delicat, din cauza pachetului Titanium spart in componente. Dar a iesit pana la urma.

Per total sunt multumit de pret. Probabil voi fi si de masina. :peacefingers:

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
am citit, daca tii cont ca ti-am tot raspuns si pus intrebari in mod constant.
Sper ca nu a fost prea greu sa mai scrii o data. E sigur mai usor decat sa recitesc eu niste pagini.

Esti in grafic, cam astea sint discounturile oferite de Ford. Initial am crezut ca ai obtinut ceva deosebit, dar se pare ca asta e norma la ei.
Pe pozele alea postate de la fordleasing sau cum le zice erau discounturi si mai mari de 25%.
Nu prea mai vad rostul preturilor de lista...

#41
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am tot sustinut pe aici pe forum (si pe forumul monomarca) faptul ca este normal un discount bun raportat la preturile de lista. In general un minim de 15% este ... minim, un 20% este bun, peste este bonus.

Daca iau in calcul ca si la Mk2 am obtinut, in urma cu 3 ani, un pret foarte bun (la fel ca si la cele dinainte), nu ma plang. Dacaai pun la socoteala ca am scos mai bine de 1.000 EUR in minus fata de discutia initiala cu dealer-ul, in conditiile in care am urcat pretul de lista cu aproape 3.000 EUR fata de configuratia initiala, eu ma consider multumit. :peacefingers:

Trebuie sa mai tii cont si de faptul ca eu am semnat contractul in urma cu 3 luni (pe-atunci oferta despre care se vorbeste mai sus nu era in vigoare), si nu am luat o masina "pe stoc". In rest nu, nu am avut un discount iesit din comun, dar am obtinut un pret bun, destul de real cred eu, pentru ce am contractat.  Si am configurat masina asa cum imi doream. Pentru mine asta a fost mult mai important decat restul amanuntelor.

#42
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
Salutare! Ma bucur ca inca un galatean este posesor de Edge. Eu detin unul din septembrie 2016. Pana in prezent sunt multumit,chiar daca am avut si unele mici probleme,legate in special de politica Ford Romania in ceea ce priveste livrarea unor accesorii (chiar si 4 luni de asteptare).  Una peste alta,este o masina deosebita,atat la interior cat mai ales la exterior. Tyby,sa o stapanesti sanatos!


Referitor la faptul ca nu ti.ai dorit panorama:)
plafonul de la Edge este unul dintre cele mai mari din industria auto in serie. Vara,protectia din panza alba isi face pe deplin treaba. Edge.ul meu este negru si,chiar daca se incalzeste vara cand sta in soare (ca toate sutoturismele),ventilatia rezolva rapid aceasta problema. Panorama da un mare plus acestui autoturism. Singurul minus il reprezinta faptul ca uneori scartaie (de la torsionarea caroseriei),insa acest lucru se rezolva usor prin ungerea cu vaselina siliconica

Edited by liviutzuu, 05 October 2017 - 08:25.


#43
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Foarte fain agregatul !
Imi place in special interiorul bej - culoarea asta da o eleganta deosebita habitaclului.
Stiu ce inseamna interior deschis si inchis la culoare. Da, este mai sensibila o culoare deschisa, in sensul ca se vede orice pata, DAR ofera o senzatie deosebita de spatiu si "aerisit" fata de tapiteria neagra.
Sa-l folosesti cu placere si fara incidente !
Si sa produca mai mult decat consuma !

Legat de anvelope:
Eu, atat pe Forester cat si pe XV am Michelin Alpin. Foarte multumit de ele - se comporta foarte bine atat pe zapada cat si pe mazga sau gheata - cu un mare "+" pe carosabil umed si pe ploaie.
Si nu sunt deloc zgomotoase !
Am avut la FOrester si Dunlop WinterSport 3D ( la vremea aia).
Au fost si astea anvelope bune, dar mai zgomotoase decat Michelinurile si mai putin performante pe ploaie.

Continental nu am avut, dar T850 sunt foarte bine cotate in toate testele si reviewurile.

#44
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Intrat in posesie! Posted Image

Mai multe maine, am avut o zi criminala astazi, in continuu contra timp. Dar am reusit sa ajung sa o si iau! Posted Image

Doar doua cuvinte deocamdata: este extraordinara!

Si doua - trei poze. Oarecum incognito.

Attached Files



#45
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Azi cred ca am vazut Mk1 in Braila, la o spalatorie. In sfarsit, sa o stapanesti sanatos! :D

#46
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Multumesc!

Da, eu eram, nu puteam sa o duc omului super jegoasa, cu urme de stersaturi de la dosarele CASCO deschise astazi!

#47
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
e sexoasa rau masina ! Sa fie cu noroc Tiby, si sa stii ca nu scapi cu 3 poze si doua cuvinte :lol:

#48
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Multumesc. Nu incerca sa scap, insa sunt realmente obosit. Am dat cep si la un Glenlivet Reserve si m-a cam ajuns oboseala.

Maine urmeaza sesiunea foto in natura. Plus instalare de nebuneli, fire etc.

#49
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Una inainte de culcare:

(praguri)

Attached Files



#50
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am prins o dâră de soare :)

Attached Files



#51
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
Ce vrei sa montezi pe ea? Ai zis de ceva fire...

Edited by liviutzuu, 06 October 2017 - 10:49.


#52
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Camera, antena pentru statie, pregatire detector.

Si o geanta plina cu tot felul de minuni carora trebuie sa le gasesc locuri ascunse (scule, materiale de prima necesitate, etc).

#53
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
Bun..mult succes si sa o stapanesti fara evenimente. Nu uita:claxonul cade primul..eu am patit.o ;)..4 luni am asteptat ca sa.l aduca

#54
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Sau compresorul de AC. O luna si jumatate a durat pana a venit😂

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate