Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Edge Titanium ... Burgundy Velvet

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
483 replies to this topic

#109
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
overseas! Edge-ul e nou! :peacefingers:

Multumesc!

Da, Micro fuse scrie prin manual, si Dual micro fuse. :w00t:

Gasesc pe undeva la noi add-a-fuse / fuse tap pentru microfuse?! Cu picioare lungi, de preferinta?

#110
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Stiu ca e nou :) dar ai criticat variantele SH, de aia am mentionat nou.
Daca ai niste sigurante f. mici, alea sunt micro2, cauta pe net, gasesti numai gen ebay. Am vazut la Hyundai masinile noi.
Uite variantele:
http://www.thedashca...cro2-fuse-taps/

#111
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Foarte frumoasa masina, si super dotata :D. Felicitari si la cat mai multe drumuri fara probleme.

Apropo de luminile ambientale, tu nu ai in meniul de la Sync 3 sectiunea aia de unde schimbi culoarea? Ca tot de acolo, daca tragi de patratelele alea sus-jos se regleaza si intensitatea luminii ambientale. Mi-a luat si mie ceva timp sa ma prind ca nu poti doar sa alegi alta culoare, dar ca daca tragi de ele se modifica intensitatea, ca in poza asta:
https://www.google.d...CJ8V68VDoKV5kM:

#112
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
:) De asta nu m-am prins! :)

E drept, sectiunea de Sync cred ca e si singura peste care am trecut cam prea repede din manual! :peacefingers:

#113
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
1.750 km

Astazi mi s-a ars unul dintre claxoane! :peacefingers: Cei cu Edge-uri, ce spuneati ca ati mai patit asa, in primele luni? Sa stiu la ce ma astept! :w00t:

Trebuie sa ajung la garantie ... Claxon de alta oratanie din curtea Ford nu se potriveste, pana vine garantia?

Am comandat Michelin-urile pentru iarna, asteptam sa ajunga si sa le montam. Revin cu impresii in masura timpului disponibil!

#114
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Acum nu mai claxoneaza deloc sau e un sunet urat?

#115
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Se aude doar una/ul dintre cele doua goarne / tonuri. Il asteptam si pe asta! Posted Image

Edited by Tyby, 25 October 2017 - 07:29.


#116
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Revizia la tine tot la 30000 km este indicata in carte?

#117
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
TIYBY:Te.am avertizat doar ca va pica primul...insa observ ca s.a intamplat mai devreme la tine. Eu am asteotat 4 LUNI ca sa.mi aduca un claxon ;)..poate intre timp au mai imbunatatit acest aspect.
GCondruz 18 :revizia e la 30.000

#118
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Revizia cred ca e tot la 30.000, parca asa am vazut.

Ok, a picat, se schimba cand se schimba. Nu m-a luat prin surprindere, ca deja stiam de la voi.

Intrebarea este: cel schimbat are aceleasi bube?! Ca daca si ala pica dupa 2.000 de km /  20 de zile ... e ingrijorator! Nu as vrea sa fac retur masinii pentru un claxon! :peacefingers:

#119
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
De cand l.am schimbat nu am mai avut probleme. Tin sa precizez ca nu utilizez claxonul decat in situatii cand se impune acest lucru.

#120
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Ok, nici eu nu conduc cu mana pe claxon. Il utilizez pentru atentionari scurte cel mai frecvent. Foarte rar cand ma "rateaza" vreunul.

Feedback-ul de la Tiriac zice ca sunt slabe claxoanele la Edge, cel putin cele din fabrica.

Ma duc maine sa vad ce si cum.

#121
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
1.900 km (cred)

Facut astazi constatarea garantie Claxon, pierdut vreo doua ore pe acolo, plus drumul. Cica saptamana viitoare ar trebui sa fie la ei. Juma' de ton rezista inca, desi sunetul e ciudat.

Ieri schimbat gumele cu Michelin Latitude Alpin LA2, 255/45R20, 105V XL, MO. 4 Bucati + manopera: approx 4.800 RON si ceva maruntis (1.160 RON / bucata guma). Simt ceva mai bine masina pe noile gume decat pe cele din fabrica (Pirelli Scorpion Verde), care nu m-au dat pe spate pana acum, mi se pare ca penalizeaza dinamica masinii.

#122
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
2.900 km

A venit claxonul. Schimbat impreuna cu baietii de la Tiriac. Garantie. 1.6 ore normate, schimbat in 20 minute printr-un "artificiu" (procedura oficiala presupune demontat bara, tragger etc :w00t: ).

In week-end am avut o intalnire foarte placuta (aproape surpriza :peacefingers: ) cu unul dintre posesorii de Edge de aici, de pe topic. Din pacate a fost nebunie mare si am avut destul de putin timp la dispozitie pentru schimburi lungi de experiente! :) Next time! :coolspeak:

Am inceput sa ma invat cu masina, si am mai modificat lista aia lunga de acu' vreo 2-3 pagini! :peacefingers:

Revin cu mai multe dupa ce ma intorc!

PS: Michelin-urile sunt foarte ok pana acum. M-as risca sa spun ca ... mult peste Pirelli-urile din fabrica. Daca simt la fel si la primavara, cred ca voi fi pe lista de "dau ieftin gume de 20' cu doar 1.700 km la bord" :w00t:

#123
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
Salutare! Tyby,asta inseamna sa te super pricepi,gasesti mereu alternative avantajoase la metodele de lucru ale service.urilor. Ieri am facut prima revizie ,la 24.583 km. Nu m.as fi grabit,dar mi.a aparut mesajul de schimbare urgenta a uleiului. Am schimbat  filtrul de polen,cel de motorina (acesta nu era obligatoriu la prima revizie,dar asa mi.au recomandat cei de la service,avand in vedere calitatea motorinei din Romania), filtrul de ulei,cel de aer al motorului si uleiul (6l Ford Magnetic Prof D 0W30-208L). In total m.a costat 854 lei , cu tot cu manopera. Urmatoarea revizie va fi la 60.000 km sau 4 ani. Spor la treaba ��

#124
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
totusi mie mi se pare mult sa schimbi uleiul la 30000km. Chiar daca producatorul recomanda acest interval, eu l-as schimba la 15000 km.....macar uleiul si filtrul de ulei :)

#125
liviutzuu

liviutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.01.2016
La masina noua nu e problema

#126
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postliviutzuu, on 08 noiembrie 2017 - 10:00, said:

La masina noua nu e problema

Nu e problema decat daca depinde cat vrei sa o tii. DAca vrei sa o tii 3 ani cat e garantia, nu e problema. Daca vrei sa o tii 300 de mii de km, atunci sigur e problema. :))
Si daca nu mergi mult extraurban, iar e problema.
15 mii e limita maxima la care ar trebui schimbat uleiul si filtrul de ulei si aer, daca nu vrei sa iti bati joc de masina in Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate