Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Quarto Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
@andrei981

Este foarte bine ca au dat drumul lw un lift! Fara el, ar fi fost enorm de greu de carat diverse,mai ales la etajele superioare. Eu am achizitionat o garsoniera la etajul 6, sunt in curs de amenajare, sper ca prin luna decembrie sa ma pot muta.
Stii cumva daca instalatia de gaz este functionala, iar cei care s au mutat deja si au pus in functiune centralele termice?Si cu ce firma au facut punerea in functiune?

#20
andrei981

andrei981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2019
Nu pot zice cu siguranță, pot doar sa te țin la curent când voi ajunge eu la etapa cu trecerea utilităților pe numele meu și punerea centralei în funcțiune(momentan doar am făcut declararea la DITL pt impozitare). Doar am văzut că au sunat la ușa unui apartament de la et 1 cei cu reglajele videointerfoanelor și cineva le-a răspuns.

#21
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
Eu am facut atat declarea la DITL, cat si contractele pentru energie electrica (Enel - sediul din Auchan Drumul Taberei) si gaze (Engie - sediul din Mall Plaza Romania). Insa cei de la Engie pot face doar revizia centralei la 2 ani, nu si punerea in functiune a centralei. Oare cand e mai bine de pus centrala in functiune, acum sau dupa mobilarea bucatariei si a casei, mai aproape de mutare?
Cei care se ocupa cu reglajele interfoanelor ar fi bine sa anunte cand vin, ca sa venim si noi acolo!

#22
andrei981

andrei981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2019
Eu personal as pune in funcțiune centrala cat mai repede, in caz că sunt probleme sa am timp sa le rezolv astfel încât să nu îmi afecteze mutarea. Totodată, cred că e mai ok înainte de mobilarea bucătăriei, elimini riscul să îți zgârie respectivii mobila când umbla pe acolo. Dacă înglobezi centrala într-un corp de mobilier, trebuie să îl faci in așa fel încât să îi asiguri spațiul necesar pt operațiunile respective, dar și servisarea ulterioară (ușa măricică sau tot corpul sa poată fi înlăturat). De curiozitate, de ce nu ai mers pe gaze tot cu Enel? A fost mai avantajoasă oferta engie?

#23
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
Ai dreptate, e mai bine sa fie pusa centrala in functiune cat mai repede, caci daca sunt probleme, sa poata fi remediate pana la mutare. Plus ca deja s a facut destul de frig afara, s au racit peretii si exista riscul sa apara umezeala in casa, asa ca centrala poate fi lasata sa functioneze pe o temperatura mai mica, chiar daca inca nu se locuieste in casa.As vrea insa niste referinte de firme care se ocupa cu punerea in functiune a centralelor.
Am facut deja masuratorile pentru mobila, nu voi incastra centrala intr un corp de mobilier, ci doar ansamblul de tevi de sub centrala, va fi o usa care sa le mascheze si care sa permita sa se umble la ele in caz de nevoie. Va fi o distanta intre mobilier si centrala, ca sa fie spatiu de manevra pentru reparatia/ revizia centralei.
Mi s a parut mai ok oferta la Engie, de aceea am ales sa fac la ei contractul de gaze si la Enel doar pentru energia electrica.


#24
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Cum se pot afla repede cat mai multe informatii despre cum a fost construit blocul?
Daca s au respectat cantitatile si calitatea fierului beton din proiect?
Materialele pentru instalatia electrica?
Cam tot ce tine de respectarea proiectului si a calitatii materialelor , plus calitatea executiei?

#25
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Angajezi o firma care poate face asta (sunt destule pe piata) ii rogi sa efectueze un audit tehnic si cam asta vor face, vor verifica documentele privind calitatea betonului/particularitatile acestuia/structura de rezistenta etc.

#26
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Merci pentru raspuns.
Cred ca exista foarte multe persoane interesate in a si vinde locuinta veche si sa si cumpere una noua.
Ceea ce ii opreste pe multi , sunt tocmai zvonurile care circula permanent cum ca o parte din locuintele noi nu respecta standardele de calitate .
Pare chiar hilar sa ai mai mare incredere intr un bloc construit dupa 1977 in Romania decat intr unul construit in 2020 intr un ansamblu rezidential.
Chiar am ratat in urma cu 2 ani o vanzare de apartament de 3 camere putand sa iau o jumatate de vila duplex aflata in constructie , suprafata vilei fiin 150 metri patrati iar apartamentul meu vechi fiind de 67 metri patrati.
Pretul pe apartament imi asigura achizitionarea vilei la gri iar dupa socotelile mele mai trebuia vreo 25 de mii de euro ca s o aduc in stadiu finalizat.

#27
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Suntem in 2023. Ceva impresii despre calitatea acestor imobile dupa ce v-ati mutat si ati locuit ceva timp in ele?
Ce preturi ati achitat efectiv pe 1,2,3 camere in 2021-2022?
Cat ati dat pe un loc de parcare si unde? (sub, suprateran)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate