Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Informatica-economie FSEGA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
raduparp

raduparp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.02.2017
Salut. Sunt clasa a 12-a la profil informatica intensiv. Pentru facultate am mai multe optiuni, prima dintre ele fiind Info la UBB, iar a doua Info-Economie. La info la UBB stiu ca este concurenta mare asa ca trebuie sa ma documentez putin si despre alte variante. Ar putea actuali/fosti studenti de la aceasta facultate sa-mi dea cateva informatii, va rog?

#2
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Da, fugi de asa ceva. Învață și intra la informatica.
Informatică economica e o Vrăjeală și cam atât, un cacat ambalat frumos.

#3
raduparp

raduparp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.02.2017
Cam asta am auzit peste tot Posted Image) Atunci o alta varianta de rezerva? AC-ul ?

Edited by raduparp, 02 October 2017 - 19:06.


#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca vrei programare atunci mergi la UBB Info sau la UTC la Calculatoare.

Referitor la Info Economica, iti las aici parerea unui user mai experimentat de pe aici:

neagu_laurentiu said:

E o strutocamila. Pe de alta parte, nici o facultate nu-ti pune meseria in brate strict prin cursurile predate. Trebuie muuult studiu extrascolar. Daca vrea economie sa aleaga un profil adecvat iar daca vrea informatica ori sa mearga la o specializare pura ori la calculatoare/inginerie (doar ca aici studiaza si hardware). Insa unii care "fug" de matematica (Informatica) ori matematica/fizica (Calculatoare) aleg varianta cu economia (Informatica Economica).


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 jegmihai, on 02 octombrie 2017 - 19:08, said:

iti las aici parerea unui user mai experimentat de pe aici:
De unde l-ai pescuit? link ceva?

Edited by YourFan, 02 October 2017 - 19:25.


#6
raduparp

raduparp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.02.2017
Imi surade ideea cu UTC. Mersi mult ^^

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Informatica economica e un fel de informatica la nivel mai redus de informatica propriu-zisa. Ce vrei tu sa urmezi e cam cea mai buna facultate de la FSEGA. Sfatul meu e sa te tii de treaba si vei avea un viitor frumos, facultatea de poate ajuta.

#8
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
Am confundat UBB cu Universitatea Bucuresti.

Edited by RomeoM, 03 October 2017 - 08:57.


#9
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.07.2011
Cunosc o gramada de oameni la profilul respectiv, dar fiecare a invatat si acasa programare, vreo 3 lucreaza in IT. Banuiesc ca si la UTCN/ UBB info mai inveti acasa.


Ideea e ca daca esti pasionat, nici nu-ti trebuie facultate, poti invata acasa. Poti sa faci litere si sa inveti programare acasa, daca esti bun iti gasesti de lucru(cunosc caz). Dar daca mergi doar de dragul banului care se castiga in IT, poti sa mergi si la UBB info ca tot ala de la FSEGA care e pasionat ajunge mai departe. Cei care spun ca FSEGA e strutocamila... da,cam e, dar asta nu inseamna ca nu poti face treaba cu ea. Probabil ca nu poti, daca te duci la facultate si te astepti sa te faca aia direct programator cu ce-ti predau acolo. Dar pana la urma se aplica acelasi lucru si la UTCN/UBB info.

Edited by Hypocrisy, 03 October 2017 - 11:10.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 Hypocrisy, on 03 octombrie 2017 - 11:09, said:

Cei care spun ca FSEGA e strutocamila... da,cam e, dar asta nu inseamna ca nu poti face treaba cu ea.
Diploma e buna.

 Hypocrisy, on 03 octombrie 2017 - 11:09, said:

Probabil ca nu poti, daca te duci la facultate si te astepti sa te faca aia direct programator cu ce-ti predau acolo. Dar pana la urma se aplica acelasi lucru si la UTCN/UBB info.
Dar daca tot mergi 3 ani la niste cursuri de ce sa nu fie in domeniul vizat? Cu exceptia ASE-ului, info-economica de la restul universitatilor te plimba jumatate din perioada creanga prin alte domenii decat cel cu pricina (cine vrea economie nu vine aici). Sigur ca se aplica si la restul studiul individual, dar macar aia nu trag hais la scoala si cea acasa.

Edited by neagu_laurentiu, 03 October 2017 - 11:44.


#11
Kualabum

Kualabum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2017
toti cei care zic ca e naspa la facultate de informatica economica, nu va inteleg. intr-adevar, se face o idee mai putina informatica decat la ubb, se face strictul necesar (ideile de baza in programare etc) iar profesorii sunt chiar ok. de la ubb ai sanse foarte mari in a fi programator, dar si la info-economica sunt sansele la fel de mari atata timp cat esti pasionat de asta. in domeniul it clar se ajunge din ambele facultati.

#12
Mumblebee

Mumblebee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2015
Nu te înscrie acolo.

Planul de învățământ nu e deloc bine organizat, faci 3 semestre doar materii economice și 3 semestre doar informatică. La sfârșit, nu vei simți că ai făcut o facultate, ci două pe jumătate.
Am auzit că se va schimba, in sensul că se vor reduce materiile de economie și începeți mai devreme cu info. Dar tot un haos e. Și nu veți face programare la un nivel foarte avansat, pentru că mulți vin de la licee economice și nivelul trebuie coborât, ca să reziste și ei.

La toate interviurile la care am fost (de la firme software), facultatea a fost privită cu suspiciune.

Sunt șanse mari să nu intri la buget, cel puțin nu în primul an. Deja de doi-trei ani se intra numai cu media 10, calculată după niște criterii foarte dubioase. Măcar la alte facultăți știi cu siguranță de unde provine nota de admitere.
Nici în anul doi nu e sigur că o să intri, mai ales daca realizezi intre timp că nu-ți place economia. Trebuie medie peste 8,50.

Vei da de unii profesori faini, mulți dintre ei tineri, de la care o să ai ce învăța, din toate punctele de vedere. Dar cred că astfel de oameni se găsesc peste tot.

Vei avea un program lejer, deci daca faci facultatea doar pentru diploma și în restul timpului lucrezi, e o alegere buna.

Clădirea facultății e mișto, ai cantina, bibliotecă, sală de sport și nu în ultimul rând - faci toate cursurile și seminariile acolo, nu trebuie sa cutreieri Clujul dintr-o parte în alta ca să ajungi la ore.
Dacă ai norocul să prinzi loc într-unul dintre căminele "Economica", ești boier. Sunt chiar lângă facultate.

Mie mi-a lăsat un gust amar aceasta specializare și regret că am ales-o, dar am și colegi pentru care a fost o experiență bună. Până la urmă depinde de tine cum îți petreci studenția. Eu am reușit performanța de a face 3 ani la "cu taxă" și asta m-a amărât de tot.

Dacă te pricepi la info, încearcă varianta pura. Acolo sunt cei mai buni oameni - și te va ajuta mult să stai printre cei mai buni. De asemenea, materiile sunt mai interesante și mai diversificate și au și resurse hardware mult mai bune. Să nu mai zic de oportunitățile de carieră. Am mers la un târg din acela și o doamnă recrutor a întrebat "La ce facultate sunteți?", persoana de langa mine a zis "Info", și înainte ca eu să pot răspunde, a întrebat din nou, "Info-info, sau...?"
Îți dai seama din ceea ce zic eu și din ce au zis și ceilalți useri că nu e percepută prea bine. Deși nu asta contează, sunt suficienți de oameni buni fara diplomă, dar încearcă să-i zici tu asta HR-istei tipice.

Eu nu recomand FSEGA in nicio formă a ei, dar dacă știi ce vrei și stai să cântărești avantajele și dezavantajele, s-ar putea sa fie alegerea potrivită pentru tine. Îți stau la dispoziție dacă mai ai întrebări.

Edited by Mumblebee, 20 October 2017 - 15:55.


#13
Icoco

Icoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 21.02.2017
Ma ajuta si pe mine cineva cu urmatoarea problema?  Introduceţi aleator 10 numere de la 1 la 2500000. Testaţi că dacă numerele sunt mai mici ca 100000,
atunci să se afişeze 0.1% din număr dar minim 10 şi dacă numerele sunt mai mari ca 2000000 atunci să
se afişeze 0.01% din număr dar maxim 4000.

se lucreaza in Excel folosindu-se functia IF

#14
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 candreifx, on 02 octombrie 2017 - 18:57, said:

Informatică economica e o Vrăjeală și cam atât, un cacat ambalat frumos.
1) Informatica economica ramane o altenativa viabila in cazul unui esec la UBB. E cam nepotrivit ca un automatist sa se apuce si sa faca analize pt prooiectarea/dezavoltarea unei aplicatii economice. Poate sa o faca, dar nu e profilul lui si nu are cum sa fie eficient din prima.
2) In momentul de fata exista ERP-uri la cheie din categoria S.A.P. pt firme mari si corporatii. Invatarea in detaliu a unui singur modul poate dura multi ani si necesita consistente cunostinte economice. Extinderea facilitatilor (personalizarea aplicatiei/modulului) se face cu un limbaj mai mult procedural ( ABAP). Un absolvent de informatica sau automatica nu este in principiu eligibil pt SAP+ABAP, pt ca 'aducerea la nivel' este costitoare si va fi tot timpul sub un economist/cibernetician. Dar daca ajunge cu relatii la un asemenea job, se descurca in final fara probleme.

Tot ce gasesti pe bestjobs cu SAP, ABAP, SAP+ABAP reprezinta joburi PT CARE CEI MAI POTRIVITI SUNT CEI DE LA INFORMATICA ECONOMICA.
Dar in principiu acolo ajunge cine are 'experienta in domeniu' ( economisti, ingineri, informaticieni ). Intrarea in domeniu e dificila: in anii trecuti se faceau cursri SAP si la Politehnica si la ASE. Unele ca persoana particulara, pe bani. Azi e neclar cine si cand mai face asemenea cursuri de initiere in Romania.

Munca unui consultant SAP e mult mai usoara decat a unui programator, iar banii (in general de la corporatii) sunt mult mai multi. Munca cat cuprinde mult peste program cu deplasari de saptamani in diverse locuri (din cazurile concrete care le stiu). Daca esti femeie, copiii 'ti-i educa' Pro TV-ul si manelistii..

Edited by RomeoM, 01 November 2017 - 09:55.


#15
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Posibil.
Întrebarea e, în contextul în care exista o mulțime generoasa de absolvenți fără experienta, câți dintre acești licențiați își vor găsi de lucru în domeniu?

#16
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Pune-o ca o ultima varianta dupa UBB si UTC. Si eu am facut ceva de genul, am pus Informatica economica de la ASE ca backup dupa UB-info. Daca intri la FSEGA atunci ar fi bine sa inveti pe langa ca sa poti face fata la acelasi ritm ca si cei de la UBB/UTC. Dar facultatea nu e inutila, sunt destule firme care apreciaza si cunostinte de economie. Spun din proprie experienta, am fost angajat in domeniul financiar/economic si daca aveam astfel de cunostinte as fi inteles mai usor specificatiile.

Edited by mihay93, 15 November 2017 - 11:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate