Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Edge Titanium ... Burgundy Velvet

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
484 replies to this topic

#271
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTyby, on 21 ianuarie 2019 - 19:12, said:


Salut! Cum ai facut cu update-ul? Intai l.ai descarcat in telefon si apoi?

#272
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu l-am facut inca, aseara l-am vazut, cand am postat poza de mai sus.

L-am lasat la descarcat pe server as-noapte, ca 25 GB au mers greu de la Ford, acu' vreo jumatate de ora s-a terminat de copiat pe un stick de 32 GB, formatat exFAT, (am inceput operatia acu' 45 de minute, dupa ce am ajuns la birou, dar a durat ceva), dupa care se baga in USB-ul masinii si ... se merge (dureaza vreo 30-40 minute prima faza, apoi key cycle, inca 45-60 minute faza 2, key cycle, faza 3 e finalizarea).

Vezi atasament.

O sa fac probabil deseara update, si revin.

PS: la mine inca nu s-a rezolvat problema comenzilor vocale pentru navigatie, de cand am facut un update de limba (provenienta Ford, insa nu recomandat specific pentru masina mea).

Attached Files



#273
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Facut update dimineata, in drum spre scoala. Pasul 1 aproximativ 30 minute (30-40 in ghid), apoi key cycle cat timp am facut o pauza de cafea cu un prieten, apoi pasul 2 aproximativ 60 minute (45-60 in ghid) (cam lung, am lucrat vreo juma' de ora din masina, din fata biroului), apoi iarasi key cycle si ... am maps F8.

Insa partea frumoasa abia acum urmeaza: am iarasi comenzi vocale pentru navigatie (facilitate pierduta prin vara, la update-ul anterior de Sync, harti si voices) Posted Image

Attached Files


Edited by Tyby, 23 January 2019 - 10:57.


#274
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
UPDATE pentru posesori:

Ca urmare a instalarii aplicatiei FordPass, dupa adaugarea Edge-ului mi-a aparut notificare de FSA (Field Service Action) cu numarul 18S23, din data 07/11/2018:

ROATA COMPRESOR SIST. A/C, SEPARARE

Attached File  2019-01-23 14.24.32.jpg   89.56K   52 downloads

Apare identificata in mai multe locuri:

https://www.dft.gov....eText=Blank&tx=

Am sunat eu la Tiriac, mi-au confirmat baietii, s-a comandat piesa, ma anunta cand soseste, pentru programare rezolvare.

Poate nu ar fi rau sa puneti o intrebare la dealerii vostri.

#275
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTyby, on 23 ianuarie 2019 - 14:27, said:



Poate nu ar fi rau sa puneti o intrebare la dealerii vostri.

Dupa doua compresoare AC schimbate, oare are rost sa mai intreb ceva? :D

#276
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Da, evident! :peacefingers:

#277
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005
Tyby, tu chiar ai fost norocos ca nu ai avut probleme cu acel ambreiaj de la compresorul AC. Sper ca noul Edge sa nu mai aiba asemenea probleme

#278
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Cred ca "Face-lift-ul" de la inceputul lui 2017 a mai rezolvat din probleme, sau cel putin parte dintre subansamble au fost mai ok. Who knows!

PS: la mine AC e tot timpul ON, deci nu tine de neutilizare. Si la 50.000 deindata ...

#279
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
48.500 km

Inca astept vestea de la service referitor sosire piesa de la compresorul AC pentru a face programarea.

Dupa o spalare recenta am vazut condens in stopul dreapta (cel putin, in stanga nu am sesizat, ca incepuse ploaia sufletului inghetat, si n-am stat sa studiez fenomenul). Inainte de vizita cu TSB-ul de mai sus o sa-i trag inca o spalare, sa vedem. Daca e, facem lacramatie de garantie.

Pe de alta parte: odata cu legarea Sync-ului de aplicatia FordPass (avand LiveTraffic activat in aplicatie) avem ... live traffic! :)

M-am jucat zilele astea cu el in mai multe momente ale zilei, si chiar functioneaza! In plus - imbucurator - nu e departe de Waze ca si rutari pentru evitarea traficului, ba - din contra - parca ruteaza ceva mai bine decat Waze in situatii mai delicate.

Daca fara initializare live trafic imi dadea dimineata ETA de 07:34 pana la scoala, dupa ce a primit informatiile ETA-ul a devenit 07:43. Waze dadea, in acelasi punct, un ETA de 07:42.

La un moment dat, pentru un secotor de 1.7 km, Waze ma ocolea (2.8 km), Sync ma ducea inainte. Am mers dupa Waze. Am iesit EXACT langa masina pe care o lasasem in coada la parasirea drumului drept. :w00t: (sunt sigur, pentru ca era un Sandero al Jandarmeriei, cu protectii de plasa la geamuri, si retinusem si numarul de MAI, si figura soferului). Deci astazi practic am ocolit aprox 1 km, pe stradute inghetate, degeaba.

PS: nu e un status general, pana acum, in ultima saptamana, m-au ocolit constant si Waze, si Sync, in general cam pe aceleasi trasee.

Cam asa arata o zona a Bucurestiului cu Sync LiveTraffic activat, dimineata.

Attached Files



#280
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ce naiba sunt chestiilea alea cu galben? alte masini Ford cu sync pe ele?

#281
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Zone cu trafic aglomerat. Cu cate sunt mai multe masinute galbene, cu atat este mai aglomerat! :) Waze-like.

#282
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Interesant! E bazat pe Google Maps sau Waze?

#283
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Pare sa aiba ceva din waze / google traffic. Ford zice ca sursele sunt "multiple".

#284
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
49.000 km (si ceva maruntis)

Deh, am facut mile, si fara volan, si cu volanul pe partea ailalta in ultima saptamana! Posted Image

Nimic de semnalat. A inceput scoala, am mers doar cu Sync cu LiveTraffic, s-a descurcat onorabil. Pana acum este facilitatea no. 1 a Sync-ului! Posted Image In RO, ca in tarile cu apa calda stie de TMC, dar acolo stiu mai toate, e alta ... situatiune.

Si doua aproape rotunde, plus condens in stopuri. Dupa o noua spalare.

Attached Files



#285
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Vor sa scoata Edge din Europa? http://www.automarke...cu-o-89691.html

#286
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
E prima data cand citesc, dar nu poate fi negata informatia de acolo: vanzarile sunt slabe, unul dintre punctele cu minus fiind probabil pretul de lista. Sa fim seriosi, una este sa auzi de 57.000 pret de lista al unei masini, si alta de 43.000 cat am dat eu pe aceeasi masina.

Punctul doi ar fi motorizarea, 2 litri sperie pe multi ce se uita la gama asta, chiar daca are 210 CP (Touareg-ul vine cu o motorizare de 3l v6, la 240-250 CP parca).

Cred ca am mai spus: masina, la 45.000 este ok. La 57.000 nu isi merita banii, cel putin nu in piata actuala.

De altfel pe piata americana este situata ceva mai ok, un Edge ca al meu se invarte pe la 45.000 USD (msrp), insa este un SUV mic acolo, si are si concurenta din partea Explorer, care nu e departe ca pret, dar ofera alt spatiu, si - important - 7 locuri. Ca si motorizarede top sunt tot pe acolo (3.5 Ecoboost V6, la 365 CP, fata de 2.7 Ecoboost V6, la 325 sau 330 CP parca cel nou - cel vechi era la 305 CP).

#287
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 13.11.2012
Ai cumva condens in stopurile spate?

#288
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Legat de stopul spate, un prieten l.a schimbat pe garantie, doar ca e de durata pana vine piesa. Nu cred ca e cineva care sa dea peste 50000 pe un un Edge. Touaregul facelift avea 258 cp, iar cel nou are 286 cp, iar unul nou intr.o configuratie ok, ajunge pe la 65-75k pret final(negociat).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate