Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Scade volumul la folosirea egalizorului.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua. Am un s6 edge și atunci când modific , în sus , oricare din benzile egalizorului telefonului, scade mult volumul. Știți cumva dacă este o caracteristica a acestui telefon, un bug de programare ( deși am trecut de le android 6 la 7 și problema se menține) ?   Mulțumesc.

#2
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Probabil asa e programat, deoarece asa trebuie ca sa nu pocneasca boxele, se duc in jos de fapt toate celelalte benzi si ramane la zero cea care o vrei sus, asa e corect sa se faca egalizarea.

Edited by Handicarpati, 02 October 2017 - 15:50.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e corect asa, dar sunt multe telefoane care asa lucreaza.
Chiar si playere mai cu pretentii - vezi FiiO X1,X3 sau X5. Doar X7 are egalizator normal.

Probabil componentele sunt de asa natura.

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Pe ecran benzile egalizorului rămân cum le setezi. Chiar si sunetul își modifică tonalitatea. Volumul scade însă. De fapt orice modificare fac in meniul  „soundalive” , fie tube pro fie EQ sau surround îmi scade volumul. Daca revin în setarea default volumul creste din nou. Am citit pe .net că ar fi o limitare a nivelului audio cerută de UE și că la versiunile pt SUA sau India nu ar apărea această limitare.

La telefoanele dvs (proprietarii de s6) se întâmplă același lucru?

Edited by orlandobarbulescu, 02 October 2017 - 16:12.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

 orlandobarbulescu, on 02 octombrie 2017 - 16:10, said:

Pe ecran benzile egalizorului rămân cum le setezi. Chiar si sunetul își modifică tonalitatea. Volumul scade însă.
E o logica simpla, daca ai semnal de intrare pe banda de 440Hz sa zicem, la -1dB si tu ii dai +10 dB la egalizare pai cum sa-ti scoata decat scazand restul cu 10dB... :) Altfel ai distors.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal egalizatorul trebuie sa permita atat atenuare cat si amplificare. La exemplul dat daca ii dai +10 pai +10 trebuei sa iti adauge la acea banda fara sa mai scada la restul - tu vrei sa compensezi tocmai faptul ca exista un nivel scazut la acea frecventa..
Pentru partea de distorsiuni ar fi un slider separat ce permite ampilifcare/atenuare in toata gama.

Si asta nu are treaba cu acea limitare din EU - aia are efect doar al butonul de volum.

Problema tine din ce am vazut mai mult pe partea mobila/portabila - unde se folosesc componente alimentate la tensiuni foarte mici si nu permit o dinamica a sunetului rezonabila.
Asa sunt facute constructiv si nu ai ce sa le faci.
La egalizatoarele profi - sau cum existau pe vremuri egalizatoarele la liniiel audio ( deck ) acolo functioneaza normal - nu exista atenuare.

Problema care poate apare in cazul de fata cu scaderea volumului este pierderea de detalii ale sunetului. Ptr ca apare automat o atenuare microdetaliile sunt atenuate.si se pierde din calitatea sunetului. Insa la telefoane nu prea conteaza.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Mulțumesc pentru răspunsuri.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica vrei sa obtii cati W pe o pirchita de difuzor de telefon? Ca sa nu depasesti puterea aluia, semnalul trebuie limitat la acel nivel. Si asta, pentru ca la amplificarea unor frecvente, acestea pot avea niste varfuri de tensiune care sa-ti arda difuzorul.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
E vorba in casti, sau BT. Nu e vorba de cine stie ce putere. Scade însă mult. Vin de pe windows phone cu 950xl unde egalizorul își face super treaba si nu se mai limitează nimic ( și nici nu se arde nimic). Samsung ar fi avut ceva de învățat de la Nokia.

#10
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Toate telefoanele pe care le-am avut, au acelas simptom. Eu alerg si tin telefonul pe brat cu husa ascultand muzica. Samsung, Iphone, Sony fac la fel, Limiteaza la tensiunea de iesire audio chiar daca tu vrei sa urci joasele( 62dB) la +8dB...scade volumul ca o protectie. Asemenea se intampla si pe Inalte la 16Khz, iti ridica varfurile, dar taie din volum. Pur si simplu nu are putere sau protejaza bateria sa nu-ti moara in 2 ore. singurul care a compensat foarte putin si a lasat volumul asa cum era cu mici diferente a fost Xiaomi, care are o functie de adaptare a sunetului(volum si frecvente) in functie de tipul castilor pe care le ai cu distorsiuni insesizabile. Asta este softul propriu, dar daca instalezi un player cu egalizator si vrei sa fortezi si mai mult situatia, face exact cum ai spus tu.

#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Ok. Mulțumesc.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Revin, pentru cei interesați, cu completări. Am reușit , cu un soft de pe Google Play  „volume boost”,  doar după ce am făcut root la telefon. Altfel nu mergea. Nu distorsionează nu se încinge.
Mă deranja faptul ca softul telefonului reducea volumul si pe conexiunea BT unde nu e nevoie de etajul final și deci nu consuma suplimentar si nici nu exista riscul de al arde prin distorsiuni liniare.

#13
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Bineinteles ca daca root-ezi telefonul lasi aplicatia sa-si faca de cap cu componentele telefonului. Nu este nevoie, neaparat  sa se incinga pentru a strica ceva, iar daca urca progresiv cu volumul, si frecventele joase, sansele sunt cu atat mai mari. Deci atentie.

#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Am scris ca folosesc asta cu casti BT. Deci amplificatorul audio nu e folosit . Doar codorul DA

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate